icon

Mali by dospelé deti prispievať na domácnosť?

7. jún 2026

Pekný večer.
Ak už dieťa pracuje, býva stále u rodičov a má vlastný príjem, považujete za samozrejmé, že by malo prispievať na chod domácnosti? Nejako percentuálne?

V domácnosti je okrem rodičov ešte jedno dieťa, ktoré chodí do školy.

Alebo by ste ho nechali bývať doma zadarmo, aby si mohlo čo najviac našetriť do vlastného života?

Strana
z2
anonym_dd11b3
7. jún 2026

@anonym_autor nasi odo mna nic nechceli, ani svokra, ked sme chvilu byvali u nej. Ja si urcitu sumu od syna pytat budem, aby si lepsie uvedomil hodnotu penazi. Ale tie peniaze mu chcem odkladat.

anonym_c2bed4
7. jún 2026

Tak snáď urobí aspoň z času na čas nejaký rodinný nákup, alebo natankuje do autá
Ak nič neprispieva, nič nedáva, tak žiaľ rodičia asi zlyhali vo výchove
Naši odo mna nič nechceli, tak ale snažila som sa prispieť aspoň takto

anonym_d509ba
7. jún 2026

Odo mňa tiež nechceli nič, boli sme dohodnutí, že radšej to budem odkladať a ja som naozaj odkladala, potraviny, prebrala som na seba značnú časť domácich prác a keďže som si často varila zvlášť, tak to som si nakupovala

anonym_5bd03d
7. jún 2026

To záleží od konkrétnej rodiny.
Ak je to rodina s malými príjmami, tak by bolo fajn, aby pracujúce dieťa prispelo, ak je to rodina dobre finančne dobre zabezpečená, bolo by vhodnejšie, aby si dieťa šetrilo. Mnohí robia tak, že dávajú rodičom nejaké kvázi nájomné a rodičia to odkladajú a pri osamostatnení sa dieťaťa mu tie našetrené peniaze dajú. Aj to je dobrá varianta, lebo sa tým človek učí, že nejaký diel z jeho výplaty musí hneď odísť, potom neskôr ho to zase poteší, keď si z toho môže kúpiť niečo do domácnosti napríklad.
Ja mám nepracujúce dospelé dieťa so zdravotným znevýhodnením (aspergerov syndróm) a nežiadam od neho nič. Ale ani mu nekupujem oblečenie alebo iné výstrelky, to si už zariadi samo, má malú brigádu z domu.

anonym_a415e7
7. jún 2026

@anonym_autor moja mama nikdy odomna nič nechcela a ani jej mama od nej, keď sme tam bývali ako rodina. Mne to príde odporné pýtať si takto peniaze od vlastných detí, radšej nech si odkladajú. Zasa svokra brala mužovi z 900€ 500💩 keď u nich býval. Mne z takého správania pride zle.

anonym_05363a
7. jún 2026

Nevidím dôvod dospelému pracujúcemu dieťaťu platiť jedlo. To nie je zanedbateľná položka. Energie by som odpustila, to nie je taká strašná položka navyše. Ale ak zje dospelý syn kvantá mäsa, vajec, ovocia a podobných drahých položiek a zarába, tak nevidím dôvod, aby som mala ja mesačne platiť kľudne 300€ navyše. Taká štedrá nie som. Ale som za, nech mladí bývajú u rodičov kým sa dá, ušetria na nájme a nech šetria na vlastné bývanie. Ale platiť komplet stravu je podľa mňa moc. To, že si niekto nechá od vlastného dieťaťa preplatiť každý cent mi príde tak isto mimo.

avatar
mikitilik29
7. jún 2026

@anonym_autor ja si myslím, že je vhodné aby prispieval. A to je už na tebe, či mu budeš čiastku tých peňazí odkladať, alebo to dáš na vašu domácnosť. Aspoň sa naučí, že každý mesiac je potrebné niečo platiť a nerozbit všetko ako sa hovorí 🙂

avatar
marianarem
7. jún 2026

@anonym_autor Bud by som chcela, aby prispieval, alebo by som ho chcela vidiet cielavedomo setrit s perspektivou, ze sa v dohladnej dobe osamostatni. Urcite by som napriklad nepodporovala, ak by byval doma zadarmo a vsetky peniaze napriklad precestoval alebo pominal na znackove oblecenie a podobne.

anonym_680545
7. jún 2026

Hned ako som zacala pracovat, davala som nasim viac ako polovicu vyplaty. Ale mali doma este dve mladsie skolopovinne sestry a penazi fakt nebolo + za tu sumu by som nemala sancu sa niekde prestravovat, nehovoriac o energiach/najme. Cize som sa nad tym vtedy nijako nepohorsovala, ale mama si to dodnes vycita 🤷‍♀️

Ja praveze “dufam” ze ked deti zacnu pracovat, odstahuju sa. Vidim na neteriach, ze je to to najlepsie pre zdrave vztahy rodic-dospele dieta. Takze setrime aby sme detom raz dopomohli k prvemu mini-bytiku a pekne na vlastne nohy sa postavit.

Ale ano, myslim ze dospele pracujuce dieta uz nema byt sponzovane. Uz je potom na rodicoch ci mu tie peniaze odlozia ale sami uziju…

avatar
hefo
7. jún 2026

Určite áno. Minimálne za to, čo zje, a primeraný podiel na energiách (najjednoduchšie asi podielom voči celkovému počtu osôb, ak ide o štandardnú spotrebu domácnosti, a nikto tam neprevádzkuje nijakú dielňu, serverovňu alebo čo). I tak ušetrí kopec voči komerčnému nájomnému.

Ak sa ti to zdá voči nemu kruté, tak to, čo zaplatí, odkladaj na nejaké sporenie, a keď bude od vás odchádzať, sobášiť sa a pod., tak mu to môžete ako rodičia venovať do začiatku plne samostatného života. Ale platiť by mal určite, minimálne z "výchovného" a psychologického hľadiska, že nič v živote nie je zadarmo, a človek sa má stavať na vlastné nohy.

anonym_61833f
7. jún 2026

@anonym_autor Mne syn končí školu a bude určite prispievať, mi y sme tiež doma prispievali.Chcem mu tie peniaze ale odkladať.

anonym_b32041
7. jún 2026

Ano, dospale zarabajuce dieta by malo prispievat na chod domacnosti, v ktorej byva a ktorej sluzby vyuziva. A nemali by mu povedat rodicia Prispej, ale same by sa malo spytat, kolko ma prispievat. Ciastka zavisi od toho ake su naklady na domacnost vratane energii ale aj naklady na pranie, upratovanie..., nielen na stravu a samozrejme aj od toho kolko zarobi. Za extrem povazujem neprispievat vobec, rovnako ako za extrem povazujem ked dieta odovzdava celu vyplatu do rodinneho ropzpoctu. Poznam aj taky pripad, kde mama synovi 30+ vydeluje vreckove a on nema ani na dovolenku, napriek tomu, ze zaraba lebo jeho rodicia povazuju dovolenky za rozhadzovanie penazi. O tom, ze by snad pozval nejaku babu na kavu ani nehovorim. Este aj ponozky mu mama nakupuje

anonym_2bfa7e
7. jún 2026

hned ako som zacala zarabat zacala som aj prispievat .. nic nieje zadarmo -jedlo ,ucty a mamina praca .. hanbila by som sa keby to zneuzivam

avatar
hefo
7. jún 2026

@anonym_b32041 "ako za extrem povazujem ked dieta odovzdava celu vyplatu do rodinneho ropzpoctu. Poznam aj taky pripad, kde mama synovi 30+ vydeluje vreckove a on nema ani na dovolenku"

Extrém zároveň je, že sa dotyčný nezoberie a nevyletí z hniezda, ak je teda viacmenej fyzicky a psychicky zdravý.

anonym_bb7fce
7. jún 2026

Ak by som videla, že rozumne šetrí, aby sa zabezpečil, nekupuje hovadiny, nehrá frajera/ku a sem tam z vlastnej iniciatívy kúpi prášok alebo niečo do chladničky, nechcela by som od neho nič. Ak by si kupoval drahé zbytočnosti, doma by nepomáhal, nechával by všade špinavé oblečenie, veď mama operie, chcela by som, aby prispieval. Nech sa naučí, že v živote nebude mať nič zadarmo.
Ak by však mal viac než 30 a vlastné bývanie by neplánoval, povedala by som mu nech si šetrí, pretože sa bude čoskoro sťahovať 😀

anonym_513701
7. jún 2026

Ja som rodičom posielala 200€, hneď ako som začala zarábať som sama otvorila tému peňazí.
Brala som to ako samozrejmosť, nebudem predsa žiť zadarmo a nechávať rodičov nech za mňa platia.

avatar
euka210
7. jún 2026

@anonym_autor ked som po skole pracovala, tak som nieco mame davala...z cca 550e to bolo 50e.

anonym_767df4
7. jún 2026

Ja som samoživiteľka, keď syn skončí školu, budem ťahať vlastne celu domácnosť už sama. Bez prídavkov, bez alimentov. Netuším , čo bude

anonym_e26858
7. jún 2026

Prispievala som mame hotovosťou, akonáhle som začala po výške pracovať, aj som si odkladala, aj som si na seba kupovala. Zo začínajúceho učiteľského platu;)!

avatar
rachel36a
7. jún 2026

Samozrejme, že prispieval syn, kým býval u nas. Nie veľa, 150€, ale prispieval. Bývanie a jedlo nie je zasarmo

avatar
barka1
7. jún 2026

Samozrejme, že zarabajuce a nestudujuce dieta má do domácnosti finančne prispievat. Ked len symbolicky urobenim jedneho velkého nákupu mesacne, natankovanim auta apod.

avatar
abbey1
7. jún 2026

@anonym_autor Ja som mame prispieval, aké ona mi za tie peniaze kupovala výbavu. Robila som aspoň bežne nákupy do domácnosti.
Staršia dcéra začala veľmi skoro brigádovať. Peniaze som od nej samozrejme nebrala žiadne. Ale iná si kupovala oblečenie, kozmetiku. Až mi samej bolo trápne, že je tak skoro finančne samostatná.

avatar
elenajezova
7. jún 2026

@anonym_autor áno, prispieva...aj si šetrí.

avatar
biba_18
7. jún 2026

náš syn neprispieval, ale ani nesedel na zadku a nedal sa vydržiavať. cez covid robil servis pre babku a jej susedky, pomáhal aj nám doma…

avatar
maminkadeticiek
7. jún 2026

Ano urcite ano.Chce to sadnut si a nastavit ai financne pravidla.Ja sa to nebudem ani sekundu hambit navrhnut mojim detom ak budu chciet zamestnani u nas byvat z nejakeho dovodu,ale verim ze sa pobalia a pojdu inde.Je to navuse dolezita sucast vychovy aby deti pochopili hodnotu penazi a vedeli sa osamostatnit.

avatar
petamich
7. jún 2026

Ja som mamine prispievala a rovnako, ak taka situacia nastane bude prispievat aj nas syn. Nevidim na tom nic zvlastne ani nemoralne, ak bude plnohodnotne pracovat. Bude mat na vyber, ze ano 🙂 a ani jedna z moznosti (sam, s nami, s partnerkou...) nebude zadarmo.

avatar
dodosimak
Autor odpoveď zmazal
avatar
adulka07
7. jún 2026

Ja od syna neberiem nič...nechali sme ho nech si odkladá aby vedel kúpiť vlastný byt..banka dáva 80% ...tak mal na zvyšných 20% z vlastných

avatar
kleopatra32
7. jún 2026

@anonym_autor určite prispievať, pokiaľ to je už doštudovaný dospelý človek, nejakú primeranú čiastku, aby to bolo spravodlivé voči každému. Ja napríklad bývam cca 10 rokov z domu a moja staršia sestra s rodičmi, neviem prečo by ona mala mať hotel mama a ešte aj zadarmo. Takže neviem síce akú sumu presne, ale prispieva, aby to bolo fér aj voči mne. Tak mi to bolo povedané od rodičov 🙂

avatar
hefo
7. jún 2026
@dodosimak
Odpoveď bola zmazaná

@dodosimak Myslím, ale nechce sa mi pohnúť prstom na to, aby som to overil, že do tých 26 je to len pokiaľ ešte študuje.

A nechať mladého sa zdarma poflakovať doma (dobre, zadanie bolo, že pracuje, ale i tak) je najlepší recept, aby tak skysol v mamahoteli natrvalo...

Strana
z2