Máme predať byt a ísť bývať do domu?

15. okt 2021

Ahojte, planujeme predat nas panelakovy byt a chceme sa stahovat do domu. Byt by sme podla dnesneho trhu predali za aspon 220 tisic eur. Byt nemame na uver, je nas. To by nam stacilo na kupu mensieho pozemku a dalsi uver si zobrat na dom. Pripadne by sme uz kupili hotovy dom s tym ze 220 by boli vlastne prostriedky a pocitam dalsich 300 by musel byt uver. Akurat to ma mensi hacik. Manzel nechce, teda chcel by byvat v dome o com sme sa spolu vzdy bavili ale povedat, ze nechce mat okolo toho starosti teraz ked ma teraz blbe obdobie v praci, tak ja to naozaj vidim, ze len kupime uz hotovy holodom maximalne. Tiez povedal, ze pokial ten dom nedokoncime naraz ( holodom) nebude na to neskor cas pri vsetkom, pritom on do konca minuleho roka tvrdil ako chce uz nas byt predat a ist byvat do domu. Viem, ze je vela starosti s udrzbou ale dnes uz je vsetko automatizovane, zavlaha kosenie atd.. videla sok to u kamaratky kde zatial co su v praci kosacka pokosi atd.. Pritom on nie je lavy na tieto prace a ako dieta bol zvyknuty pomahat u starych rodicov na dome. Taktiez vlastnime este jeden byt po jeho rodicoch v ktorom vsak maju dozivotne uzivanie, avsak oni v nom nikdy nebyvali a
cely ich zivot travia na chate mimo mesta. A tu je problem, manzel by radsej ten ich byt predal lebo by sme za neho dostali viac a nema k nemu vztah ako k nasmu tvrdi, s tym ze jeho rodiacia zevraj nemaju problem zrusit tarchu a my nechali by sme si nas lacnejsi byt. Ja by som zasa ten blizsie mestu chcela nechat pre nase deti do buducna aby sa nemuseli trapit s byvanim -on by ho predal aby sme brali nizsi uver. No nevieme sa dohodnut v tomto a on je toho nazoru ze by este pockal so vsetkym. Ja sa bojim, ze potom bude problem aj s peniazmi aj s ponukou domov a ja si myslim, ze je teraz najlepsi cas to riesit. Ako ho mam presvedcit? Pardon za dlhy text, ale je to zlozite s nim.

matqa411211
15. okt 2021

@ivkazba pocuj ty si nejaka vztahovacna a ofenzivna, nie si jedina kto tu moze prispievat, zakomplexovana si tu max ty ak sa ta moj koment dotkol, viac sa na teba nemienim vyjadrovat

matqa411211
15. okt 2021

@mirage co pozeram profesiu platy ale aj citam nejake diskusie tu, tak malo ktori bratislavcna ma 2500 v cistom (co tiez sama nechapem)

ivkazba
15. okt 2021

@matqa411211 ty si napísala že prečo sa Bratislavčania pozerajú len na Bratislavu. Že si máme pozrieť na bazoši staré domy v Trebišove. Ja som len napísala že nevidím dôvod aby človek z BA pozeral staré domy v Trebišove.

matqa411211
15. okt 2021

Svojim komentom som iba chcela poukazat na to ze nie vsade stoja pozemky majland (napriek nizsim platom aj tak si myslim ze je to dost rozdiel) ako tu neiktore pisali, ani nikde nevidim ze by som niekoho nahovarala prestahovat sa, nuz niekto potrebuje byt nasilu mudry a odutý😊

evkamotka
15. okt 2021

Cena je bezna, autorka asi zije v ba/pri ba/vacsom meste. Ja som z pk a maly pozemok 200 tis. Maly dom k tomu dalsich 200. Stare domy 250-300. A to ich este treba zburat a postavit novy. Cena za lokalitu

matqa411211
15. okt 2021

@ivkazba preco nie? Vela ludi je ochotnych stahovat sa, a mozno aj diametralne nizsie ceny pozemkov a domov by bol dovodom, + autorka nepise vobec lokalitu

oli18
15. okt 2021

@ivkazba Bratislavčania musia v zdraví žiť 150 rokov, aby tie úvery posplácali😀

dominika1988
15. okt 2021

ľudkovia, ja tak rozmýšľam...tie ceny nemôžu rásť donekonečna...sme na zaprdenom Slovensku, kde kopec ľudí ledva vyžije, blíži sa brutálna kríza a inflácia...tie ceny sú už teraz príšerne premrštené...a raz musia ísť dole...či nie? a ak sa tak stane, nebude vám vadiť, že budete mať polmelónovú hypotéku, ale nehnuteľnosť bude mať hodnotu možno tak polovicu z toho?

andrejka1974
15. okt 2021

@lubica088 ano tak sme kupili pred 4 rokmi

karolinakr
15. okt 2021

Za holodom 700 000 v Dubravke na konci sveta hodinu do centra, pamätám časy, ked za 300 000 človek dostal kompletne prerobeny dom s pozemkom. Za 400 000 mal 6 izieb a bazén, staré zlaté časy, dnes ti daju obvodove mury za milion, paráda...

janickacrazy
15. okt 2021

@dominika1988 sú premrštené, lebo je tu stále nedostatok bytov, domov na počet ľudí, dole ceny určite nepôjdu, to môžeš len snívať

zuzanka.zuzu
15. okt 2021

@dominika1988 ze ceny pojdu dole a ze to nemoze rast donekonecna pocuvam uz 20 rokov 😂 ne NIKDY nepojdu dole

@matqa411211 ti co zarabaju povedzme 5000/mes pracu na profesii nehladaju 😉 to co bola za poznamka? 🙈

lilope
15. okt 2021

Aaach... mať tak vaše problémy a toľko nehnuteľností..... 🙆😆

lilope
15. okt 2021

@oli18 v tejto súvislosti mi napadlo ako novinári išli zožrať nemenovaného politika ako si môže dovoliť žiť v BA v byte za vyše 500 tisíc 😆 z niektorých príspevkoch mám pocit, že táto suma za nehnuteľnosť je v BA normálka aj pre bežného človeka 🤷

alvaluka
16. okt 2021

@autorka podla mna je zaklad aby ste sa dohodli a ujasnili, ci manzel chce alebo nechce. Nie je dobre podla mna ho presviedcat o niecom tak drahom.

Dom je dobry na sukromie ak nehovorim o sucasnych stavbach s 3 arovym pozemkom, plotom 2m vysokym 3 m od okna. Ano zautimatizovat sa da vela veci, ale ak nebudete mat iba travnik na celom pozemku tak sa bude treba postarat aj o stromceky, rastliny/kvetiny. A ako niekto spomenul odhrnanie snehu je zabava :D
Ak chcete kupovat holodom je otazka ci ho chcete dokoncit svojpomocne alebo firmou, lebo v tomto suhlasim s tvojim muzom, ak to neurobite vsetko naraz tak sa to bude natahovat.
Ja by som si este aj zvazila casovu stranku, ak nebudete mat dom v meste, nakupmi a cestovanim do prace alebo za vyzitim stravi clovek podstatnu cast. A prave toto je to co ma odradza na dome viac ako trhanie buriny a zberanie opadanych sliviek. Mozno aj v takej BA ked ide niekto na velky nakup autom zabije hodinu ako ja, ale kym som zila v BA tak som fungovala bez auta a teraz sa bez auta nedostanem naozaj nikam.

V kompletne dokoncenom dome ak to nie je vila nie je az taky rozdiel v udrziavani ako pri byte si myslim. Pribudne starost vonku, lebo ak fakt nebude iba travnik co pokosi automaticka kosacka tak bude treba pohrabat listy, pretrhat burinu, odpratat sneh mozno, za niekolko rokov mozno natriet plot, nemyslim ze by ste chceli zahradu na sadenie a pestovanie, to je potom nieco ine.

Vy sami si ale musite ujasnit co chcete.

dominika1988
16. okt 2021

@janickacrazy
@zuzanka.zuzu boze, zeny a to kam az pojdu tie ceny? Ved to nesplatia ani vnucata...uff, je to sila

oli18
16. okt 2021

@lilope neverim vsetkemu, co citam na MK😉

karolinakr
16. okt 2021

Čo sú všetci hnilý? Nebývala som v dome, ale tam až taka strašna robota okolo zahrady, ja by som chcela vlastne sedenie v lete, kvety, bylinky a paradajky a tu niekto zvažuje, že koľko roboty je okolo. Podľa mňa nič take strašne, čo by sa nedalo zvladnuť za hodinu. Suseda považuje za neskutočne ťažke obťažovanie, že jej listy napadali na terasu a musi ich zamiesť, a holub jej pristal na okne, že jej prášil dovnútra a dala vyrubať všetky vetvy stromu, že ich mala blizko okna. Na terasu nechodi a ked tam raz za 20 rokov pristala mačka, pol hodiu ju odhaňala, tak verim, že takto precitlively človek by nikdy nešiel do baraku, lebo pri prvom zavane vetra by sa zblaznil, ale podla mňa v dome byvať je fajn, nemusi mať obrovsky pozemok, ale zas ked je moc maly, nevidím zmysel v tom sa tam sťahovať, to potom možem aj balkon využivať. A hlavne ked sledujem všelijakych zapalených záhradkarov a relacie , ako si svojpomocne vybudovali farmy, tak ma to ešte viac motivuje vidieť v tom výhody

zmrzlinka2021
16. okt 2021

@matqa411211 darmo sa prestahujes niekam do kelu, kde dom ci pozemok kupis lacnejsie, ked nebudes sa mat kde zamstnat, pripadne budes robit za 800 eur v cistom.
Na dom potrebujes mat urcity prijem, a tiez ak mas vzdelanie a nejake ambicie, chces a potrebujes sa aj realizovat.

zmrzlinka2021
16. okt 2021

@dominika1988
V BA je vela ludi, ktora ma slusny prijem, a nie je vynimka, ze maju mesacny rozpocet 7-8 tis. EUR. Prave preto BA patri medzi najvyspelejsie regiony Europy.

zojkaaa
16. okt 2021

@dominika1988 nepojdu, ludi vela, bytov/pozemkov/domov malo
V r 2012 som kupila byt v dedine pri Nr za 36tis, v roku 2020 som predala za 77 tis za 2!!!!!!!!dni, tu u nas idu stare domy zo 70tych r v povodnom!!!!!stave od 120tis vyssie (pripominam dedina ano pri Nr vybavena ako mesto ale stale dedina)
Ked das u nas inzerat ze predavas staru barabiznu za 150tis-do tyzdna ju predas bez problemov
Je to des ale je to tak 🤨

mpg
16. okt 2021

@zojkaaa Je to tak ľudia viac veria nehnuteľnosti, ako mať peniaze v hotovosti, nedá sa vedieť kam to dôjde, ale kým sa naozaj nezačnú stavať nájomné byty vo väčšom počte, tak ceny nehnuteľnosti nepôjdu dole.

matqa411211
16. okt 2021

@zmrzlinka2021 fiha, to ako ludia s 800e platmi nemaju domy myslis? A hypoteky?

matqa411211
16. okt 2021

@zuzanka.zuzu a tvoja? To akoze vsetci zarabaju 5000mes ci kde zijes? Bezni ludia si predstav, pracu hladaju aj na profesii

simca06022011
16. okt 2021

@zmrzlinka2021 BA je najvyspelejsi region europy?

simca06022011
16. okt 2021

@karolinakr no ja to zase vidim z inej strany, ja sa rada hrabem v zahrade, ale vdak a tomu, ze moj chlap je slimak, neschopny daco dokoncit, tak ja vacsinu casu travim raidenim interieru a pracou... kolkokrat z vikendu sa na terasu dostanem naozaj iba pozametat a parapety utriet od prachu. A robota okolo domu je s opravami, upravami.. ak niekto vela pracuje tak sa toho veru nazbiera. Moj chlap mal problem v byte aj klinec zabit do steny, takze je to moja chyba ze som sa dala do tohto chytit. Ak proste nema k tomu niekto vztah, ze si to postavi a urobi, tak to nebude robit. A moj je nemozny a ma farmu a zveri.. ale to obdivujuci ludia nevidia, kolko sa navrieskam, aby im aj upratal,nakonieco to robim ja... kolko sa nahulakam ze im zase len ja musim ist jest nasypat :D Ale on je super farmar a ako to ma perfektne doma urobene :D ono musia byt na to doma vsetci naladeni, inak je to utrpenie 🙂))

ukulela
16. okt 2021

@simca06022011 tak my sme 25km za bb a pozemok 15€ stvorec a postavime do 100 litrov. Pozemky tu idu 20-30, my sme mali ze fakt stastie. Ale chlap stavia sam, on chce.
, ma cas aj chut. A dalsia vec, tu sa plat malokde vysplha aspon nad 1000 v cistom.... takze ano, v BA by som zarobila raz tolko ako tu. Len skratka nemozme vsetci odist do BA.

simca06022011
16. okt 2021

@ukulela 25km od bb a bb je rozdiel, ja som 7km z bb a uz pred 5r sa tu nedal kupit pozemok pod 50eur/m2, momentalne nemám prehlad v cenach pozemkov, ale napr radovku domov teraz vtrepali medzi sklady v bb, dvor žiadny, trava umela a ceny cca 300t... cize by som povedala ze mozno veľké šťastie ste mali alebo proste len taká lokalita, ale ceny v bb su za nehnutelnosti neprimerane k možnostiam a mzdam... K cene stavby sa nevyjadrujem to je úplne individualna vec.

ukulela
16. okt 2021

@simca06022011 ved to. Diskutujuce si musia uvedomit, zeje ina kupna sila v ba, ina v bb a ina vo velkom krtisi, ci trebisove.... bb smer zv je predrazena aj s dedinami. Na brezno je to po brusno tiez tak, no potom to uz klesa....

karolinakr
16. okt 2021

@simca06022011 🙂 tvoj muž je odborník, riadi sa heslom : "Dejte mi lidi a já to udelám!" ja som začala aj tychto farmarov podporovať, trebars jedna sa tak odstahovala na vysočinu a kupila som si od nej levandulovy sirup, ale to bolo prvy a posledny krat, to malo hroznu chuť a nejake mydlo a soľ do vody 2x tak drahé ako v obchode, ale nevadi, nech sa im darí 🙂 oni sa špecializujú na pestovanie levandule, že to videli vo Francuzsku a chceli vyskúšať