Krst - nátlak svokry

motylik47
16. sep 2016

Milé baby.. mám taký sprostý problém. Len čo sme oznámili svokrovcom, že čakáme bábo, svokra zavolala svojho druhého syna (má môjho manžela a jeho brata, ktorý je slobodný, býva pri mamičke, sám nedokáže nič urobiť, ťahá mu na 40tku a nemám ho rada) a oznámila mu,. že nech si príde s nami vypiť, lebo že bude krstný. Do mňa vošli zaraz všetci čerti, že čo už rieši, keď som bola len v treťom mesiaci, a ešte viac, keď prišiel do obývačky, len sa zatváril, že "čo ja s tým mám" a odišiel preč. Ani jedno slovo nepovedal. Teraz som v siedmom, a som v hlúpej situácii, lebo viem, že ona bude do mňa hučať, aby som ho dala za krstného lebo je to jediný brat a pod, a čo by ľudia povedali, keby sme ho nedali... och, keď si predstavím, čo to bude po pôrode, tak mi je zle.
Pritom minule sme boli všetci traja so švagrom v bare, a tam sme to oznámili spoločným kamarátom. Jeden znovu doňho drgol, že budeš krstný, a on že no ani za Boha nebudem krstný. Tak som mu vtedy povedala, že ho ani nikto nevolá.
Lenže viem, že akonáhle sa to narodí, tak začne peklo, a keď neurobím, čo mamička bude chcieť, tak ma znenávidí na celý život a ešte na smrteľnej posteli mi to bude vyčítať.
Moja situácia je taká, že mám dve vydaté sestry a vydatého brata, ktorí sú už niekomu krstní, ale mám aj slobodnú sestru, ktorú by som rada dala za krstnú. Lenže zas bude mať svokra protiargument, že keď ona bude krstná, tak švagor bude krstný. Ale ja ho tak nemusím, že si neviem predstaviť, aby naše dievčatko stále počúvalo toho ufrflaného zakomplexovaného chlapa, v každom druhom slove nadávka, chudáčik, lebo nemá ženu, a vlastne všetky ženy sú ku*vy a stále dookola, ako všetko je zle, všetko je na hovno.
Najhoršie je, že čo povie mamka, to on urobí. Už som raz urobila tú chybu, že hoci on nechcel ísť za svedka nám na svadbe, tak ho mamka prinútila, a potom ešte rok od svadby som musela počúvať, aké to bolo trápne, že tam musel sedieť, ako ch*j a mal ten po*ebaný motýlik... proste celá svadba bola o ňom. Vtedy boli svedkovia tiež moja sestra a on. Ale keď poviem svokre, že dám za krstnú mamu len moju sestru a nikoho viac, tak bude peklo.
Poraďte mi, ako z toho von. Lebo keď svokre poviem moje argumenty, tak on za ňou pôjde, a bude z neho nakoniec najväčší chudáčik, ako vždy.

moni244
16. sep 2016

@motylik47 už je na čase, aby si dospela a začala sa starať o svoju rodinu a robiť veci po svojom, nie podľa toho, ako kto povie, len aby nebolo zle

agattha
16. sep 2016

Ak bývate so svokrovcami tak to radšej prekusnite. Ak nie tak serte na to a dajte koho chcete je to vase rozhodnutie nie jej..

agattha
16. sep 2016

A ešte by ste jej mali povedat,z Vám stačili jeho blbé komenty na svadbe a krst si chcete aspoň spraviť podľa seba. .šak aj tak nechce byť krstný debil jeden :D

evittam
16. sep 2016

@motylik47 A tvoj manžel čo na to? Ja by som sa vys...a na svokru a spravila ako ja chcem a hotovo. Je to tvoj život, tvoje dieťa a hotovo - koniec argumentov. Ja nechápem takéto naťahovačky a "problémy" - nech sa každý stará sám o seba a bude pokoj..... 😉
A presne ako píše @moni244 - ....robiť stále a celý život ako ti povie niekto iný len aby nebolo zle....? Prepáč, ale to je čo za postoj k životu? No nech sa svokra aj do konca života s tebou nerozpráva - mne by to bolo teda úplne, že jedno. Aspoň budeš mať kľud....

vroni
16. sep 2016

Je to snad manzelova mama a nue tvoja. Tak nech jej to vysvetli jej syn. Vobec by som so svokrou nediskutovala a neargumentovala, staci oznamenie, ze krstna bude za a ta, nikto iny a koniec diskusie. Tak ste sa coby rodicia rozhodli.

sissy27
16. sep 2016

@motylik47 a dokedy chceš skákať ako svokra píska? Na to si sa sťahovala od svojej mamky aby si inú poslúchala? A manžel čo? Ako sa on k tomu stavia?
Tipujem, že bývate u svokrovcov... Takže čím skôr sa naozaj osamostatníte, tým lepšie, aj tak včera bolo neskoro...

bykaterina
16. sep 2016

urcite by som danej svokre povedala ze ci vie co je to krstny rodic , ze to nie je len tak a ze ci by sa dany panko postaral o vase dieta keby sa nieco stalo , a by hned sklapla

arasana
16. sep 2016

@moni244 tak 🙂

mirka17
16. sep 2016

@motylik47 maš jedinečnú šancu urobiť si raz a navždy poriadok so svokrou. ak mam byť uprimna, už ma tu začínajú vážne nudiť tieto príbehy, v podstate všetko na jedno kopyto, ako svokra diriguje nevestu a nevesta nevie jednoducho povedať nie. Je to skutočne také ťažke povedať, že o tom kto bude krstný rozhodujete vy s manželom a nie ona? §skutočne ta bude trápiť že sa svokra nahnevá? to je to čo ta trápi? myslíš si že ked ustupiš že to týmto končí? nie, to je len začiatok. Je pravda že ja som takýmto situáciam nikdy nečelila,neviem či je to mojim tonom hlasu, mojim chovaním mojim pohľadom, alebo kto vie čím, ale jedno viem iste, takéto situácie sa mi vyhýbajú.

catherinah
16. sep 2016

Daj vediet potom, ako si to zvladla 😉

mihula
16. sep 2016

@motylik47 a ty si si to po sebe prečítala?lebo cela vaša rodina a ty do nej spadas až pohlavu ste si rovní.Ved ja nechapem čo riesis,nemas pravo vo vasej rodine povedat ani Ň.Keby to tak nebolo,ide za krsnu normalny človek,tvoja sestra,tvoja naj kamoska a keby upne,že uplne cudzi človek a tvoju svokru je do to upne že hovno

glorikarebeka
16. sep 2016

moja svarina bude teraz krstit a to ma jej dcerka uz 5,5 roka a tak by som to spravila asi aj ja s trucu,ona vam nemoze diktovat do vasich veci,je to tvoje dieta,nie jej,no neviem asi to budes mat veeeeelmi tazke ked sa malicke narodi,drzim palce

sense
16. sep 2016

a co vravi na to manzel? na to ste vy rodicia aby ste si vybrali krstnych a nie svokra... a nech sa aj urazi a co....ste dospeli a myslim ze aj svojpravni....

janussss
16. sep 2016

Ja by som nekrstila a hotovo... Nech jy rozpuci od jedu 😀

evittam
16. sep 2016

@janussss Presne ani my.... 😀

bibina32
16. sep 2016

Krstný rodič by mal byt ten s kým si rozumieš a máš v nom oporu a vieš, že sa možeš na neho spolahnut a požiadť o pomoc. A nie niekto kto stále frfle a nie je ochotny sa ani trošku prisposobiť. Dobre si to premysli aby si to neľutovala, poznám aj také prípady čo ľutuju ze si vybrali zlych krstnych s ktorými si vobec nerozumeju ani sa nenavštevuju a tak vlastne ani deti nemajú krstnych. Je to vaše dieťa a ty rozhodujes s manželom kto bude krstný a nie svokra normalne jej to vysvetli ze si s nim nerozumies a hotovo a nech si rozprava co chce.

rebeka7501
16. sep 2016

aj svadbu ste mali podľa svokry ? aj bývanie máš zariadené podľa svokry ?
chceš aby ti diktovala celý život ?
sprav si po svojom a ak sa ježibaba urazí nech sa urazí. bude ti chýbať k životu ?
my sme dali pokrstiť dcéru len pre pokoj v rodine (exsvokra a moja babka), dcéra mala skoro rok, krstný otec je bývalý švagor (exmanželov brat) a nemám pocit, že by sa o ňu zaujímal, nekontaktuje ju........osobne si myslím, že je to formalita pre kresťanstvo.

kacena4
16. sep 2016

ty brdo tak ja mat tvoje problemy... no v prvom rade by som si za krstneho rodica/rodicov vybrala niekoho v kom by malo moje dieta vzor a aspon trochu by inkliminovalo k viere (teda krstny rodic) urcite by som neriesila ci je to moj brat, sestra ci muzov brat a ci sa to svokre paci ci nie. mojej najmladsej dcere je krstna mama moja kamaratka zo skoly a je to najlepsia krstna mama aku deti maju hoci starsie deti maju inu krstnu mamu. tuto maju najradsej, lebo sa im venuje a je tu pre nich stale kedy to potrebuju. a to je najpodstatnejsie na vztahu medzi dietatom a krstnym rodicom - to by si si mala uvedomit a to by si mala uvedomit aj svokra co jej syn ako krstny rodic da tvojmu dietatu.... ak nic dobreho tak nech vas netlaci do toho aby bol krstnym rodicom... a mas padny argument pre svokru...

janussss
16. sep 2016

A este.. Mam dve deti jedno pokrstene druhe ma uz nedonutili.. Povedala som DOST... Tak ako pise
@rebeka7501 je to formalita... Tomu dietatu je to uplne jedno ono o tom aj tak nevie ani pametat si to nebude

evittam
16. sep 2016

@janussss My sme nedali ani jedno. Svokra do nás pri prvom rýpala asi rok pri každej príležitosti. A teraz to tiež niekedy spomenie. Ale má smolu.....Jej syn jej to poriadne vysvetlil aj so mnou.... 😀 😉

rebeka7501
16. sep 2016

@janussss mňa krstili ako "kolaboranta", môj otec, dedo aj strýko príslušníci VB a tí skôr narodení si určite spomenú ako to v tom čase bolo. ja si nepamätám nič, nič mi to neprinieslo, ale babka mala dušu na mieste. pre brata sa to už nepodarilo vybaviť. má 39 rokov a nemám pocit, že by to zanechalo nejaké stopy......
A ešte na okraj, keď sme dávali krstiť dcéru, tak len za podmienky, že do kostola vstúpim iba raz a to priamo na obrat. A tak aj bolo. exmanžel rozvedený, sobáš na úrade. A po 13 rokoch bol ujko farár podozrivý a vyšetrovaný pre pedofíliu.
Treba robiť podľa svojej vôle.

sardinka336
16. sep 2016

Toto je problém katolickej cirkvi, ze pokrsti kazdeho bez ohladu na to či ma zaujem o vieru alebo nie. Ja by som deti neveriacich rodičov nepokrstila. Myslite si čo chcete, alebo teda takých kde ako farar vidim, ze krst je len tradičný folklor v tej rodine. Načo a pre koho to je dobré?
A v tejto rodine je to evidentne ze tu o ziadny krst ako taky nejde...ale ide o to ,,čo by ludia povedali,,. Zial mam mnoho priateliek, ktore si takto vyberali krstneho..lebo ved mama nastojila a svokra tlačila a teraz to aj lutuju lebo krstny je len ,,na papieri,, a inak sa o dieta nijako ale ze nijako nezaujima...hlavne ze tam pred oltarom slubovali hory doly, Pána Boha nahanali...hnusi sa mi toto pokrytectvo.
Takze ak nemas zaujem o krst ,,se vším všudy,, tak nedaj krstit vobec nieto ešte si davat za krstneho debila, ktorý o to nema zaujem ..budeš to lutovat to mi ver!

janulik2008
16. sep 2016

ak chces pokrstit ty tak daj a aj keby si s prepacenim bezdomovca poprosila tak svokry je do toho nic. daj koho chces ty nie svokra ... a ako pise sardinka on bude na papieri a tym to skonci teda podla toho co pises 🙂

hamca
16. sep 2016

@motylik47 my sme mali podobny problem. Manzel ma dve starsie sestry a uz ta prva porusila tradiciu a za krsnu si zobrala kamaratku. Svokra dlho predychavala, vela sa vadili aj nerozpravali, ale nakonies prezili. Potom mala druha sestra babo, tak riesili, aby sme boli krsni my, ale ja som to zrusila, ze nasim detom bude krsna moja najlepsia kamoska od 4 rokov. Samozrejme nepacilo sa to nikomu. Boli hlupe reci a nakoniec sa dohodlo, ze krsny bude iba manzel, ale je to fakt iba na papieri. A ked sme mali my babo, tak uz boli uzrozumeny so situaciou, tak uz to slo lahko.
Takze podla mna, ak ti na tom zalezi, tak urcite neries svokru a urob si podla svojho.

uskulienka
16. sep 2016

Neuveris, bola som prey rokom v tej istej situacii a namiesto 40r. muzovho slobodneho brata, čo chcela svokra, sme dali malemu len moju slobodnu mladsiu sestru samu😉 A žijeme v pohode ďalej.( v zahraničí) Smelo do toho. Držim palce

alchemilkazltozelena
16. sep 2016

No uz len svokra by mi nerozkazala kto bude krstny..chcela by som vidiet

marytesss
16. sep 2016

na tvojom mieste by som sa porozprávala s manželom, aby svokre povedal že buď bude po vašom alebo dovidenia. vykašli sa na svokru aj švagra...takí ľudia vám život nemusia otravovať 🙂

cuculiatko88
16. sep 2016

Daj koho chces ty,nie koho ta nuti svokra aj ked u nich byvate,nezabudaj ze cely zivot s nou uz budes mat takyto,bude ti vnucovat svoje rozhodnutia...ved ju to prejde aj das len svoju sestru....a ked navyse svagor ani nechce byt krstny naco ho zbytocne nutit 🙂

katarinka289
16. sep 2016

@sardinka336 ty asi nie si veriaca ze? Lebo inak by si vedela,ze na krst ma pravo kazdy a to male dieta nemoze za to,ze sa narodilo neveriacim

emilia25
16. sep 2016

Mi sme najmladsieho krstili az ked mal 3 roky a urobili sme to tak ze sme k tomu krstili aj namladsiu co mala par dni.sme to spojili a ziadnu velku oslavu sme nerobili boli len krstny a mi.naobedovali sme sa zopar kolacov vody ziaden alkohol nebol a vecer sli domov a bolo.ale tiez som sa napocuvala.a ked sa mala narodila kazdy kedy budete krstit tak som povedala ze je uz po krstena a hotovo.a tiez to mame pomixovane.prvorodeneho mame jedneho svagra.druhorodeneho dalsieho svagra z mojou segrou a 3ti a princezna dalsi svagor zo svagrinu.mi sme zase krstny prvorodeneho tymto poslednym.takze mix.