Manžel pracuje na turnusy a chýba mne aj deťom

nelina1
29. dec 2014

Prosím o názor, manžel dlhodobo pracuje turnusovo. Je dva týždne preč, dva týždne doma. Chýba mne aj deťom(13 r. 8r. Deti majú zázemie na Slovensku, svoje koníčky, kolektív, kamarátov. Máme možnosť odísť ako rodina úplne do zahraničia, čo sme sa momentálne rozhodli takto neriešiť. Rysuje sa nám turnusová práca, kde by sme mohli pracovať s manželom a byť spolu ako rodina a ísť všetci. Deti by chodili na SVK do školy 2 týždne, na konci roka by museli robiť komisionálne skúšky. Pozitíva - obohatenie o nový jazyk, kultúru, rodina spolu. Negatíva - neviem ako sa to odzrkadlí na vzťahoch detí v kolektíve na SVK, bojím sa toho, že sa pretrhá, čo doteraz vybudovali a ako by si zvykli v zahraničí.

mamulienka30
29. dec 2014

@nelina1 je to proti zakonu aj proti skolskemu poriadku, tu mozes ziadat co chces, dovolene ti to nebude 😖 Ked nie u nas, tak v nemecku urcite, tam to maju vraj prisne, dokonca pokutuju rodicov za ne-dochadzku deti.

maznacik007
29. dec 2014

@nelina1 toto ti skola nemoze ospravedlnit ... nema na to pravomoc tolko hodin ospravedlnit len na ziadost rodica...
ine by bolo ak by chodili v Nemecku do skoly ...
a ak ti na to pridu v Nemecku tak neviem tam sa moc nehraju .. aby si o deti neprisla ....

kiki68
29. dec 2014

Jedna vec je individualny plan, druha je co s tym potom v praxi. neviem, mne sa toto 2 tyzdnove pendlovanie nepozdava. Nemecku socialku toto uplne obide, lebo na IVP mozu studovat deti roznym sposobom a nema to vplyv na vzdelavanie ako take. Teda nie po pravnej stranke. ( vela deti,co robia napr. v modelingu od skoreho veku, vo vrcholovom sporte ma IVP a nasledne komisionalky,pripadne su na skuskach podla toho ako sa to urci na urcite terminy). Ale je s tym trosku prace a papierovaciek. Akurat neviem na co to takto cele stazovat. Osobne by som sa presunula do nemecka uz komplet a cez prazdniny chodila na SK. Neviem ako deti vedia anglictinu/ nemcinu, aby mohli ist studovat a nemuseli mat taky ten rozdielovy rocnik kde sa budu venovat hlavne jazyku,aby boli schopne v nom vobec studovat. Tiez je dobre zistit ake su presne v DE poziadavky na ten ktory rocnik. Zda sa to rovnake,ale mame ine osnovy atd. Ja zijem v AT, ucim tu deti anglictinu,takze viem,ze tie rozdiely hoci sa nezdaju su. Ak to chcete rozhybat pre dalsi rocnik zacala by som zu teraz vsetko riesit 🙂 Urcite to,ze budu chodit do skoly tam im v buducnosti pomoze. Lebo nase SK skoly su strasny kockopes a v nemecku co mam kamaratov tak mali velke problemy uznat hlavne stredne skoly. S vysokymi je to lepsie,lebo tam uz su urcite dohovory v ramci EU a riesia to samostatne organizacie. Ja som mala tuto skusenost v AT, nastastie mam tu vysku.

nikawero12
29. dec 2014

@nelina1 ale ja som nepísala o komisionálnych skúškach, ale povinnej školskej dochádzke a zákon o PSD hovorí jednoznačne - žiak má chodiť do školy pravidelne a vymeškané hodiny majú byť riadne ospravedlnené. A ty si myslíš, že škola bude iba tak svojvolne ospravedlňovať, že deti nechodia 2 týždne do školy? .... ved by si mala na krku socialku!....Nič iné ti neostáva, iba ísť do školy a požiadať o individuálny študijný plán pre svoje deti. Otázne je, či ho dostaneš.

mirkakab
29. dec 2014

@nelina1 ahoj, tiež som mala niekedy takéto nápady, no odvaha na to nebola. Poznám jednu rodinu, čo takto odišli, mali dve deti 4 a 7 ročnú, ktorá nastúpila v Nemecku do 1 ročníka a ževraj do Slovenskej školy. Neviem čo je na tom pravdy, ale rodičia po Nemecky nevedeli a deti už vôbec nie. Neviem ako sa im darí. Hovorí sa, že čo Ťa nezabije ťa posilní. No neviem čo to spraví z deťmi, poznáš si ich najlepšie, niekto to znesie dobre, iný nie. Myslím, že ako rodič by si im musela byť velikánskou oporou. Prajem správne rozhodnutie a veľa šťastia.

nelina1
autor
29. dec 2014

@kiki68 Nie sme úplne rozhodnutí ale je dosť pravdepodobné, že odídeme.

nelina1
autor
29. dec 2014

@mirkakab Sama nie som rozhodnutá. Bojím sa dosť ohľadom detí, ako by si zvykli. Tu si už predsa niečo vybudovali. Je to v štádiu zvažovania. 🙂

nelina1
autor
29. dec 2014

@nikawero12 Toto nerieš až tak vážne, keby, že som rozhodnutá, tak samozrejme školu riešim ako prvú. Trošku odľahči. 😉

nikawero12
29. dec 2014

@nelina1 o mňa sa ty neboj, ja nepotrebujem nič vážne riešiť, ja sa nechystám " vziať roha" zo Slovenska 😝

katrinka8
29. dec 2014

@nelina1 - ahoj, podľa mňa je to tiež nedobrý nápad. Okrem toho, že deti stratia pôdu pod nohami, ako to tu bolo už spomenuté (kde je vlastne pre nich domov?), budete všetci unavení z večného cestovania, to je minimálne 6 hodín v aute. Jednak keď budú v Nemecku 2 týždne, nestihnú sa tam ani naučiť jazyk a ani spriateliť s tamojšími deťmi, vytvoriť si tam zázemie, jednak keď prídu domov, budú sa musieť učiť, čiže nebudú mať čas na kamošov, alebo naopak - kvôli kamošom nebudú mať čas sa učiť... Podľa mňa takéto pendlovanie je pre nich klinec do rakvy.
Ja som za to, že ak odísť, tak všetci. Veď keby to bolo veľmi zlé, vždy sa môžte vrátiť (napr. na pol roka alebo na konci školského roka), nemusíte ísť navždy. Mimochodom, naši najmilší susedia takto šli do Rakúska. Keď bola ich najmladšia dcéra na 8-ročnom gymnáziu, proste v priebehu "základky". Najprv šiel otec, potom asi po roku aj mama s dcérou (starší dvaja súrodenci už boli na výške, takže tí boli tu). dievčatko tam nastúpilo do rakúskej školy, nerozumela, samozrejme, ani slovo. Ale ten prvý polrok ju nehodnotili, pomáhali jej atď. Prvý rok bol ťažký, zo začiatku to aj chcela vzdať, ale rodina ju podporila, našla si kamošky, naučila sa jazyk, ostala. Chodila tuto na komisionálky, zmaturovala tam aj tu. Jej to veľa dalo. Ujo tam stále robí, ona je už teraz na výške, ale má priateľstvá aj v Rakúsku aj tuto. Proste nepopretŕhala kontakty nikde. Dnes, v čase týchto komunikačných možností, je to oveľa jednoduchšie.

nelina1
autor
29. dec 2014

@nikawero12 Tvoja reakcia je podľa mňa neprimeraná

nelina1
autor
29. dec 2014

@katrinka8 Súhlasím s tvojimi názormi, akurát by som ublížila deťom. Ďakujem. Máte pravdu baby, čo mi radíte nependlovať. Bolo by to zbytočne komplikované.

katinka71
29. dec 2014

@nelina1 rok aj pol som bola na 2 tyzdnovych turnusoch,a potom som uz nastalo ostala,pomahali mi moji rodicia a pomahaju doteraz

maslenka47
29. dec 2014

@nikawero12 preco by to skola nemala akceptovat? Tiez sme mali spoluziaka, ktory chodil do skoly par tyzdnov do roka kvoli tomu, ze rodicia aj s nim casto cestovali do zahranicia. A robil komisionalky, vobec ziadny problem so zakonom a dochadzkou nebol. Predsa to dieta nenechaju rodicia doma same, ked idu na tyzdne az mesiace prec.. to uz len potom by ich asi ozaj nahanala socialka. A bola to uplne obycajna statna skola, ziadna sukromka. Nerozumiem, preco tu vypravas nieco, co vobec nie je pravda.

@nelina1 ci detom ublizis alebo neublizis velmi zavisi od ich povahy. Urcite sa najdu aj deti, ktorym by taky sposob nadmieru vyhoval, ale skor to asi bude vynimka :(

nikawero12
29. dec 2014

@maslenka47 😀 😀 😀

ullala
29. dec 2014

@nelina1 kolko rokov maju tvoje deti?

sovica
29. dec 2014

To, ČI a AKO RÝCHLO si zvyknete, záleží od vás aj od detí, aké ste povahy. My sme v DE už cca 15 rokov a ja sa tam stále necítim ako doma. Proste mi chýba rodina a priatelia. Na SK cestujeme 3-4x do roka. Cesta je hrozná (cca 9-10 hodín) a neviem si predstaviť dvojtýždňovky. Jediné pozitívum beriem to, že deti hovoria plynule a bez problémov po slovensky aj po nemecky. Čo sa týka vašich detí, určite by som sa s nimi o tom porozprávala a nestavala ich pred hotovú vec. Mladší(a) si asi zvykne pomerne ľahko, aj keď kamaráti by mu hlavne zo začiatku chýbali. Horšie to vidím s tým 13 ročným. Čo sú tu v DE slovenské deti - teenedžeri, ktoré začali chodiť do školy tu, majú tu kamarátov a na SK sa už vrátiť nechcú - nemajú tam žiadne väzby. Váš syn alebo dcéra má už tie väzby na SK, takže s ním by to bolo asi ťažšie. A ak nevie jazyk, tak by to veľmi ťažké. Ak jazyk ovláda a je priebojný(á) a chcel by vycestovať, tak v tom prípade by som to neriešila a išla by som na vašom mieste do toho. Deti by sa zlepšili v jazyku, vy by ste mali prácu a vrátiť späť na SK by ste sa mohli kedykoľvek, ak by sa vám tam nepáčilo. Ako som napísala na začiatku - záleží hlavne od vašej povahy, ako si zvyknete. Držím palce, aby ste sa rozhodli tak, že budete celá rodina spokojná 🙂.

pribinak
30. dec 2014

Máš v Nemecku aspon nejaku pracu? Muz ma? Vedia decka aspon trosku nemecky? Co budu robit v škole, kde nebudú rozumieť ani 50% toho co učiteľ hovorí?

Ako ste jazykovo vybavení ty a muz?
Máš nejake vzdelanie co sa ti v Nemecku hodí?

kiki68
30. dec 2014

@nelina1 ak sa rozhodnete tak zacnite riesit skolu, byt atd. Je toho dost vela, nezda sa to,ale zaciatky budu tazke. Pred deti to take zle nebude, najdu si podla mna rychlo kamosov, mam dojem,ze tu v AT su deti menej krute, aspon co to tak sledujem,tak si nerobia tak zle. Ako nieco sa urcite vyskytne,ale neni to take strasne. Okrem toho su tu deti,co maju tiez rozny povod, napr. vela je ich z byvalej juhosky,ci Slovinska. Takze ten povod sa velmi neriesi, myslim,ze skola,dke by boli iba deti povodom cisto z nemecka ci rakuska by sa nasla velmi tazko. Prvy rocnik by urcite studovali tak nejak ze by sa hodnotilo inak a vobec na toto su v DE postupy.
Moja kamoska isla napr. takto zo strednej do svedska, prvy rok sa ucili jazyk, ako ked sa ide od prvaku, ze slabikare atd. Po roku uz vedeli jazyk tak,ze mohli studovat bez problemov. Da sa to rozne, zalezi aj ake su deti povahy. Ja som bola dost ambiciozna a urcite by som uprednostnila svoje vzdelanie pred kamaratmi. Co som robila cely cas. Na ziadny kolektiv som sa nikdy neviazala. Ale to je hold povaha. Ja som prave chcela ist studovat do zahranicia,ale pred rokmi to bolo velmi tazke vybavit. Takze som aspon chodila na jazykovky sukromne,aby som vedela co najlepsie komunikovat. Teraz idem studovat este v AT, chcem si robit este socharinu na vyske. Ale nie kazde dieta je taketo, niektore je na kamosoch zavisle,aj ked myslim,ze je to zle pre dalsiu karieru,lebo ho to obmedzuje v buducnosti. Tiez mam viac spoluziakov,co tiez boli hlavne na vyske par rokov inde a nevedia si vynachvalit, oproti tym nasim vyskam,co nedaju stipku realnej praxe tam mali iny system. Plus ako bonus mali na vyskach fungujuce prac. agentury,cize ziadne take ako an SK,ze student ide hned na urad prace z vysky aj s titulom bez praxe. Tam prave uz posledny rok zabezpecovali pac. miesta v danom smere, ktory clovek vystudoval. Samozrejme mohol to miesto odmietnut,ale nebolo tam tolko pripadov,ze vystudoval napr. elektrotechniku a robi v kvetinarstve ako je to na SK. Nasmu skolstvu chyba tato pruznost,co v tychto krajinach zase maju. Clovek to musi naozaj pochodit aby spoznal kde je trava ako zelena 😉

nelina1
autor
30. dec 2014

@pribinak Sme zdravotníci. Pracovali sme už v Rakúsku, nemčina komunikatívna. Deti majú úplné základy nemčiny, ale pracuje sa na tom. Pátrala som aj vďaka rade od mawky a fakt sú v Nemecku zdravotníci veľmi žiadaní, aj keď nepatria medzi nejakých top platených, ale určite lepšie ako tu. Deti by museli byť na začiatku v integračnej triede.

nelina1
autor
30. dec 2014

@kiki68 Deti sú v kolektíve obľúbené, či už v škole alebo mimo školy. Na nejaký kolektív sa viazať je asi hlúposť, pretože táto doba je dosť individualistická. Už len ten jazyk keď sa naučia je dobre vložená investícia minimálne + skúsenosti. Ak sa na to dáme čaká nás drina, sťahovanie myslím tiež viackrát. Ale aj keby sme sa vrátili tak si myslím, že by nám to len dalo niečo do života.

nelina1
autor
30. dec 2014

@sovica Áno pre staršieho by to bolo ťažšie + puberta. Vnímam to ako poslednú šancu pre nás odísť. Rozprávali sme sa už viackrát, deti to brali raz, že by išli, aby sme boli spolu, potom zase, že nie hlavne starší, ten tu práve prežíva takú detskú lásku.

pribinak
30. dec 2014

@nelina1 tak potom to mate dobre rozohrate ;)
Decka nebudu mat nejaku vaznu jazykovu barieru a nebude pre nich tazke si najst kamosov

nelina1
autor
30. dec 2014

@pribinak 🙂

doli11
30. dec 2014

@nelina1 Možno aj prechodný pobyt by dal deťom dosť do života.

nelina1
autor
30. dec 2014

@doli11 Uvidíme ako sa to celé nakoniec vykryštalizuje, dám vedieť.

kika050
30. dec 2014

No ja by som to takto neriešila, Ja by som odišla úplne a prípadne na sk by som si kúpila dom alebo chatu a na prázdniny by sme chodili na SK..Inak čo závidim ten turnus 2týždne vonku 2 týždne doma krása., Ja sa musím uspokojiť z manželom 2 týždne vonku na výkend dôjde a ide von zase čiže 4 dni v mesiaci je doma...totalne nič vmoc

velkacica
30. dec 2014

ani rodičia nemajú právo vytŕhať deti (tobôž už v pubertálnom veku) z domova ich rodnej krajiny. Porovnajte: v prípadoch sporov rodinných vypočúvajú súdy aj názory týchto osôb, hoci neplnoletých.
Som za to, aby obdobné prípady exodu boli aj spoplatnené - štát (ostatní daňoví poplatníci) investoval(i) už do vzdelávania aj týchto detí nemalé prostriedky, nevraviac o vzdelaní ich rodičov, tým viac v zdravotníckej profesii!!!

nelina1
autor
30. dec 2014

@kika050 Tak najhoršie to bolo, keď boli deti malé. Ale teraz vidím aké sú šťastné, keď ich postíska, bozká. Prajem Ti aby ste boli viac spolu, ale keď sa to nie vždy dá. Nám pomáhal skype a strašne veľa sme pretelefonovali. Teraz je výhoda, že sa dá volať v rámci EÚ neobmedzene.

adri266
30. dec 2014

@nelina1 no co ja viem, moj otec svojho casu pracoval v Taliansku, chodieval tam na 3 mesiace, a domov na 2 tyzdne. PRedtym chodieval do ciech, na dva tyzdne, domov na jeden vikend. Prezili sme, vzdy sme sa na neho o to viac tesili.
V dnesnej dobe Skype, mobilov, a internetu mozu byt Tvoje deti a aj Ty v styku s otcom ovela castejsie ako my, ked sme si pisali listy.
Na Tvojom mieste by som bud zvazovala ostat tu a nadalej nejako strpiet manzelove prichody domov, alebo sa uplne odstahovat tam. Lietat hore dole nespravi ani vam, ani detom dobrotu.