Ako zvládate domácnosť, keď veľa a dlho pracujete?

hazeln9
3. aug 2022

Ahojte chcela by som sa spytat zien ktore pracuju vela a dlho ako zvladate domacnost? ja kazde rano vstavam 4.20 do prace a domov chodim o siestej mam tri hodiny na to aby som nakupila navarila porobila poriadky sprcha a uz je hned 9 hodin a som uplne vycerpana, do toho staviame dom, mam pocit ze uz nevladzem, kolegovia pridu z prace domov kde ich obskakuju manzelky tak si odpocinu a ja som nonstop unavena, nemam cas na odpicinok. dakujem za akekolvek rady 🙂

viestta
3. aug 2022

Zapojiť viac manžela. Domácnosť nie je len tvoja.

hazeln9
autor
3. aug 2022

@viestta manzel pracuje tiez tak dlho a robi okolo domu, na dome, v zahrade

mirro
3. aug 2022

@hazeln9 je to len obdobie. Po čase si povieš...ako som takto mohla fungovať?

caroline_
3. aug 2022

@hazeln9 pripajam sa, tiez ma to zaujima

kubkovamama
3. aug 2022

@hazeln9 var na viac dní dopredu,veď obed máte obaja v práci,musíš mať varené večere?Ani upratovať sa nedá v takom režime každý deň.Nakupovat tiež nie každý deň.Ak sa dá,vybehni nakúpiť cez pauzu.My sme sa striedali,manžel po ceste z práce nakúpil,nemusí len žena všetko.Ak trváš na každodennom poriadku,kúp si roombu,myčku apod.

babulkomale
3. aug 2022

@hazeln9 nic moc...upracem ked je cas. Prvorade su deti po praci, cez vikendy travenie volneho casu ako rodina. Zvycajne vygruntujem ked ma niekto prist, nech za pomestime a nepotkyname o hracky.
Manzel pracuje dlhsie ako ja a robi kvanta veci okolo domu, zahrady, bazena atd. Isto nebudem hysacit aby umyl WC 😃
Zakladne veci robim stale a velke narazovo. Okna velakrat aj navecer zo dve stihnem ked je teraz svetlo dlhsie.
Nestresuj, este nikto nespominal na smrtelnej posteli ze mal viac utierat prach...

7lenka11
3. aug 2022

Dolezite je vediet si oddychnut, treba si najst cas na seba a svoje hobby... Ja som kedysi robila 12 hodin a viac denne. Podpisalo sa mi to na zdravi aj na vztahu s manzelom. Jedneho dna som s tym sekla a zaviedla prisny work-life balance. Ziadne nadcasy, pokial sa nic hrozne nedeje a vikendy vyclene vylucne pre rodinu. Nemusime mat kazdy vikend upratane do poslednej omrvinky, aj jedlo si vieme navarit rychlo a chutne.. Ale oddych a vypnutie hlavy musi byt. Neda sa byt aj v praci aj doma 120-percentny... A najma sa s muzom spolocne podielame na domacnosti. Nie je to len na mojich pleciach.

janickacrazy
3. aug 2022

@hazeln9 deti asi nemáte? Tak potom čo chces upratovať? Veď celý deň ste v práci. Uprac v sobotu komplet byť či dom, večere suché alebo objednaj pizzu. Keď budeš mať deti a chodiť do práce, z práce behy do škôlky, školy pre deti, nakúpiť, písať úlohy, krúžky, večera, upratať hračky, to bude horšie, ver mi.

ninusa221
3. aug 2022

A deti nemate? Zas podla mna dvaja nespravia daky nenormálny bordel ved kupelnu pozametať pozmyvat utriet prach max 2 hodky.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninusa221
3. aug 2022

Ešte chcem dodať toto varenie tym že ja chodim na vš priatel do roboty ja som si zaplatila obedy v škole. Tym padom nevarim cez tyžden. Do obchodu chodime hociako kto kedy ide domov ten sa zastaví. Aj upratovanie som podelila nestihala by som to sama. Takze je naučení ze ked pridem domov napr ja o 19:00 tak musi byt umytý riad…

pinkgirl
3. aug 2022

Polož si otázku prečo sa takto naháňaš? Musíš každý deň upratovať, variť? a čo okolo domu - máš hospodárstvo zvieratá, pestuješ na záhrade? Nuž nemôžeš mať všetko😉. Poľav zo svojich nárokov - upratovanie si rozdeľ po častiach, po izbách, zapoj do toho aj muža. Varenie si uľahči - uvar na viac dní, zjednoduš si to polotovarom, zaraď suché večere.

liz_lemon
4. aug 2022

kazdy den takto pracujes? aku mas pracovnu dobu? mas aj deti? lebo ak nie, tak nechapem, ake upratovanie, ked aj manzel takto pracuje, nema ti kto urobit neporiadok, takisto nemusis kazdy den varit, bud navar na viac dni, alebo si mozete dat aj suchu veceru, prip. si nieco objednat

ivangeline
4. aug 2022

Ked nie si doma,co treba upratovat? Raz za cas nech vari niekto iny,ze? Alebo donaska a vybavene. Plus,jeden vari a druhy riady.

zmrzlinka2021
4. aug 2022

@hazeln9
Nepises viac o sebe, ale za mna:
- urcite s manzelom zmente job, je chore vstavat pre mna este v noci a vobec vracat sa o siestej vecer
- určite by som cez týžden nevarila, takú ešte nehrali
- ked treba niečo popratat, vzdy ste s manzelom na to dvaja
- ked chcete mat dom, pracovat na plne uvazky a vsetko stihat, musite si nastavit jasne priority. Neda sa vsetko. Prace okolo domu a zahrada je pre ludi, ktori nemusia pracovat alebo robia na 3-4 hodiny denne, v opacnom pripade 90 % z tych ludi su otroci a v podstate chudaci, nonstop unaveni, frustrovani
- zasada:kazdy si upratuje po sebe, hlavne prace robime spolocne

hazeln9
autor
4. aug 2022

na otázky čo upratujem ked nemame deti odpovedam, že to že nemáme deti neznamená, že tam nikto nežije, každodenna hygiena, večer ak si robíme večeru tak tiež treba upratať kuchyňu, umyť riady, vysávať treba tiež častejšie ako raz za týždeň, jasné že nevarím každý deň, nechodím do obchodu každý deň ale ono sa to za tie tri hodiny čo som doma nazbiera ani neviem ako, buď treba zaplatiť účty, odoslať objednávky čo sa stavby týka, ožehliť veci pre mňa a manžela do práce, plus večerná hygiena a tri hodiny sú fuč ani neviem ako.

liz_lemon
4. aug 2022

@hazeln9 teraz si zbagatelizovala vsetko na co si sa stazovala, tak potom nechapem, z coho si unavena, hygiena max 30 min, umyvanie riadov pri 2 ludoch, to mas na 10 min max, platenie uctov to mas tak na 20 min, prestaň žehliť, to je zbytočná robota

hazeln9
autor
4. aug 2022

@liz_lemon tak neviem ako by manžel vyzeral v bielej košeli ak by som ju nevyžehlila :D a ked sme pri tej unave kolko pracuješ denne? ak by som pracovala 8 hodín doma by som bola už o pol štvrtej a pohoda lahoda ale nejde o to kolko pracujem, to je moja vec, ani o to koľko toho doma urobim ale o to ako to urobiť efektívnejšie, na to som sa pytala, prakticke rady nešlo mi o komentare typu kto vam robi bordel alebo aby som prestala zehlit, to mi situaciu nevyriesi.

liz_lemon
4. aug 2022

@hazeln9 pracujem ako potrebujem, ak by som mala vstavat o 4:20 a domov prist o 18, tak by som tam uz isto nepracovala, manzel nech si ozehli sam, moj si vsetko vzdy zehlil, ked potreboval
ty si presne jedna z tych, na ktore sa neoplati reagovat, lebo cokolvek by ti tu niekto poradil, stale bude zle

caroline_
4. aug 2022

@hazeln9 autorka co sa tyka upratovania uplne s tebou suzniem, tiez sme s manzelom len dvaja, a upratovat treba tak ci tak,takze uplne nechapem tym komentarom,ja riady umyvam denne min.hodinu takze nechapem akych 10 minut,tiez treba dat prat,vesat pradlo,odkladat,menit periny,uteraky utierky,vysavat a tieto veci sa nerobia raz za tyzden ci dva...ja by som na tvojom mieste, teda samozrejme ak na to mate prostriedky,zakupila roboticky vysavac,umyvacku,susicku, proste co najviac domacich robotov co by mi ulahcili upratovanie...ja som to mala tiez podobne, ked sme este s muzom pracovali obaja, on doma homeoffice od rana do vecera, ja som chodila na tri smeny a cela domacnost vsetko bolo na mne, a ked som sa muzovi stazovala ze je toho na mna vela povedal mi ze kedze on zaraba viac, jeho praca je dolezitejsia takze on nema cas a chut venovat domacnosti...chvalabohu sa casy uz zmenili ale mozem ti povedat ze ta uplne chapem

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liz_lemon
4. aug 2022

@caroline_ hodinu denne umyvas riady? 2 dospeli ludia, kolko riadov zaspinite? co si 5x za den chystate 10-chodove menu?😂 co budes robit, ak budu deti? my sme 4, a ked sme nemali umyvacku tak plny drez mi trval 8 min, viem to presne, lebo som si to schvalne stopla, lebo tiez som mala pocit, ze umyvam dlho
vsetko co si vymenovala trva par min, ziadne hodiny

simca06022011
4. aug 2022

@hazeln9 cely den nie ste doma, tak na co potrebujete upratovat casto? kazdy si po sebe uprace co rozhadze a nemas co riesit. Roboticky vysavac, umyvacka riadu, pracka... ste dvaja dospeli ludia, pracovali sme chlap aj 20h denne, ja v kludne aj 12-14h a v piatok som upratala cely byt za dve hodiny aj nas pobalila a padali sme prec na vikend... nic viac sa robit nemuselo. Rano vstanem, spracem postel, pozbieram spinave pradlo ak treba a hodim do kosa, dam sa dokopy v kupelni hned, ranajky ak treba, kava ak treba a dovi... (a to sme ani nemali umyvacku kym sme nemali cca rocne dieta..). Ked tolko pracujete, hadam aj zarobite, pomocnikov si kupte... alebo upratovacku, alebo prestan varit a najedzte sa vonku.

caroline_
4. aug 2022

@liz_lemon no ja som doma cize varim 2x denne,z toho je riad,manzel si chysta ranajky, rozne kase, denne vyrabam orechove mlieka takze toho riadu sa nakopi, nie vzdy stiham umyvat popri vareni,mame dom kde je kazda jedna miestnost zvlast na dvere, takze len kym denne ponosim veci tam a naspat mi nieco trva, je dost mozne ze mam zly harmonogram prace a co budem robit ked budu deti fakt netusim,asi sa bude musiet zapojit aj manzel

sense
4. aug 2022

Upratať môžeš cez víkend, nakúpiť tiež... Ak ste obaja celé dni preč a vrátite sa až po 18. 00za 3 hodiny nemôžte toľko uaspinit ze musíš 3 dní upratovať. A chlap ak nerobí na stavbe môže tiež priložiť ruku k dielu

liz_lemon
4. aug 2022

@caroline_ zapoj ho co najskor, lebo budes otrok domacnosti, a kup si umyvacku a vsetko to, co si radila vyssie, urcite ti to pomoze

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulicek
4. aug 2022

Mám síce 8h pracovnu dobu, ale mam deti, robím často po večeroch a teraz cez leto taham pracovne pomaly každý vikend. Kedysi som bola otrok domácnosti a “nestíhala som”. Chodím domov o 16tej. Teraz je priorita oddych a povinnosti s deťmi. Pred ich spaním umyjem riad z večere, spoločne “ohodime” neporiadok v byte. Deti chodia okolo 20 spat, ja oddychujem pri nich. Ked zaspia, sadám za pc a pracujem (alebo oddychujem), cize nejake večerné upratovacie aktivity nehrozia. Veľke upratovanie robím raz týždenne, väčšinou v piatok/sobotu. Podľa času. Ak nestiham, robím len nevyhnutne veci (podlahy umyjem, povysavam, utriem prach v obývačke). väčšie upratovanie pocka aj dva týždne (kompletne umyta sanita, prach v celom byte atd). Zaklad je, aby si každý odkladal pocas týždňa veci cca na miesto - každý den tomu venujeme možno 5-10 min, čo spraceme či pozametame. veľký nákup robime raz týždenne, inak len pecivo a ovocie. V týždni sa stravujeme mimo domu, takze varím len ľahké večere a striedam to so “suchou” vecerou. Z toho je par riadov a aj keď nemam umývačku, riad mam umytý za par minut. Manzel alebo deti poutieraju. Asi treba mat trochu systém v tom, zhodnotiť, čo je priorita. Odvtedy mam paradoxne aj vacsi poriadok, jedine, s čím bojujem, je žehlenie - to niekedy odkladam aj mesiac a zehlim len to, čo aktualne treba 😂