Ako sa osamostatniť od rodičov?

luk25
6. aug 2012

ahojte vsetci nenasla som tu este taku temu tak sa pytam Ako ste sa osamostatnili?rada budem za nejake nazory ci postupy ako to zvladnut. Moja situacia a určite aj niektorých z vas je ta že po svadbe sme stale v rodicovskom dome + 2surodenci, a už je to na nevydržanie, som sice doma ale aj tak mama mi neda vydýchnut ]-ciže ako by ste to riesili?a este ide o to že peniažkov nieje vela, manžel pracuje u sukromnika ciže nikdy nema rovnaky plat raz ma tolko, inokedy viac ci menej, ja pracujem v skolstve ale zmluva sa mi predlžuje iba na 10mesiacov a cez prazdniny som na urade prace ☹ s tým že neviem ci od septembra nastupim do prace ci nie(maju sa mi ozvat)hladam si aj ine zamestnanie ale bohužial tuna ak nemate znamosti nieje sanca sa zamestnat, ani dokonca do automob.sa nedostanete, ani brigada nic-v každom stud. servise vam povedia že na 1brigadu maju 50zaujemcov, určite tu budu nazory že aby sme odisli, už sme aj to zvažovali ale ist niekam len tak ?snad sa postastí?nie na to nemame odvahu. dakujem budem rada za každý nazor alebo aj ako to zvladate vy?

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimikas
6. aug 2012

ak sa chces postavit na vlastne nohy tak si hlavne treba najst stalu robotu a ak si ju nevies najst vo svojom regione tak sa treba za robotou prestahovat, najpr jeden a potom za nim druhy, pretoze robota za tebou nepride a bohuzial na Slovensku je to tak 😠 , a podla mna vobec nie je dobre stavat a brat si hypoteku niekde kde uz mate teraz problemy s robotou. Chce to len pevne odhodlanie a da sa to. Sama som si tym presla a nelutujem, nie je to jednoduche ale da sa to zvladnut ak clovek chce a je odhodlany. My teraz byvame v 3i byte a mame hypoteku na 30 rokov, ale nemenila by som, penazi na minanie mame sice menej ale mame sukromie a nikto sa do nas nestara 😀 😀

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maznacik007
6. aug 2012

@luk25 to je teda uzasna dedina ked vam bude hradit pripojky a potom ze dediny na vychode su chudobne, ja som tu pri ba nenasla este dedinu co by hradila pripojky... uprimne neverim tomu ..

no podnajom som myslela tym ze odidete inam ....

ale k otazke my sme sa osamostatnili lebo sme museli nemali sme ziadnu taku vyhodu ze by sme mohli v pohode byvat ci uz s jednymi ci s druhymi rodicmi.... pekne hypoteka, makat ziadna 3 rocna RD a tak... zacinali sme v byte dnes mame domcek .... a bojujeme.... tak ako vsetci.. asi...

no sny treba mat sak uvidis..... no neverim ze najom sa neda najst aj lacnejsie nejaky jednoizbak lebo 4oo e je vela na tu lokalitu.. za tu sumu si najdes aj v ba podnajom

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lalinko2010
6. aug 2012

@luk25 bomba odpoveď : ked pride dieta tak sa jednoducho zavriem s nim do izby a bude nam dobre - si to predstavuješ ako Hurvínek válku. to si myslíš, že len tak sa zavrieš doma s dieťaťom a dovidenia?????? ty nevieš čo obnáša mať dieťa!!!!! žiť s príspevku 190€, manželov nestály príjem / raz viac a raz menej € / a budeme si žiť ako králi, nie???? buď rada že máš teraz strechu nad hlavou aj s manželom, keď budete mať dieťa budete radi, že vám má kto pomôcť, iste je lepšie bývať samostatne, ale nie je to med lízať! starať sa o všetko, dieťa - manžel - domácnosť - nie je sranda. máte pozemok, nad čím ste doteraz uvaživali? predať nepredať??? už ste mohli polovicu predať a pomaly stavať domček. zadlžovať sa na 30 rokov, je "výhra", človek nevie čo ho čaká zajtra, mesačne splácať 150€, to nie je 150 sk, to je 4500Sk + ktomu si daj náklady na bývanie, stravu a podobne! rozmýšľaj, ste u rodičov, tak si našetrite, ste mladí! ale najprv si treba dať priority : čo mi je prednejšie - práca, dieťa, domček, osamostatniť sa. lebo odpovede máš protichodné!

albireo
6. aug 2012

@luk25 ak mate pozemok a stavebne sporenie a zaroven len jeden stabilny prijem, obehnite banky v okoli, aby ste vedeli, kolko penazi a za akych podmienok vam realne poziacaju. Budes vediet na com si,bez ohladu na to, ci sa od septembra zamestnas alebo nie.
To ci mat alebo nemat dieta, je cisto vec tvojho partnera a teba. Ak vsak nemate v poriadku financie teraz, mozno budu pre teba v pripade neskorsej materskej a rodicovskej dovolenky aktualne niektore z konikovskych tem, kde sa zeny stazuju, ze partner pracujuci v zahranici voci nim ochladol, ako maju vyzit z 250euro mesacne, ako zit s rodicmi/svokrovcami pod jednou strechou, ked sa majitelia nehnutelnosti privelmi velmi do vychovy a pod.

amulienka
6. aug 2012

@luk25 napis, aku mas predstavu, ze ak budete sami, co vas kolko bude stat mesacne. len ten zaklad+potraviny. a uvidis, ci to ma zmysel

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mahmulienka
6. aug 2012

@luk25 necitala som uplne vsetky prispevky, v niektorych ti uz radili odist do ineho mesta (ba) a si pisala, ze nemate istu pracu tam.
podla mna by ste mali hladat aj samostatne. jeden z vas na nejaky cas moze predsa odist do ineho mesta za pracou a ten druhy potom pride za nim. tu chvilku z jedneho platu, kym si nenajde robotu aj druhy, vyzijete predsa.
ja som si po porode odzila 3 mesiace s mojimi rodicmi a muzom, ktory pracoval v zahranici a za tie 3 mesiace bol s nami tak 3 tyzdne, ale aj to stihlo narobit toooolko zloby, ze som utekala kade lahsie do podnajmu, kasluc na to, ze je to nevyhodne, najma pokial vlastnis nehnutelnost.
cize podla mna rozmyslajte cim skor ako odist z rodicovskeho domu a tie najomne byty nemusis skusat predsa u vas v dedine, nie je tam okresne mesto, kde by sa dalo?

maznacik007
6. aug 2012

@luk25 a sme u toho transformator neni pripojka.... po obecnej ceste su siete vsade.... teda nie vsade je kanalizacia ale ty sa musis od cesty pripojit a to je ta pripojka.... a pochybujem ze ti niekto bude budovat tvoju vlastnu pripojku .... a elektrika to je len jedno kde je este plyn, voda, odpad... ale nechcem to tu rozoberat toto neni o tom tema.... ale najprv si skus o tom co to postudovat a pozistovat nez sa do niecoho pustis...

a ty si vychovavatelka v druzine? mozno by si mohla skusit aj ine ako skoly obehat ci niekde nepotrebuju.... cloveka

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viera27
6. aug 2012

@luk25 teraz budem zrejme za svinu, ale.... Pises ze ak sa dietatko podari aj teraz, ze to beries tak ako to je, ze dako to v tom dome s rodicmi potiahnete, ze peniaze nie su vsetko atd. Ale je to stale len z tvojho pohladu, cela tato tema. Vobec si ani len "nezakopla" o to, ze pripadnym tehotenstvom nie vy sa musite uskromnit, ale hlavne TVOJI RODICIA, ktorym k 6 ludom dome pribudne siedme, male placuce dietatko. Viacgeneracne byvanie mam akosi spojene s kompromismi, nielen ze sa rozhoduje iba jedna strana, sorry.
Co sa tyka byvania a osamostatnenia. No, cokolvek by som robila a kamkolvek by som isla, len aby sme nezili u niekoho. A to mame skvele vztahy v rodine, ale od svatby som samostatna. A preliezli sme teda kadejake pajzle, podnajmy, ubytovne, co prislo, kym sme sa dostali k vlastnemu domu.

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaha
6. aug 2012

@luk25 ty vlastne nehladas radu ako sa osamostatnit. Ty si o tej ceste presvedcena a snazis sa o nej presvedcit aj nas.. Neberies do uvahy skusenosti ostatnych bab, ktore si tuto cestu vyskusali a snazia sa ti poradit.
Ja som z BA a osamostatnila som sa tak, ze som sla s partnerom najprv do podnajmu na rok a potom sme na hypo kupovali byt. Za 400e si v BA v pohode najdes 1,5 izbovy byt - zalezi od narocnosti. STale pises ci budes mat istu pracu...No tu ti nikto nezaruci ani u vas, ani tu. Ale ide o tie moznosti a prilezitosti. Kde su väčšie? Tam alebo tu? Takisto, nemusis sa hned stahovat do BA, mozes ist aj na stredne Slovensko, ak si nieco najdete. Pises, ze cez prazdniny si na urade prace. Uz je mesiac fuč. Prečo uz v maji si nehladala nove pracovne prilezitosti? MOzno by si bola prekvapena, ako lahko by si si v inom regione to miesto nasla..Ak ti mam napisat vlastny pohlad na svet. Ja by som tam nestavala, ale pozemok radsej predala a hladala moznosti vlastneho byvania v meste, ktore poskytuje viacere pracovne prilezitosti. Aby sa nestalo, ze jeden z vas pride o pracu (napr. tvoj manzel, ty budes na MD a prijem ziadny, ale hypo bude treba platit). Takisto pises, ze hypo by ta stala iba 200 e. A kde su poplatky na byvanie, SIPO, el.energiu, poistky, internet, TV? Ver mi, ze pri 200 e tvoje platby nekoncia.. A ak budete mat dieta, tak uz par dni po rodicovskom zistis, ze nemas na ucte nic.
Som o 10 r. starsia od teba. keby som sa mala znova rozhodnut co urobit v tvojom veku, bez dietata a s manzelom, tak odidem do zahranicia.

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaha
6. aug 2012

@luk25 si ma pobavila....myslis, ze rodicia ti nebudu kecat do dietata, za to , ze im navaris a upraces??? Skus sa opytat kociek, ktore to zazili..... 😀. dieta nie je hracka - ma nalady, problemy, choroby a niekedy si to vyzaduje poriadnu davku tolerancie a trpezlivosti od druhych...A nie kazdy je toho schopny....

viera27
6. aug 2012

@luk25 fuuuha "nebudu mat pravo mi kecat" to je riadne tvrde a mimo, take pubertalne (aj ked sa teda divim, podla pasu mas 25). No, myslim ze navarit a upratat by si zvladli aj sami, ale skus ty byvat bez ich strechy nad hlavou. Ruky, nohy bozkavat takym rodicom.
Zelam vam vsetko dobre, nech sa vam zadari a pekne sa osamostatnite.

dejnas
6. aug 2012

@luk25 ja neviem, kočky ti tu poradili už dosť, radia dobre, ale ty akosi nevieš veľmi prijať ich rady... všetko má "ale"... chviľkami mám pocit, že sa chceš osamostatniť, ale akoby si hľadala všetky možné dôvody, prečo to nejde.... prepáč, tak to na mňa pôsobí z celej tejto diskusie... na základe toho, čo si napísla, by ste mali skúsiť aspoň ten podnájom.... 400 e nie je zas až tak veľa... a možno sa vám zadarí nájsť aj lacnejšie... skúste kontaktovať realitky, nič za to nedáte , nezaplatíte... "rozhoďte siete", popýtajte sa známych atď ... my sme sa tiež osamostatnili ešte pred svadbou, tiež sme namali bohvieaké príjmy... neskôr si manžel našiel lepšie platenú prácu a pred rokom sme sa sťahovali už s 2 detičkami do omnoho väčšieho bytu... začať nejak treba... ste obaja mladí a zatiaľ bezdetní, príjem máte.... držím palce!

sisaha
6. aug 2012

@luk25 tych prikladov si dostala niekolko... chces pocut od nas, ano luk25 chod do toho, predaj kus pozemku a stavajte... ved rodicia pomozu vzdy..a nejako bolo nejako bude...? Uspesní sú tí, ktorí majú niekolko modelov svojej existencie a pocitaju s roznymi variantami neuspechu a snazia sa ich eliminovat..

alenka600
6. aug 2012

@luk25 Len som si preletela ostatne prispevky, odpoviem na Tvoju otazku - ako som sa osamostatnila.
Necakala som, okamzite po skole, resp. pred jej dokoncenim som si hladala pracu v roznych mestach Slovenska. No a isla som za pracou tam, kde sa mi vyskytla. Ne, ze najskor sa prestahovat a potom hladat pracu....to je strata penazi. Najskor som si nasla pracu a do 3 dni som mala uz nastup v tom meste - kedze som si tam tak rychlo podnajom nenasla (bola som este strasne mlada a nevedela som ako to chodi), tak som prve dva mesiace byvala na intraku. A potom klasika podnajom. Nechcem vobec nikoho tymto odsudzovat, teraz nie je predsa mozne, aby sa vsetci stahovali za pracou do vacsich miest, ale minimalne za zvazenie to stoji, no nie? Ked clovek este nema dieta a nemusi napr. opatrovat chorych rodicov, povazujem to za stratenu moznost - ak za pracou nevycestuje ci uz v ramci SR alebo do zahranicia.

luk25
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lumarque
6. aug 2012

@luk25 ja budem asi jedna z mala, co ti dieta vyhovarat nebude.. Neviem ake mas zdravotne problemy, ale myslim, ak by to mohlo vplyvat na moznost otehotnenia , tak podla mna radsej dieta o nieco skor a na pár rokov sa uskromnit a nie cakat nez budete financne uplne za vodou a potom behat po umelych oplodneniach a plakat, ze sa nedari. Ked byvas s dietatom pri rodine, vedia aj pomoct( nie len kibicovat, ale samozrejme aj to robia radi), postrazit a mohla by si si najst na pár hodin brigadu, ak by sa dalo.

alenka600
6. aug 2012

@sisaha SUhlasim s tymi modelmi a variantami 🙂
@luk25a este som zabudla dodat, ze aj ked som nevedela presne kam ma vietor zaveje, tak som hadam uz od strednej skoly vedela, ze urobim cokolvek pre to, aby som sa osamostatnila okamzite, ale okamzite po skole - aj kvoli rodicom, proste treba vediet kedy odist(sestra uz mala deti, takze zase niekto dalsi, kto im viac ci menej v dobrom ci v zlom "vysel na krku"), ale aj kvoli mne, lebo som sa bala, ze ked nevytiahnem päty z domu ihned, tak skysnem a budem vahat, ci som mala nemala ist, ci este pockat, ci nepockat, ci uz nie som stara na taku ci onaku pracu....

ivana82
6. aug 2012

@luk25 ahoj, viem, ze mozno si povies, ze dalsia chytracka, no dievcata ti tu nechcu zle, my osobne teraz cakame druhe babatko, manzel ma stabilny na presovsky okres celkom dobry plat a aj tak obcas pocitujeme potrebu, ze by sa nam dalsie peniazky zisli. Zijeme vo vlastnom 3,5 izb. byte, ktory manzel kupil 8 mesiacov pred svadbou, 4 mesiace pred nou sme sa mohli nastahovat, no nenastahovali sme sa, pretoze sme si svojpomocne opravovali - no kazdy nas odhovaral, ze skoro byt kupujeme a pod. rečičky, ked vsak uz v obdobi nasej svadby boli ceny bytov dvojnasobne (rok 2006/2007), tak kazdy chvalil nase triezve uvazovanie a cielavedomost. Mame sice hypoteku, ktoru bral manzel este za slobodna (bolo to vyhodnejsie, pretoze ja som koncila skolu a ziadnu pracu som nikde nemala). Jednoducho, my sme dost triezvo uvazujuci ludia, takze my sme najprv riesili osamostatnenie sa od rodicov a nasledne svadbu, dalsim krokom v tejto logickej linii bolo babatko, ktore prislo skoro rok a pol po svadbe. takisto som robila v skolstve, viem, co je to za zmatok hladat pracu v Presove a blizkom okoli...drzim palce a naozaj ak ste dostatocne mladi, najprv jedno a potom druhe...aby ste babatko priviedli do pokojneho prostredia...vo svojom okoli mam velmi vela pripadov, ked byvanie s rodicmi a prichod babatka, neboli dobrou kombinaciou a tie vztahy ostali dodnes poznacene, nielen vztah medzi manzelmi a rodicmi, ale aj navzajom medzi manzelmi...drzim palce a velmi vela sil 🙂

my sa stale riadime heslom - ked sa chce, vsetko sa da dosiahnut 🙂 a zatial nam to vychadza 🙂 pekny den

mahmulienka
6. aug 2012

@luk25 tak potom daj vediet, ci sa vam podarilo nejako sa uchytit, pracovny trh po lete bude nabity, september zrovna je mesiacom ponuk, tak drzim palce. a aj keby to malo znamenat, ze budete na chvilku odluceni, podla mna je to dobra skola do zivota. sice sme tak nezili dlho, ale aj tak to bolo fajn, zistit, ze na to mame aj ako samostatne jednotky a napriek tomu drzime spolu, aj ked na dialku.
drzim palce

sisaha
6. aug 2012

@luk25 neviem ako u vas, ale u nas SIPO obsahuje aj plyn, dalsia vec je kurenie. Ano, vela veci si vies dopestovat a dochovat, ale si pripravena zit zivot z ruky do ust? Preco sa drzis iba toho skolstva? Ake mas vzdelanie? mozno by si si vedela najst pracu aj v inom obore.. Myslis, ze ked ti skonci rodicovska dovolenka budes mat vyssiu sancu na pracu? ta sa bude iba znizovat..Uz teraz vidis, ze je to bieda a to si este mladucka.. Ja ta neodhovaram od dietata - je to vasa vec, ale treba ju mat velmi dobre premyslenu... Rok, dva pockat sa da, vyriesit byvanie, zabehnut sa v hypoteke, poplatkoch..

barushkaaam
6. aug 2012

@luk25 prepac, ale musim reagovat na tvoju vetu :"no vies ked ja im upracem, navarim-co robim dennodenne, tak si myslim že nebudu mat pravo mi kecat do toho ci pribudne placuce babo ci nie". Neviem odkial si zobrala taky nazor, ale to je nazor hodny maleho dietata. Pokial byvas s rodicmi, pod ICH strechou, musis sa prisposobovat ty im, nie oni tebe! To je na hlavu padnute, co si napisala podla mna. Iste oni sa ti mozu prisposobit, ale aj tak budu mat hlavne a rozhodovacie slovo oni. Skratka ich dom, ich pravidla. Pokial si chces urcovat svoje pravidla, tak len vo vlastnom dome! Od toho je to osamostatnenie dobre. Tam zasa tebe nema nikdo pravo do nicoho kecat.
Priklanam sa k babam, ktore povedali, ze ostavat v regione toboz tam stavat dom, ci brat si hypo, kde je to s pracou take tazke je nerozum. Cize bud ine mesto, alebo zahranicie. Bud obaja, alebo aspon muz.

mimikas
6. aug 2012

@luk25 no asi vsetci by sme ostali radsej tam kde mame rodiny ale v dnesnej dobe si clovek nenavybera, bohuzial je to tak, som ta chcela podporit ze zvladnut sa to da aj ked to nie je lahke, len sa musite rozhodnut ci to naozaj chcete a potom to pojde vsetko samo, podla veku co mas uvedeny si este mlada, tak by ste nemali problem zacat odznova kdekolvek inde, ale ja som za to ze ked uz sa ma clovek prestahovat tak by mali ist obydvaja partnery, pretoze zit oddelene a vidiet za len cez vikendy nie je ziadne manzelstvo. A co sa tyka dietata, tak ho majte kludne aj teraz, aj s dietatom sa da stahovat a normalne zit, zato ze budes mat dieta tak ti zivot nekonci a spravny cas nebude nikdy, nikdy nebude dost penazi a vzdy sa najde nejaka vyhovorka preco nie 🙄