Dilema - splatiť hypo, kúpiť auto, či ísť na dovolenku

18. mar 2023

Dosť dlho som odkladala takú lepšiu rodinnú dovolenku, boli sme nútení splácať dve hypo naraz a ďalšie staré hriechy čo by bolo na samostatnú tému..
Keď konečne jedna hypo padla došli zdravotné problémy a dlhodobá PN, nečakaná strata práce. Ani po tom som nevládala pracovať na plný úväzok, samozrejme podľa posudkovej som tip-top. Vekom sa to celé iba zhoršuje. Všetky naše ,,dovolenky,, boli na štíl rodičovský dom kmotra na Gemeri s ich deťmi, pár dní v sesternicinom byte s jej psom v KE, chatka mužovho kamoška pri jazierku, s kmotrou u jej krstných na Orave, stará chata konateľa firmy kde pracujem. Vždy som bola rada keď som aspoň deťom našetrila na letné tábory. Pár dní na ,,samote u lesa ,, bez wifi a mobilu ešte nikomu neublížilo. Deti sú väčšie majú aj iné záujmy a túžby, moje výmysli ich nebavia.
Aj keď vo všedných dňoch ide každé iným smerom, po rodinnej dovolenke pri mori túži každý. Rok čo rok som odkladala čo som mohla, už vlani sa zdalo že by to mohlo vyjsť, ale choroba nám urobila škrt cez rozpočet. Dúfala som, že tento rok to dáme, mesiace dozadu som googlila ponuky cestoviek, až som skontštatovala, že tohtoročné ceny sú niekde inde. Máme 20 ročné auto, k tomu mužova choroba ktorá skôr či neskôr skončí slepotou, a to neni jediná dg.
A teraz k otázke ktorá mi víri hlavou. Moje euri by si našli aj tisíc miest, ale treba si stanoviť. privilégiá. Zaplatiť predčasne hypo? kúpiť druhé, novšie cca. desať ročne auto? pokračovať v rekonštrukcii domu? ísť iba na mimoriadne skromnú ,, dovolenku ,, nahovoriť deti na ďalšiu ,,zatuhnutú starú búdu,, alebo na takú lepšiu aspoň raz v živote ? museli by sme stiahnuť aj na rezervy a to by som nerada spravila. Našla som kopu argumentov pre aj proti. Viem že rozhodnutie je iba na mne. Dlhé váhanie málo aj v minulosti negatívne následky.

Boli ste v podobnej pozícii? Čo vám pomohlo rozhodnúť?

brusnatanecnica
18. mar 2023

Ja by som sa zbavila hypoteky. Bude sa vam lahsie dychat, kazdy mesiac budete moct odlozit to, co ste davali na hypoteku. Neviem ake rezervy mate-nemate, ja by som si vytvarala.
Viem, more je uzasne, deti rastu, ....
Ale pre mna je pocit istoty dolezitejsi. Nech v pripade problemov mam na co siahnut. Ak vam auto este sluzi, hoci je stare, pockala by som. Kupit sa da vzdy.

mikadooo
18. mar 2023

Ja z detstva - najlepšie dovolenky boli tie, kde boli kamoši. Čiže napriek tomu, že po socíku sme chodili aj do Chorvátska, bolo pár rokov, kedy to finančne nevyšlo a bolo sme "len" v Senci. Lenže v tomto prípade, keďže išlo o "lacnú" dovolenku, vždy sa k nám prichomitli nejakí bratranci, sesternice, alebo rodinní kamaráti s deckami. A to boli pre mňa tie najlepšie dovolenky. Bolo mi úplne jedno, v akej chajde sme spali. Čiže ja by som "skromné" Chorvátsko z pozície dieťaťa milerada oželela. Na druhú stranu - chápem, že keď ste to nikdy nezažili, tak to má pre vás nejaké čaro neviemakej úžasnej dovolenky. Ja som to zažila a za mňa proste nič moc🤷.

jamimo
18. mar 2023

nebuďte smutná, mnoho rodičov by rok čo rok vzali deti k moru, ale bohužiaľ... niekedy sa nedá a je veľmi ťažké ďeťom vysvetliť, keď spolužiaci otočili cez prázdniny Dubaj, Seychely a Rím... ja som bola 1x pri mori až keď som si sama zarobila. A to vtedy letenka stála do 1000 eur. Nie ako teraz 😉 Možno sa aj vám niečo nabudúce podarí

autor
18. mar 2023

@sandria pozerali sme Bibione, Caorle aj okolie, čo bolo lacnejšie nemali výťah. presun od nás bez prestávky 8-9hodín, čo by muž ani auto nevzládli.

jamimo
18. mar 2023

ešte ma napadlo, nedá sa vám ísť na zájazd cez nejakú pacientskú organizáciu, klub vozíčkarov, občianske združenie?

autor
18. mar 2023

@liljana nejaké základy anj a nem máme, ale keď tie jazyky človek nepoužíva tak ledva vykokce yes a no

lucia147852
18. mar 2023

@tykat poriadna dovolenka s aquaparkom na svk ju vynde rovnako ako more, niekedy možno aj viac

bluka2
18. mar 2023

@yoxinka tak nech nejdú v najväčšej sezóne. Pokiaľ viem, na Slovensku deti aj uvoľnia zo školy na dovolenku (nemysliteľné u nás v Nemecku), ale ver mi, že ja by som ten týždeň pri mori za 1000€ v mojom prípade pre troch dala. Takže aj za 1500€ pre piatich.
Auto sa dá prenajať. Vlastne napríklad v tom Portugalsku aj uber sa dá používať ešte extrémne lacno

autor
18. mar 2023

@mikadooo viem že sa dalo isť za socíka k moru, ja s bratom sme astmatici, on od narodenia chorí na srdce, rodičia nás brali iba do Tatier

bluka2
18. mar 2023

Ja keď som teraz bookovala Portugalsko, môj problém práve bol, že lacné ubytovania boli na prízemí a ja nemám rada prízemie. Pre vás možno ale ideál

yoxinka
18. mar 2023

Vieš, cestovanie cez cestovky je samo o sebe drahé, v lete je všetko drahšie z princípu. My sme boli piati vo februári v Apúlii v Taliansku, letecky, mali sme tri ubytká, na dve noci jedno mega tradičné, dosť drahé, dvakrát sme bývali 10minút peši od centra mesta, velikánske krásne byty, jeden aj s garážou, stravovali sme sa len v reštikách, mali sme prenajaté auto na týždeň, prešli sme komplet celý juhovýchod Talianska a celá táto sranda nás vyšla do 3000€, mimo sezóny, všetko sme si hľadali sami. Letenky nás vyšli do 300€ pre všetkých aj s batožinou. Na letenky sme striehli už v decembri. Niekto ti tu písal Severné Taliansko, ale musíš sama hľadať ubytko. Žiadna cestovka.

autor
18. mar 2023

@bluka2 už som to písla, muž má celozávodnú v lete , v júli 10 dní a na vianoce 10 dní, zvyšných pár dní v celku firma nedá,

bluka2
18. mar 2023

@yoxinka tak pre nich to nebude ubytko v truli, to je jasné

yoxinka
18. mar 2023

@bluka2
Mne to nemusíš vysvetľovať, my cestujeme s troma deťmi furt niekam. Vo februári sme boli v Taliansku týždeň, ale keď jej muž môže mať dovču len v lete, tak čo má robiť?

bluka2
18. mar 2023

Aha, tak v najväčšej sezóne, sorry, prehliadla som

yoxinka
18. mar 2023

@bluka2
Inak k tomu, čo si písala s tým autom, že je to istejšie si prenajať ako ísť starým. Posledná naša skúsenosť, prenajaté auto nám nabúrali ľudia, ktorí ho mali vrátiť, dali nám druhé, to sa pokazilo, dali nám tretie, tak sme sa tlačili piati v maličkom aute dva dni, potom sme si boli zobrať poriadne, keď sa im vrátilo 🤣🤣🤣. My sme sa na tom mega zabávali, ale pre takých menej skúsenejších to môže byť najhorší zážitok v živote. Mne tiež príde cestovanie na vlastnú päsť oveľa lepšie a zaujímavejšie, ale na to treba trošku vedieť. Mať jazykové zručnosti, nejaké cestovateľské skúsenosti a tak. Keby mám ambíciu ísť raz za život k moru, tak asi odkladám prachy a hľadám destináciu, kde by som sa do tej sumy zmestila cez nejakú cestovku.

autor
18. mar 2023

Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Zamestnávateľ každý rok určí temín júl/dec. Je to zo súladom so zákonníkom práce aj keby ľudom vyhovoval iný termín, odstaví sa firmy. Keby jeden dvaja prišli do roboty, čo by tam robili keď je odstavené všetko.

bluka2
18. mar 2023

@yoxinka máš pravdu, toto je fakt ťažký oriešok. Stare auto, malý rozpočet, vozičkárka.
Ja som ale ešte problém s prenajatym autom ale nemalanikdy a to som taký príležitostný vvodič (nemám auto), ze na mňa ešte aj v Grécku niekedy trúbia 🤯

saxana000
18. mar 2023

Pre mna by bola dovolenka nepodstatna.zazitkov mali tvoje deti az az moj muz ako dieta.nebol s rodicmi absolutne nikde a my tiez riesime dovolenky po chatach a vyletoch..10 000 viem investovat lepsie ako tyzden lezat a vypekat sa pri mori ale to som ja... ono to 20.rocne auto moze byt v lepsom stave ako 10 rocne muz ma podstatne novsie auto ako ja a v servise je minimalne raz-dva krat rocne. moja18.rocna fabia nemala jediny technicky problem a mam vazne podozrenie ze prezije aj nas.tu je tazko radit ak vidis ze doziva a oprava je na dennom poriadku zvazila by som vymenu..co sa tyka hypoteky.velmi zalezi od vysky splatky ak dokazes vyplatit cely zvysok a mesacny rozpocet odbremenit o 400- 500 eur je to uz na zvazenie.ak platis hypo 130- 150e nechala by som to tak aj pri zdvihnuti urokov na konci fixacie nepocitis nejaky extremny rozdiel.
Co.ma.zarazilo ze tvojmu muzovi hrozi slepota tu by som skor prihliadla na to co by este chcel vidiet on nie splnit pubertakom sen o dovolenke pri mori..ked budu sikovni a cielavedomi takych dovoleniek pri mori si uziju kolko budu chciet..

yoxinka
18. mar 2023

@bluka2
Tak napríklad v Taliansku je porušovanie značiek a pravidiel cestnej premávky sprevádzané trúbením za každých okolností normálny štýl jazdy. Môj chlap sa tam prvé dva dni skoro ojašil, furt sa snažil dodržiavať pravidlá a riadiť sa značkami a to sa nedalo 🤪🤣. Ale áno, my sme tiež inde nemali problém s autom a to sme mali požičané kade tade. Toto bolo prvýkrát 😉.

tykat
18. mar 2023

@lucia147852 zohnat ubytko na 3-4 dni urcite nie, usetri na letenke/phm, pozna domace ceny. Vie na co ma.

V ich situacii by som nesla k moru za kazdu cenu. Muz straca zrak, PNky, ona zachvaty, dieta na vozicku, peniaze na to nemaju, hypoteka nesplatena, auto jednou nohou na srotovisku... proste zdravy rozum nepusti. Zbytocne sa zubami nechtami trepat kamsi k moru ked buducnost neista. Radsej pozriet nieco doma poblizku ako sa ist pozriet na more a zvysok roka pozerat na prazdny ucet.
A deti v dospelosti nemaju pravo vycitat im ze neboli pri mori. Kazdy hra s takymi kartami ake v zivote dostane. Nemali na more? No a co? Tak nech si dieta uzije more v dospelosti, ked si na to zarobi. Nie je zakonna povinnost "postav dom, zasad strom, splod syna a zober ho ku moru" .. kazdy zije podla svojich moznosti.

motylikova
18. mar 2023

Ahoj, ja Ti len napíšem z pohľadu dieťaťa: k moru nás rodičia nemali za čo vziať, prázdniny sme trávili v polorozpadnutom otcovom rodičovskom dome v dedine na západnom SK. To bola pre nás "chata". Prišli bratranci, sesternice, chodilo sa k Váhu, na ryby.. vždy sme sa na to tešili celý rok. V škole prvé dni, keď iné deti vymenovali, kde všade boli, ma to niekedy chvíľkovo zamrzelo, ale nič viac.
Svojich rodičov som vzala k moru ja, pre nich prvý raz v živote, keď mali už po 65 obaja. Tešila som sa, že aspoň raz v živote more uvidia, bol to pekný rodinný zážitok.
Chcela som tým len povedať, že prioritou nemusí byť exotika, zahraničie, ale oddych, relax, zábava, rodina spolu. A to sa dá určite na rôznych miestach. A nie je nutný predpoklad, že Ti toto raz budú mať deti za zlé.
Na Tvojom mieste by som riešila auto a šla ním na nejaký pobyt cez booking. V Maďarsku nás vyšlo ubytovanie s polpenziou aj bazénom (vnútri aj vonku) minulý rok úplne lacno, len sme dlhšie hľadali. Držím palce🙂

hankab
18. mar 2023

My sme ako deti boli pri mori 1x v chorvatsku a teda horsiu dovolenku si neviem predstavit 🤷🏻‍♀️ Inak sme chodili na obycajne kupaliska s bratrancami a ratalo sa nam to tisickrat viac ako more, vobec nam to ku stastiu nechybalo. Dovolenky pri mori som si vynahradila uz ako dospela za vlastne peniaze a uplne mi to takto staci.
Ked vravis, ze to mate tazke s financiami, splatila by som hypoteku. Bude sa vam lahsie dychat kazdy mesiac a nasetrite aj na ostatne potrebne veci.

autor
18. mar 2023

@yoxinka mám ambíciu ísť raz za život k moru, ale moje plány sa rúcajú ako domček z karát. Už vlani takýto čas som sa chystala, mala som na tento účel 1500 ale dostala som ťažký covid, dlhé mesiace som vládala prejsť sama asi tak od postele po wecko. Aj som niečo ušporila bolo treba investovať do auta aby prešlo stk, pokazený bojler, kúpele, zubný stojček nás stál 1000 na jedneho a ešte bude asi raz toľko. Potrebujem kúpiť palivo na ďalšiu zimu čo je ďalšia pálka. Dcéra sa chystá do gymnázia, lenže najbližsie gymnázium ani zdaleka nie je bezbarierové.

queen_mary
18. mar 2023

Ved napiste, aku sumu mate k dispozicii, aky termin mate k dispozicii, anieco vam tu urcite pozrieme.

Do chorvatska sa da ist autobusom/vlakom + apartman. Letenky tento rok az take lacne nie su, ale tiez by sa mozno nieco naslo.

Len treba napisat sumu, datum. Pocet.osob je 5 nad 14 rokov.

yoxinka
18. mar 2023

Stále píšem, že ty si našporila, ty šetríš … Tvoj muž má na toto celé aký pohľad? Aj on chce ísť k moru tak veľmi ako ty? Ja som ako decko pri mori nebola, nemali sme na to peniaze. Moja mama pri mori nebola ešte nikdy. Nerieši. Má iné radosti v živote. Ja som pri mori bola pvýkrát ako dospelá, autobusom. Chápem, že ťa to láka a aj deťom chceš dopriať, ale keď to nejde, tak to nejde.

autor
18. mar 2023

@queen_mary veď už som to sem písala rozpočet 2000 deti všetky nad 14 rokov

yoxinka
18. mar 2023

@queen_mary
Pani to opakovane písala, má 2000€ na tú dovču a môžu ísť len cez mužovu celozávodnú dovolenku v lete. Keď niečo nájdeš, fakt dám pomyselný klobúk dole z hlavy.

andrejka1974
18. mar 2023

Na tvojom mieste keď je muž na tom horšie určite by som zvolila parádnu dovolenku, kde si užijete všetko ostatné počká my sme tiež tak boli užili sme si Dominikánsku republiku,plávanie s delfínmi,videli sme veľryby a pritom rekonštruujeme starší dom všetko počká ale zážitky sú len jedny a vermi muž bude rád bude mať na čo spomínať keď sa mu stav ešte zhorsi

yoxinka
18. mar 2023

@andrejka1974
Milé 🙂. A šla by si do tej Dominikánskej plávať s delfínmi a užiť si, keby ste piati a máš rozpočet 2000€??? To je situácia autorky.