K rodičom na návštevu ako k cudzím

7. júl 2021

Ahojte, ani neviem ci cakam radu alebo sa potrebujem len anonymne vyrozpravat, ale veľmi ma to trápi. Sestra býva u rodicov, ma psychicke problémy. Rozumiem ze to nie je lahke ani pre našich..sestra sa vyjadrila že podľa nej tam často chodím s deťmi a vadi jej to. Naši pri tom majú obrovsky poschodovy dom, vela izieb, 3 kuchyne, obrovska záhrada, veľký priestor a ona je aj tak väčsinou len v izbe zavreta. Minuly tyzden mal syn narodeniny chcela som mu u nasich pripravit tortu aby mal prekvapenie na narodeniny, nech ju vidi až na oslave (oslava bola u nás doma) ale nemohla som tam prist lebo že sestre by to vadilo a narusilo jej režim (neviem aký síce ale dobre...) ja som veľmi tolerantna, ani tam nechodíme nejak často a už vobec nie bez ohlasenia ale tak ja nemôžem prist k rodicom len tak s deťmi (prípadne tu tortu spravit sama, ja pri tom nikoho nepotrebujem len som to chcela kvôli prekvapeniu..), lebo že ako k tomu Sestra pride? A ako ja mám brať že ona tam býva v podstate zadarmo (ma už po 30tke) a ja chodím ako k cudzim...chovaju sa k nej ako v bavlnke.. Veľmi ma to trápi a je mi to luto, veď sú to babka a dedko mojim deťom a ja sa mám cítiť zle keď tam niekedy idem.. Ani neviem ako to bude ďalej. Ďakujem za prečítanie. Mozno to beriem len citlivo a cudzi clovek bude mať na to iny nazor

autor
7. júl 2021

Lenze je to náročné
Aj naši boli predtým velmi spolocenski teraz uzavreti do seba
Deti sa k nim stale pytaju kupat do bazena, maju aj tam zahradny domcek trampolinu veľa veci, tak aj im dookola vysvetlovanie že nemôžme tam ist..

brrrrrciatko
7. júl 2021

Podla mna by sa mali rodicia so psychiatrom poradit ako postupovat.. V com a kolko jej ustupovat.

autor
7. júl 2021

@brrrrrciatko tiez si myslím
Ja jej nechcem nijak ublizit. Viem ze ona sa na to tak nevie pozriet, nikdy nebola velmi empaticka a teraz sa to len prehlbilo a ostala este viac sebeckejsia, aj ked ma svetlejsie chvíľky je popudliva a len ona ma pravdu. Je to vycerpavajuce

elizabet173
7. júl 2021

Ja by som na mieste rodicov sice respektovala dcerino ochorenie, ale zaroven jej stanovila hranice. Ak jej vadi tvoja rodina, nech nejde na dvor, nech zostane dnu, ale jednoducho bude respektovat aj vas. Cim viac jej budete ustupovat, tym to bude horsie. Samozrejme, ze nenechas deti sa nahanat po dome a vrieskat, ale nevidim dovod, preco by ste tam nemohli prist. Mozno by bolo dobre, keby ste navstivili odbornika - ty aj tvoji rodicia

autor
7. júl 2021

Nasi by si zasluzili odist niekam aspon na par dní a oddychnut si ale nechcu ju nechať samu

autor
7. júl 2021

@elizabet173 zrejme budeme musieť
Ona je vacsinu casu i tak sama vo svojej izbe kde ju nikto neobtazuje ani tam nema hluk
Stale verim že sa to raz zlepsi

bagre
7. júl 2021

rozumiem rodičom, ale za polroka sa už mohli z najväčšieho šoku oklepať a uvedomiť si, že sú aj ďalšie vzťahy okolo nich. Neviem aké staré sú deti a je to vlastne jedno, ale oni potrebujú starých rodičov, ty potrebuješ mamu a otca, oni potrebujú vás... Nedá sa podriadiť všetko sestre... Ak by to naozaj inak nešlo, tak nech vaši chodia k vám ale nech v tom máte všetci jasno. Ak sa nedohodnete, nevyrozprávate /akokoľvek je to ťažké/, tak toto nastavenie vám, komplet zničí vzťahy. A čím dlhšie bude trvať, tým viac to budú brať rodičia ako štandard...

autor
7. júl 2021

@bagre deti su ešte male, teda do 10 rokov
A máličko chodia k nam aj ked sa snažia, len ja mám teraz pocit že máme zakaz vstupu oni sa neozyvaju, uvidime ako bude

iren88
7. júl 2021

je to zvláštne, akože rozumiem, že je chorá, ale zase prispôsobovať jej všetko, chodiť pomaly po špičkách len aby dobre bolo to sa mi zdá už moc, hádam rodičia nechcú aby ste sa odcudzili

ckocka
7. júl 2021

Chcela by si byť radšej na mieste sestry?
Psychické ochorenie jedného člena rozhodí celú rodinu, viem o čom hovorím. Ale ten dotyčný to nerobí schválne.

autor
7. júl 2021

@ckocka jasne ze nechcela
Len...byvame 5 minút od nich a deti keď idu na bicykli okolo nemozu sa zastaviť lebo nie sú vopred ohlaseni

heleninamama
7. júl 2021

@ckocka A aj práve preto, že to (možno) nerobí schválne a je zrejme mimo realitu, by mali rodičia sestru raz a navždy poriadne upratať. Ukázať jej, kde je jej miesto a jasne jej povedať, že to ona je v ich dome trpená a škodná a nie zakladateľka a jej deti.
Normálni, zdravo uvažujúci ľudia by kvôli chorej dcére, od ktorej sa nedočkajú ani vďaky ani pomoci, neodohnali predsa zdravú.

ckocka
7. júl 2021

@heleninamama A čo myslíš že si z takého prístupu zoberie psychicky chorý človek?

heleninamama
7. júl 2021

@ckocka Nevieme, do akej miery je tá sestra psychicky chorá a do akej miery k tomu navyše manipuluje s ľuďmi. A ver mi, že títo ľudia sú silní a sebastrední manipulátory. Vidia len a len seba a svoje potreby. Presne ako tu. Rodičom treba otvoriť oči. Lebo jedna psychicky chorá osoba rozháda a zničí celú rodinu.

ckocka
7. júl 2021

@heleninamama Mám osobné skúsenosti, manipulatívnosť je práve súčasťou mnohých psychických problémov.
Rodičia sú predpokladám svojprávny, rozhodli sa tak ako sa rozhodli a ťažko budú počúvať moje alebo tvoje rady.

heleninamama
7. júl 2021

@ckocka Lenže rodičia sú zaslepení rodičovskou láskou, ktorá sa veľmi preceňuje najmä v súvislosti s postihnutým dieťaťom. Neviem prečo, ale často sa aj tu, na MK, objavuje taká mylná dogma, že choré dieťa treba milovať viac než zdravé.
Niečím podobným si prechádza už druhý rok kamarátka. Vždy dávala do popredia postihnutú dcéru, až kým sa zdravá nevzbúrila a neodstrihla. Tak, že matku nechce ani na svadbe. A kamarátka si až po ročnom chodení po psychológoch priznala, že spravila chybu a vsemocne sa teraz snaží vzťahy urovnať. Možno aj v tomto prípade by pomohla takáto šoková terapia.

ckocka
7. júl 2021

@heleninamama Máš pravdu že rodičia mávajú sklon viac pomáhať dieťaťu ktoré je nejako znevýhodnené. Myslím že posúdenie či je to dobré alebo zlé, potrebné alebo zbytočné je v každom osobitnom prípade na nich.

autor
7. júl 2021

@heleninamama manipulovat manipuluje ale nenazvala by som ju nikdy skodnou....
Len onedlho budeme celá rodina potrebovať minimalne psychologicku pomoc a naši, hlavne oco by podľa mňa sa mal s niekym tiež porozpravat je toho na nho veľa. Ma firmu, stále na telefóne a riesit potom ešte stavy doma

autor
7. júl 2021

A chýbaju mi aj deťom. A ak to mam nepekne vyjadrit, tiež by som si raz za čas dopriala ten luxus ktorý nasi doma majú aj s deťmi, aspoň raz za mesiac 🙂

ckocka
7. júl 2021

Myslím že psychlóg pre celú rodinu je skvelý nápad. Človek ak je zainteresovaný v takej ťažkej situácii nemá nadhlad, odborná pomoc ak je dobre vedená može pomocť a ulaviť.

mandarinka555
7. júl 2021

Povedz mame, že sa s ňou chceš porozprávať a citlivo jej vysvetli, že aj ty si jej dieťa, nie len sestra, že sa cítiš ukrivdená, keď ťa odstrkujú....že deti sa stále pýtajú na starkých a tak nejako podrobne by som jej to predostrela.

ktochytavzite
7. júl 2021

Vies tebe je tazko ale ako musi byt sestre ked takto skoncila,zamyslela si sa nas tym?A ty tu riesis seba,akoze nehnevaj sa posobis milo ale troska mi prides sebecka.
Mne je luto najviac sestry ,preto by som seba nechudackovala a zariadila sa tak,aby jej sa pomohlo co najviac.
Ako tu uz aj niekto pisal,nemas sa co spokiehat na ineho co sa tyka deti,tvoje deti,tvoja starost,stretavajtr sa u vas a na tvojom mieste by som tam nechodila pokial by ta nepoziafali rodicia o pomoc,aj to moze prist.
Nam tiez s detmi nikto nepomaha,nkdy mi to nebolo luto ani nikomu nevycitala.

loginexistuje
7. júl 2021

porozpravaj sa s mamou a chodte spolu k sestrinej psychiatricke toto neni spravny pristup k takemu cloveku len podporuju jej sebectvo a manipulatorske sklony jeden taky clovek vie znicit tolko ludi treba sestru poslat na hospitalizaciu na mesiac dva nech si rodicia oddychnu
osobne by som tam deti nedavala len tak nevies ako jej prepne ak ma bludne predstavy berie lieky vobec ? takto aa rodicia znicia utrapia

jennky13
7. júl 2021

este treba rodicom vyvetlit, ze tu nebudu vecne a len a len dobre pre sestru ked bude mat s vami vybudovane vztahy, lebo moze sa stat, ze ostane sama.
Kludne zavolaj mame a povedz jej tieto postrehy. Mozno sa bude na vec pozerat inac.
A sestra berie lieky alebo ma injekcie. Pri liekoch treba dat pozor, lebo pacienti ich nie vzdy beru pravidlne a pri psychiatrickej diagnoze je to katastrofa - nepravidlene bratie liekov jej uplne rozhadze psychiku. Moze byt aj agresivna - teda u nas to tak bolo.

heleninamama
7. júl 2021

@ktochytavzite Vôbec nie je sebecká, skôr ty si neprajná a zatrpknutá, lebo Tebe s deťmi nikto nepomáha. Tu navyše ani tak nejde o pomoc, ale o budovanie vzťahov s vnúčatami, ktoré nie je možné, keďže tam nesmú chodiť.
Ak zakladateľka má predsa právo ísť na návštevu k rodičom - aj keď tam je sestra nasáčkovaná zrejme navždy. A prečo by ju mala ľutovať? Ona jej predsa chorobu nespôsobila a takéto skákanie okolo dospelej dcéry/sestry je kontraproduktívne. Však sestra zrejme býva zadarmo, živia ju, starajú sa, ofukujú... A ona si žije svoj neužitočný a prázdny život bez zodpovednosti, starostí, ohľaduplnosti... Ešte stále si myslíš, že ju treba ľutovať? Ak sa chce vyliečiť, musí sa snažiť aj sama. A čo v prípade, ak by sa rodičia rozhodli, že tú psychicky chorú v dome už nechcú? Veď je dospelá, nech si poradí, alebo nech skončí na ulici. Koniec koncov, rodičia si už svoju úlohu vychovať ju splnili.
Ani z titulu choroby nemá sestra právo zničiť život a vzťahy celej rodine. To je to, čo by jej mal niekto vysvetliť. Škoda, že zakladateľka je taká mierumilovná osoba...

ktochytavzite
7. júl 2021

@heleninamama no to je tvoj pohlad,ved deti sa mozu predsa aj inde stretavat s dedkovcami,za mna by sim skor sa snazila pomoct choremu ako zdravemu.Budi at vztahy im nik nebrani,ved tie sa mozu aj v parku koniec komcov ale o u autorku.
Asi one dcery su rozmaznane a vztahovacne,asi takto vychovavane boli,mne to tak pride plus obe sebecke,ale tuto by som skor pozerala na zdravie chorej dcery ako na vnucata ,ved to netrva ani len pol roka a ako idu sa pokazit za ten cas vztahy ci ako?

loginexistuje
7. júl 2021

@ktochytavzite prave preto ze je jej sestra psychocky chora by jej nemali ustupovat a podvolovat sa jej manipulaciam a atakom ale o to tvrrsir hranice maju byt
a tlacit aby sa sla liecit hospitalizacia lieky terapie a nie obmedzovat ostatnych nemoze chory nicit vztahy celej rodine a ustupovat sa mu
neviem ci mas deti ale ak by si mala a v triede s nim je dieta ktore ma adhd ma poruchy spravania a smeruje svojubagresivotu a ataky voci tvojmu dietatu tak by si tiez svojmu povedala ze musi vydrzat lebo cy je chory a z tvojho sa po case stane tiez psych pacient z toho co zaziva to by sa ti pacilo lebo to je taky standardny scenar pri takejto konstelacii ako sa tu pise

autor
7. júl 2021

Ja neviem teda, je možno sebecké prísť k rodičom.. A stretávať sa v parku.. . Tak My byvame na dedine ulicu od seba, a ja sa mam tvarit ze sme cudzí. My ako deti sme trávili u babky občas aj plne dva mesiace keďže naši pracovali, ale toto ja od nich necakam sú to ešte pomerne mladi ľudia

@jennky13 tiez by som radšej bola so sestrou za dobre ale ona sa Len uzatvára a momentálne žije všetkými možnými konspiraciami to jej tiež nerobí dobre a všetci sme zlí atď je toho veľa a prispôsobovať sa musím len ja

autor
7. júl 2021

Viem ze tu to nevyriešim len som sa chcela vypísať z toho trochu. A vďaka za odpoveď všetky postrehy a rady

autor
7. júl 2021

@jennky13 a berie lieky ale ako pravidelne to ja neviem, mam pocit ze to nie je dobre a ze sa schyluje k ďalšej hospitalizácii preto sa aj naši tak uzatvorili pred nami