Ako sa s tým vyrovnať?

emmarefol
1. jún 2016

Ahojte. chcem vas poprosit o pomoc, ako sa vyrovnat s rozchodom. rozisla som sa v navale zlych emocii s priatelom, ktory je uplne super a teraz mi je toho strasne luto.. uz su to 3 mesiace a on to uz nechce za ziadnu cenu spat, ze uz ku mne nic neciti.. boli sme spolu 3 roky.. uz to nevratim spat a musim sa nejako dat dokopy. ale vobec mi to nejde :( prosim nesudte ma za to ze som sa s nim rozisla, ja si viem vynadat dostatocne aj sama.. :( ale uz to nevratim spat, je to pre mna ponaucenie, aj ked velmi neprijemne.. ale ja neviem zit, neviem fungovat, zoziera ma to :( keby aspon spravil nieco zle, ale praveze vobec a ja viem, ze uz urcite nikdy nikoho lepsieho nenajdem a neviem ako sa mam s tym zmierit, ako sa mam cez to preniest.. :( :( :(

helenanovakova
1. jún 2016

ber to tak, že nadišiel čas, aby ste išli každý svojou cestou. to, že si to v nejakom návale ukončila bol len dôsledok toho, že ste sa asi každý naučili vo vašom vzťahu, čo ste sa mali a idete teraz každý vlastnou cestou. porozmýšľaj, čo si sa všetko naučila, poďakuj za to a s úsmevom vykroč do ďaľšieho života 🙂

alaguema
1. jún 2016

@emmarefol ak jeho láska k tebe vyprchala za 3 mesiace, tak to asi nebola skutočná láska a aj napriek tomu, že si sa s ním rozišla v afekte a máš pocit, že to nebolo správne, tak zrejme by k tomu došlo neskôr tak či tak. Práve ak si tieto veci uvedomíš, tak by ti to mohlo pomôcť vyrovnať sa s ukončením vzťahu. Tvoj ex priateľ to pravdepodobne uvítal a preňho je to pasé. Čo viac sa tam dá robiť, než zmieriť sa s tým. O ďalšie 3 mesiace to budeš už vnímať inak a o pol roka neskôr zas inak a bude to bolieť stále menej a menej, až sa to časom premení len na trochu nostalgickú spomienku.

rheuska
1. jún 2016

No tak sa znova nauc zit bez neho. Nic v zlom, ale kvoli jednemu chlapovi sa svet nezruti. Mozno by ani nebolo dobre sa vracat. Vsak nevstupis dva krat do tej istej rieky. Takze pozri sa na seba do zrkadla, povedz si, ze zivot ide dalej. Hlavu hore a hor sa na nove dobrodruzstva a zazitky. Nema zmysel ostavat zit v minulosti. To je iba mizeria. Leto je tu. Festivaly, dovolenky, polonahy chlapy. Hmm. Komu lepsie ako slobodnej? A poucila si sa. Tak aspon vies comu sa zase vyhnut.

maxiva
1. jún 2016

a kvoli comu konkretne si sa s nim rozisla?mozno si ho velmi zranila a nevie ti to odpustit 😒 ale ked on tvrdi,ze uz ta nechce spät,ine ti neostava ako zabudnut.casom to prejde,preboli to 😉

tobnuf
1. jún 2016

Neviem co mas alebo si mala za priatela .. ja son so svojim 7 rokov .. rozisli sme milion krat a stale sme spolu.. vykrocali sme si rozne veci aj vynadali. Myslim si ze sa neda len tak zo dna na den niekoho prestat milovat len kvoli hadke. Sice neviem pricinu preco si sa s nim rozisla ale isto to nebolo nic vazne kedze ho chces naspat. Vydrz.. mozno ta chce len vytrestat

tyelde
1. jún 2016

nuž, keď ťa naspäť nechce, podľa mňa proste sa snaž myslieť na niečo iné, vyraz si s kamarátkami, nájdi si nové hobby, spoznávaj ľudí, neboj sa komunikovať a časom príde iný 🙂

sardinka335
1. jún 2016

@alaguema vieš čo ja by som to nevidela takto jednostranne....ze jemu to vyhovuje - aj ked je to mozné. Lebo vieš ako, tu mame len 1 verziu ako to bolo. Ak mu robila sceny tak celkovo a boli tam aj ine problémy, tak niekto si povie ze proste toto nie, toto uz nechcem zaživať a aj tak by sa to len opakovalo...neviem. Tu vela krát radime zenám aby sa vyprdli na chlapa, ktorý robí ,sprostosti,, - prečo by to nemohlo byt aj v opačnom garde? Ze zena je ta problémova...kto vie...nepiše detaily takze zase tak jednostranne to nevidim.

misel0806
1. jún 2016

Je to osud a asi to malo tak byt,,vasa laska asi nebola osudova prava ,teda aspon nie z jeho strany rozist sa kvoli prkotine ja si myslim ze si mu to ulahcila a jemu to zahralo do kariet..casom by asi aj tak utiekol... Na svete je vela chlapov a urcite najdes niekoho kto ta bude skutocne lubit a nepovie ti po troch mesiacoch ze k tebe nic neciti len pre vymenu nazorov lebo skutocna laska prekona vsetko😉

miriam11
2. jún 2016

@emmarefol uprimne? Keby ta tak skutocne lubil, tak bojuje a bojuje a bojuje o teba. Vas rozchod zobral ako holy fakt a nic s tym nerobi. Takze laska to urcite nebola. Ide leto, najdi si konicky, bicykluj, sportuj, plavaj, uzivaj si cas s priatelmi a ten pravy pride.

alaguema
2. jún 2016

@sardinka335 prečo jednostranne? Asi si pochopila niečo iné, než čo som napísala. Asi mu daný stav vyhovuje, ak nechce nič meniť. To je len holé konštatovanie, nedávam tomu ani mínus, ani plus. Dôvod vie on. Láska niekedy proste zmizne a človek ani sám presne nevie kedy a prečo sa to stalo. Vzťah sa vyčerpá a končí. Ona sa rozišla a on si možno uvedomil, že takto je to lepšie. Takže asi už nejaký čas jeho city neboli práve vrúcne. To opäť nehodnotím, ale iba konštatujem. Veď je to normálne. Ľudia sa schádzajú a rozchádzajú. Je to ešte šťastie, že na to prišiel včas.

sardinka335
2. jún 2016

@alaguema .ze vztah sa vyčerpa.....Ano, ak do vztahu nič nejde len kazdy berie tak sa vyčerpa. Dovod vie aj ona kezde s nim randila. Ja stretavam skor zeny, ktore nekomunikuju, domyšlaju si, reaguju prehnane, zveličuju chyby partnera...a problémy vztahu neriešia s muzom ale bud tu na koniku alebo s kamoškami a nie ze sa vyčerpaju len tak pre nič za nič. To je 99 % vztahov....vo zvyšných mozno ta laska vyprchala s zistili ze si nesadli. Lásku treba pestovat, vztah budovat, samé od seba nie je nič ako si mnohí stále myslia, ze ved nejako bude. Ja som to pochopila tak, ze vinu davaš mužovi, pretoze píšeš ze priatel to uvital..ako to mozeš vediet? Ze ju nechce naspät? Mozno ma k tomu objektivne dovody tak ako x zien ma objektvne dovody poslat do haja chlapa, to iste moze urobit aj muž. Za to ze ju nechce naspäť tak automaticky je vinný on? Takže tomu davaš minus a hodnotíš, kedze tvrdíš ze ten vztah by sa aj tak rozpadol. Ako to mozeš vediet? Len ju chlácholíš a pritom v prvom rade si ma uvedomiť čo konkretne urobila zle lebo niečo iste urobila, ked jedna v afekte a asi nie prvy raz robila sceny. Niekedy prevaži zdravy rozum nad citmi človek to ukončí lebo vie, ze s tým človekom to nema zmysel.

mandala77
2. jún 2016

@emmarefol odporúčam zo svojej skúsenosti všetkými desiatimi Jeronýma Klimeša, je to český psychológ. Hoď si do youtube jeho meno a videá na tému partnerské vzťahy, sú dlhé, tri diely a jeden z dielov je rozchod, tuším druhý diel.
Tam pochopíš čo sa deje po rozchodoch a hlavne AKO z toho von.
Tomu čo zažívaš sa hovorí reaktívna depresia, čiže reakcia na rozchod, tragickú udalosť, smrť. Trvá minimálne pol roka. Potrebuješ v prvom rade dostatok spánku, aktivácie cez deň, jesť, piť, komunikovať. Určite si ho pozri, pomôže Ti pochopiť veľa vecí a aj ako sa s rozchodom vyrovnať.
Vôbec sa neviň, že Ty si iniciovala rozchod, vo vašom vzťahu museli byť problémy keď to tak dopadlo a on nechce viac vzťah. Okrem toho, mám pocit, že mu nedáš ani teraz dýchať, alebo ho prosíš o návrat, s tým určite prestaň. Tým ho len odháňaš. Po rozchodoch to často býva, že iniciátor rozchodu (i keď si ním bola Ty, ale možno v konečnom dôsledku len reakciou na nejaký jeho podnet) si to po čase rozmyslí a chce sa vrátiť.
Ale skôr na Tvojom mieste by som sa zamerala na seba a svoj vnútorný rast. Lebo rozchod je príležitosť k nejakej práci na sebe a posune.

alaguema
2. jún 2016

@sardinka335 aká vina? To nie je súdne pojednávanie 😀 Nedávam tomu mínus. To je tvoja optika, nie moja. Jednoducho, mne to príde tak, že asi to nebolo to pravé orechové, ak chalan ani nezabojoval, ak to už vôbec nechce riešiť. Niekedy to nie je ani tak o chybách, ako o tom, že ten spoločný príbeh skončil. Nie každý vzťah je predurčený k manželstvu. Nikoho tým nechlácholím (kde si to preboha vyčítala, medzi ktorými dvoma riadkami? 😀), to sú proste normálne veci, ktoré sa stávajú denne mnohým ľuďom. Myslím, že ak on už nič k nej necíti, tak sa to nemá znásilňovať, sú mladí, je to proste skúsenosť, ktorá sa raz určite zíde.
To, že robila scény, je čiste len tvoja fabulácia. Nepíše, kde bol problém, takže do polemiky o tom, sa nebudem vôbec púšťať. Vo vzťahoch robia chyby obvykle obe strany. Ale tu nebola otázka, kde som urobila chybu, ale ako sa zmieriť s rozchodom. Takže k tomu sa vyjadrujem 😎

natalym
2. jún 2016

@emmarefol S mojím mužom sa rozchádzam pravidelne každý mesiac, posielam a balím mu kufre tiež každý mesiac. Vynadala som asi miliónkrát, možno polovicu aj spravodlivo a predstav si on Ti je stále so mnou.
Kašli na to, príde iný. Za tri mesiace sa odľúbil, hm..........

papricka33
2. jún 2016

@emmarefol nikdy nevies, ci nenajdes lepsieho, tak to nehovor. Ak sa tak nastavis a chces sa trapit, tak sa budes. Ak si povies, ze to uzavries, tak to uzavries a pojdes dalej. Inak sa to Neda. Je to len na tvojom rozhodnuti. Zivot je kratky. Skus na nom najst nejake negativa a opakuj si ich. Mozno sa ti casom sprotivi 🙂 Ide leto, uzivaj si, poznavaj ludi a kasli na neho. Ak ta uz nechce, nic nenarobis, len sa strapnis a budes v jeho ociach vyzerat ako chudera :-/

sibalka21
2. jún 2016

Presne tak, ber to tak ze co sa ma stat stane sa 🙂 Ocividne osud ma pre teba nachystane nieco lespie, pravdepodobne sa vase cesty mali rozist, jeden druhemu ste dali nieco co ten druhy potreboval a tym vas vztah mal skoncit 🙂 Moj ex ma opustil po dvoch rokoch, byvali sme spolu v zahranici mali sme spolu synceka... Ked mal maly tri mesiace povedal ze ma uz nelubi a chce ist dalej... Tri mesiace mi trvalo sa z toho dostat a som tu a zijem dalej 🙂 Viem ze ma caka v zivote asi nieco lepsie, alebo to je nejaka skuska 🙂 Ale viem ze tak ako kazde rano vyjde slnko tak aj kazda bolest raz prejde 🙂 .... Nikdy nic nekonci zle, pokial ano, este to nieje koniec 🙂 Hlavu hore 🙂

mala_hobitka
2. jún 2016

@emmarefol Prijmi to. On nechce tak nechce. Ma pravo sa takto rozhodnut. Mozno mu vztah uz nevyhovoval a tvojim rozchodom sa jeho situacia vyriesila. Nevies co druhemu beha po rozume. Toto je pravdepodobne ak si chcela situaciu vyriesit hned alebo v kratkom case a on uz menal zaujem - zrejme si to uprataval v hlave uz dlhsie. Ak si situaciu riesila az neskor tak mohol prist na to ze mu je lepsie a uvedomit spatne ze mu vztah nevyhovoval. Kazdopadne.....ak by si mu chybala a chcel to dat dokopy tak ta necha sa ospravedlnit a nejako by ste si to vykomunikovali. On sa ale rozhodol ist dalej a ty budes musiet ist tiez. Ak po troch rokoch tak rychlo uzavrel kapitolu vaseho vztahu asi ste ho nemali zvlast pevny a v buducnosti by vam zrejme i tak nevydrzal. Zbytocne plakat nad rozliatym mliekom. Treba ho upratat a zobrat si - casom- nove 🙂

Ak si sa s nim rozisla len z rozmaru alebo v navale emocii aspon budes do buducna poucena - venuj sa rozvijaniu a zlepsovaniu seba samej. A neboj... ta faza "uz si lepsieho nikdy nenajdem" je iba docasna....pri rozchodoch typicka a prejde 🙂 Ved kolko zien si toto povie.....to su stovky ba viac chlapov...a tito "najlepsi" mnohokrat nie su vobec najlepsi...a ked hej....tak tito najlepsi si raz najdu ine priatelky 🙂 Vyplac sa, uvedom si svoje chyby, jeho chyby... a neskor mas sancu najst ineho "najlepsieho" 🙂

narsila
2. jún 2016

Neviem ako je to u zakladatelky, vobec to nemusi byt jej pripad, ale vsimam si v mojom okoli dost casto zaujimavu vec..
taketo to emotivne rozchadzanie a schadzanie, pauzy, zenske trucuju a zduvaju sa a robia sceny a nemaju na partnera pekne slovo.. riesia vyslovene p.coviny a nezamyslaju sa nad tym, ako sa spravaju pretoze za vsetko samozrejme moze on.. nevravim, vztah je vzdy o dvoch ludoch a nemam teraz na mysli pripady kedy su naozajstne problemy a partneri si proste nerozumeju.. myslim tie take vymyslene kauzy a kauzicky a bezdovodne asi zdute papulky a urazanie ze ten chlapec naozaj kolko krat ani len netusi o co ide a co zas princeznicke preletelo cez nos ked pred pol hodinou bola este v pohodke.. proste je zduta uz z principu alebo z nudy alebo co ja viem z coho..
a tak krasne funguju a je fajn a zrazu hadka a rozchod a udobrovanie a tak dokola.. slecny si neuvedomuju ze chlapa to proste prestane bavit a raz sa uz nebude mat zaujem udobrovat.. a potom je to ta ista pesnicka "ako ja sa snazim a milujem ho a naozaj sa zmenim a on ma uz nechce a ja sa cez to neviem preniest.. "
poznam slecnu ktora je v porozchodovej depke uz asi dva roky a utapa sa v sebalutosti najma preto ze vidi, ze ten jej chlap ktoreho takto roky sikanovala si nasiel milu kocku a su spolu stastni a neriesia jesitnosti.. smola, vsak..
Su aj pary ktore si takto udrzuju tu iskru vo vztahu a miluju sa ako tu niektora pisala, ale to je uz ina vec 🙂
Nevravim ze to je teda tvoj pripad, ale ak hej tak sa nad tym a nad sebou zamysli.. vlastne chyby su najlepsia lekcia..

emmarefol
autor
2. jún 2016

dakujem za vsetky nazory. asi to tak malo byt a asi sme sa mali rozist, aby som si uvedomila ako ho lubim, aj ked je to sproste a detinske. ale beriem si z toho velku lekciu do zivota. ludia sa menia a tato situacia meni aj mna, v konecnom dosledku som za to vdacna. on ma velmi lubil a tym som si ista. ale prestali ho bavit moje vykyvy, comu sa ani necudujem, nebol to nas prvy rozchod. aj ked to tak mozno z tejto spravy nevyzera, ja som si ho vzdy velmi vazila a vzdy som o nom kazdemu hovorila ako o najlepsom chlapovi na celom svete, pomohla som mu prekonat urcite jeho problemy takisto ako mi on odpustil ked som mala nejaky problem ja a vybila som si to na nom. teraz sa za to hanbim a riesila by som to inak. ale keby sa to nestalo, mozno by som si to nikdy neuvedomila. viete co, ja mu velmi prajem aby bol stastny a aby si nasiel kocku s ktorou sa budu lubit, lebo si to urcite zasluzi. a mozno prave preto, ze sme mali taketo vykyvy, ktore boli z mojej strany, bude o to stastnejsi v buducom vztahu. trha mi to srdce, na druhej strane to musim brat tak a v prvom rade sa z toho skutocne poucit a hladat pricinu svojho spravania. a tak trochu ju aj tusim. hovori sa, ze ked niekto nema rad sam seba, nedokaze akceptovat, ze ho moze mat tak rad niekto iny a potom ho zo svojho zivota zacne odsuvat. domnievam sa, ze toto je moj pripad. napriek tomu, ze maju o mna muzi zaujem a casto dostavam komplimenty, akosi ich neviem vstrebat a neverim im. pretoze to co ja na sebe vidim, su iba same chyby. z toho usudzujem, ze toto co sa stalo mi malo ukazat, ake to moze mat dosledky, ked to nebudem riesit. teda asi by som sa mala radsej opytat - ako mat rada samu seba? ako si na sebe nevsimat nedostatky (ktore aj tak mame vsetci)? znie to jednoducho - mat rada samu seba, ale mne to vobec jednoduche nepride :/

maajushka
2. jún 2016

@emmarefol ako mat rada samu seba ? ... pises, ze ak dostanes kompliment sama im neveris, zacni tym, ze ak ti niekto ten kompliment venuje, usmej sa a podakuj. 🙂 To na zaciatok staci, zacnes si viac verit, mysli na to vzdy, vsetko je len v tvojej hlave a srdci. Neskor si uvedomis ze maju ti ludia pravdu a zacnes tomu verit. A bude ti lespie 😉 😎

sardinka335
2. jún 2016

@narsila presne ako píšeš, pohár trpezlivosti proste raz pretečie kazdemu. Naladovost, vybuchy, afekty.....keby ste mali takeho chlapa tak ho časom kopnete do guli...

@emmarefol a nemas nejaku traumu z detstva? Aky bol tvoj otec? to je prva mužska osoba, ktora utvara pohlad dcery na muzov - to si mnohí neuvedomuju ze deti ako vzory maju rodičov a čo vidia v niektorých domacnostiach je skor na zaplakanie...rodičia furt nejake problémy medzi sebou a deti su len kolorit rodiny...tu nedoveru v mužov muselo niečo sposobit.....chyby nestačí len vidiet, treba s nimi neičo robit a ako? No volou, seba ovladanim...najvyšší stupen výchovy je sebavýchova! Všetko sa dá zmenit ak človek chce, alebo minimálne potlačiť alebo pretransformovat. Musíš cielene zistit to dobré čo v tebe je..napiš si to na papier aby si to vizuálne videla. Mozno ti pomoze aj nejaka motivačna literatura...mozno baby poradia nejaku dobru kvalitnu knihu...ja mam doma len ,,bibliu,, pozitivneho myslenia od Hayovej ,,Miluj svoj zivot,, mozno na začiatok by celkom stačila.

mandala77
3. jún 2016

@emmarefol v akej rodine si vyrastala? Pili vaši alebo nejako inak nefungovala? Ako sa k Tebe chovali v detstve, mohla si vyjadrovať svoje pocity, hovoriť otvorene a tak, si závislá na vytváraní nejakého napätia vo vzťahu a úľave následnej potom? Príčina Tvojho správania môže byť v detstve. A ak to tak je, tak pomoc nájdeš.
Ak Tvoje problémy vychádzajú z detstva tak kukni niečo o dospelých deťoch alkoholikov alebo inak dysfunkčných rodín. Tam by si mohla nájsť cestu ako z toho von. Sama toto ťažko poriešiš, potrebuješ vedenie od niekoho. Možno aj samej to ide, ale to trvá veľa rokov kým sa dopracuješ k tomu koreňu a príčine všetkého.

Vždy sa deje to, čo má. Časom pochopíš, že to malo nejaký zmysel a dobre sa stalo.

emmarefol
autor
7. jún 2016

no tak ked som bola mala (cca do 11tich) sa nasi casto hadali a velakrat padla tema rozvodu, nieco spravil alkohol, do toho financne problemy.. ale potom sa to zacalo zlepsovat a odvtedy si vlastne nepamatam uz ziadnu hadku, dalo sa to do poriadku a viem, ze sa lubia a budu spolu uz do konca zivota.. prezili si svoje a poucili sa, odpustili si.. ale na nas deti boli vzdycky velmi dobri, nikdy na mna nezdvihli ruku ani nic podobne. mama by pre nas spravila vsetko na svete len aby nam bolo dobre a ocino tiez, cokolvek potrebujem, vzdy mi pomozu. takze bolo tam kriticke obdobie, ale zmenilo sa to a teraz je dobre. ja som uz kedysi chodila ku psychologom s tymto problemom, riesili sme to, ale nic sme nevyriesili. aj tu knihu Miluj svoj zivot som uz citala. ja si ten problem uvedomujem, viem o nom, ale tie riesenia stale akosi nezaberaju. preto uz neviem, co mam skusit..