Ísť bývať na samotu?

zuzanajamriskova
19. feb 2020

Ahojte. Mame moznost kupit dom s prekraaasnym pozemkom. Bol to vzdy nas sen mat dvor zahradu domcek a vsetko okolo toho. Jediny problem je v tom ze je cca 2km od najblizzsej dediny. V podstate uz je to skor laz..chaluparska oblast. Trvalo tam byvaju asi 4rodiny. Mame 3 male deti 11,7a 2 roky. V okoli ziadne deti nebyvaju. Starsi chodia doskoly tu v meste kde byvam. To je cca 15km od toho domu. Vedeli by sme ich vozit rano pred a po robote. Jedine co nas ale odradza ze by tam deti nikoho nemali. Ak ked moje dve starsie mam v striedavej starostlivosti. Takze tyzden su u otca tam kde aj teraz byvame a tyzden u nas. Viem ze konecne rozhodnutie je na nas no hladam niekoho kto zije takto mimo alebo sa tiez rozhodol odstahovat mimo mesti. Klady...zapory...ci to nelutuje. Dakujem za kazdy postreh a aby som dodala urcite bude treba druhe auto a ja som velmi slaby sofer🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

manqua
19. feb 2020

Taketo byvanie by som si aj ja predstavovala, ale fakt az na dochodku. Nie v aktivnom veku alebo akoby som to nazvala.
Predsa len tu mame vsetko, ja mam svoje aktivity, chodime plavat, ja cvicit, muz tiez. A neviem si predstavit, ze by sme skrz to museli niekam dochadzat, ale tak kazdy to ma inak 🙂

simca06022011
19. feb 2020

@sisaka ale tak riešiť kamarátov a rovesníkov sa dá aj takto.. Ku nám jej kamošky prídu, preslia, prídu aj rodičia s nimi na terasu posedieť. A s väčšinou chodia na krúžky aj tak a tie medzery medzi nimi môžu tráviť spolu 😎 ako píšem, ja mňa krpanu, ale mame tu väčšie dievčatá a tie si kamosky, donesú aj odnesu kedy chcú...

stary_ujco
19. feb 2020

Ty si proste rozhodnutá to kúpiť, lebo zdanlivo dobrá cena a dom s trochu exotickym príbehom... Vyrastal som v horárni s obrovskym pozemkom a lesom za plotom. No ako mladé ucho som nevnimal koľko úsilia take byvanie stojí. Naši predkovia tak bývali, lebo iná možnosť nebola. Ešte 15 rokov dozadu som preferoval menšiu dedinu so životným zakladom (aspoň obchod a škôlka) a niečo väčšie a vybavené za rohom. Kľudne aj nejaka detva. Svet bol gombicka, benzín za korunu a času habadej. Držal som si byt v meste na dobrom mieste. Bolo pre mňa aj všetkých výhodnejšie vyjsť z dverí a mať 80 metrov supermarket, 200 metrov do školy a 2 kilometre do roboty. A na víkend vypadnúť na dedinu. Nakoniec sme mali vo výsledku dve domácnosti. Letnú s víkendovou a k tomu mestskú na zimu a pracovný týždeň. Do školy a škôlky sa odchádzalo 7.45 a kľudne som sa vratil domov na zmeskane raňajky, alebo niečo dorobiť. Lebo do roboty to bolo 6 minút a cestou som si tie raňajky kľudne kúpil. Ak som mal byť v robote na siedmu, žiadny problém. Decká kúsok podrástli, do školy si šli kľudne taktiež 7.45. Samé. A ja som mohol ísť do prace kedy chcem a nie kedy musím. Pri návrate som nemusel pozerať, že kedy kto končí, aby som urobil taxikára a nemusel som si vyberať prácu podľa toho o koľkej sa ráno otvára škola. Zato viem ako moje deti hovorili o spoluziakoch, čo sa flakali každé poobedie po meste,lebo autobus ide až o dve hodiny. Ako ráno vstávali o piatej aby stíhali "robotnícky" autobus na nultu hodinu. A nie, nedojili ešte predtým kravu ani si nemuseli presliapavat chodnik v metri snehu z lazov. Pri výbere strednej školy som nemusel pozerať, že mam v ponuke len tretotriedne okresne gymnazium a strojarske učilište s vykvetom, co nevzali na ten gympel. Ale ponuka bola väčšia aj bez toho, aby som do kalkulačky dával prepočet ceny za internát vzdialený dve hodiny cesty. Kde decká síce budú samostatné, no naučia sa akurát tak fajčiť a zo mňa bude taxikár co ich bude voziť na stanicu do mesta, lebo v nedeľu večer z lazov nič nejazdí. Okolo domu nepomôžu a z týždňa ich vidím dva večery. Vysokú si vybrali v zahraničí a žijú tam samostatne. Ale hovoria o spoluziakoch, co bývajú hneď za mestom a intrak nedostali. Tak dochádzajú na lazy ako vedia. Večerné vlaky, lebo prednášky hore dole. Staré auto čo im darovali rodičia, ale zivia si ho sami. Mňa tiež prestalo baviť nekonečné presúvanie. Po 40ke som si začal čas vážiť a nemrhat ho na veci, co ma nezivia alebo mi nie sú koníčkom. Na dedinskom dome som uz dva roky ani slamku neprelozil a tohto roku som tam bol dokopy 3 dni. Kupili sme si dom v meste. Áno, najdrahšia možnosť. Ale tie ceny nie sú tak vysoké pretože je to zlé bývanie ;) A keď pozriem, že koľko dnes stojí stará haraburda na detve, tak ten rozdiel ani moc veľký nebol.
Predstava zivota na lazoch je príjemná ako dovolenková romantika. No chuť robiť otroka na 10 hektárov lúky by ma prešla hneď po prvom kosení. A to naozaj nemusí nasnezit, ani nemusim mať v maštali stádo hydiny. A poslednú dobu, keď ma chytí nálada si niekam vypadnúť, tak idem kludne aj na tie lazy. Ako turista som tam bol aj minulý vikend. Pokochal som sa ovocnym sadom, aj terasovymi polickami. A večer sa vratim do svojho, bez nutkania na kúpu dovolenkoveho rezortu.

lentilkaxxx
19. feb 2020

Mne 3 roky v odľahlej dedine stačili na celý život. A to som z dediny, odkiaľ je rýchly prístup do mesta aj na diaľnicu. Nehovoriac o mentalite v týchto koncových obciach (Slunce, seno,.... a životnom štýle "kto nechlastá s nami, chlastá proti nám"), ale tomu sa možno vyhneš (snáď).

Skús porozmýšľať nad týmto:
1. Náklady na 2 autá pre rodičov. Počítaj s niečím poriadnym, čo sa Ti vyškrábe do terénu. V meste Vám možno stačila krpatá slabá Fabia, ale na samote cestári jazdia až naposledy. Auto musí byť schopné zdolávať aj takýto terén. Lopata a piesok v kufri - povinná výbava. A tiež gumáky.
2. Ak si "polovodič", zdokonal si zručnosti. V snehu alebo v blate budeš musieť cúvat ako profík. Mozno 100 metrov aj viac podľa situácie.
3. 2 km od dediny a 15 km od školy. Ostanete v práci alebo z nejakého dôvodu nemôžete pre deti prísť. Dostanú sa aj sami domov (okrem najmladšieho)?
4. Aj keď je dedina 2 km, aká je v nej vybavenosť a v akých otváracích hodinách?
5. Pozemok na samote = častá návšteva divej zveri (lane, srny, divočiaky, zajace, líšky,...). Potreba poriadneho oplotenia (vrátane elektrického ohradníka), aj tak sa isto nevyhneš nájazdom a likvidácii úrody
6. Pri búrkach, silnom vetre, silnom snežení častejšie výpadky elektrickej energie a internetu ako v civilizácii. Tiež často dlhší čas opravy. Práve počas kalamity, keď najviac potrebuješ pomoc, nefunguje spojenie so svetom
7. Aký je prístup záchranných zložiek k domu? Znalosť GPS súradnic je viac než nutná.
8. Nádherná príroda, čistý vzduch. Pozor, aby sa v dôsledku izolácie od sveta nezmenila čarovná rozprávka na nočnú moru. Zvladnu to deti naučené na kolektív a spoločenský život? Nezomrieš tam nudou?

prasiatko30
19. feb 2020

Neviem ale ja si to s detmi takymi odrastenejsimi neviem predstavit. Ked uz pomaly budu chciet zacat chodit na zmrzku s kamartmi, na kruzky do kina - sice je to take rozpravkove ale na kazdodenny zivot na nerv.

renab
19. feb 2020

@zuzanajamriskova ja by som sla hned, je tam nadherne. Manzel by sa prisposobil, ale 16 rocneho syna by sme tam nedostali a to hory a prirodu miluje. Uvazovali sme nad podobnou samotou minuly rok, ale synove protesty rozhodli a ostali sme na sidlisku.

martinajurkechova
19. feb 2020

Podľa mňa je tam krásne. Bývam na dedine, ako sa hovorí tam kde líšky dávajú dobrú noc, na poslednej zastávke 🙂. Jediné čo ma tu obťažuje je dochádzanie. Deti aj do školy musia ísť busom, lebo je to dva km, ale nemenila by som s mestom. Ak má tvoj muž cestu do práce okolo školy, tak to je fajn. Tiež idem všade radšej autobusom ako by som mala šoférovať a to vidím ako jedinú nevýhodu. Ak tam bývajú nejaké rodiny s deťmi, tak ani kamaráti nebudú problém. Pre deti nie je nič lepšie ako vyrastať na čerstvom vzduchu.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

@stary_ujco praveze nie sme rozhodnuty. Stale je tam to ale...no len kvoli detom...sme z dediny vieme co to obnasa...nie jedno leto som stravila pri sene....

dadka555
19. feb 2020
Používateľ dadka555 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dadka555.

Ja som vyrastala v dome pod lesom, pri potoku krása pokoj. Okolo žiadni susedia, do základnej školy to bolo asi 6-7 km, chodila som busom. Na strednú školu to bola zhruba tých 15 km a dochádzal som vlakom. Vlak aj bus bol od domu 1km, to som vždy šla pešo. Najbližší obchod bol asi 2km. Keď ma človek blízko obchod, nakupuje zbytočné somariny 😁 teraz bývam tak že mám asi 10 susedov okolo seba, nemôžem si zvyknúť. Všetci vás tu len sledujú, niečo vam kuriér dovezie hneď všetci dôchodcovia v okne strach a hrôza pre mňa, fuj. Najradšej by som šla na samotu bývať zas.

simca06022011
19. feb 2020

@lentilkaxxx ty to opisujes, ako by to bolo v úplnej divočine 😂 až mam chuť si to ísť pozrieť osobne 😎

patys123
19. feb 2020

Ja som byvala cely zivot na dedine tiez cca 15km od mesta a nikdy by som do mesta byvat nesla, naopak by som vyhladavala este vacsi klud ako mam teraz. Aj za kamosmi som chodievala do mesta napriek tomu ze na dedine bolo vela deti, neviem si predstavot tam bavat. Ti, co su zvyknuti mat vsetko poruke si to celkom nevedia predstavit, ale da sa vpohode, zavisi na co si clobek zvykne a co mu je blizsie. Ak mate zvtah k prirode a viete vyuzit potencial takeho prostredia tak je to super miestecko na byvanie.. Ja by som hned brala aj s detmi 😁... No mozno ti to raz budu deti vycitat preco musia zit v ,,zapadakove,, no take veci clovek dopredu nevie 🙂

lentilkaxxx
19. feb 2020

@simca06022011
Ja som bola v dedine v centre, ale s 5-metrovym autom som mala pravidelne problém sa v zavejoch alebo snehových mantineloch premiestniť sa z bodu A do bodu B. V zime bolo fakt na ceste málo miesta. A to som vodič, ktorý krásne parkuje pozdĺžne a dodávka s vozíkom je môj kamarát 🙂 Keď manželovi kuny obžrali anténu na novom aute, ešte mu nechali podpis- hovienko na streche 😂😂😂😂. Lane mi pravidelne obžierali kríky cez plot, kamoške oproti divočiaci požrali úrodu, kým nenahodila ako ostatní elektrický ohradnik. Vlčiak na tú háveď účinkoval. Autobusy tam išli len robotnícke + pár ďalších, takže všade stopovali domáci, čo chceli ísť do civilizácie. Elektrikári ma s prehladom poslali do...., že veď keď je silný vietor, elektrické drôty sa spoja, veď to je jasné. Obchod žil hlavne z predaja chlastu a cigariet, takže miestni kúpili kusovky aj za straváče. Kôň zaparkovaný pred krčmou - normálka. Chlast a ohováracky tam vládli už po celé generácie, mešťanov a prisťahovalcov tí "skalní " nemusia. Mentalita a životný štýl, katastrofa. Kadibuda je uplne taká istá súčasť zariadenia chalupy ako aj kuchynská linka. A najväčší bonus, ktorý doteraz nechápem a bavia sa ňom všetci kamaráti a známi: keď je sucho v lete, prípadne v zime nie je dostatok vlahy, cca 30-40% obyvateľov nemá vodu v studni, chodia si pre ňu kade-tade po susedoch (obecný vodovod tam nie je)!!!!!!!! 🙉 Dokonca niekoľko mesiacov v roku. Za posledných 6 rokov som toto zažila 4x, ešteže my sme ju mali. Tí, čo bývali o pár km dalej na samotách, síce nemali problém s obyvateľmi, ale životné podmienky boli podstatne drsnejšie. Tiež som si na začiatku myslela, že si zo mňa robia srandu. Nerobili.....😂😂😂😂😂 Srnku v prílohe som počas jej vychádzok pravidelne hladkala ako susedovho psa.

bluka2
19. feb 2020

Ja by som sa obavala, ze po tomto kroku deti v puberte budu chciet ist radsej k otcovi na stalo

bluka2
19. feb 2020

@dadka555 Alebo do velkomesta, tam je susedom tiez jedno, co ti kurier doniesol 🙂

lujza123
19. feb 2020

@zuzanajamriskova na toto proste musíš mat povahu. Je tam nádherne. Ale kopa driny. Obrovský pozemok ktorý treba obhospodáriť a to nieje sranda. To ze ste vyrastali v dome ešte nič neznamená, toto je statok nie klasicka záhradka o veľkosti 400 m2, to je niečo úplne iné.
Tak isto dom, veľká stará barabizna vykurovaná drevom. Zateplenie, hlavne zospodu a zvrchu je základ, na videu ho nikde nevidím.. Ale to sa dá všetko zvládnuť, hlavne je naozaj si dobre rozmyslieť ci je takýto život pre vás to prave.

V takomto životnom kroku by som na deti až tak moc nehladela, respektíve brala by som na rovnakú váhu požiadavky a potreby všetkých členov rodiny. Pokiaľ naozaj túžite po odchode z mesta preč a ste tam nešťastni tak urcite neostavajte koli nejakým krúžkom.
Život na samote ma svoje výhody aj nevyhody, tak isto ako aj život v meste. To mestske dieťa síce môže chodiť na krúžky od výmyslu sveta ale zase vyrastat v nezdravej panelákovej kralikarni tiež nieje bohviečo.

janage
19. feb 2020

@zuzanajamriskova no vies ale su deti co kruzky miluju. A ja teda ako rodic, sice vzdelany uprimne sa napriklad uz na chemiu, ktoru zerie moja dcera nechytam, o programovani ani nehovorim. Mladsia bazi po klaviri, tancuje. To by sme vlastnymi silami doma nedali. Tak preco im nedopriat rast v tom, co ich bavi? A pubertak postupne radsej pojde na zmrzku s kamosmi ako na samotu. Ale beriem, ze kazde dieta je ine a ty sama si svoje najlepsie poznas.

janage
19. feb 2020

@lujza123 moje chodi do tej kralikarne spat akurat a ucit sa. V okoli mame ihriska pre vsetky vekove kategorie, 10, 15 min peso a si v poliach, lese. Za mna ideal😉

marca12
19. feb 2020

@zuzanajamriskova priroda,okolie krasne. Ale dom je obrovsky,stary a zhltne vela penazi za energie. Cim tam budete kurit? Dom nie je bohvieako prerobeny,je studeny. Chcelo by to zatrplit podlahy,stropy,zvonku zateplit. Strecha uz tiez bude potrebovat vymenu. Nie nesla by som do toho. Male deti ukocirujes,ale ak pojdu na strednu,budu mat svoje zaujmy,to ich budete rozvazat? Ine je,ak dieta odmalicka vyrasta na lazoch,ale z panelaka prist na lazy,no neviem. Mate tazku dilemu,skor zvazte financne,ci to nie je blbost. Lebo tento dom budr fakt zrut penazi
@zuzanajamriskova Co tam bolo zrekonstruovane? Takto rekonstrukcia nevyzera,obielit steny a podobne. Boli vymene elektricke rozvody? Vodovod,zumpa,vsetko odteka ako ma? A hlavne,po domoch na lazoch sa zvykne zaprasit a tento sa predava uz roky. My sme tiez kupili starsi dom na rekonstrukciu,lebo neverim tymto akoze rekonstrukciam,radsej si to sama urobim.

janage
19. feb 2020

@zuzanajamriskova a este jednu vec by som zvazila a to bezpecnost. Ak starsie deti by sa presuvali same a ten usek k domu od zastavky v zime, ci v lete stret so zverou, ini ludia a pod. Nebudu sa bat? Ja zo strednej som tak chodila vecer z tanecnej(nieco ako vencek) a pre rozkopanu cestu od razcestia som peso cca 15min. Svetlo chabe, sama aj ked som isla dedinou bala som sa. Ked som videla daku osobu oproti, za mnou, ci psa. Hlavne v zime. Tu v meste viem, ze aj ked dcera konci o 18.30 tak na,zastavke bude aspon 20ludi a nepojde sama aj zo zastavky domov. Stale ludia okolo.

zuzanajamriskova
autor
19. feb 2020

Dakujem za kazdy nazor. Sadli sme si k tomu a dospely k nazoru ze v tomto obdobi naseho zivota to pre nas bohuzial nie je. Teda skor pre deti. Prostredny syn si aj poplakal a mne je to tiez luto a este ma to bude dlho mrziet no je pravda ze momentalne by sme si tou kupou zivot skor skomplikovali a to preco chceme odist na samotu by stratilo podstatu.

pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laguna28
20. feb 2020

@zuzanajamriskova pokiaľ môžem poradiť určite to nerob. Deti budú samotou trpieť a aby sa ti nestalo, že kvôli tomu budú nakoniec chcieť žiť výhradne u otca. My sme bývali na dedine, kde bolo málo detí a stále chceli ísť von do mesta za spolužiakmi. Nakoniec sme sa do mesta presťahovali. deti majú prístup ku záľubám aj kamarátom.

bona69
20. feb 2020

Ja bývam na samote už 15rokov, sú tu ešte 2domy, do dediny peso tak 1,5km, ale v dedine je všetko, od obchodu, úradu, doktorku,vlak, bus máme hneď vedľa domu. Máme 1rocne bábo, žila som 18 rokov v meste a nikdy by som nemenila. Doba keď sme boli deti z celého sidliska von, hrali futbal a chodili so zaplatanymi kolenami sú už preč, keď prídem k mame, sídlisko prázdne, ak je nejaké decko von tak vyobliekane s mobilom v ruke.
Za mňa určite áno, domček pekny a krasne prostredie, keď vnutorne cítiš že je to to pravé, tak do toho choď.

elenita
20. feb 2020

@zuzanajamriskova Hm, no skoda ... mne napadlo este jedno riesenie, niekto predo mnou uz nieco podobne spominal ... ci by neexistovala taka moznost, ze by ste Vas aktualny byt zatial dali do prenajmu .... a v pripade, ze zistite, ze dom na samote nie je pre Vas, vratili by ste sa spat ... ale mozno je to uz celkom passe .... 🙂

zuzanajamriskova
autor
20. feb 2020

@elenita povedali sme sa ze nas nic netlaci. A pockame si na ponuku ktora nem bude vyhovovat vo vsetkych smeroch. Sme este mlady a nic nam neutecie ....pripadne to budeme fakt riesit len nejakou chatkou zatial kym decka nepodrastu. Na kupu sme chceli pozit peniaze z predaja bytu. Nechat si oboje je pre nas nerealne. Skor sme rozmyslali ci by neprenajali dom.

elenita
20. feb 2020

@zuzanajamriskova no, aj to by mozno slo 😉 Pokial, ako pises, tie peniaze pre majitelku nie su prvorade 🙂

andreja13
20. feb 2020

@zuzanajamriskova podla mna toto je najlepsie, pockat si a zvazit si vsetky pre a proti. Je to fajn, ja by som tiez niekedy najradsej na samote byvala, ale to cloveka podla mna omrzi casom, pretoze kontakt s ludmi potrebujeme.

doty1
20. feb 2020

@zuzanajamriskova nečítala som diskusiu, ale predpokladám, že ťa 95% prispievateľov odrádza 😀 Ak ste presvedčení že toto chcete, toto je váš život a cesta, tak tam choďte. My sme obaja z dediny, žili sme aj v meste aj na dedine, teraz žijeme (a dúfam že navždy, lebo to tu milujem a ide ma rozdrapiť od šťastia, že to máme) v dedinke, kde je cca 80 stálych obyvateľov, 20km od okresného mesta, bus 3xdenne, dolina za chrbtom, v dome ktorý sme zrekonštruovali a čaká nás ešte dosť práce (asi na 100 rokov 😀 ), .... Mesto má svoje čaro, ak bývaš v bytovke, tak je to "čistý luxus", všetko blízko, všetko otvorené, dochádzanie do škôl, krúžkov v pohode, .... ale ja osobne nevidím nič strašné ani na bývaní mimo mesta....všetko sa dá zvládnuť a bez nejakých veľkých stresov, je to hlavne o postoji a o tom "čo chceš žiť" ... ak chceš napíš....

evka258
20. feb 2020

Život na dedine je super. Pre deti a ich zdravie to bude len prospešné. A myslím, že každému dieťaťu stačí jeden Max. dva krúžky za týždeň, a to by sa hádam nejako dalo.