Mama mi lustruje v súkromí

infinitka
24. máj 2014

Ahojte zienky!

Mám tu ucet uz dlhsie, avsak z pochopitelnych dovodov pisem z noveho, ktory som zalozila len pre tuto temu.
Som dospela vysokoskolacka, cez tyzden byvam na internate a domov chodim cez vikendy. Poslednou dobou sa mi stavalo, ze som isla niekam prec z domu, notebook som si nechala u seba v izbe na stole, on sa po chvili nencinnosti vypne. Ako som sa vratila a otvorila ho, zapla si facebook, tak som si nasla otvorene konverzacie, rozcitane ( lebo to sa stava obcas aj normalne ze facebook ti nejak otvori konverzaciu nejaku ked blbne, alebo nejak nechtiac kliknes na chatovu listu) tak raz, dvakrat som tomu neprikladala nejaky vyznam. Ked mi ale priatel raz povedal, ze mu ukazuje, ze som si pozrela spravu od neho v case, ked sme boli obaja spolu vonku, bolo mi jasne kolka bije. Stalo sa mi aj ze sa mi hrabala v mobile, mala som ho polozeny v kuchyni na stole, isla som po nieco do kuchyne, zrazu len buchot ako keby v panike sa snazila dat ho na miesto kde bol a este svietil. Pred casom si mama aj zalozila konto na facebooku bez toho aby som o tom vedela a snazila sa mi tam nejak lustrovat co si davam na profil, ale tam si nedavam nic, aj tak som na to prisla ze sa uz aj ona registrovala. Mama ma po 40tke a ma este dvoch malych predskolakov, stale sa stazuje jak ona na nic nema cas, ale mne citat moje sukromne spravy cas ma? Celkovo si myslim, ze za PC travi casu viac ako je zdrave.
Citim sa velmi neprijemne, lebo si citala evidentne hlavne spravy, co si vymienam s priatelom, a boli tam aj sukromne veci. Je mi jasne, ze taketo veci by sa mali komunikovat osobne ale tieto socialne siete su vacsinou nasim jedinym spojenim, nakolko priatel je velmi vela casu v zahranici.
Neviem teraz, co mam robit, pomenila som si vsade pristupove hesla , ale stale nechapem, ci jej to robi dobre sa mi hrabat vo veciach, ktore s nou nemaju absolutne nic. Za vase rady a nazory dakujem.

rhoy
24. máj 2014

Ahoj,
odporúčam porozprávať sa s mamou a zdôrazniť jej, čo si nepraješ. Popri tom ju, ak chceš, môžeš ubezpečiť, že sa ťa môže na čokoľvek opýtať, ak ju zaujíma tvoje súkromie, a ty si na ňu rada nájdeš čas a odpovieš na jej otázky. Hoci je matka, na takéto činnosti nemá právo. Si dospelá žena a je načase, aby už teba nespájala s kontrolou predškolákov.

infinitka
autor
24. máj 2014

Asi by som si mala aj zamykat izbu celkovo, lebo mam pocit ze sa mi hrabe aj v skrini, v suplikoch, neviem co tam chce najst, ale par krat sa prezradila nejakou ustipacnou poznamkou ze ake mam saty nejake trebars, pricom by to nemala ona ako inak vidiet, jedine ze by ich videla v skrini. Keby sa aspon snazila mi tie spravy a maily pozerat tak, ze to po sebe pozatvara, aby som sa nedovtipila, takto sa citim maximalne trapne a pritom sa nemam preco, lebo ona sama to vyhladava. 😒

anatalia77
24. máj 2014

@infinitka pocitac aj mobil sa daju zaheslovat.Tak to urob a rychlo,lebo ak je to tak,najde aj tuto diskusiu..

anatalia77
24. máj 2014

@infinitka a mozno by si vobec nemala chodit na vikendy domov. Najdi si brigadu a ziv sa sama. Potom uz nebude medzi vami problem.

infinitka
autor
24. máj 2014

@anatalia77 mobil mam klasicky tlacitkovy, ten sa da len blokovat a nie zaheslovat, PC zaheslovany mam, tak nan musela bezat hned akonahle som vytiahla paty z domu, kym sa sam nevypol

anatalia77
24. máj 2014

@infinitka podla mna,akonahle zatvoris notebook,tak pri jeho opatovnom otvoreni pyta heslo..mama by musela byt extra rychla,aby ho stacila otvorit,kym sa zahesluje.

infinitka
autor
24. máj 2014

@anatalia77 ja som ho nezavrela, stahovala som si nejake velke data, tak som ho nechala otvoreny, on sa do 5 minut da do sleep rezimu ale stahuje dalej
nenapadlo mi, ze mi tam moze nieco citat! proste som jej verila

titkovamiriam
24. máj 2014

@infinitka Tak to ti poviem že je to od tvojej mamy veľmi úbohe.sama som matkou dvoch synov-dospelých a ani by ma nenapadlo im pozerat PC,mobil a ich celkove sukromia-oni sami mi vzdy povedia kde su ,ci si chcem pozrieť fotky,cez FB komunikujeme normalne mame kopec spoločných priateľov.Keď idu niekam a vyvadzajú čo mama nemá vidieť-po čase sa mi aj tak priznajú,aj fotky ukažu a mne stoja vlasy dupkom....Skús sa s mamou porozpravať,povedať jej čo smie,a čo už nie-musí byť už niake rešpektovanie niesi 10 ročná 🙂

miskap2111
24. máj 2014

@infinitka ja som mama dvoch vysokoškoláčok a ich súkromie absolútne rešpektujem. A to napriek tomu, že som si istá, že sa mi s mnohými vecami nezdoveria. A ja samozrejeme toto chápem- proste sú veci, ktoré jednoducho rodičom "nevešiame na nos" 🙂 V každom prípade, čo ti tým chcem povedať - každý rodič toto vie a určite mu to vadí, že sú veci, ktoré mu dieťa (aj keď teda dospelé, nepovie). A vadí mu to preto, lebo sa o to dieťa bojí, aj keď je dospelé, aj keď na to nemá možno ani dôvod. Preto sa snaží hocijako "uistiť", že je všetko v poriadku a preto sa začne "hrabať v súkromí". Takže moja rada znie- "problém" s tvojou mamou nevyriešiš tým, že si budeš zamykať izbu, či novými heslami. Proste jej povedz, že máš podozrenie, že ti prehľadáva súkromie a že ti to nie je príjemné, ale na druhej strane chceš odbúrať akékoľvek jej obavy, ak tie sú dôvodom toho, prečo to robí. Spýtaj sa jej na rovinu, čoho sa bojí a ako jej ty možeš pomocť, aby svoje obavy prekonala... Možno sa len potrebuje s tebou viac porozprávať, možno jej chýbaš a jedinou cestou, akou sa o tebe niečo viac dozvedieť, je si to proste niekde "vyhľadať". Ukáž jej, že ju máš rada a že ti može úplne dôverovať. A potom sa dokáže povzniest aj nad tie veci, o ktorých proste nemusí vedieť. Prajem veľa šťastia !

sisaha
24. máj 2014

@infinitka neviem aky mate vztah, ale z FB sa mozes vzdy po odideni odhlasit, kvoli tomu nemusis heslovat pc, to iste mailovu schranku.
Co sa tyka ostatnych veci a mama ti chodi prezerat veci v skrini - ked mas nieco nove, tak jej to neukazes? Kto ti tie veci financuje?
Neviem, ale aj keby si moja dcera kupila nieco z vlastnych penazi, tak mi to s radostou ukaze.
Ostatne - kontrola mobilu a pocitaca - to chce iba vazny rozhovor.

adri266
24. máj 2014

@infinitka porozmyslaj nad tym, co Tvoja mama vlastne hlada. Marisku? Drogy? Dokaz o tom, ze si tehotna, netehotna??? co ju tam vlastne taha? Mas nejakeho frajera mafiana?

No a samozrejma vec teraz je ziadne heslovanie. ale posadit mamku za stol, a pekne krasne si to pri kave vyrozpravat.
Spytat sa, co tam hlada, preco Ta kontroluje, ci Ti neveri, atd...Ci by sa jej pacilo opacne spravanie.
Si dospela, tak to skus riesit dospelo, s mamou, nie s nami 🙂

veriiii
24. máj 2014

podla mna je to tym,ze cez tyzden si mimo domu a ona nema o tebe"prehlad"..je zvedava ,ako kazda mama..skuste sa dohodnut,ze je budes posielat kazdy den maila,alebo jej zavolas, co a ako..urcite si robi o teba starosti, tak by som to brala☹

infinitka
autor
24. máj 2014

@veriiii ale ved si piseme s mamou kazdy den, pekne krasne ako pridem zo skoly na intrak okolo siedmej, tak sa odtial nikam nehnem a ona to dobre vidi, lebo v tom case je aj ona online, studentsky zivot ma nelaka a ani nikdy nelakal, nebyvam daleko od bratislavy kde studujem ale mam intrak preto, lebo mam skolu cely den a ked som dochadzala, nemala som sa poriadne ani ako vyspat ani najest

infinitka
autor
24. máj 2014

@adri266 tak moj frajer neni teda ziadny mafian,ta predstava ma celkom pobavila, je student rovnako ako ja, len studuje v zahranici :D a co sa drog, marisky a takychto veci tyka, nikdy som nebola ani len opita a este velmi nedavno som mala vecierku doma do deviatej, tak ako skutocne neviem

heltacek
24. máj 2014

@adri266 krásna odpovedˇ.....

infinitka
autor
24. máj 2014

@heltacek @adri266 ja mam pocit, ze ma posudzujete prilis podla toho, ze som mlada, ale myslim si, ze ani vam mamickam a zrelym zenam by sa naozaj nepacilo, keby vasa matka vyzvedala na vas veci a aby riesila vas vztah s manzelom...som dospela, mnohe maju v mojom veku rodinu, muza, deti a tiez im matka neprehrabava veci, ci tam nahodou nenajde matersku knizku alebo list od exekutora, alebo tak isto by sa vam nepacilo ak by sa manzelova matka do neho neprimerane starala a kontrolovala, to je stale to iste

adri266
24. máj 2014

@infinitka nooooooooooooo...mne napada v Tvojej situacii jedine riesenie. Odstahovat sa, osamostatnit sa. Si velka, si dospela, najdi si podnajom, prenajom, chod na intrak. Je mozne, ze mama Ti bude vyvolavat 50x za den, co robis, s kym si, kde si, atd, ale uz nebudes pri nej.
RAz, ked budes velka 😉 , zistis, ze ludia su cudni. Su zvlastni. Su nevyspytatelni. Neviem, preco Tvoja mama robi, co robi, je mozne, ze mozno ona potrebuje navstevu u psychologa, mozno s TEbou nepretrhla pupocnu snuru. Mozno si to posledne, co ju viaze s exmanzelom. Kto vie. mozno jej mama sa k nej spravala rovnako, a ona to prenasa do vasho vztahu.
Takze podla mna by bolo najlepsie jednoducho odist z domu.

adri266
24. máj 2014

@infinitka my sme len hladali pricinu, preco to robi. Ale vyriesit to my nemozeme. Bud to spravis radikalne, odchodom, rozpravou s mamou, alebo to budes dalej trpiet. Co spravis tym, ze si zamknes izbu? Ved dom-byt je jej, nie? Ak to spravis, je mozne, ze bude liezt do izby cez okno 😎 . Ak si zaheslujes PC, je mozne, ze to bude riesit inak, najde si super technika ci nejaky program na odheslovanie. Treba riesit pricinu toho, co robi.

heltacek
24. máj 2014

@adri266 Ďalšia krásna odpoveď..... niet čo dodať!!!

mariahpd
24. máj 2014

Tvoja mama je na teba az nezdravo naviazana, myslim si, ze nie je celkom normalne, ze si kazdy vecer mailujete, ak by to bolo s frajerom, do ktoreho si zalubena, tak je to ok, ale vyzera to, ze ty bez mamy (a ona bez teba) nevies zit, po veceroch by si mala byt s kamaratmi, na roznych akciach alebo studovat a vtedy by si ani nemala cas na mamu a to je prirodzene - deti sa musia odputavat od rodicov, aby boli pripravene sa raz osamostatnit. Mama ta chce mat pod kontrolou, si vysokoskolacka a donedavna si musela byt o 9. doma? Ved disco ci party, ako sa to teraz vola, este len vtedy zacina, to si nechodila cez strednu skolu tancovat? To, ze ti to zacina vadit, je uplne normalne, nenormalne je spravanie tvojej mamy a chce to porozpravat sa s nou! Priprav si zhruba dopredu, co jej povies a ako jej to povies. Mam dceru vysokoskolacku a jednu stredoskolacku, takze vychadzam z preziteho a nam to zatial funguje. A btw, dcera ked si daco kupi na oblecenie, tak uz pri dverach vytahuje a ukazuje mi, aj spolu chodime nakupovat a niekedy vyslovene obe chcu, aby som isla s nimi ako poradca, nestaci im dat peniaze - skus mame navrhnut taketo spolocne aktivity a urcite ju to potesi.

ukulela
24. máj 2014

@infinitka co sa tyka bezpecnosti PC, nie len zaheslovat, resp. menit hesla. Ale aj zakazdym sa odhlasit zmailu /FB pred jeho zavretim. Nikdy to nie su zbytocne kliknutia, ak mas takyto problem ... a tiez nezadavat tu blbu moznost, ze "zapamatat si prihlasenie"
ale coje podstatnejsie - opytat sa mamy, preco to robi, ze o tom vies a ze je ti to neprijemne. strpiet nejaku kontrolu (kym ta zivy) samozrejme musis. ale lasovat maily a sukromne spravy uz nie.

bianca
24. máj 2014

@infinitka zamykat si izbu ked byvas pod jej strechou?Koli tomu ze ti lezie do sukromia?Ved si nenechavaj fb prihlaseny alebo bud velke dievca,zarob si na podnajom a odstahuj sa.Keby sa moje decko ktore zivim zacalo takto stupidne spravat a zamykat si izbu pred rodicmi tak by mi to velmi ublizilo a mama ma urcite len porebu chranit ta.Ale to pochopis az sama porodis a vychovas

sheila72
24. máj 2014

Ja si myslím, že sa len o teba bojí, nakoľko si doma veľmi málo a v podstate nič o tebe nevie. A ak sa s ňou nerozprávaš, ale si celý víkend zavretá v izbe alebo s priateľom, tak to tomu ešte pridáva. Možno má nejaké obavy a chce vedieť o tebe viac, ale bojí sa ťa spýtať. Prípadne ak sa ťa niečo opýta a ty jej odpovieš jednočlennou vetou, tak jej to tiež môže byť trápne, sa ti vnucovať, ale prirodzene ako tvoja matka má o teba záujem. To je ťažko povedať, prečo to robí, nakoľko nepoznáme vzťahy v rodine. A keď chodíš na vš, tak predpokladám, že si natoľko inteligentná a vieš čo máš robiť...vypínať si vždy pc a mobil brať so sebou, alebo ho tiež vypnúť. Ak nič neschovávaš, tak by ti nemalo vadiť, že ti chodí do skrine. Apropo je to jej dom, takže si v ňommmôže robiť čo sa jej zachce a keďže nezarábaš, šaty ti asi väčšinou kúpila ona, alebo ti na ne dala peniaze, takže má právo sa na ne aspoň pozrieť, nemyslíš?

sheila72
24. máj 2014

@bianca plne s tebou súhlasím. Toto robia len rozmaznaní spratkovia, ktorí si nevedia vážiť, že nemusia pohnúť ani brvou a mamka sa postará.

25daniela
24. máj 2014

@infinitka ako niekto predo mnou napisal, pochopis ked odrodis a vychovas... Mozno si "dospela" na papieri, ale stale si decko, ktore zivi maminka. Az budes samostatna vo vyzname ze si na seba zarobis a uzivis sa, odstahujes sa, budes mat pokoj a svoje sukromie sto percentne. Ja ako mama by som chcela vediet co dieta robi a ak by to neslo inak, asi by som bola nutena aj pozriet sa do skrine a do pc 😉

sissmiss
24. máj 2014

Takze pravo na sukromie, respekt ma len zarabajuci clovek? Ak zostane zena na materskej alebo pn alebo nezamestnana a nezaraba, tak je automaticky preradena do kategorie nemam pravo na respekt, nemam pravo na sukromie, nemam pravo na uctu? Tie teda ktore tu pisete ze ak si bude tuna @infinitka na seba zarabat, tak bude moct mat aj sukromie.
Ak bude chciet mamu klamat a potajme si svacat do zily, tak to spravi a darmo ju bude mama kontrolovat. Tiez ak bude chciet si o nej mysliet ze je otrasna, tak to spravi ci sa mama bude spravat otrasne alebo nie. Respektovat a byt respektovany, kto respekt chce dostavat, musi ho aj davat...je na vysokej skole a teda ma viac ako 18rokov a teda je za seba zodpovedna ak nieco vyvedie.
Deti sa stanu dospelymi a cim skor maju moznost citit respekt od rodicov, tym budu silnejsie a sebavedomejsie a tym skor ak v rodicoch budu mat vzor tak sa nebudu snazit ich vychovy striast a protirecit im.

sissy27
24. máj 2014

@infinitka no očividne medzi vami viazne komunikácia - teba sa mama na rovinu nevie spýtať to, čo chce vedieť a ty sa jej nevieš na rovinu spýtať, prečo robí to čo robí... zamykať si izbu by som svojej dcére nedovolila kým býva pod mojou strechou, ale snáď nie je taký problém zaheslovať si comp a odhlasovať sa či z mailu alebo fb... a v skrini môžeš mame nechať mame nejaký vtipný odkaz, ktorý si pri najbližšej príležitosti nájde 😀

winona24
24. máj 2014

no nehnevajte sa...tak to že mater jej lustruje v skriniach ,v PC je normálne...ale keď ona rozmýšľa nad tým že si zamkne izbu tak je nevďačné decko? to si robíte srandu? 😠 😠 😠

ani vlastná MAMA nemá právo sa hrabať svojmu DOSPELÉMU dieťaťu vo veciach....NEMÁ ....

@infinitka pekne by som si matinku posadila a povedala jej z mosta doprosta,že si to neželáš ....
z FB a ostatných sociálnych sietí sa odhlasuj .... PC zahesluj .... držím palec 😉

infinitka
autor
24. máj 2014

@bianca @sheila72 tak teda, vobec niesom rozmaznany spratek ako ste sa tu niektore vyjadrili....drvivu vacsinu veci-oblecenie, vreckove, jedlo cez tyzden si financujem sama z toho co si sama zarobim,moju mamu nepoznate, ja som sa s nou na taketo temy bavila nespocetne vela krat a nikdy to neprinieslo uzitok, ked som jej vytkla ten mobil, ktory tak isto som si zabezpecila sama, tak sa iba urazila na mna ze co jej akoze do toho nieco hovorim....kolko krat som tu videla temy, ako zufala manzelka pisala, ze sa hrabala manzelovi v mailoch, alebo v smskach a dostala vynadane, ze na to nema pravo...ja pred nou naozaj nemam co skryvat, ide o to ze si pisem s priatelom o veciach tykajucich sa nasho vztahu a nikomu inemu to na nos vesat nepotrebujem, podla mna mi tam chodi pozerat z nudy po veceroch...samozrejme ze si zamykat izbu nebudem, koniec koncov ani nemam dvere, ktore by sa zamykat dali, ale naozaj je to neprijemne...nema mi preco nedoverovat, nikdy som ju nesklamala, ucila som sa vzdy vyborne, cas travila vzdy podla jej predstavy a nemozem za to, ze je prehnane zvedava....

infinitka
autor
24. máj 2014

@mariahpd mozno to znie neuveritelne, ale naozaj som na nejakej diskoteke nikdy nebola a uz som vyrastla z veku, kedy by ma to tam mozno lakalo...ja pridem na izbu, ucim sa, pisem si protokoly a popritom mam otvoreny chat s mamou, lebo jej je samej smutno, vecer ulozi decka spat a asi nema velmi co robit, lebo....a to uz je iny problem...ja sa jej snazim pomahat ako sa da, preto sa ani neodstahujem, lebo by zostala inak na vsetko sama...ona ma potrebuje, uvedomuje si to, ze ma potrebuje a sprava sa ku mne takto...ja si jednoducho myslim, ze pravo taketo veci robit nema