Dáva vám manžel peniaze?

ania4
23. aug 2012

Ahojte.Mam 28 som vydata dva roky. koli manzelovi a koli tomu ze sme chceli babo som prisla na vychod a teraz som samozrejme nezamestnana. minuly rok som dva krat potratila takze babo nemame.problem je ale v tom ze som si myslela ze ked sa vezmeme vsetko sa zmeni hlavne po financnej stranke.myslela som ze uz nebude moje a tvoje.... no dva roky po svadbe a moj manzel stale zije ako slobodny. zarobene peniaze su jeho a do toho sa nemam starat. vsade ma vychvaluje aka som super manzelka, kucharka no nezaujima sa ci nieco nepotrebujem.ja vlastne zijem z uspor za slobodna ked som este pracovala.kedze som mala problemy s tehotenstvami bola som dost aj na PN a tiez bola jedne brigada asi na pol roka...platila som si pripoistenie takze bez penazi som nebola.ale ako moze muz ktori tvrdi ze ma miluje minut na stavkovani v nike viac ako na mna a este mi aj povie ze som si mala najst pracu, ze preco by mi mal davat peniaze. ja periem varim staram sa o domacnost len aby bol spokojny....je mi do placu. inak vsetko super klape som s nim stastna, vie ako na mna je mily a tak no ako nahle pride rec na peniaze ci nechce na tom nieco zmenit je to problem.tolko krat sme sa uz na tom pohadali a nic...neviem ako inak sa s nim mam este porozpravat...hladam si pracu a este stale pracujeme na babu no uz zacinam mavat myslenky ci to nie je nejak urcene z hora ze nemame babo aj koli tomu ako by sme ho vychovavali...to by som akoze dala muza na sud aby platil vyzivne?staral by sa o neho ked sa nestara o mna?on tvrdi ze jasne ze by sa o neho postaral ved by bolo jeho...mna ako najblizsiu osobu asi nepoklada. keby bolo okrem tohto aj nieco ine co mi vo vztahu prekaza nechala by som ho asi,no fakt ho milujem a on tak krasne hovori o tom ako on miluje mna a ako velmi mu na mne zalezi,ze keby ma nemal nevi co by robil....no co sa tyka financii skutek utek.skuste mi nieco poradit.dakujem

henikav
23. aug 2012

My fungujeme takto a myslim si osobne ze tak by to aj malo byt.
Mame vsetky peniaze spolu, manzel vsetko co zarobi da na moj (ucet je na moje meno), cize spolocny ucet, od ktoreho ma kartu aj on aj ja. Ja sa staram o vsetky vydaje, platby, seky... Nakupovat chodime spolu, pri pokladni platim ja, to kvoli poriadku, aby sme v tom nemali chaos a vedeli ako na tom sme, takto mam vzdy tusenie, aky priblizny zostatok na ucte je. Manzel ma vzdy pri sebe hotovost, okolo 50-100eur, pre pripad zeby nieco potreboval a bankovu kartu, keby ho nieco necakane prikvacilo. V pripade ze vyberie vacsiu hotovost, tak mi to povie, aby som o tom vedela. Ak je nejaky prebytok na ucte, vsetko spapa nas domcek v rekonstrukcii, alebo planovane vydaje na dovolenku, oblecenie a ine... Cize da sa povedat ze peniaze fyzicky drzim ja, ale o vsetkych vydajoch vieme a diskutujeme obaja. Peniaze nie su moje, ani jeho, ale nase a je jedno kto kolko zarobi, takisto vsetok majetok je nas, nie moj, ani jeho

lenka110611
23. aug 2012

Mne samozrejme manžel peniaze dáva, tiež sme svoji dva roky, ani sa ma nepýta načo potrebujem, proste keď chcem dá mi, pretože to čo zarobí nie je jeho, ale NAŠE. To mu ako tvojmu manželovi nevadí že nemáš peniaze a čerpáš zo svojich úspor?????

jaja018
23. aug 2012

My sme s manželom 2 roky. Ked som ešte nepracovala dával mi peniaze ja tomu hovorím vreckové (na to aby som si nieco kupila na kavicku a tak, vždy som mala nejaku hotovosť) Ked som začala pracovať tak som si nezakladala ucet ale peniaze chodili na jeho účet. Nemám kartu od účtu ale pin viem. Teraz som na materskej na nakúpi chodíme vecsinou spolu ale peniaze sú spolocne, nerozdelujeme tvoje moje. Míňa sa na domacnost , kazdy si môže kupit co chce a ked ide o nieco drahé tak to spolu prediskutujeme

nicebaculka
23. aug 2012

u nas je to tak,,, ze peniaze su spolocne,,, takze ak ja uz na ucte nemam a manzel ano tak mi da a opacne,,, 🙂

hori
23. aug 2012

mila @ania4 mohol by mi manzel tisickrat povedat, ako velmi ma miluje... ak nie je ochotny so mnou zdielat financie a majetok, su tie reci rovne akurat tak vyzvananiu zvonov, vacsiu hodnotu nemaju... ak budete mat totiz babo, budes poberat matersku alebo rodicak, co je almuzna... ako potom s dietatom prezijes? a to je co za ponizujuci system, aby mi manzel daval peniaze? mame ucet a od neho dve karty! na domacnost berieme bez pytania a vysvetlovania, podla toho, kto prave ide do obchodu.

chavierka
23. aug 2012

Aj u nás sú peniaze spoločné, veď spolu bývame, stravujeme sa, kupujeme všetko potrebné do domácnosti, to nemôže byť len na jednom človeku.....Keď chcem kúpiť niečo "drahé", tak vtedy to prediskutujem s manželom.

petkaa28
23. aug 2012

Nedava, mam kartu k jeho uctu a ked potrebujem si vyberiem...u nas nie su jeho a moje peniaze, ale nase...

janage
23. aug 2012

Ja by som navrhla obrátiť sa na bezplatnú právnu poradňu - mali by byť v každom väčšom meste alebo skús cez net. V našom štáte majú manželia voči sebe vyživovaciu povinnosť s tým, že ich životná úroveň má byť ROVNAKÁ - ak teda vôbec by som uvažovala ešte o spoločnom živote s takým človekom 😒 😒 😒 Súd by potom rozhodol koľko Ti manžel má mesačne platiť - to už je ale podľa mňa na hlavu, ale Ty ho poznáš možno by sa spamätal. 😠 Truc podnik by mal podľa mňa len krátkodobý účinok a čo keď budeš na RD potom čo? Budeš žiadať povolenie aký jogurt sebe alebo malému kúpiť? aj taký prípad poznám. A keď dôjdu Tvoje úspory a dieťa bude nedajbože choré často - čo školkari bežne sú- a budeš mať problém so zamestnaním??? Moje obľúbené heslo je, že niekedy láska nestačí. Ja by som určite v takej situácii nad dieťaťom neuvažovala - ale to len môj názor. Úspory si len pekne nechaj- majú byť na krízové situácie alebo niečo po čom túžime 🙂

crazybabenka
23. aug 2012

my máme od začiatku manželstva spoločný účet.....každí máme svoju kartu k nemu......kde chodí rodičák aj mm výplata....."starostlivosť" o rodinné výdavky sú na mne.....ja všetko platím, ale zo spoločných peňazí.....neexistuje....moje tvoje.....sme manželmi 4 roky....mne sa podarilo zamestnať hneď po škole....mm nie.....tak som to chvíľu ťahala celé sama......potom sme sa rozhodli pre bábo.....ale v tom istom čase som síce ja prišla o robotu....ale manžel si našiel.....ja som bola celé tehu doma bez akéhokoľvek príjmu....zase to "ťahal" celé on......ale opakujem....nikdy to neboli moje - tvoje peniaze.....ale naše

vrkina
23. aug 2012

nemozem uverit ze sa snazis o DRUHE dieta s chlapom, ktory ti nedava ziadne peniaze, co zarobi prehra na stavkach..
Treba buchnut po stole a ked to nepomoze, treba ho dat na sud, a odvolavat sa na zakon o rodine. podla tohto zakona ti MUSI dat 1/2 svojej vyplaty ci chce ci nie. a to mozes od neho vymahat aj spatne!

rozhodne by som sa nesnazila o dieta a uvazovala by som nad rozvodom a dostanes vyzivne ( budes na to ty a tvoje dieta lepsie ako TERAZ). uspory nebudes mat vecne. a neskor nemusis mat uz ani na toho pravnika, ktory by ti teraz zachranil kozuch!!!!! sa spamataj. si zodpovedna aj za svoje dieta, tak nieco ROB, kym ti manzel neprehra strechu nad hlavou!

gubcikova
23. aug 2012

my sme spolu 5 rokov s toho rok manželia a od začiatku peniaze boli naše.spojili sme výplaty,zaplatili účty a ostatné si rozdelili medzi seba.teraz máme tak isto.zaplatíme úver,telefony,nájom,odložíme na stravu a zvyšok si delíme.muž si minie svoje a ja si svoje miniem(ale ja poväčšine na deti).

julkav188
23. aug 2012

ahoj...moja švagrová mala tiež tento problém..muž zarobil,ale boli to jeho peniaze..síce na chod domácnosti sa skladali rovnakým dielom,ale peniaze boli jej a jeho, nikdy nie spoločné...švagrová to riešila dieťaťom,že vraj sa polepší,potom ešte manželstvo zachraňovala dalším dieťaťom...veľká chyba..po 11 rokoch manželstva sa tento rok rozviedli.. ☹ ja som vydatá 14 rokov a od začiatku to boli spoločné peniaze,nemôžem pochopiť vzťahy kde je rozdeľované na moje a tvoje....láska je slepá,ale......každý je strojcom svojho šťastia,želám ti,aby si sa dobre a hlavne správne rozhodla,aby si za ničím nebanovala...

p4
23. aug 2012

SKus sa snim dohodnut na nejakom kompromise. Mne moj chlap tiez nedava peniaze. Len obcas na maleho,ked ma dobru naladu,ale za to sme dohodnuty, ze najom (skoro 500€) plati vylucne iba on a tiez casto nakupuje potraviny. tak sa snim takto nejak dohodni. nemusi ti davat peniaze na ruku, staci si to nejak vykompenzovat. alebo aj s tym by mal problem? ☹

gabrielapatrik
23. aug 2012

My máme doma podobný problém, síce môj manžel platí poplatky bytové 320€ a občas mi dá nejakú tú stovečku, tak stále máme peniaze rozdelené na moje a Tvoje... Môj manžel dokáže minúť za týždeň 300€ a ja neviem kde, on povie, že na cigarety, občasné pivko, menu, a ja ozaj neviem... On mi dá peniaze a ja ich skovám, nepoviem mu... S mojich nakupujem stravu, oblečko, doplnky, cestovné, práca, obedy a bežné veci pre syna aj pre seba ja pre neho... Potom s tých JEHO investujem do niečoho lepšieho - väčšieho (teraz ideme na dovolenku)... No možno som sebecká, alebo divná ale zdá sa mi málo 100 - 200€ keď zarobí 1000€ a požaduje každý deň teplý obed aj s polievkou a hlavným jedlom... Sladkosť, alebo koláč, minerálky, noviny, raňajky, večera... Kupujem mu oblečenie čo potrebuje, kapsuly na pranie, aviváž, cestujem denne do roboty (11€/denne), kupujem si obedy, darčeky pre syna na narodky, meniny, MDD, pre rodinu, či jeho alebo moju... Viem, je to moja chyba, mám sa na to vykašlať, ale bola by som zlá a pre kľud v rodine sa snažím, aby všetko bolo tak ako má byť...
Je to málo peňazí, alebo som len ja picnutá 😝 ?

vinifred
23. aug 2012

..ja to vidím takto..utekáááj,kým môžeš a tie jeho reči ako Ťa lúbi,nech hovorí tomu,kto seno žere... 😀 skrytý despota a bude ešte horšie...ale vidím to ešte aj takto..zostaneš pri ňom a naďalej si pýtať rady,čo máš robiť..len aby z teba nebola piata týraná..

fabula
23. aug 2012

To čo má byť , že Ti nedáva peniaze ? NO kamarát by mal po chlebe.....u mna .. na neho len inu zenu a tie reci ako ta lubi .. no mozes mu povedat ,ze z toho sa nenajes .. ved to je IQ 0 ..ked budete mat dieta ..budes ho zivit z uspor to dieta ? Co je Onasis ? Fuu ale ma vytocil ten tvoj prispevok .. daj mu inteligentovi precitat diskusiu , ze kolko zien by ho niekde koplo...

dominika241
23. aug 2012

mne muz dava celu vyplatu plus ked nieco si zaroby bokom aj to mi dava. jedine si necha paniaze na benzin

jankako
23. aug 2012

Slovo milovať si každý može vysvetliť po svojom..U nás dňom manželstva boli financie spoločné.Kto kolko minie je úplne jedno.Ja s mojou povahou by som bola v tvojom prípade už rozvedená..Inak tiež by ma zaujímalo,či platí účty,či dáva na domácnosť...a pod..alebo ti len nedá navyše ked chceš niečo naseba??

marecek1
23. aug 2012

My máme s manželom spoločné peniaze, žiadne moje a tvoje, .... zaujímalo by ma, čo všetko zo svojich úspor platíš - kto platí stravu, drobné nákupy do domácnosti (drogériu...) - dúfam, že nie ty zo svojich úspor, a on na stávkach míňa JEHO peniaze. no mohol by ma akokoľvek oblbovať sladkými rečičkami, s takýmto chodom domácnosti by som určite nesúhlasila, môžeš si byť na 200 % istá, že keď ti peniaze nedáva teraz, nedá ti ich ani keď budete mať dieťa.

kraskaaa
23. aug 2012

my ani nie sme manželia, a priatel financuje takmer všetko. sice pracujem aj ja, ale ani zdaleka nezarobim tolko, co on. Pre neho bolo samozrejmostou že od začiatku takmer všetko platit a nikdy sme sa nedelili - to je moje a to tvoje... V podstate s peniazmi hospodárim ja, nakupujem potraviny, platim učty, atd, takže mám karty od bankových učtov a ked potrebujem tak si jednoducho vyberiem a pýta potom on odo mňa. 🙂

lentilka29
23. aug 2012

no my kym sme sa nevzali a byvali spolu,manzel platil najom a ja som z o svojej vyplaty zivila seba a nieco kupovala do domacnosti.ked sme sa vzali prislo babo,manzel mi dava z vyplaty samozrejme....neni o com....na mna na malu mi dava kolko treba.....nemozem sa stazovat.

longi4
23. aug 2012

my mame s manzelom tiez spolocny ucet..je na moje meno ale kartu mame obaja, taktiez pristup na internetbanking a dokonca sme si vybavili aj to, ze ked sa hybe s uctom (vyber kartou, platba kartou atd.), tak nam obom pride smska, cize vieme obaja hned ako na tom sme, aky je zostatok..takto som velmi spokojna, lebo mame obaja o vsetkom prehlad..robime si aj "hospodarnost domacnosti", cize si zapisujeme vydaje a kategorizujeme ich..ku koncu mesiaca vieme kolko sme minuli na potraviny, na drogeriu, restauracie, na mobily a vzdy vieme kolko sme usetrili a kde sme mali nejake vyssie vydaje. Ma to len jednu nevyhodu, to, ze takto je tazke niekoho prekvapit a kupit darcek 🙂

kvetinka211
23. aug 2012

@ania4 ked ste si to uz nestihli poriesit pred svadbou, tak to porieste aspon pred tym nez sa zacnete znovu snazit o babatko ... lebo takto to nedopadne dobre 😖

My fungujeme sice s viacerymi uctami, ale mame pristup obaja a vsetko je vlastne spolocne. Vacsie vydavky rozhodujeme spolu, mensie pri beznych nakupoch kupujeme bez debaty 😉

Myslim ze mozu dobre fungovat aj domacnosti, ktore maju oddelene ucty, ale skor pri zenach ktore su na materskej iba chvilu a hned pokracju v kariere. Takto ked zena stravi vela rokov "neplatenou" pracou doma, tak su oddelene ucty velmi nefer. No a este uplne ina situacia je, ked na strane muza peniaze nekontrolovatelne miznu ako u toho tvojho na stavkovanie. To je fakt pruser. Drzim palce aby sa vam to podarilo zvladnut.

janicka11
23. aug 2012

ja neviem,napísala by soma si to čo tu napísal skoro každý.peniaze su u nás SPOLOCNE.A to odvtedy ako sme spolu nie len zobraty...Možem si kupiť čo akedy chcem ale samozrejme oznámim mu to.Máme spoločný učet+ mám ešte aj ja svoj učet..Starám sa viac menej o chod domácnosti ja,aj o financie kolko treba zaplatiť atd...Neviem ale nenechala by osm to tak začni to riešiť.!!

ktore
23. aug 2012

uf tak to by som nezniesla ani chvilku.mas to tazke.moj mm mi daval peniaze hned ako sme sa dali do kopy.nelutuje odo mna nic.nemame toho vela ba i menej ale ide nam to.ja som bola nezamestnana a teraz na materskej a nedostavam ani cent.zijem vlastne z neho a mne to je niekedy trapne.rok som bez roboty a ked si chcem nieco kupit tak ma trapi ze on chova mna i dcerku.ale to ze by sa on staral okasu tak to teda nie.mala som muza takeho isteho.isli sme spolu do obchodu a mohla som kupit iba to co on odsuhlasil.bolo to katastrofalne.vydrzala som dvanast rokov.dietatko sme mali po 7 rokoch,a vtedy sa zacalo este horsie.vsetky vydaje na dieta lutoval,a nadaval co ho to stoji a dalsie uz urcite nechce.potom sme sa rozviedli.furt setril a predsa sme nikdy nemali.minulo sa na ine sprostosti.ale co uz aj taky chlapy su.terajsi mm je opak.spolocnew rozhodujeme co a ako.aj na moju dceru nelutuje ani gros.

hradnapani
23. aug 2012

tvoj muz ta ponizuje a este tomu hovorite aj "laska".
Mala by si si dat klapky z oci dole, lebo takto laska naozaj nema vyzerat, aj ked sa hovori, ze ma 1000 podob, ale to sa myslelo tych krajsich. Si kandidatka na zenu, ktorej bude muz hovorit, ze sa na materskej vyvaluje a nic nerobi. Mozno na dieta nejakych par eur da, ale na teba asi tazko. A zo vzduchu, ani z "lasky" sa zit neda...

My nemame sice spolocny ucet, ale vieme o ich stave, pozname si pin-kody (keby nieco) a v zasade to vyzera tak, ze z muzovych penazi ide vsetko na byt a z rodicovskeho prispevku "zijeme", takze skor ja mu musim dat na obedy v robote, na cestovne a nieco do vrecka...
Ja osobne nie som zastankyna spolocneho uctu, lebo mam rada pocit financnej slobody, ale to je len taka moja "uchylka" a mam na nu svoje dovody. Ale do uctov si vidime, tak je to myslim ok... ale situacia u vas ok teda urcite nie je.

nela82
23. aug 2012

u nas nie je ziadne moje a tvoje....vsetko je spolocne.Nechapem dnesne manzelstva-partnerstva... 😖

suem
23. aug 2012

Tvoj "muz" ma z teba lacnu pracovnu silu, teda uplne zadarmo, vyprate, vyzehlene, navarene a este aj reprezentacia jeho osoby na urovni. Tvrdis, ze vsetko ostatne klape a si stastna.
Zvlastnu obdobu "stastia" musis zazivat. 😢
Otvor oci, ja neverim v to, ze sa ludia zmenia. Bud sa zmieris s tym, ze ked pride dieta budes z RP tahat celu domacnost, podobne aj ked sa zamestnas, alebo sa co najskor vratis tam kde si skutocne doma, najdes si pracu a spravis hrubu ciaru z doterajsim zivotom. Dieta s lakomcom a nezrelym chlapom by som vobec neriesila 😒

lenka_b
23. aug 2012

U nas je to spolocne, aj ked mame aj oddelene ucty - ale to je normalne, ale obaja mame k nim pristup a samozrejme, ze ak ide na vikend pracovat (je fotograf), tak zarobi hotovost, ktoru mi hned dava a ja to uz delim, ze co treba kupit, co na ucty, na najom a podobne. Samozrejme, ze prioritou je mat poplatene ucty a to je jedno, z koho penazi to ide, ved v konecnom dosledku su to nase peniaze. Vzdy sme to tak robili a aj budeme. Mala by si sa s manzelom pozhovarat a vysvetlit mu, ako to je. A ked pride dieta, tak vydavky su nesmierne vysoke a ty to z tych 180 eur na mesiac neutiahnes sama. Ved oblecenie, mlieko, proste vsetko je nesmierne drahe na slovenske pomery......

anniera
23. aug 2012

Sme s manželom spolu 15 rokov. Za tých 15 rokov sme obidvaja využívali spoločný účet, na ktorý chodili všetky príjmy. My sme rodina kde manžel "drží kasu". Čiže on sa stará o všetky platby, výdavky a pod., robí mi nákupy. Ak potrebujem na niečo peniaze ja, tak si vypýtam. Žiadny problém. Ja totiž nerada nakupujem, nerada chodím do obchodov, tak mi tento systém maximálne vyhovuje. Mám už aj vlastný účet - založila som si ho pred 10 mesiacmi nakoľko som začala podnikať a ako živnostníčka musím mať účet na svoje meno. Peniaze z podnikania šetrím na "mojom" účte, z toho prispievam do domácnosti len veľmi výnimočne ak máme nečakané výdavky. Potrebujeme totiž väčší byt takže musíme aj niečo našetriť a našetriť dokážeme len z môjho podnikania, z bežných príjmov to neide. Ty to máš nejaké čudné vo svojom manželstve, ja by som určite zdupkala od muža ktorý dá na stávkovanie a o mojich potrebách by sa odmietal baviť....ak by si mala dieťa tak keď budeš pýtať na plienky tak ťa pošle vybrať si zo svojich úspor?