Dokonalé životy

anja27
19. máj 2021

Take male zamyslenie na dnes. Ci mam len ja taky pocit z ludi vo svojom okoli ci uz v praci rodine pri kamaratkach atd.. Ze vsetci opisuju ako si super nazivaju akych maju perfektnych chlapov a deti ako dobre sa im zije ako sa im vsetko dari ci uz v praci alebo sukromi. Kolko penazi zarobia atd atd. Aki su sikovni a vsetko vedia. Nakoniec zistite ze vacsina z nich to tak nema a neviem koho chcu vlastne klamat ci sami seba alebo vsetkych okolo. Ja to nechapem. Ja som bola vzdy uprimna nepotrebujem hovorit co nie je pravda to radsej nepoviem nic..naco to ti ludia vlastne robia? Nerozumiem tomu. A dalsia vec co som si este vsimla ze ludia sa nechcu moc bavit napr o takych hlbsich temach ktore nie si vzdy vesele. Vsetci same chichi chacha akoby si mysleli ze ked si nebudu niektore veci vsimat tak sa to prestane diat atd..proste v skratke prestavam rozumiet tomuto svetu. Bola som kedysi rada v spolocnosti vela ludi a cim som starsia tym viac vyhladavam samotu kvoli tomuto. Ze nerozumiem ludom. Je to divne podla vas? Alebo neviem ci to len ja tak mam

anja27
autor
19. máj 2021

@viestta nemusia mi hovorit pravdu ale nemusia mi ani klamat a chvastat sa stale ze boze super a toto a hento a neviem co. Vsetko dokonale idealne

dskjhfdlkdjhl
19. máj 2021

@anja27 staci pochopit, ze druhych nezmenis, jedine seba. Takze Ty sa musis inak naladit, aby sa Ti lepsie zilo, najst si iny okruh znamych, takych, ktori Ti vyhovuj a nie takych, ktori Ta stvu. Celkovo asi zmenit pristup k zivotu.

nistika
19. máj 2021

dovodov je samozrejme viac....jednym je ze (napriklad mne sa osvedcilo) ludi promlemy druhych nezaujimaju....tvaria sa znudene skepticky a ete ti povedia ze si za to mozes sama, pripadne ti davaju rady o ktore nikto nestoji - to je jeden dovod preco sa nestazovat a tvarit sa radsej ze vsetko klape....druhym dovom je narcizmus spolocnosti - presvedcia druhch o svojom zdanlivo dokonalom zivote a citia sa ze su pre spolocnost dost dobri....pozri si instagram a pochopis to, pozri si kona a pochopis prvy bod....problemy sa dnes proste nenosia...mozes mat jednu blizku kamosku ktora sa ti zdoveri ale ak ste v skupine styri, pravdepodobne kazda nasadi ruzove okuliare a bude sa tvarit ze je super....a potom su ludia ktori maju puroblemy ale je im to jedno nemaju chut to riesit s kamoskami, radsej sa chcu chcilu smiat a potom problemy riesit doma.

jana_eyre_2
19. máj 2021

Mne príde zvláštny paradox - ak sa niekto sťažuje na problémy vo svojom živote je kritizovaný, že je neustály sťažovateľ a niekto iný to má samozrejme horšie a nechá mu to pocítiť.. (schválne skúste niekomu povedať aké to máte nahovno, polovica ľudí sa bude predbiehať aby dokázali že to majú horšie) ak sa niekto nesťažuje a nespomína svoje starosti (ver že tie ma úplne každý, niekto menšie, niekto väčšie) tak potom je považovaný na dokonalého človeka? Ťažko sa žije medzi ľuďmi čo potrebujú každého nejako zaskatulkovat..

Preto ešte v puberte som sa rozhodla, že nebudem NIKOHO súdiť, skatulkovat, ohovárať.. Každý nech žije tak ako mu je milé (ak nikomu neubližuje, neriešim).. ak má niekto dokonalý život doprajem.mu ho aj keď je to len na oko.. jeho život, jeho rozhodnutia.. ak sa niekto sťažuje vypočujem ho, ak si pýta radu poradím, ak potrebuje pomoc pomôžem.. ale nič viac..

Mňa "rozčuľuje" jediná vec (prisilné slovo ale neviem nájsť lepšie) keď sa v diskusiách ľudia stavajú do pozície že vedia všetko najlepšie a súdia život do ktorého nevidia.. to vlastne aj v reálnom živote, ale tam to nie je také okate..

Ja možno mám.tiez pre niektorých dokonalý život - mám rodinu, muža dobrého, relatívne zdrave deti, dobre tiež, peniaze tak aby sme nemuseli odtrhat od úst.. samozrejme aj problémy, len nevidím dôvod ich každému dokazovať.. su to predsa moje veci.. postazujem sa svojej kamarátke, o ktorej viem že.ma neodsudi, alebo mužovi.. ale naco to akože dokazovať okoliu, že to nie je dokonalé ako sa niektorým možno zdá? To vážne človek potrebuje k svojmu šťastiu to, že vie o nešťastí iných?

petamich
19. máj 2021

@anja27 nie ja mam normalnych ludi vo svojom okoli, ktori necitia potrebu predstierat a zit navonok fiktivne zivoty a ked to aj niektory robi, ani o tom neviem a vlastne mi to moze byt jedno, rovnako ako ja necitim potrebu riesit hlbsie temy s kolegami a sirsim okruhom znamych, na to mam rodinu a blizkych priatelov 🙂

anja27
autor
19. máj 2021

Mozno som sa zle vyjadrila neviem niektori ma asi nepochopili. Nehovorim ze maju vsetci vesat svoje sukromie druhym na nos vobec nie. A ze sa netreba tesit z malickosti. Ale ludia ktori hovoria o wau zivotoch paradnych sami vytahuju svoje sukromie pred inymi akurat v inom svetle ako je realita. Proste naco to riesit nemusia nikomu hovorit aky uzasny zivot ziju. A aj to mi pride divne ze klamstvo sa dnes viac toleruje ako pravda za ktoru sa vacsina ludi aj urazi 🙂

anja27
autor
19. máj 2021

@dskjhfdlkdjhl no nieco na tom bude 🙂

nairia
19. máj 2021

ja takych ludi napr. v okoli nemam... co sa prace tyka, tak z tych mam pocit, ze tam vsetci su len trpitelia (a 3/4 z nich len o detoch, ake su narocne, ako je to tazko s nimi a podobne) :D ale co sa tyka okolia kamaratov a priatelov, je to uplne prirodzene a uprimne - ked ich nieco trapi, postazuju sa, ked sa nieco podari, tesime sa tomu spolocne. su to take typy, ktore potrebuju presviedcat okolie o tom, aky maju super zivot

dskjhfdlkdjhl
19. máj 2021

@anja27 este jedna vec, ak Ti niekto povie, ze je v manzelstve spokojny a Ty si presvedcena, ze on klame, tak mozno je chyba v tebe, lebo Ty predsa nemozes uplne presne vediet, ako presne sa dotycna v manzelstve citi a co je pre nu dobre a zle manzelstvo. Netreba sa na druhych divat s vojou optikou-to, co sa Tebe nepaci, sa druhym pacit moze. Takze doporucujem neposudzovat kvalitu zivota inych ludi, iba toho svojho, lebo len ten mozes zhodnotit svojou optikou.

dadis
19. máj 2021

@anja27 Ja takych ludi nepoznam vo svojom okoli. Resp. neviem si predstavit, ako by som odhalila, ze nehovoria pravdu. Asi mi to je aj jedno. Ak sa mi paci, co clovek hovori o svojom zivote, uprimne im to pochvalim. Ak hovoria pekne o svojom manzelovi, tak ho pochvalim a ze nech si ho drzia, ze im v dobrom zavidim. Nevidim dovod im neverit. Aj keby klamali, nijako sa a to nedotyka. Ani nad ich zivotmi nepremyslam. Myslim, ze toto je len v tvojej hlave. Asi zle vztahy na pracovisku, svoje sukromne problemy, vyhorenie.

jana_eyre_2
19. máj 2021

@anja27 pravda sa musí podať citlivo a premyslene.. koľko ľudí to len tak splechne do tváre bez rozmyslu a potom sa ťa to dotkne.. veď aj teba sa asi dotklo, že sme nepochopili ako myslíš tvoju tému - ja som ti úprimne napísala čo si myslím.. vždy sa snažím byť úprimná, dá sa to a málo ľudí sa na to v mojom okolí uráža.. ťažko sa mi komunikuje len keď som šialene unavená a nemám energiu hľadať diplomaticky zvolene slová.. vtedy vzniknu aj urazania sa.. ale snažím sa byť úprimná vždy keď sa ma niekto pýta na názor.. tu na nete, aj v reálnom živote

h2
19. máj 2021

@anja27 Ahoj, nemôže to byť tak, že to len Ty ináč vnímaš? Napríklad ja som tiež jedna z tých spokojných s vlastným životom a pritom niekomu inému by sa môj život mohol zdať nudný, alebo dokonca hrozný. Všetko je o tom, s čím porovnávaš. Sme zdraví, máme prácu, máme z čoho žiť. A práve, že čím som staršia, tým viac sa snažím filtrovať zo svojho života smutné, depresívne a hrozné veci. Ani knihy o holokauste, alebo inom ľudskom utrpení už nečítam, hoci v minulosti som ich čítala. Teraz si radšej prečítam, alebo pozriem niečo, pri čom sa zasmejem. Nemyslím si, že sa kvôli tomu prestanú diať zlé veci. Ale ak sa ma nijako netýkajú a nie je v mojej moci ich zmeniť, odmietam sa nimi zaťažovať. A možno aj preto som šťastnejšia.

shee11
19. máj 2021

ja ti taaak rozumiem 🙂

anja27
autor
19. máj 2021

Uvediem realny priklad z nedavna mozno ma skor pochopite aj ako to myslim zcasti. Umrel nam blizky clovek. Ja s tazko s takymi vecami vyrovnavam vsak kto nie. Ale moj brat akoby sa nic nedialo a rovno po pohrebe zacal doma riesit take sprostosti zeby som ho prefackala. Celkovo on napr sa vzdy tvari ze nic sa nedeje vesely a pritom jeho zivot az tak ruzovy nie je. Je to pretvarka pre mna co robi. A este na to ze vedel ako sa citime doma toto robil. Napr taketo veci mne nepridu ok. Alebo dalsi priklad ta moja dost dobra kamaratka pozname sa cez 20r ked nas este pred tymto vsetkym pozvala na navstevu tak jej chlap sa velmi hrubo k nej spraval a mne vzdy hovori aky je uzasny chlap. No naco..

mladena
19. máj 2021

@anja27 No veru, tvária sa jak by ani nikdy umrieť nemuseli a klábosia len o samých sprostostiach. Tiež ma to nebaví.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anja27
autor
19. máj 2021

@h2 tak hlboke temy nie su len tie zle samozrejme o holokauste sa ani ja nebavim velmi aj ked zamyslam sa aj nad tym. Ale celkovo co poznam ludi tak chcu ist na pivo a debatovat o hlupostiach a to mna proste nebavi. Preto som radsej sama niekde 🙂

anja27
autor
19. máj 2021

@viestta ved presne to pisem vyssie ze naco to ludia rozoberaju s hocikym a opisuju kvetnato. Ja tieto info nepotrebujem vediet. Chapes. Len blizki o ktlrych viem ze to tak neni a potom pocuvam opak to mna napr irituje

kofoluska
19. máj 2021

@anja27 Ako to tu tak citam, vychadza mi, ze mas skor problem sama so sebou, nez by ho mali ini ludia. Bez urazky. Kazdy prezivame veci inak, kazdy sa s nimi inak vyrovnavame, niekto prave POTREBUJE riesit sprostosti a tvarit sa, ze sa nic nedeje, aby sa zrovnal s problemami/stratou/cimkolvek. Ze niekto nema ruzovy zivot, ale tvari sa, ze je to OK a vsetko je v pohode je tiez vysostne jeho vec. Rovnako ako je vysostne vec kazdeho jedneho cloveka, ako prezentuje seba, svoj zivot, rodinu a podobne veci navonok a voci okoliu. A ze sa ludia bavia o plytkych temach? Ako prepac, ale ked po celom dni, kedy riesim s ludmi vazne pracovne temy pridem domov alebo idem na pohar vina s kamoskou, absolutne nemam chut riesit nesmrtelnost chrusta. Potrebujem vypnut a nabrat energiu do dalsieho dna.
Ze v praci musis pocuvat debaty, ktore Ta nebavia? No dam si sluchatka na usi a odrezem sa od okoliteho sveta. Alebo sa venujem praci, vtedy nemam cas pocuvat, o com sa ini ludia okolo mna bavia.
Prestan riesit cudzich ludi a pozeraj si do vlastneho taniera. Ked Ta nejaki ludia irituju, tak sa s nimi jednoducho nestretavaj. Ked Ta irituje postoj vlastneho brata, tak mu to povedz, ale necakaj, ze sa len kvoli Tebe zmeni.

nistika
19. máj 2021

@anja27 niektori ludia su tiez flegmaticki - a rychlo prekonaju svoje problemy....dalsi si zazili tak silne problemy ze upadli do depresie a naucili sa pre vlastnu sebazachovu ovladat svoje myslenie - nepripustat si to...potom mas pocit ze nieco hraju ale nieje to tak. vsetci sme nejaki a vsetci mame iny sposob pre reisenie svojich problemov....osobne poznam ludi, ktori ked maju pocit ze sa mas moc dobre zacnu zavidiet a su hnusni, ked sa postazujes "upevnis priatelstvo" - ich ale len vyzivuje tvoje nestastie....to je ale iny extrem....a ludia maju vzdy dovod preco sa spravaju ako sa spravaju preco su opatrni na to co pred kym hovoria....treba to akceptovat. ak mas potrebu hovorit o hlbsich temach tam, kde ste na rovnakej vlne, inak sa to stretne s nepochopenim - a dovodov je nekonecno.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anja27
autor
19. máj 2021

@kofoluska cize podla tvojho prispevku kazdy clovek ktoremu nieco na druhom vadi ma problem len sam so sebou a ten druhy problem nema pochopila som spravne? 🙂

dadis
19. máj 2021

@anja27 A preco si tomu chlapovi jednoducho nepovedala, nech sa tak hrubo ku kamaratke nesprava, ze kamaratka tak o nom pekne rozprava a ze sa sprava ako chuj 🙂 Uz by ste asi neboli rodinni znami a bolo by po probleme. A to co si napisala o bratovi divne, fakt, co teba je do toho, ako kto co preziva.

jana_eyre_2
19. máj 2021

@anja27 podľa mňa sa človek musí nastaviť na akceptáciu kohokoľvek.. brat možno nevie dať najavo city, každý smúti inak.. niekto viac, iný menej aspoň na vonok.. ak sa ťa dotkne niečo čo rieši v nevhodnej chvíli, tiez to treba úprimne povedať a zastaviť.. ale iba v tom prípade že sa ťa to nejako dotyka, nie preto že on nesmuti.. veď to nie je povinné smútiť a trápiť sa nad svojimi problémami.. pokiaľ tá do nich neťahá, tak je to jednoducho jeho vec.. ja viem že ťažko sa na to nastaviť, ale tvoje trápenie sa nad tým ti nepomôže.. kamarátka ktorej ubližuje manžel, to je iná vec, lebo môže byť zmanipulovana.. možno tam by bolo vhodné jej vo vhodnej chvíli citlivo ponúknuť pomoc ak je k nej hrubý muž.. možno nevie sama od seba o pomoc poziadat.. ak ju nechce napriek tomu, tak je to tiež bohužiaľ jej voľba akceptovať takého hrubeho muža.. (zase nevieme o čo išlo, to by sa možno polovici žien nezdalo hrubé ktovie)

Mňa napríklad veľmi, prevelmi trápi jedna vec čo sa deje v širšej rodine.. je to veľmi vážne, týka sa to dieťaťa a ja neviem nijako pomôcť, a ak by som sa aj mohla pokúsiť, nie je to využite.. trápi ma to každý deň a moc, ale môžem byť len pozorovateľ lebo nemám ako pomôcť... Hrozný pocit, pre rodiča to musí byť 100x také hrozne.. ale jediné čo vlastne môžem je čakať či sa naskytne príležitosť aby som pomohla, nemôžem mudrovat, starať sa, lebo to nie je moja vec.. ale trápi ma..

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anja27
autor
19. máj 2021

no viete co zase raz som sa presvedcila ze sa neoplati tu nieco riesit. lebo nech to bola akakolvek tema vzdy tie iste ste mi zacali vsetko vycitat neviem ci nieco proti mne pocitujete je mi to aj jedno :D co narobim len mi pride divne rypat do niekoho pre nic lebo myslim si ze ja osobne som ziadnu z vas tu nikdy neurazila 🙂

shee11
19. máj 2021

@anja27 nenechaj sa odradit komentarmi. ja si myslim, ze to je tym, ze ludia su proste povrchni a nechcu vidiet veci tak ako su. potrebuju utekat zo samoty, rozpravat o blbostiach, zabavat sa, komzumne zit, aby proste nemysleli na to, ze sa citia osamelo, ze maju v zivote problemy, ze jedneho dna sa odtialto pominu a co bude po tom, nechcu mysliet na to, ze vsetko tu je konečné, tak sa radsej tvárime, ze sme nesmrtelní a tieto veci neriesime. Ludia uz dávno nevedia prezívat naplno svoje emocie, vid tvoj brat. Radsej sa navokon obklopí kopou rozptylujúcich vecí a rečí, akoby mal naplno prezit smútok a uvazovat nad smrtelnostou, nad tým, preco tu vlastne sme. z mojej skúsenosti, toto je absolútna vacsina ludi.

0silvia0
19. máj 2021

@anja27 vieš čo, ja si myslím, že pokiaľ budeš riešiť kto čo prečo takto a prečo nie inak, potiaľ sa ti títo ľudia budú v živote objavovať. Keď sa od tohoto mentálne odstrihneš, tak sa ti takíto ľudia prestanú pretŕčať v živote, lebo to s tebou už nič nebude robiť. Skús sa orientovať viac na pozitívne veci, na svoje vnútro, vnútra iných ľudí nechaj nich samých...

anja27
autor
19. máj 2021

@jana_eyre_2 ved presne to su tie veci kedy nemozes pomoct a trapi ta to chapem to. a k tomu bratovi mne nevadi ze nedava najavo smutok predsa je chlap moze smutit osamote ci inak len sa mi napr vtedy nepacilo ze zacal mame a mne hovorit veci ktore nas vten moment vobec natrapili a on je povaha ze ked mu clovek povie aby to nerobil zacne to hrotit do hadky lebo nie je rad ked mu niekto oponuje. tal neviem ale mne take veci proste vadia. pretvarka falos klamstvo a pride mi ze je to cim dalej viac akceptovane. a vobec neriesim ze niekto netaha von sukromne veci prave naopak robia to ale inak.,.tak som rada ale aj napriek tomu ze niekto so mnou nesuhlasi vie aj normalne pisat a nie len rypat 🙂

anja27
autor
19. máj 2021

@0silvia0 dakujem za postreh vies co snazim sa uz dlhsie som tak nastavena ze nereagujem aj ked mi niekto napr v praci zacne hovorit na kolegu alebo tak nepocuvam ignorujem no aj tak su veci ktore ma stvu stale. ako pisem aj vyssie pretvarka falos klamstvo ktore ludia beru ako normalne. ja pre to nemam pochopenie tak som ina no co uz 🙂