Krst - nátlak svokry

motylik47
16. sep 2016

Milé baby.. mám taký sprostý problém. Len čo sme oznámili svokrovcom, že čakáme bábo, svokra zavolala svojho druhého syna (má môjho manžela a jeho brata, ktorý je slobodný, býva pri mamičke, sám nedokáže nič urobiť, ťahá mu na 40tku a nemám ho rada) a oznámila mu,. že nech si príde s nami vypiť, lebo že bude krstný. Do mňa vošli zaraz všetci čerti, že čo už rieši, keď som bola len v treťom mesiaci, a ešte viac, keď prišiel do obývačky, len sa zatváril, že "čo ja s tým mám" a odišiel preč. Ani jedno slovo nepovedal. Teraz som v siedmom, a som v hlúpej situácii, lebo viem, že ona bude do mňa hučať, aby som ho dala za krstného lebo je to jediný brat a pod, a čo by ľudia povedali, keby sme ho nedali... och, keď si predstavím, čo to bude po pôrode, tak mi je zle.
Pritom minule sme boli všetci traja so švagrom v bare, a tam sme to oznámili spoločným kamarátom. Jeden znovu doňho drgol, že budeš krstný, a on že no ani za Boha nebudem krstný. Tak som mu vtedy povedala, že ho ani nikto nevolá.
Lenže viem, že akonáhle sa to narodí, tak začne peklo, a keď neurobím, čo mamička bude chcieť, tak ma znenávidí na celý život a ešte na smrteľnej posteli mi to bude vyčítať.
Moja situácia je taká, že mám dve vydaté sestry a vydatého brata, ktorí sú už niekomu krstní, ale mám aj slobodnú sestru, ktorú by som rada dala za krstnú. Lenže zas bude mať svokra protiargument, že keď ona bude krstná, tak švagor bude krstný. Ale ja ho tak nemusím, že si neviem predstaviť, aby naše dievčatko stále počúvalo toho ufrflaného zakomplexovaného chlapa, v každom druhom slove nadávka, chudáčik, lebo nemá ženu, a vlastne všetky ženy sú ku*vy a stále dookola, ako všetko je zle, všetko je na hovno.
Najhoršie je, že čo povie mamka, to on urobí. Už som raz urobila tú chybu, že hoci on nechcel ísť za svedka nám na svadbe, tak ho mamka prinútila, a potom ešte rok od svadby som musela počúvať, aké to bolo trápne, že tam musel sedieť, ako ch*j a mal ten po*ebaný motýlik... proste celá svadba bola o ňom. Vtedy boli svedkovia tiež moja sestra a on. Ale keď poviem svokre, že dám za krstnú mamu len moju sestru a nikoho viac, tak bude peklo.
Poraďte mi, ako z toho von. Lebo keď svokre poviem moje argumenty, tak on za ňou pôjde, a bude z neho nakoniec najväčší chudáčik, ako vždy.

sardinka336
16. sep 2016

@katarinka289 krst nie je ziadne pravo to neviem kde si nabrala. Krstit ma ten kto ma uprimny zaujem o veci z krstu vyplyvajuce. Ale to je presne katolicka cirkev - kvantita ale nie kvalita....načo je krst dietatu neveriacich rodičov? Dieta k tomu nie je vedene...nehovoriac o tom ze jeho rodičia su klamari čo tam naslubovali hory doly a potom to ani neplnia.

karolinka2010
16. sep 2016

Opravte ma,ak sa mylim. Ale ja osobne si myslim,ze krstny rodic by mal byt ten clovek,ktory by v pripade,ze sa nam ako rodicom nieco stalo,prevzal vsetku starostlivost o moje deti,mal by to byt niekto,kto ich lubi,je zodpovedny,a ja mam v neho doveru. A je mi šuma fuk,ci je z rodiny alebo nie

valentina5
16. sep 2016

@motylik47 Pozri, raz to peklo aj tak bude, ked ti prasknu nervy, tak preco by to nemalo byt uz teraz. Budu to krstiny tvojho dietata, svokra uz mala moznost vyberat krstnych pre svoje deti. A naozaj takeho blbecka ako je tvoj svagor, tak to si to male nezasluzi, skor radim, udrzat si od neho odstup a svokre jasne povedat, ze stacilo, rozhodla si sa...

bykaterina
16. sep 2016

@karolinka2010 ano malo by to tak byt , len zial mnohí davaju podla penazenky krstných

katarinka289
16. sep 2016

@sardinka336 je mu na to,aby dusa bola spasena v pripade smrti.Aj babatka a male deti zomieraju... lekcia z katechizmu...kazdy sa narodi s dedicnym hriechom,ktoreho je zbaveny pri krste
Je to moj nazor veriaceho cloveka.Nebudem sa hadat

librarian
16. sep 2016

@sardinka336 veru tak, krst nie je žiadne právo! krst v prípade, že rodičia neveria v boha (majú iné dôvody krstu - rodinné, zištné, neviem-aké...) je podľa môjho názoru totálne pokrytectvo. ja som neveriaca (neverím v existenciu žiadneho boha) a teda moje dieťa krstené nebude. nebudem predsa sľubovať výchovu v kresťanskom duchu len preto, aby bola svokra spokojná (moja svokra je veriaca, chodí pravidelne do kostola). dôležité je, čo si o tom myslíme my s manželom, nie názor svokry! tá už predsa o svojich deťoch rozhodla. my rozhodujeme o svojich. ...ak by naše dieťa v budúcnosti začalo veriť v nejakého boha (nebudem ho k tomu viesť, ale ani mu brániť v prijímaní informácií - v primeranej forme a primerane veku), budem sa s ním o tom rozprávať a v dospelosti sa kľudne môže dať aj pokrstiť či absolvovať iné cirkevné obrady.

...a k autorke - ak krst chce, je iba vecou jej a jej manžela, kto budú krstní. svokra môže mať svoj názor, ale to je všetko! zjavne jej už ustupujú dosť, netreba vo všetkom.

sardinka336
16. sep 2016

@katarinka289 a lekcia z Biblie je ,,kto uverí a dá sa pokrstit, bude spasený,, Marek 16.
Rodičia sa v katolíckej cirkvi mozu ,,rozhodnut za dieta,, a pokrstit ho, kedze batola asi nemoze slobodne uverit, ale musia ho aj viest k tomu aby sa to uprimne rozhodnutie, ze teda raz uverí urobilo časom aj samé dieťa. Na tom sa zhoduju aj katolícky knazi, ze krst u tak malých detí je len semiačko, ktore je treba polievat, pestovat a zveladovat a to tam pri oltari aj rodič a krstny slubuju, ze to budu robit, rodičom v tom pomahat. Ak o to nemaju zaujem, dopredu vedia, ze o to zaujem nemaju, tak klamu a cele je to len fraška. Neriešim teraz situácie blizko smrti, tam stačí aj tzv. krst tužby. Hovorím o bežných pohnutkach slovače, prečo krsti.

sweetlife001
16. sep 2016

Preco to vobec riesis? Preboha ved ju je do toho hovno,koho vy date za krstnych, nech sa aj urazi pre mna zamna, ked nema rozum. Jak moze ona rozhodovat ohladom vas a vasho dietata..ved ju posli do riti, ak muz suhlasi, ze bude len tvoja sestra nech je..navyse ani ten brat ocividne krstny byt nechce, tak otvorte usta a prestante sa podriadovat jednej babe, ona nema ziadne pravo rozhodovat o tom. Normalne ked pride na tu temu jej povec ze uz mate krstnych vybratych a nebudes sa dalej o tom bavit, ze je to len vasa vec. Co je na tom tazke? Ak to nepochopi, bohuzial nech si trepe dalej, jednym uchom dnu druhym von a neriesila by som ju absolutne..ak sa urazi, nech je urazena, jej problem.. ale ked stale budete skakat tak jak ona piska ta sa budes stale rozculovat. Normalne mam nervy aj za teba, ked si predstavim ze moja by toto povedala, ze by vybrala krstneho pre moje dieta a vytresla to predomnou asi by som ju odstrelila alebo by som sa zacala smiat co zas z jej chorej hlavy vyslo, ona chciet moze 🙂

erikad82
16. sep 2016

@motylik47 hm,poznám to... Ja som povedala,že krstný bude určite z mojej strany,nakoľko ak sa náhodou rozvedieme (všeličo sa stáva) tak potom čo. Zvyčajne sa pretrhnú kontakty a môj malý/malá by prišli o krstného...
Držím palce!!! Hlavne nestresuj - tehu ešte neskončilo a potrebuješ hlavne pokoj...

jeennyv
16. sep 2016

@motylik47 ja ti to napisem takto, ked si neporiadis teraz, uz nikdy, zacina to krstom a potom co ma tvoje dieta jest obliekat a ako sa mas presne starat o muza... musis sa v prvom rade naucit asertivity ty, ze je to jednoducho tvoja rodina pravidla a zvyklosti a ostatok rodiny ma akurat poradny hlas, z ktoreho si zobrat mozes, ale nemusis nie je to nariadenie..plus tvoj muz sa tiez musi naucit, ze primarna rodina ste vy a neexistuje, ze plus mamicka, lebo to potom bude stale tak..kamoska riesi podobny problem, svokra sa do vsetkeho snazi starat, ale ona jej uz naznacila, ze nie a vysvetlila to aj manzelovi, ze si vzal ju...pokym sa k tomu razne nepostavis mas smolu a presne bola aj nich situaciia, ze ona este len tehotna a uz sa riesilo....krstina sa poriesia, ked sa babo narodi a nie take blbosti riesit teraz...musis si jednoducho stat za svojim...

katkalubkova
16. sep 2016

@motylik47 noo, nechapem jednej veci, ked budes davat za krstnu mamu tvoju sestru, preco by mal ist za krstneho aj tvoj svagor, to co je za kravina? Ved Tvoja sestra bude krstna mama a ked sa vyda, bude mat tvoje dieta aj krstneho otca. Uz som vseliake kombinacie, kraviny a kde ake planovania pocula, ale toto je sila!
V prvom rade, sa prestan stresovat nad tym, co bude, az to bude. Najskor sa musis upokojit a musis si uvedomit, ze to co si mysli Tvoja svokra, je jej vec. Nie Tvoja a ani vec Tvojho manzela. Nech si mysli co chce, nech hovori co chce, nech klebeti kolko chce a nech si uprednostnuje svojho synacika kolko chce, je to jej vec.
Ty a Tvoj manzel, mate snad tolko zdraveho rozumu, ze nebudete skakat tak, ako Vam Vasa trucovita maminka piska.
Ja by som si s kludnou hlavou a cistou hlavou vypocula jej plany a potom by som jej v pokoji vysvetlila, ze si to urobim po svojom. Alebo jej nic nehovor, ked sa dietatko narodi, oznam, ze za krstnu mamu pojde Tvoja sestra a hotovo. Ved sa nebudes asi stresovat preto, ze ona je strelena. Vychutnavaj si posledne mesiace tehotenstva a neries svokru a svagra. Pouc sa z chyby, ktoru si urobila pri svadbe, ze si dala toho chruna za svedka, to uz neries, co bolo, bolo. A za krstnu daj tu, ktoru chces ty!
Musis si na zaciatku robit po svojom a to ci bude svokra nahnevana este na smrtelnej posteli, na to sa vyser. Ju to prejde a prestane Vam planovat zivot, ked uvidi, ze je to zbytocne 😉. Hlavne sa ty ukludni, ju vyvali, ked uvidi, ze si v klude 😀 .
Drzim palce a daj vediet ako to dopadlo

bykaterina
16. sep 2016

@katkalubkova no nie je to kravina ale fakt, jej dieta moze mat krstnu mamu jej sestru a krstneho daneho pana. To ked sa jej sestra vydá neznamena ze jej muz bude krstny - on sa k nicomu takemu nezaviazal

katkalubkova
16. sep 2016

@bykaterina v poriadku! Ide len o ten princip, ze snad mi niekto nebude dotlacat ineho cloveka do paru... len o zdravy, prosty rozum

bykaterina
16. sep 2016

@katkalubkova ako tu nikto do paru nikoho netlaci 😉 , princip krstných rodicov je ale ze uplne ale uplne inde . Oni maju vychovavat dieta k viere a zaroven maju pomoc vychovavat a tiez zastupit rodicov keby sa nieco stalo - o tom su krstní rodicia nie o darcekoch a peniazoch

katkalubkova
16. sep 2016

@bykaterina uz by som chcela nereagovat, ale neda mi. Viem, o com su krtni rodicia. Len sa snazim povedat, napisat, ze chovanie svokry sa mi nepaci, ako tam dotlaca svojho syna.

bykaterina
16. sep 2016

@katkalubkova tak s tym suhlasim ze mali by si vyberat rodicia nie svokra alebo matka 🙂

katrinka8
16. sep 2016

@karolinka2010 - mýliš sa 😉 Krstný rodič takúto funkciu nemá, resp. môže mu byť pridelená len súdnou cestou (plná starostlivosť, ak sa rodičom niečo stane, zodpovednosť a pod.). Krstný rodič má za úlohu dieťa viesť k viere a pomáhať rodičom vychovávať dieťa vo viere. Ak sa rodičom niečo stane, plnú zodpovednosť a starostlivosť za deti preberajú osoby určené súdom (čo sa, samozrejme, nevylučuje s tým, že sú to aj krstní rodičia, ale obvykle sú to starí rodičia či iní príbuzní blízki deťom). Veľa ľudí si myslí, že povinnosťou krstného rodiča je prebrať starostlivosť o deti v prípade, že sa rodičom niečo stane - to je prebraté z minulosti, kedy to tak obvykle naozaj fungovalo. Ale skutočnou funkciou je práve to vedenie dieťaťa k viere spolu s rodičmi, sprevádzanie ho životom vo viere.

katka253111
17. sep 2016

Vsak daj sestru a jej partnera ak nejakeho ma 🙂 prip len ju... 😊 ja som veeelmi chcela kamosku,len je evanjelicka, tak aby pan farar nemal problemy, nedala som ju ...mamepriatelovu sestru a jej priatela...ale nie som az tak spokojna s tym,lez a vyber vela nebolo...keby mozem dam aj moju skvelu kolegynu,ale nechcela som ju tym zatazovat v zmysle, ze by potom chcela /davala si za povinnost nieco kupovat a ma dve deti vysokoskolaka a stredoskolaka a vydavkov habadej 🙂

tomasko27
17. sep 2016

Ideme dnes na krstiny manzelovej sestre,su traja surodenci - moj muz,brat a sestra.Ked sa minuly rok vydavala tak za svedka si dala brata-nie moj muz ten druhy brat stym ze my budeme krstni.Ok vravime ale brali sme to s rezervou a dobre sme urobili.Babo sa narodilo a uz sa krstny zmenili,uz si dala brata zo zenou-toho co je aj svedok,lebo ze on ked bola tehotna hned povedal ze chce byt krstny a ja chcem modre z neba.Dnes je sobota a ideme tam,byvame od nich 100km a v nedelu maju krst,svokra ked sa dozvedela ze prideme az poobede tak vyskocila v telefone na muza ze treba im pomoct a moj vravi ze nech krstny pomahaju a oni ze budu na stavbe.Ked mala ona svadbu aj on vzdy sme tam dosli vo stvrtok aby sme pomohly.Tam stol som zdobila,branu,auto dake misy ci co,vzdy tam makame a oni si chodia len tak.Byvaju 30km zatial od nich ale vedla stavaju dom takze oni musia robit na stavbe a my budeme makat.Len kde bola ta uuzastna krstna ked svagrine zacala voda odtekat doma🙂 ked sme tam prave boli a sme s nou utekali do porodnice alebo ked dosla s malym domov a volala mi ze ci by som jej neprisla ukazat co ako a ho okupat lebo ze ona to nevie aby som jej ukazala,ved ja nemam problem urobim,pomozem,ukazem ale niekto chodi len na hotove a vsetko je ok.

erickatt
17. sep 2016

@motylik47 ja som dala kamošku. Moja mama zduta prečo nie brata, svokra zduta prečo nie muzovu rodinu ( je jedináčik) . Nemôžem mať lepšiu kmotricku, už je to 20 rokov a stále som rada,ze mám ju. Ps: s mužom som sa rozviedla, tak keby je z jeho strany je to v riti...

zuzigirl
17. sep 2016

@katarinka289 skus si nastudovat, ci hovori biblia nieco o krsteni babatiek. A ci mal jezis smrtelny hriech od narodenia. Jezis bol krsteny ako dospely clovek...

svataj
17. sep 2016

Poznam to prvé dieťa je krstene a krsni su moja sesternica s muzom ja surodencov nemam vydala som sa potom a druhe dieťa som rak istp chcela len svokra a mu do mna ze brata chce dať furt sme sa hadali rodicia mi zomreli tak som pid natlakom dala sesternicu a jeho brata brat sa vovec o malú nezaujimal asi 5_6 rokov potomsa ozenil maju dve spoločné deti a mojej dva razy do roka zavola...muz ke krsni jeho dvom synom a ona ma sestru paradox oni su katolici my evanjelici..muz ale ani do kostola nechodí..teraz sa mi tretie narodi a viem kto bude myslim ze len krsna a to moje prve dieťa pretoze ma uz23 a viem ze sa postara keby daco muzovi som nic nehovorila jeho rodina je divna cela a som rada ze ich nevidim...raz za rok staci...chcem povedať daj si ty koho chces a nie toho kto uz teraz nechce....

bestmate
17. sep 2016

Ja som tiez mala zo zaciatku taketo problemy, starala sa do veci, di ktorych ju je velky prd, ci uz svadba, potom na krstiny ona objednala aj veceru, lebo obed je malo, a ked sme s nou vyjednavali, tak pohrozila, ze ak veceru zrusime nepride, a tak si to aj zaplatila. Fajn, my sme usetrili. Hehe Ale musim dodat, ze muzova mama je velmi nasilnicka zena, len zial moja povaha je taka, cim viac natlaku tym viac sa staviam na zadne, snazila som sa respektovat ju, urobila som aj par ustupkov, ale neda sa donekonecna, tak sa musi prisposobit mojim pravidlam, aj ked sme u nej na navsteve, lebo inak bude humbuk, ja s tym problem nemam. Tolko k tomu.

mmmj
17. sep 2016

@motylik47 my mame za krstnych pre nase deti kamaratov, aj my sme krstni ich detom, napriek tomu, ze kazdy ma dost surodencov. Clovek so spravanim tvojho svagra by ani nemal byt v pritomnosti deti a nie ze este im byt krstnym otcom. Ak ste veriaci tak viete, ze krstny rodic je ten, ktory je okrem vas zodpovedny za krestansku vychovu vasich deti, ma ich viest k Bohu a nie k vulgarizmom a prasacinam.
A ked to on aj tak nechce a dava to patricne najavo, tak by mi bolo uplne jedno co si kto mysli. By som svokre vyjasnila, ze takyto clovek, kym nezmeni spravanie sa k mojmu dietatu ani nepriblizi.

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zabka124
17. sep 2016

Za prvé, ja by som svoje dieťa v žiadnom prípade krstiť nedala, ale to je každého osobná vec. Za druhé ... svokra niečo chce ... no a čo? Môže sa aj ušami odrážať a čo má byť? Že ťa znenávidí? Bude ti to vyčítať? Toto funguje na ľudí, ktorí si to nechajú a sklopia uši. Nemusíš si to vôbec všímať, nijakým spôsobom. Tieto rodinné cirkusy sú nechutné a úplne odvádzajú pozornosť od toho, na čo sa udalosti typu svadba, krst, narodeniny atd majú naozaj zamerať.

Je to teraz tvoja rodina, nie jej, tak sa postav za seba. V kľude, bez kriku, ale jasne si stoj za svojím.

luci58
17. sep 2016

Urob podla seba, na nikoho nepocuvaj, aj ked nahodou byvate u svokry. Kazda burka prehrmi , skor ci neskor. Moj syn pokrsteny nie je. Presne, ma to byt clovek, ktory ma rad aj rodicov toho dietata a rozumie si s nimi. Ten rodic ma mat v cloveka,ktoreho si vyberie za krstneho doveru. Nakoniec sme sa zhodli v tom, aby sa nas syn sam rozhodol v co a koho bude verit a on sam si pripadneho krstneho rodica vybral.

vejula
17. sep 2016

@sardinka336 presne tak, kto uverí a dá SA pokrstiť, nie kto uverí a dá pokrstiť svoje deti. To je ako vybrať dieťaťu podla rodičov toho najlepšieho manželaa hned po narodení, a potom to dieťa viesť, aby si toho manžela vlastne vybralo samo a mali sme srdce na správnom mieste, že sme mu vlastne vybrali dobre 🙂

karolinka2010
17. sep 2016

@katrinka8 ja ti rozumiem,viem,ze z funkcie krstnych rodicov to nie je ich povinnost sa postarat o deti. Ale ja som to myslela tak,ze ak uz mam vybrat dietatu krstnych,tak vyberiem takych,ktory budu mat k nemu aj citovu vazbu. Dnes je zial taka doba ze sa robia velakrat krsty len pre klud vo familii,a najma kvoli peniazom,cim zazobanejsi krstny,tym lepsi,a v konecnom dosledku z toho dieta ma..... taky ludia ti dieta k viere nedovedu,odnesu na krst,a kaslu nanho. Moje deti maju za krstnu moju kamaratku,ktoru lubia,aj ona ich,a ja viem,ze aj keby sa nieco stalo,o deti sa mi postara ako vlastna mama. Mam aj rodinu,brata,ale preto je krstna ona,a nie brat,lebo jej v tomto 100% verim. Vie to tom aj rodina. Z hladiska cirkvi je to presne tak ako pises,z ľudského by to podla mna malo byt tak ako pisem ja- malo by...🙂

evittam
17. sep 2016

@sardinka336 Presne ako píšeš - len pokrytectvo - len o tom, "čo by povedali susedia".....Moja svokra je taká - na spovedi bola naposledy keď sa vydávala, do kostola chodí len na svadby, farára ešte vidí maximálne na pohreboch. A nám vytýkala, že nechceme dať deti pokrstiť a máme doma "pohančatá" a dokonca pri synovi ma išla nahovárať, že sa informovala u farára, či ho pokrstí aj keď nie sme manželia a nech to urobím tak, že o tom ani jej syn vedieť nemusí - no skoro som odpadla - to čo si vypočula tu radšej písať ani nebudem..... 😀 😉
Nemám nič proti viere, ani proti veriacim. Keď moje deti vyrastú a budú mať záujem - nech sa páči....A katolícka cirkev je len jedna banda "čiernoprdelníkov"....