Je toto nedodržanie zásady?

mysicka123
24. sep 2015

Ahojte.
Rada by som vas poprosila o vas nazor. Nas 11 rocny syn dostal minuly tyzden peniaze do skoly na ucebnice. Bez nasho vedomia minul zopar centov v skolskom bufete ktory ma zakazany kedze mu doma chystal riadnu desiatu a obedy ma zaplatene a chutia.
Dohodli sme sa doma ze dalsie peniaze dostane presne tolko kolko potrebuje a hned v ten den ukaze aj podois ucitelky ze ich prevzala. Ze za nasim chrbtom si nic kupovat nebude.

Dnes rano bol s manzelom na odberoch krvi takze doma neranajkoval. Desiatu zjedol namiesto ranajok. O 10.00 volal zo skoly ze je hladny ci si nemoze nieco kupit v bufete z penazi ktore opat dnes dostal na dalsie ucebnice. Dovolila som mu aby nebol hladny kedze do 13.30 kedy mal obed bolo este daleko.
Muz sa to vecer dozvedel a oboril sa na mna ze nedodrziavam dohody ze syn by na hlad neumrel ze sa so mnou neda dohodnut ze zasady nedodrziavam a pod...
Syn sa mu to snazil vysvetlit ale muz sa zbalil a odisiel s kamaratmi von so slovami ze so mniu sa na nicom neda dohodnut...

Prosim vas ako by ste reagovali vy? Dali alebo nedali by ste dietatu povolenie kupit si nieco ked desiatu zjedol po doktorke namiesto ranajok ? (Bol na tych odberoch krvi) za kazdy nazor dakujem kedze muz sa od tejto udalosti so mnou nerozprava😢

jhalena
24. sep 2015

@mysicka123 Tvoj manzel asi nema vysoke EQ. Necha syna hladovat, lebo zasady a potom on sa oduje a vypari sa. Takto riesi jeden dospely takyto uplne bezvyznamny konflikt?
Ja nie som zastanca vreckoveho, skor ak dieta na nieco potrebuje peniaze, nech si bez strachu vypyta, ale vy vediete syna k nesamostatnosti.

sissy27
24. sep 2015

@mysicka123 kristenanebi, aby si syn pýtal od otca povolenie, či vôbec môže byť hladný... nabudúce by som jemu nedala jesť vtedy keď si zmyslí s odôvodnením, že pár hodín ešte o hlade bez problémov vydrží... všelijaké somariny si viem predstaviť, ale nechávať dieťa zámerne hladné keď netreba?? to kde sme?? inak aké sú zásady pre jeho výjazdy s kamošmi? nebolo toto náhodou "mimo zásad" ? že potreboval zámienku a ešte z teba a syna spraví debilov, nech sa cítite vinní, že on chudáčik musel vypadnúť?

yarnie
24. sep 2015

Je uplne jedno, ci syn dodrziava nejake fiktivne zasady, ked muz reaguje ako urazene decko a namiesto toho aby so synom normalne hovoril ako s partnerom na diskusiu sa vezme a ide na pivo. Tento priklad mu asi tak tisickrat viac ukazuje, ako sa chlap spravat nema a deti nerobia to, co pocuju ale to co vidia, ze robia dospeli. Ked je dieta v skole hladne a nema co jest, tak podla mna ani nemusi volat domov, aby sa spytalo ci si smie nieco kupit, natolko svojim detom budem doverovat, aby som ich takto neponizovala. Keby siel muz na odber, tiez by bol hladny do obeda, alebo by ti volal, ci si smie kupit rozok a jogurt?

natinecka
24. sep 2015

nabuduce synovi dovol kupit si desiatu, ale manželovi nič nehovor ked je taky....

bodka13
24. sep 2015

@mysicka123
1/ v prvom rade by som pochválila syna,že sa najskôr opýtal či si môže niečo kúpiť v bufete, pretože sta sa dohodli na pravidle,že nákupy "hlúpostí" sú zakázané
2/ manželovi by som vysvetlila,že zásada by bola porušená keby si syn kúpil niečo v bufete a oznámi vám to až doma ...tu išlo o to,že synovi chýbalo jedno jedlo a to ako zodpovedný rodič musí akceptovať

a ďalej by som rozmýšľala,ako dať synovi trochu slobody aj pri nákupe nezdravých "hlúpostí" v školskom bufete ...veď keď mu dáte nejaké 2€ na týždeň veľký nákup neurobí 🙂

simonka77
24. sep 2015

Tak hadam chystate synovi desiatu aj podla toho, ako dlho bude v skole, nie? Necitala som ziadny príspevok, mozno sa budem v niecom opakovat, ospravedlnujem sa vopred.
Ked viem, ze ma syn viac hodin, ma viac desiaty (obeduje doma), ked ma napr. 5 hodin, berie si jogurt a ovocie (v lete miesto jogurtu rozok alebo chlieb). Ale vzdy ked mal 7-8 hodin, to bola riadna zemla - napr. s platkom gril.kuracieho prsa so zeleninou, plus jablko napr. plus nejaka mala tycinka, pripadne domaci kolac (to si brava vzdy viac kuskov, zjedia so spoluziakmi len sa zapráši), rovnako prisposobujem ranajky tomu, kolko ma hodin a co bude mat na desiatu. Ak ma vacsiu desiatu, ma lahsie ranajky, a naopak. A v zime nie je rarita u nas, ze si da na ranajky teplu polievku.
Lebo vydrzat od rana do cca 13.30 nie je sranda. Hlavne pre chlapcov v tomto veku.

gretocka
24. sep 2015

no tak ak by som s dietatom sla na odbery bez ranajok bud by som mu musela nabalit viac jedla, alebo ak by som nenabalila tak by som reagovala presne tak ako ty a teda, ze napriek dohode by som spravila vynimku a dietatu dovolila kupit si jedlo.
Co sa tyka vseobecne dohod a ich dodrziavania, je dolezite zasady mat, ale je dolezite vediet si aj priznat kedy treba zo zasad ustupit.
Aj u nas sa vynimky robia a to maju deti len 6 a 3 roky. Vzdy vsak vedia, ze je to vynimka s dostatocnym vysvetlenim.
Tvoj manzel reagoval neadekvatne podla mna a tato situacia sa da vyriesit jedine pokojnym rozhovorom medzi vami dvoma a nasledne aj so synom.
Ako pozitivne vnimam, ze syn skor nez siel do bufetu zavolal a opytal sa. Takze urcite by som nanho nebola taka tvrda.

bodka13
24. sep 2015

@natinecka toto je najväčšia chyba,ktorú partneri medzi sebou môžu urobiť ...nemôžem vedome ničiť autoritu otca a to isté čakám aj od neho ...často sa totiž stane,že nesúhlasím ako vyrieši problém manžel, ale pred deťmi mlčím a vydiskutujeme si to my dvaja,a dohodneme sa aký lepší postup by mal zvoliť nabudúce
na toto je dobrý príklad starí rodičia a rodičia...zakážeš čokoládu a babka ju za tvojím chrbtom potajomky dá? aká bude reakcia z tvojej strany ?

mysicka123
autor
24. sep 2015

Dakujem vam vsetkym za odpovede. Syn vreckove dostava 2 eura na tyzdenaby si to svojvolne minul. 2eura preto aby neminal na chipsy,ktorych by zjedol neurekom ale aby si spravil radost nejakou drobnou sladkostou napr cukrikmi. Okrem toho ma pravidelne nabijany kredit na mobil a vsetky veci co potrebuje bezodkladne kupovane i napriek tomu ze som na rodicovskej dovolenke. K zakazu minania penazi na ucebnice na jedlo prislo po momente ked minul 6 eur z 12 na hoddogy a dzusy pre seba a spoluziaka v jeden den. Tych 6 eur som musela hned nahradit z inej kopky aby bolo na ucebnice...takze si nemtslim ze tymto obmedzenim som zly rodic. Do vcera mal minute 2eura z tohtotyzdnoveho vreckoveho a preto volal a pyral povolenie minut ucebnicove peniaze. Dovolila som prave kvoli vyvoju,odberom a nechcela som aby bol hladny. Opat kupil 2 hotdogy a dzus za 3 eura...preto som veaj nedodrzala zasadu...ale ja si za svojim povolenim bufetu stojim,syna som za telefonat v tejto situacii pochvalila a aj za vyber jedla-vzdy lepsie ako chopsy a cokolada-a muzovi som povedala ze s kamosmi sa mohol stretnut aj bez cirkusu doma. Ved ja som mu nikdy kamosov nezakazovala. Ma v tomto velku volnost. Asi v tom je chyba😉

bodka13
24. sep 2015

@mysicka123 rozumný a správny prístup ,urobila by som to tak isto.... držím palce a verím, že manžel sa upokojí a pochopí (tomu môjmu to tiež niekedy dlhšie trvá ) 🙂

jhalena
24. sep 2015

@mysicka123 Pre syna, by to mohol byt celkom pekny priklad do zivota, ze nabuduce, si moze vytvorit s vreckoveho zeleznu rezervu na nepredvidane udalosti.

katyd
24. sep 2015

Nemyslím si, že toto je dobrý príklad, pretože mám skúsenosť (aj vlastnú), že keď má dieťa prístup k určitému množstvu peňazí, tak nemá pocit nedostatku a vie potom sám s nimi hospodáriť a má sklony menej míňať. Nemusí špekulovať ako čo zatajiť, ušetriť nejaké centy, je to stiesňujúci pocit pre dieťa. A vôbec to nevedie k tomu, že bude viac šetrný a že bude vedieť hospodáriť s peniazmi, nebude.

helenanovakova
24. sep 2015

dieťaťu by som dala na jedlo aj posledné

jhalena
24. sep 2015

@katyd Suhlasim a prave preto nie som zastanca vreckoveho. Ja som za to, aby dieta malo u seba stale urcity obnos, nie na minanie, ale na nepredvidane udalosti a na ostatne potreby si vypytalo. Aby nehospodarilo tak, ze dneska hojno, zajtra ...

mirica
24. sep 2015

@mysicka123 podla mna jednoznačne syn dohodu dodržal. Nezobral si z peňazí sám od seba , ale zavolal dopredu. Ty si tiež neporušila zásadu, lebo išlo o deň, ked jedno jedlo , kvoli lekárovi vynechal,
a išlo teda o výnimočnú situáciu.

muž chcel ísť na pivo s kamarátmi a toto použil ako zámienku na urazenie sa a podla neho oprávnený odchod -mimochodom , správal sa tak viac ako dieťa, než Váš syn, čo si dovolenie niečo si kúpiť, vypýtal.

cat
24. sep 2015

A prdnúť si syn môže, alebo zo zásady nie? Ako sorry, ale ja by som sa skôr zamyslela s akým chlapom to žijem, keď 11r. dieťa má evidentne viac rozumu ako jeho otec... Keď hladné 11r. dieťa najprv zavolá domov, či si vôbec môže niečo kúpiť jesť, to samo o sebe nie je v poriadku. To prečo mu tak robíte zle a stresujete ho, ešte aj v takejto situácii, keď musel ísť k doktorovi a bol potom samozrejme hladný? Ale keď už to takto doma máte, dajte mu na takéto výnimočné prípady nejaké to euro a bez vedomia vášho muža, aby zas nemusel utiecť do krčmy.

bianca
24. sep 2015

@cat tlieskam

sheldonc
24. sep 2015

chudák chlapec ☹ ja zíram , čo všetko dokážu ludia riešiť a ešte nazývať zásadami 😒 smutné

luciferkax
24. sep 2015

Och :( tak toto určite nebola zásada.. syn sa správne rozhodol, slušne zavolal, či si smie kúpiť, už to je obdivuhodné.... muž nech sa zamyslí...

sandra551
24. sep 2015

@mysicka123 Tvoj syn ešte nemá vreckové 😨 ? Taký veľký chalan by už mal mať teda dávno... Urobila si dobre podľa mňa, to skôr tvoj muž by sa mal zamyslieť nad sebou...

miku1
24. sep 2015

@mysicka123 Prepáč, ale úprimne, nechcela by som raz so svojimi deťmi prísť do štádia, že mi budú volať, či si môžu kúpiť v škole niečo na jedenie, lebo sú hladné......Myslím, že tvoj manžel to riadne preháňa, ale riadne!

sense
24. sep 2015

Reagovala by som rovnsko a este by som chlapovi povedala to ze mu mal po odbere nieco na ranajky kupit...

Zasada bola dodrzana kedze predtym zavolal a spytal sa ci smie do bufetu...

sandra551
24. sep 2015

@mysicka123 Btw. po odbere krvi čo je pre dieťa pomerne stresujúce by som mu skôr dala nejakú malú odmenu, nech má príjemný pocit zo dňa... Tvoj muž to proste nezvládol, skorej zneužil situáciu, aby si mohol vybehnúť na pivo 🙄

bbroskynka
24. sep 2015

11 - ročné dieťa by už malo mať nejaké vlastné peniaze. Aj 6 - ročné deti ich majú a učia sa s nimi hospodáriť.

qwerty81
24. sep 2015

@pupavka123 tak ty si ina majsterka sveta, ked dokazes podla jedneho prispevku zhodnotit celu rodinu 😀 normalne žasnem a nevychadzam z udivu... a ako stylovo...
a dalsia hviezda @cat.... bez komentara...
neriesim teraz ako sa zachoval otec, ano prehnal to, ale vsimnite si ( obzvlast vy dve spomenute dievcata - v prispevku o 10:15), ze syn peniaze dostava (minul si ich) aj jedlo normalne dostava, a dokonca predtym svojvolne minul aj peniaze ktore mu dali na knihy....
niektore ste tu z toho vyrobili este vacsi problem ako autorka. zrejme mate zmysel pre dramu 😉

cackaa
24. sep 2015

@mysicka123 Tak toto je ukážkový príklad mužskej ješitnosti...

pupavka123
24. sep 2015

@qwerty81 Dobre ty hviezdo a majsterka sveta vo vsetkom,sklapni a hotovo..reaguj na diskusiu od dotycnej nie na moju reakciu....ty hviezdo 😀 😀

cat
24. sep 2015

@qwerty81 to čo si dovoluješ? Ludia sa najprv majú teba spýtať, či môžu do nejakej témy napísať svoj názor? Tvoj príspevok je mimo témy s cieľom akurát tak napadnúť 2 užívateľky, s ktorými nesúhlasíš a z tohto žasnem zas ja. Aspoň píš k veci a tej osobe, ktorá sa na niečo pýta, ja na tvoj názor absolútne nie som zvedavá. A tú hviezdu si si tiež mohla odpustiť. Ale anonymita internetu dodáva guráž, že? Do budúcna buď tak láskavá a na mňa nereaguj, ja si srať na hlavu nenechám.

pupavka123
24. sep 2015

@cat To vies,ked niekto trpi komplexmi menejcennosti,tak potom si to vyvrsuje tu...ja neviem preco niekto reaguje na to co napisem,je to moj nazor,kazdemu je do toho hovno,ale vzdy sa najde nejaka chudera,ktora proste musi lebo je to silnejsia ako ona....hviezda zhasla 😀 😀

miriam11
24. sep 2015

@mysicka123 paci sa mi, ze s peniazmi to mate zorganizovane, takisto by som synovi dovolila kúpiť si nieco, lebo aj podla mna to bola vynimocna situacia. Reakcia manzela sa mi vsak nepaci, nepoznam vas vztah, preto to hodnotit nemozem. Na prvy pohľad sa zda, akoby musel mat pod palcom a konecne slovo vzdy len on, inak.... trucuje ako maly jojo.