Bývanie verzus svadba. Čo skôr?

teddynka23
8. jan 2015

Ahojte, ako ste to riešili vy? Najprv ste sa vzali a potom ste riešili bývanie alebo naopak? Myslím tým vlastné bývanie, nie u rodičov. My s priateľom sa chceme vziať a postaviť si domček. Problém však je v tom, že zatiaľ nemáme dosť peňazí na svadbu ( chceme si ju platiť samy z istých dôvodov) a s priateľom nechceme bývať u mojich rodičoch kvôli zlému vzťahu s mamou a u nich sa bývať nedá lebo je tam jeho brat s manželkou. Priateľ chce preto najskôr postaviť dom, aby sme sa osamostatnili a potom chce riešiť svadbu. Aký máte názor na to? Ako ste to mali vyriešené vy?

natalym
8. jan 2015

Ako potom budete riešiť vlastníctvo domu?
A čo tak maličká svadba, skromný podnájom atď atď.

monika_123
8. jan 2015

my sme najrpv postavili dom,teraz som otehotnela a svadba bude cez leto 😀 vsetko naopak 🙂

littledesire
8. jan 2015

my sme mali najskor vlastne byvanie, mame to spoluvlastnickym podielom, pol na pol, takze s tym problem nie je... svadbu sme mali asi tristvrte roka potom..🙂

sorciera24
8. jan 2015

my sme najprv kupili byt, prerobili, potom sme rok spolu zili a nasledne po roku bola planovana svadba.... ja osobne by som si nezakladala rodinu skor, ako by sme nebyvali sami....v ziadnom pripade byvat po svadbe u rodicov alebo u svokry....to nerobi dobrotu...preto takto poradie.....

eeffka
8. jan 2015

@teddynka23 byvanie spolu ( podnájom), zistite co ste zac...., potom svadba, na urade s kolkom ci s cim do 100e, to by ste mohli zvladnut , nasledne kupa pozemku a stavba nehnutelnosti

A z coho chcete stavat ked nemate ani na svadbu?

liz_lemon
8. jan 2015

@natalym ved kazdy bude mat polovicu, alebo ako sa dohodnu, urcite je to lepsie ako mat BSM, a v pripade rozvodu sa natahovat po sudoch

melleanor
8. jan 2015

@teddynka23 My sme sa zasnúbili a asi tri mesiace pred svadbou sme kúpili byt, každý vlastní 1/2. A bábo po svadbe...

wena
8. jan 2015

My sme najprv bývali v prenájme, potom sme si kúpili byt na polovicu. Zobratí nie sme, aj keď svadbu plánujeme v blízkej dobre. Ja v tom nevidím problém ak budete spolu najprv bývať a potom sa vezmete, určite by som ale nešla hneď ho stavby domu, ale najprv by som si vyskúšala bývanie v prenájme.

bubulatko
8. jan 2015

my sme spolu zacinali v podnajme potom sme si kupili byt,potom bola svadba a nakoniec mame spolu krasnu dcerku asi tak sme my zacinali. 🙂 😉

jana_eyre
8. jan 2015

@teddynka23 ja som smojim terajsim manzelom byvala uplne od prveho rande :D /byvala som uz sama, poznali sme sa asi 10 rokov ako velmi dobry kamarati.. po dlhom case sme sa stretli, prekecali celu noc a ked ma odprevadzal, isiel hore a uz neodisiel..to bolo pred 10timi rokmi/ po 4roch rokoch spolocneho byvania v mojom byte sme sa rozhodli stavat dom.. hypoteku sme vybavili tak, ze on bol dlznik a ja spoludlznik.. na dom sme spoluvlastnici na polovicu.. kym sme stavali byvali sme u mojej sestry a bolo to dost narocne, lebo ked sme dostavali, zacali stavat oni a prestahovali sa na oplatku k nam aj s 2ma detmi.. po 7mich rokoch a po 2rokoch v dome prisiel prvy syn.. stale sme neboli vzati a vzali sme sa az ked som zistila ze som uz 2x tehotna..

osobne si myslim, ze je kazdeho vec ako si to zariadi, ale je najlepsie ak sa partneri poznaju este pred svadbou.. a clovek sa da najlepsie spoznat, ked spolu byvate - lebo sa tym straca vacsina zabran.. skuste najom..

elizabeth888
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mysicka36
8. jan 2015

Bývanie jednoznačne ale ako prenájom alebo ako tvoje vlastníctvo 😀 Alebo jeho byt, ale neinvestovať do neho vela svojich €. Len prispievať na normálny chod domácnosti + nájmu. Ja som hnusne praktická.

Aha, lepšie čítam tvoj prípad... Veď stavať môžete aj nezobratí, ALE musíte byť 50:50 vlastníci pozemku a aj 50: 50 brať úver. Potom je to vlastne to isté ako po svadbe.

timi1012
8. jan 2015

My sme spolu 6 rokov. Teraz sme kupily nas druhy spolocny byt (väcsi) samozrejme na hypoteku, cakame nasu dcerku. Svadbu mame o 2tyzdne. Vsetko ma svoj cas netreba sa do nicoho hrrr najprv si radsej vyskusat spoluzitie a potom dalsie veci ale nech sa kazdy zariadi podla seba 🙂 vsetko dobre.

pepca28
8. jan 2015

@teddynka23 ahojky..moj manzel,vtedy priatel,si kupil byt este pred svadbou...tam sme nasledne spolu zili,na skusku,ale kvoli lepsej pracovnej ponuke som sa vratila domov k rodicom(o je z brezna,ja z trnavy)..nasledne dostal ultimatum,ze co dalej,kedze ja som v BR zit nechcela...prisiel za mnou do tt,prenajali sme si byt,a rozmyslali ako sa dostat k vlastnemu domu...bum,dosla ponuka od mojich rodicov,ze ak sa uz konecne aj vezmeme,kupia nam pozemok na stavbu...pozemok mi kupili pred svadbou,polku som kvoli hypoteke este pred svadbou prepisala na priatela...potom sme sa vzali a zacali stavat..kedze sa nedalo aj platit byt aj stavat,nastahovali sme sa k mojim rodicom...no a to bol KONEC...:-P...dopadlo to tak ze do domu som sa nastahovala este pred dokoncenim...teraz je vsetko super,domcek skoro dokonceny...uz len teda dieta chyba...kocku a psa uz mame...😀....ono,chcela som ti tym povedat,ze nie je dobre rychlo si spravit dieta,a potom sa tlacit u rodicov...mna by slak trafil...😝...niet nad vlastny domov....aj ked to trosku dlhsie trvalo

zenulkaaa
8. jan 2015

my sme najprv spolu bývali. Sami vo vlastnom byte, 3 roky pred svadbou. Treba si to skúsiť najprv takto a až potom sa vziat...

kikina84
8. jan 2015

@teddynka23 urcite najprv rieste byvanie,aspom si vyskusate ako vam to spolu klape..my sme s mojim muzom najprv spolu zili 6 rokov,potom sa nam narodila dcera a az potom sme riesili svadbu 🙂

k_a_j_k_a
8. jan 2015

@teddynka23 my sme isli najom, svadba, vlastne byvanie. Vydavala som sa tehotna, cize niekde medzitym aj deti. Podla mna je lepsie mat malinku svadbu, co nestoji kopec penazi a radsej ich minut inde. A dalsia vec, je dobre si najskor skusit najom ako vrhnut sa do domu. Az ked byvas s niekym, az vtedy ho naozaj spoznas a zistis, co Ti na nom vadi 😉

mon29
8. jan 2015

@teddynka23 1.byvat spolu: najprv by som sla do podnajmu potom do maleho bytu. Pri podnajme pozor..skresluje vydavky ☺budete si musiet nastavit si financie ,platby ,to co Vam ostane sa naucite spolu hospodarit..zistis aj to ,kto co potrobeju a ako v roznych situaciach reaguje. pri spolocnom byvani sa ukaze aj to co teraz az tak nevidno..tak 2roky.. potom svadba ☺a potom domcek ..vsetko potrebuje cas a nerobi dobrotu ak sa nieco robi z hurta..vela stastia

veronikax
8. jan 2015

My po asi roku chodenia...sme sli do podnajmu na par mesiacov...aby sme sa este lepsie spoznali a zistili...ako nam to spolu pojde ;) potom koli zmenenej praci...sme z podnajmu odisli a boli sme raz u chlapa v dome s rodicmi...alebo u mamky mojej v byte 🙂 po 4 rokoch od spoznania sme sa vzali a u svokrovcoch sme si prerobili poschodie ;) kedze neboli peniazky na vlastny domcek ;) zo zaciatku to bolo tazke 🙂 no teraz je to ok ;) no vlastny domcek je vlastny domcek ;) urcite vam drzim palce 🙂 a je uplne normalne..postavit si najprv domcek a potom svadba ;) Drzim palce ;)

pribinak
8. jan 2015

Porieste najskor byvanie, ci uz hypoteka alebo podnajom a az potom svadbu, aby si tu za nejaky cas nepisala, ze byvate s dietatom u vasich ci svokrovcov a nemate mkznost ziskat hypoteku ci musite strpiet zle vztahy

0silvia0
8. jan 2015

@teddynka23 Postav dom, zasaď strom, sploď syna 🙂
Ja osobne by som svadbu vtesnala medzi dom a strom alebo medzi strom a spolodenie syna 😀

natalka13
8. jan 2015

Nemate peniaze na svadbu? Tak ju nerobte-podla mna su to vyhodene peniaze za zabavu pre rodinu, podpisat papier na matrike stoji par EUR.
My sme tie usetrene peniaze dali do stavby domu. Predtym sme zili 2roky v podnajme.

natalym
8. jan 2015

@liz_lemon Nuž ja som stará. Ja mám dcéry a však ešte uvidím ako to bude, ale nepáčilo by sa mi aby ich niekto skúšal, či to s nimi pôjde, ako či vie prať, žehliť, upratovať a potom sa rozhodne či bude svadba alebo nie. Ak niekoho ľúbim, beriem si ho celého so všetkým. Aj keď výnimka potvrdzuje pravidlo. 😉

sense
8. jan 2015

svadbu na urade v mieste matriky neplatite nic al. minimum, obrucky mozu byt aj z ocele za par eur, a peniazky dat do stavby,. Kamaratka sa vydavala tak ze isli na matriku - streda o 11.00 v slusnom obleceni ziadne cacky macky, obrucky za 50e za 10minut boli zosobaseny a potom si dali u mamky rezen so salatom, dom postavili aj bez hypoteky

evinka2
8. jan 2015

@teddynka23 U nas je to uplne naopak.....byvame v priatelovom dome, prerabame, nemam spoluvlastnictvo, mame dve deti a svadba v nedohladne.....a asi ani vobec nebude, lebo sa nevieme dohodnut, on chce velku a ja malu....

ivetlo
8. jan 2015

@littledesire Páči sami táto odpoveď. Je to veľmi rozumné a praktické.
A keď nemáte peniaze na svadbu, tak z čoho by ste platili chalupu? Toto čo napísala liiiledesire pisateľka je veľmi praktické a inteligentné riešenie. Mi sme tiež najskôr išli do bytu, po necelom roku svadba a potom stavali chalupu. Doporučujem

siska53
8. jan 2015

@teddynka23
My spolu byvame,mame 2 deti,zosobaseni nie sme.

Takze sa zariadte tak, ako chcete a citite to vy.
A svadba sa da spravit len s 2svedkami a ostatnych len informovat. Jedine tt budes musiet investovat do zmeny OP a dalsich dokumentov a ponahlasovat to vsade...

galganka
8. jan 2015

Koľko peňazí treba na svadbu? A k zvyšným otázkam: najprv sme spolu bývali, potom zorganizovali svadbu a bolo..

beatrice1607
8. jan 2015

@teddynka23 My sme zili cca 2 roky v prenajme, potom sme sa vzali, par mesiacov potom kupili byt a teraz sa tesime z maleho syna.. 🙂
Ale poradie nie je az tak dolezite.

deniss111
8. jan 2015

@liz_lemon vedz,že sudne naťahovať sa budeš aj v prípade podieloveho vlastnictva... 😉