Mám iné priezvisko ako moje dieťa

andrad
14. okt 2013

Ahojte, za normálnych okolností by ma to, že mám iné priezvisko ako moje dieťa netrápilo. Keďže som s priateľom otehotnela nečakane, podpísali sme na matrike, že dieťa bude mať meno po ňom. Svadbu sme plánovali, iba sme ju trošku odložili kvôli pôrodu atd o rok-dva. Veci však nabrali zvláštny....smer a namiesto svadby sa rozchádzame. Problém ostáva ten, že ja a dcérka budeme mať odlišné priezviská, nemá ešte ani 3roky a dnes sa ma začala pýtať ako sa volám a ked počujla ze inak ako ona, povedala "nie mama, ty nie si xy... ty sa volas ako ja". Viem, že po rozvode je možnosť vrátiť svoje dievč.meno aj dieťaťu, ale v prípade druh-družka sa nedá niečo robiť? Nemáte niektorá skúsenosť?Od neho súhlas na zmenu priezviska určite nedostanem... Bojím sa aby z toho malá nemala traumu, aby sa jej deti v školke-škole neposmievali, aby na letisku neskumali ci je naozaj moja, aby som nepotrebovala na vsetko suhlas otca ktory ma rovnake priezvisko ako ona... Poradte prosim. Dakujem.

irriss
16. okt 2013

@juliana77 MLUVILA JSEM O SRDCI ne o cestach betonovych 😉

cikyta
16. okt 2013

@laila22 Kolko ludí si mala na svadbe ? Kto ti ju financoval ? 🙂 (len si robím anketu 🙂 Nemyslím to v zlom. Len mi furt vychádzajú 2 veci na mk. Malu svadbu pri 2 svedkoch odporučaju ženy,ktore ju mali normálnu financovanu rodičmi, tak isto, ako ženy, ktore tu odcudzuju umelé oplodnenie a maju zo 3 detičky (ani nevedia ako) 😒

laila22
16. okt 2013

@cikyta ja som z mojej strany mala na svadbe 9 ludí vratane svedka... svadbu zaplatili moji rodicia hoc som nechcela.... Mali sme posedenie do 23:30 na mna bolo aj to dlho.. keby bolo uplne po mojom, odbavím to neskorsím obedom a hotovka..🙂 Mohli sme si dovolit aj viac hostí.. Ja nie som zastancom svadieb kde je 50-100 ludí...

cikyta
16. okt 2013

@laila22 Ale ja som tiež vo svojom príspevku nemyslela 50-100 ludí. Písala som o nejakej min. 20-cke a teda aj to je pre niekoho € dosť. 🙂

cikyta
16. okt 2013

Aj tak si stále myslím, čo sondujem, že ludia, ktorí niesú zosobášení, tak maju ako dôvod najväčšie % financie a len málinko z nich to proste NECHCE. 🙂

sissmiss
16. okt 2013

@irriss ta tema uz bola asi zmazana... Ako si tam pisala ze nech admin zisti adresu a nech sa zalarmuje policia...napadlo mi velmi trefne...aky je problem dostat sa k byvalemu a jeho milenke pod zamienkou a poslat na tajnasa z jeho IP, z jeho notasa taky prispevok a uz len cakat ci naozaj zaklope na ICH dvere policia a nech ma mladencek s tou jeho.... trosku stresu v zivote.... (citala som tu pribeh kde nepatrnou sucastou bolo ze exmanzel prisiel za synom a nechal zene volno a ona si sla nakupit...bol u nej sam...takze dostat sa k pc byvaleho by slo)

sissmiss
16. okt 2013

A k teme kedze som uz tu. 50% manzelstiev sa rozvedie. To nie je kuvikanie to je fakt. Mnohi manzelia sa nenavidia, podvadzaju, nebrani im obrucka na prste v nemoralnosti. Ja nie som svadbovy typ. Nemam rada tu okazalost, vadi mi na tom vselico. Byvaleho som si vzala...dlho som sa branila, nechcela som, bala som sa straty slobody. Mnohi muzi su do manzelstva dotlaceni tehotenstvom, mnohi si beru svoju zenu z lasky. Mnohi muzi sa nechcu zenit pretoze to so svojou partnerkou nemyslia vazne, mnohi sa nechcu zenit lebo neuznavaju to pozehnavanie uradov a su tak nejako apriori proti tej ceremonii -nemyslim posmesne ci urazlivo. Kazdopadne, nazvat dieta splodene z lasky aj ked v partnerstve a nie manzelstve za nemanzelske je sice mozno technicky spravne ale tu to posobilo ako urazka a to si,myslim ze si zasluzi dostat po hube. Mnoho deti je chudakov rukojemnikov zien ktore by nedosiahli svoj sen- svadbu s tym konkretnym grazlom a tak su tieto nenarodene deti pouzite. Treba im davat nejake specialne meno aby bolo lahsie urazit ich matky? Naco. Kazdy zije ako vie, niekto cestne aj bez manzelstva, niekto necestne aj v manzelstve v kostole uzavretom. V nasich zemepisnych sirkach ma manzelstvo svoju vahu, silu, ale su krajiny kde si muzi beru viac zien alebo zeny viac muzov a podla nich je to tak ok...ze podla nas nie ich asi velmi netrapi. Tolko k vetam ze spolocnost ustanovila manzelstvo a podobne. Zalezi aka spolocnost a kde. Baby, tolko energie aj ked negativnej, nedalo by sa to nejako vyuzit ako zdroj a svietit tym trebars, co sa vieme vzdy tolko hadat a urazat...

irriss
16. okt 2013

@sissmiss
smazana je tema, protoze byla pravdiva a autorka Temy nezvladala celit MK a domacimu trapeni zaroven. Nebyla zavrena tema kvuli tomu, aby se zavrely oci pred touto situaci..klidne se muze otevrit tema na toto tema...ale myslim si, ze je to situace zoufala a verim, ze bude silna..aspon mi tak pripadala, kdyz mne zadala o pomoc pri uzavreni a prosby zastavit diskusi.. 😉
Zaslouzila si respekt...urcite byla tak zoufala, ze nevedela, komu se sverit...proto se sverila nam..ja osobne se citim vinna, protoze jsem si nejdrive myslela, ze jde opet o nejaky vtip..a nebo hloupost autorky..ale slo o pravdive zoufalstvi.. ☹ 😎 Mylila jsem se...i ja..

sissmiss
17. okt 2013

@irriss ale vies ze sa mozem mylit v tom ze sa mylis ze si sa mylila...a tak dalej?

irriss
17. okt 2013

@sissmiss jasne..jen mi jeji IP prisly vazne typu: Bojim, bojim...chci resit.. Nejsem naivni..ale umyslne nekomu ublizovat nechci a tak radeji dam duveru v tomto pripade... 😉

lavazzake
17. okt 2013

ak nedostaneš dobrovoľne súhlas otca so zmenou priezviska, ostáva už len podať návrh na súd. Myslím, že deti to v škôlke riešiť nebudú, majú iné starosti a terče záujmu (tento je vysoký, táto je guľatá, tomu odstávajú uši) a keď podrastie, vysvetlíš jej to tak, aby to pochopila a bude to v pohode... na úradoch ani inde nebudeš mať problém, vôbec nevadí, že nebude mať tvoje priezvisko. a čo sa týka nejakých súhlasov od otca, to vôbec nezávisí od priezviska, ale od toho, že obaja ste rodičia a máte rovnaké rodičovské práva a povinnosti a tie sa nemenia v závislosti od priezviska, obmedziť ich, alebo pozbaviť týchto práv druhého rodiča môže len súd. Samozrejme, o niečo silnejšie práva má ten, komu súd zverí dieťa do výchovy a starostlivosti... aj ja mám vo svojom okolí mamičky a detičky, ktoré sa nevolajú rovnako a podľa mňa sú na svete aj horšie tragédie, tak hlavu hore 🙂... Navyše, žena sa môže počas života vydať x-krát, zmeniť si stále priezvisko, ale dieťa bude mať vždy len to jedno, to prvé....až kým sa slečna nevydá a nevezme si manželovo priezvisko, ak bude chcieť...

sissmiss
17. okt 2013

@irriss ale jasne, verit. Ale tam je uplne jedno aka je pravda. Verit je len otazkou rozhodnutia, nie pravdy alebo coho

irriss
17. okt 2013

@sissmiss Jasne, mas PRAVDU..sama jsem vcera napsala, ze je MOZNE tuto Temu otevrit....jinym zpusobem..a preci se stejnym obsahem... 😉
Ja jsem se dokazala vzit do situace, kdy by mne osobne tizila Tema, ktera by byla ma osobni a rozjela by se do extremu a ja se nebyla schopna soustredit na osobni duvod..a problem, ktery je EXTREMNI! ..
Tema je volne, klidne ji muzes nahodit.. 😉

sissmiss
17. okt 2013

@irriss ja sa bezne vcitujem nejako samovolne, az ma to vycerpava priznam sa, ale toto bolo tak obrovske ze som sa vcitit nemohla, nechcela, branila som sa. Ale velmi ma to zasiahlo. Takze o tom MUSIM rozmyslat len technicky, prakticky, a skor najst ine pohlady, napriklad ten ze sa tak da niekomu velmi ublizit ako som pisala vyssie. Takze ja to otvarat nebudem

irriss
17. okt 2013

@sissmiss
Presne tak, TY to otvarat nebudes, protoze se da lehko nekomu ublizit...a ja jsem to vcera pomohla uzavrit, ze stejnych duvodu 😉
Mas stesti, ze se do toho neumis ani vcitit...pro nekoho je to vzpominka ci pripominka neceho, co sam prostrednictvim blizkeho prozil.. 😉
Vim, ze Te to zasahlo, citim to uz odvcera..jen Te prosim, snaz se na to nemyslet, nas mozek je zradny reziser a filmuje i to, co se stat nemuze...a pak i neviditelne zhmotni a zacne se bat predem, podezrivat.. a jajkoby na to i cekat..az se nakonec muze i dockat.ci privolat "magnetem intenzivnich myslenek". 😎
Vypust to!!!

lucia20
17. okt 2013

@stanislavao citala som tvoj prvy prispevok o tom, preco nevydate davaju priezviska po muzoch... tak mi pls porad napr, co v mojom pripade. rozviedla som sa, moje tri dievcata maju meno mojho exmanzela, nechala som si teda meno, aby sme mali rovnake s dievcatami. ale teraz som otehotnela. s novym partnerom sa este nemozme vziat a tak ake meno bude mat moje dieta? meno byvaleho manzela alebo sucasneho manzela. nevidim nic uzasne v tom, ze budem mat tri deti s menom xy a jedno dieta s menom yy. tiez sa mi to nepaci, ale myslis, ze moj terajsi priatel prekusne, aby jeho dieta nosilo meno predosleho partnera? a ted babo rad....

stanislavao
17. okt 2013

@lucia20 vy mate teraz meno, ako vase deti. neberte teraz do uvahy to, ze to je meno vasho byvaleho. je to vase meno. a preto aj daslie dieta by som dala to, co mate aj vy. viete, este nie ste zobraty a co ak sa stane to, ze sa rozidete a nie zoberiete? potom sa jedno vase dieta bude inak, ako vy vsetci ostatni. a ked sa zoberiete, mozete si aj vy nechat terajsie, aby ste sa s detmi volali stale rovnako.

stanislavao
17. okt 2013

@lucia20 e mam kamaratku, ktora ma 3 deti kazde sa meno svojho otca a ona si po kazdom rozvode zobrala svoje dievcenske priezvisko naspat. pride mi to dost komicke, ale tak aj to sa stava. pritom je to jedna uzasna, mila, charizmaticka, empaticka zena, len jej to proste stale nevyslo. tak byvaju 4 osoby v dome a kazde s inym priezviskom. deti si asi zvykli. ved co mali robit. je to samozrejme na vas, to posledne rozhodnutie.

lucia20
17. okt 2013

@stanislavao to co pisete ma hlavu aj patu, ale osobne si neviem predstavit, ze moje dieta od muza s ktorym zijem, by malo mat meno toho, ktoreho uz chcem streta v zivote asi tak dvakrat do mesiaca pri preberani deti. ja sama mam na to meno averziu a radsej by som sa volala ako za slobodna. takze aj pre mna, nielen pre priatela je tato myslienka nepripustna.

lucia20
17. okt 2013

@stanislavao poznam tiez jednu taku, ale ta ma styri deti. prve ine meno, druhe dve ine mena, stvrte dieta ine meno, ona inemeno a to posledne dieta ma meno po terajsom parnerovi. komicky vypada ich schranka. 😀 na nasej su chvalabohu len dve mena. 😀

stanislavao
17. okt 2013

@lucia20 je to samozrejme na vas. priezviskom nie sme ani horsi, ani lepsi ludia. pokial to dietatu rozumne vysvetlite a pochopite, tak ....

lucia20
17. okt 2013

@stanislavao ja si myslim tiez. starsie baby si uz zvykli. priatel ma tiez syna, tak budeme 4 proti trom. 😀 keby som mohla uplne inak, tak mam povodne meno a vsetky deti tiez. 😀