Čo ste povedali niekomu na rovinu a ako to dopadlo?

22. nov 2022

Vacsinou sa tu vyzyva k priamej komunikacii o probleme, tak by ma zaujimalo, ci ste uz povedali niekomu napriklad v praci ze smrdi, alebo ste odmietli narovinu kozmetiku z katalogu s tym, ze je nekvalitna a ma hrozne zlozenie, alebo ze so znamou z ihriska sa nebudete stretavat lebo sa vam nepaci ako sa sprava k svojim detom, alebo kamoske, ze sa vam nepaci ze popija alkohol v pritomnosti deti...alebo sme hrdinovia iba tu? 🙂

zana134
22. nov 2022

Mojím priateľom hovorím napriamo všetko, pretoze na to sú priatelia, aby nastavili zrkadlo. Som rada, že aj oni mne povedia aj to, čo nechcem počuť. Ostatným sa snažím aspoň diplomaticky naznačiť, čo si o nich myslím. Tí, čo ma poznajú, vedia, že som až zničujúco úprimná.

martinkatinka
22. nov 2022

Susedovi som narovinu povedala, ze len debil by si kupil beziaci pas do bytu 🤷
No a teraz je to este vacsie peklo .....

andreagartnerova
22. nov 2022

Povedala som čo si myslím a aspoň má to netazi, vzťahy sme mali všelijaké a teraz horšie, nakoľko dotyčná osoba je urazena.

marianarem
22. nov 2022

Poviem napriamo vtedy, ked mi nieco pripada ako problem, ktory treba riesit. Vacsinou je to situacia, ked mam problem ja - nieco ma obtszuje, obmedzuje, zasahuje do sukromia,,skodi mi, trapi ma. Ale napriklad popijanie kamosky pred detmi by som neriesila, kym by som nemala pocit, ze sa jedna o alkoholizmus, vtedy by som sa kvoli nej ozvala. Inac si moze ona rozhodnut, ako si to so svojimi detmi zariadi.

beataxxx
22. nov 2022

Zivot ma naucil, ze hovorit uprimne svoj nazor sa velmi, ale velmi neoplaca🙂hlavne ked je ten nazor jemne kriticky

marryen
22. nov 2022

Mňa pobavil záver Tvojho príspevku. "Alebo sme hrdinovia iba tu? " 😀 A založíš anonymný príspevok. 😀😀

som_realistka
22. nov 2022

Tak, je pravda do očí a "pravda do očí", povedať uštvanej čerstvej matke "hmm, stále máš tehotenské kilá" je síce pravda, aj tá novopečená matka to vidí, ale nikto o tú pravdu nestojí 🙂🙂 a keď tá istá matka zhodí tehotenské kila a dostane iba vetu "a do tých riflí čo si nosila pred tehotenstvom sa stále nezmestíš?" má na jazyku iba no nezmestím ty krava ale nepovie to, lebo má väčšiu empatiu 🙂

mikadooo
22. nov 2022

Na rovinu odmietnem. Ale nemusím pri tom dourážať celé okolie. Áno, používam radšej nevinné lži. To čo je pre teba "nekvalitné", iná žena v pohode kúpi a teší sa dobrej cene. To, že niekto smrdí, možno je na tom ako ja, že má problém s ekzémom, ak si dá akýkoľvek deodorant, aj tak po 8 hodinách v práci sa už žiaľ "cítim". A na čo mi to bude tak dobré, keby ma ešte tri kolegyne "narovinu" upozornili, že smrdím? Našťastie sa tomu snažím predchádzať a pri prvej možnej diskusii na podobnú tému som to spomenula a uistila som ich, že ak ma už budú môcť "cítiť", nech mi dajú signál a pôjdem sa prezliecť (ak vymením stresu tričko v robote, tiež sa debilne nevypytujú). Takže odtiaľ potiaľ s tou úprimnosťou. Ale áno, snažím sa povedať aj veci, ktoré ja hodnotím negatívne, ak to ináč nejde. V tomto prípade to podávam ako môj subjektívny názor, ktorý nemusí byť správny, ide len čisto o môj názor. Niektorí to však do sveta vypustia ako svätú a jedinú pravdu a to je ten rozdiel - byť úprimná a byť "úprimná". Chce to kus empatie, vyjadriť sa jasne ale nezraňovať pritom druhých.

autor
22. nov 2022

@marryen nuz, niekto nie sme ani tu 😃

galganka
22. nov 2022

Povedala som narovinu, že nebude na mojej svadbe, že si neprajem kontakt, že si neželám, aby komentovala osoba moje deti, že sa niekto odúva ako decko a pritom je dospelá osoba, ze sme si nepotykali a žiadam si slušné jednanie, že má odísť, že mlm predaj je podľa mňa kravina,... takže môžem písať čo si myslím aj tu? 🤷‍♀️🙌

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roja01
23. nov 2022

@martinkatinka prepáč, ale formuláciou, že len debil by si kúpil...... si bola nie len úprimná, ale aj si ho hlúpo urazila. Podľa mňa sa s takýmto slovníkom nedopracuješ k dobrým vzťahom.

daniela2202
23. nov 2022

Ja sa chystám kolegyni povedať, že ju vystihujú dve slová- prefíkaná a preafektovaná .
.. ale zatiaľ sa len chystám 👉😂😂😂

martinkatinka
23. nov 2022

@boldo87
@roja01
No ano, uznavam, povedala som to jeho slovnikom.....

mizu89
23. nov 2022

Koľko krát poviem na rovinu svokre že rozprávaj dieťaťu zrozumiteľné veci.zacina rozprávať nechcem aby sa naučil somariny. napr. svokra vraví dieťaťu poď dáme dolu " PÁNOČKY"(topánky) ide má poraziť a nie raz som ju na toto napomínala a aj tak keď tam prídeme tak stále mu toto vraví.trvrdohlava

buberova
23. nov 2022

Je rozdiel byť úprimný a otvorený a netaktný. Áno veci sa dajú povedať priamo ale zároveň slušne, respektíve nepovedať všetko čo si myslím.
Napríklad nemusím povedať že tá kozmetika má hrozné zloženie a je nekvalitná a keď si to môžem myslieť.. ale poviem že ďakujem, to asi nie je pre mňa. Alebo že mám iné obľúbené značky alebo čo..načo hned urážať? Ukázať aká som ja hrdinka a ako ja tak všetko viem "narovinu" povedať?

aurora33
23. nov 2022

Áno, ja s tým nemám problém. Kamoške z ihriska som povedala, že moje deti chodia na ihrisko uz samé, su dosť veľké a ja si zatiaľ doma upratujem, alebo varím a nepotrebujem k tomu návštevu (vždy chodila len ona k nám, pričom jej dieťa len ohundralo naše hračky :D ). Kolegyňa robí katalógový predaj, normalne som povedala, že ja si kupujem inu kozmetiku, zobrala to v pohode. Smradľavý v mojom okoli nie je nik :D teraz ma už nenapadá nič viac, ale trvalo mi, kým som sa to naučila. Odvtedy mám oveľa ľahší život :D

sima338
23. nov 2022

Niekedy je mlčať zlato. Veľa ,,právd" sú len názory a náš pohľad na veci, ktorý je lepšie si niekedy nechať pre seba. Od istej doby si dávam pozor na jazyk, lebo byť síce slušná, ale úprimná sa mi veľakrát vypomstilo. Naposledy pri mojom ex. Slušne som mu isté veci povedali, podotýkam, že nešlo o žiadne nadávanie, a dopadlo to tak, že to otočil proti mne a ešte zo mňa spravil tú najhoršiu. Ďakujem, takéto rozhovory neprosím, hoci som bola len ,,úprimná", nestojí mi to zato.

basska_b
23. nov 2022

Ja som raz povedala frajerovej mame, ze sa sprava ako snob, ked v restauracii najprv vsetko ofrflala a potom sa rozculovala, ze nemoze platit kartou. Uz mi zrala nervy 4 dni na spolocnej dovolenke pri mori a som vybuchla. Ale pomohlo... frajer zacal tlieskat a smiat sa, ze konecne som to povedala nahlas... zvysok dna bola jak zmoknute kura 🤣

danica2711
23. nov 2022

s každým jednám na rovinu a poviem svoj názor, samozrejme v dôležitých veciach a veciach, týkajúcich sa mňa alebo mojich blízkych. Je zbytočné byť úprimná v prkotinách, ktoré sa navyše môžu iného dotknúť, ale v zásadných veciach som úprimná a otvorená a vždy sa mi to osvedčilo. A úprimne - ty, autorka, si zjavne slepica, ktorá sa bojí povedať svoj názor (inak by si takúto tému ani nezakladala) a tu bude anonymne múdra, kto je aký hrdina

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
atinkaa
23. nov 2022

Ono zavisi aj od toho, ako nieco povies, teda obcas nie je problem obsah ako forma. Dalsia vec je tiez, ci sa ta to tyka, teda ci niekomu chcem komentovat jeho zivot len preto, ze je to lahsie ako si sledovat ''spravnost'' vlastnych krokov, alebo to so mnou nejako suvisi. V neposlednom rade, je asi zbytocna diskusia o tom ako su hrdinovia ostatni, ak to nema byt tema na pobavenie alebo brainstorming co ostatni. Ale ak ti ide napr. o to nabrat guraz na vhodne komentovanie veci okolo seba, mozno aj prikladov, ktore si spomenula.

1 - kamoske ak je to skutocne kamoska, tak by som to povedala natvrdo, tak ako to pises a vidis, napr, ak by ta ponukala tak ze si nedas, pretoze ti nepride vhodne popijat v pritomnosti deti cez den a ze si myslis, ze by nemala ani ona

2 - kozmetika - rovnako narovinu, od barskoho, ak by to bol moj nazor a ty mi ponukas ja neviem oriflame, tak by som ti to povedala, ze dakujem ale nekupim si nic, pouzivam inu kozmetiku, nebudem si nic objednavat, nepotrebujem katalog ak je to niekto cudzi, tak dovidenia, ak je to niekto blizki, tak s pozadavkou/prosbou aby sme sa o tom viac nemuseli bavit. Tu by som napr. ja zvazila to, ze je kozmetika nekvalitna. Je to tvoj nazor, je to vec, ze to riesila najpr. hygiena a cosi z danej znacky sa stahovalo z predaja? usudzujes na zaklade ceny? teda nehanila by som viac ako je nutne, jednoducho ty ju nepouzivas, nepotrebujes.

dalsie dva priklady su osemetnejsie
3 - znama ktora sa nesprava pekne k detom, neviem co ta veta znamena, viem si predstavit od nie uplne top mami az po tyranie a zanedbavanie siroku paletu a asi aj tak by som sa k tomu postavila. Tiez neviem co u teba je znama, vidime sa pravidelne v parku? alebo niekto s kym sa aj rozpravam? podla tychto dvoch veci by som vyskaladala odpoved, uplne de facto cudzej pani ja nemusim nic vysvetlovat, preco sa s nou nechcem vidat, jednoducho, pozdravim odchadzam, sadam si obdalec, reagujem minimalne, myslim ze pochopi. Nesprava sa pekne je dalsia kapitola, kde horna hranica je dokonca definovana zakonom o oznamovacej povinnosti - teda tu by som ju ak by to bolo cosi vyrazne upozornila a to ozaj vyrazne je ze nie kazdu blbinku, ktoru ja mam inak, pretoze tiez som stretala mamy, ktorym nevadi ked si dieta pochutnava na piesku a podobne a mne samej sice nebolo dobre, ale neda sa vsetko riesit podla nasho oka. Tiez v lete som parkrat videla dieta, ktore malo plienku az po zem a nic ine na sebe v parku a mala som tiky, ze prebalik to chuda male ja, ale to tiez nie je uplne pre volanie kontroly na danu pani....teda zvazuj podla seba, svojho oka, skusaj pozerat okom inych, mne sa napr. na tie plienky dostalo spravy nahodnej ze nie je pokakane a opisanu plienku tak casto menit nebude, nepresli napr. 3 hodiny, ktore si mamina stanovila....
4 - rovnako tu meraj na vahach lekarnickych, nevies ci to danu osobu netrapi, ci to neriesi, teda volila by som slova podla toho kto to je, obcas staci otvorit okno, obcas mozno pocuvat ak ste blizsie kolegyne s cim ten clovek prichadza, obcas mozno aj taktne medzi 4 ocami povedat, neuraz sa, ale ...citim to ja, asi aj ty, nie je mi to prijemne, mozno s tym bojujes, skus toto...pozerala som alebo niekomu z mojich blizkych pomohlo....atd, mozno tomu cloveku pomozes, ale nemam to vyskusane 4 na vlastnej kozi, skor takych ludi vidam vnimam v meste, v buse a to zas nie je prilezitost na rozdavanie perspirantov, to je mozno pre nejake avon ladies napad na biznis plan 😀 🙂citaj polozartom

teda ak je to tvoja tema a premyslas ako velmi a ku komu byt uprimna, tak asi ten kruzok najblizsich by mal byt uprimni, cim dalej ides tym jednoduchsie je to s blbinkami ako poistenie alebo avon, a cim dalej ides tym viac vaz ako velmi potrebujes komentovat kazdy naznak upravy uplne cudzej pani v praci ktoru vidis raz za tyzden a nic ine o nej nevies, detto cudzie deti a cudzi rodicia, kedy vlastne nevies, nepoznas celu situaciu, vidis stale len ten kusok z ich zivota.

kvetinka75
23. nov 2022

ja hovorím veci na rovinu ale normálnym tonom a keď treba dám aj dôvody. Ako to zoberie druhá strana, už neriešim.

melanta
23. nov 2022

Veci na rovinu hovorím bežne. Ale ako tu už odznelo viac krát, byť úprimný neznamená byť netaktný. Veľa krát som napríklad povedala niekomu vo fitku alebo v práci, že smrdí, že ľudí to obťažuje a má používať antiperspirant. Ľudia si myslia, že je milé nehovoriť nepríjemné veci. Ale práve naopak, človeku tým robíme zle. Pomôžeme mu vtedy, keď mu povieme pravdu.

21anjelik19
23. nov 2022

Áno povedala,....kamoške ktorá zrušila už xy sttetnutí s trápnymi výhovorkami ...že nech sa začne správať ako dospelá osoba a že ja keď si dokážem nájsť čas s dieťatom alebo si zabezpečiť stráženie aby som mohla ísť s ňou a potom vyzerám ako krava že nikam nejdem lebo za 5 minút 12 to zruší ....tak si ona vie nájsť čas skôr..že sa správa ako dieťa a má si uvedomiť že mi tiež s tým znehodnocuje môj čas ...... tak je urazená už asi pol roka ...ešte sa mi ani neospravedlnila ale za to mi vynadala ževraj jej ja nerozumiem....a to mi nedala ani ziadne vysvetlenie .... no už niesme kamošky ... mám o starosti menej 😉😉 a som rada že som si už otvorila ústa lebo tolko krat to urobila ze uz sa aj manzel smial aj mama ze ci isto niekam idem ci sa mi oplati chystat a ja som jej furt davala sance a sebe skm si skodila lebo som kboli nej aj zrusila svoje plany .... fakt je dobre sa ozvat niekdy ....lebl si samy tým škodime ze sa neozveme

whatever1
23. nov 2022

Priama komunikacia je to o tom aby sa clovek nebal asertivne a slusne povedat PRAVDU - pri probleme ktory sa ho tyka alebo pri otazke ktora mu bola polozena. Vela ludi ma s tymto problem. Pretoze sa boja pocitov toho druheho. Radsej pojdu “naokolo” alebo pouziju milosrdne klamstvo. Priama komunikacia je fajn pokial je vyziadana a tyka sa oboch stran.

roja01
23. nov 2022

@danica2711 zasa urazka, ze slepica..... na co je takato uprimnost dobra? Naopak autorka nikoho vo svojom prispevku neuraza, ma pravo sa opytat na cokolvek.

zmrzlinka2021
23. nov 2022

@autorka

Ty tomu celkom nerozumies podla tvojho uvodneho prispevku.

Nie je problem komunikovat. Problem je sposob akym to odkomunikoujes a vyjadruje to tvoj postoj k danej osobe. Pokial ide iba o tvoje ego, mozes byt razna, priama,necitliva ale dokazujes si iba sama sebe niečo, vobec to dotycnej osobe nepomaha.

@melanta velmi zalezi od sposobu, akym povies cloveku tu pravdu - ludia nie su sprosti a velmi vycitia, ci ti na nich zalezi alebo si potrebujes len rypnut... A niekedy pravda nie je z druhej strany ani ziadana a tiez to treba respektovat.

pipistrel13
23. nov 2022

zalezi komu a ci to ma aj zmysel...nemusi sa pravda vraviet za kazdu cenu,hlavne ak si ju nikto nepyta,ak sa vsak navaza clovek do mna alebo je nespravodlivy a pod.urcite poviem co si myslim

basska_b
23. nov 2022

@21anjelik19 Dobre si jej dala 😃 ja poznam jednu taku uz 19rocnu, ktora rusi stretka za trapnych vyhovoriek, ze ma menzes, ze musi cvicit na klavir a pod., alebo ked uz k stretku dojde, tak stojis vo dverach obleceny a ona vola a posunie cas stretka o 15 minut... tak rada pocujem, ze niekto takym ludom dal jasnu spatnu vazbu