Manželka mi nedáva priestor

petkooo89
18. dec 2022

Ahojte ženy.
Som muž, bývame s manželkou v dome, kde je ako vždy veľa práce a ešte viac okolo domu. Máme dve deti.

Chcem len vedieť, či ja som ja ten mimo alebo manželka len "nedorástla" 🙂 Vojny o tom, kto má čo robiť, to už asi bolo. Ale skôr sa asi sťažovali ženy 🙂))

Len pre info, som na materskej, popri ktorej si privyrábam (home-office) a teda zabezpečujem všetky financie pre 4 osoby. Z materskej dávky by sme v tejto dobe zdražovania asi nevyšli. Manželka je doma na RD.
Náš den vyzerá asi tak, že v 80% prípadoch ráno vstávam ja s dieťaťom, ktoré prvé vstane (resp. s 2 naraz). Manželka až potom. Niekedy ona nechá pospať mňa. Občas, ked treba ráno vybavujem aj bežný nákup. Uspím malého a idem pracovať. Som rád ak doobeda pracujem spolu 2 hodiny. Manželka doobeda niečo narýchlo navarí a o 11 začíname obed. Celý obed kým donútime staršie dieťa sa najesť a kým to mladšie nakŕmim ja (manželka koji, ja v 90% davam prikrm) až kým nejdú obe spať, trvá 2 hodiny. Ja potom idem ešte niečo dorábať v práci, prípadne si nájdem prácu vonku alebo upratujem kuchyňu - čo akútne treba.
Keďže ja mám rád, keď nie sú rozhádzané riady, tak umývačku asi v 75% nakladám ja. Manželka keď má náladu (toto neriešime ako problém). Pracovnu dosku utieram výlučne len ja, keď na to 4 dni nemám čas, tak 4 dni je pracovna doska /ogrcaná/. Tiež to už neriešime.
Keď sa zobudia, tak je odlišný scenár v zime a cez leto. Cez leto sa ide väčšinou von (ja idem pracovat okolo domu, no vždy mi chce pri tom nechat na starosti dieťa, čo niekedy je problém). V zime sa chcem hrať s deťmi, no manželka vtedy ide na mobil mimo nás alebo si vraj číta. Neviem čo tam robí :D
No s deťmi je vo všeobecnosti aktívnejšia manželka, ona si s nimi číta a robí podobné intelektualne aktivity, Ja sa radšej hrávam s nejakými fyzickými hračkami.

Večer sa s deťmi kúpam tiež ja, no občas už aj manželka. Lebo že ona sa boji vody, aby na nich nepreniesla strach. S oboma som chodil aj na detske plavanie medzi mamičky.

Večer uspávam mladsie dieta, zena staršie. Každý deň. Rovnako mladsie dieta uspávam aj počas dna, každý deň. V noci dieta beriem z postielky, polozim ho na kojenie a následne dám do postielky spat. Kazdu noc min. 5-krát. Obcas aj prebalujeme, ale to ako kedy kto. Počul som, že niektori otcovia spavaju oddelenie - wtf?

Z domácich prác, keď už vidím, že je to neúnosné, tak umývam kúpeľne, záchod (moja žena len vleje domestos). Manželka pustí robotický vysávač, ja následne vytriem dlážky (no aj moju ženu začalo vraj baviť vytierať), no to moc neprehaname. Najviac umyvam kuchynu, izby občas. Rohožky kefujem vylučne ja aj akukolvek fyzicky narocnejsiu pracu.

Jaj a televizor? Ten si večer zapne manželka, ku ktoremu ma potom zavolá a niekedy pozeráme spolu.
U mna je to skôr počítač, večer ked zaspia deti a nesledujem TV, tak pracujem na PC (zarábam peniaze). Hry nehrám ani nechodím von (to by ma pustila len s rečami :D)

Aj cez vikendy manželka varí, ja skôr nejaké večere, prípadne ked ma požiada dokončím obed/prilohu, urobím palacinky.

Väčšie nákupy po meste (potraviny, drogeria, plienky) robím ja. Manželka vybavuje vacsinou veci, co sa riešia cez telefon a nejake zariadovanie domacnosti a objednavanie od nábytku po vianocny stomcek. Ja potom robim kuriera a skladám, montujem, vŕtam.

Donedávna som bol aj pri každej pediatrickej poradni s detmi alebo so ženou na gyn prehliadke. Teraz idem aj sam k lekarovi s dietatom, pripadne sama manželka. Tiež, keď ide manželka na nechty, vlasy.. tak deti idu s nami, kde sa o nich staram.

No a okrem toho by som rád robil okolo domu. Svojpomocne som zateploval dom, sám robil dlažbu okolo domu, robil trávnik. Skratka všetko sám. Aj ten trávnik kosievam zatiaľ len ja.
A toto ked chcem ísť robiť (inak často hnusná, prašná, špinavá robota), tak sa musím prosiť, aby som mohol ísť, aby som nemal na krku zavesené ani 1 dieťa. Niektoré náročné práce s vodováhou alebo hlučnou technikou, proste s deťmi neurobím 🙂.

A tu sa dostávam k problému. Nepožadujem aby mi niekto adoroval ani ma uznával.
No dostávam feedback k tomu, že ju nepočúvam (ano chlapi filtruju blabotanie žien, obzvlasť ked niečo robim - neviem robiť 2 veci naraz), tiež že sa na mna nemoze spolahnuť, lebo syn pri mne spadne či niečo si urobí. Tiež už nemam silu riešiť konflikty s detmi, ked si zoberu z komody manželkine veci a ja im musim vysvetliť že s tym sa nemoze hrať. Proste to tam nema byť ale na to mame iny nazor. Tiež keď zabudnem ihneď prebaliť, už počúvam výčitku.

Niekedy mam pocit, že mi deti len prehadzuje aby s nimi nemusela byť. Pritom s mladsim dietatom som skoro cely den ja (uspim, kočiarujem, krmim, prebalujem a odznovu 3-4x denne). Ako som spominal viac sa im venuje ona, lebo ja skratka ako chlap k tomu nemam nejak vytvorený cit, čo nevie pochopiť. Ale to ostatné, robím pre rodinu málo? 🙂

Ako vaši chlapi doma?

aurora33
19. dec 2022

@petkooo89 podľa mne je tvoja žena absolútne neschopná a lenivá a ty si dosť pod papučou.

sojorez
19. dec 2022

@petkooo89
Ja mam z Tvojho prispevku pocit, ze chces pocut to chvalenie. Vychadzam z podrobneho opisu zapajania sa do prac a vychovy deti. Inak by stacilo strucne konstatovanie, ze sa vychove deti a domacnosti venujete spolocne, ale Ty svoj sukromny cas travis pracou na PC, manzelka pri telke a napriek tomu, kolko pre rodinu robis, Ta nechce pustit von...
Mal by si si uvedomit, ze vacsinu toho, co si popisal, robia zeny/ muzi/ na MD, RD. Necakaju za to chvalu - su to veci, ktore musia byt spravene. A vsetci to robia primerane k svojej tolerancii k bordelu, k stylu vychovy deti, primerane k tomu, ako sa do tejto cinnosti zapaja druhy partner. U nas napr. montujem, skladam, vrtam, opravujem ja - ako Ti tato info pomoze v Tvojej situacii? Takze, ako ste si s Tvojou pani urobili, tak mate... Ak Ti nieco z toho nevyhovuje, chcel by si to zmenit, namiesto predlheho opisu sa porozpravaj s manzelkou.

poslednepogo
19. dec 2022

@petkooo89 A predstav si, že toto všetko robí aj jedna žena ktorá je doma s 2 deťmi

gabika128
19. dec 2022

@petkooo89 inak čo také potrebuješ teraz v zime robiť okolo domu? Ešte aj kosenie trávy tu popisuješ. Vlastne popisujes siahodlho z môjho pohľadu par vecí čo robíš, zároveň dodávaš, že žena sa deťom venuje viac ako ty a zároveň ti vadí, že musíš robiť tie ostatné...... 🤷‍♀️
Z môjho pohľadu robíš dosť a to ostatné je už len na dohode vás dvoch.
Či si chceš prečítať škaredé komentáre od frustrovaných cudzích žien o tom ako je tvoja žena z ich pohľadu lenivá a iné pekné výrazy? Ako ti to pomôže?

loginexistuje
19. dec 2022

niektore ste si nevsimli ze ten chlap popri tom este aj pracuje (ano aj praca z domu je praca a narocnejsia casto krat ako z office)

@petkooo89 normalne urob rozpis co vudes robit ty a co zena na dni vylep na ladnicku a daj si tam priestor na pracu (vtedy sa stara zena) a priestor aj kazdy sam pre seba

tvoja zena vyuziva situaciu a ty si to nechas si proste podpapucnik

jumama
19. dec 2022

@petkooo89 Smekam, ze to mate krasne podelene. Vzdy je treba vypocut obe strany, ktovie ako by to napisala manzelka. To nie v zlom 🙂 Dalo by sa od toho odrazit, ak by namietala, ze robis malo.

Mozno jej vytlac toto co robis, trosku to uces pre nu ... a ona nech ti pripravi podobny zoznam, ako to vidi ona - precitajte si to navzajom, a podakujete si, akyiste pekne vyrovnany par - pripadne si dohodnite, ze ak niektoru cinnost ona nechce - za co ju s tebou vynmeni a tak.

Nepestujte v sebe ukrivdenost ani ty ani anzelka, skor sa otvorene dohadujte, moho ludi do stadia ako ste vy nedospeje ani po 20 rokoch 🙂 AK to mate takto ako pises, naozaj smekam.

kristiii
19. dec 2022

@petkooo89 ja by som si rada prečítala aj verziu tvojej ženy, lebo niektoré veci mi nesedia. Na jednej strane píšeš, že s deťmi je aktívnejšia manželka, na druhej, že máš pocit, že ti ich prehadzuje, aby s nimi nemusela byť. Tak ako teda?

jaroe
19. dec 2022

@petkooo89 tak na mňa je toto prilis scifi. Deliť si práce ok, ale takýto extrém? V noci prekladať kojene dieťa manželke? To je wtf, nie spanie vedľa. To potrebujete byť obaja nevyspatí, aby ste si nezávideli? Aj to spoločne chodenie do poradne ...to načo? Toľké plytvanie časom .

liljana
19. dec 2022

Manzelka asi nemala narok na matersku, preto si doma na materskej ty plus si privyrabas. Nasa analyza ti nepomoze vyriesit situaciu. Aspon ste s detmi doma spolu.
Ak si myslis, ze je toho na teba prehadzovane viac, musis sa ozvat. Alebo si robit svojim tempom a pustat reci jednym uchom dnu a druhym von. Niektori ludia nebudu nikdy spokojni, nech urobis, co chces. Vzdy ti moze povedat, ze co sa stazujes. Ty si nebol tehotny a nemusel rodit. Uzivajte si viac deti a skuste sa dohodnut. 🙂
A ako bolo povedane vyssie. Nerobite veci efektivne, zapajate sa do tej istej veci dvaja, tak ste narobeni a unaveni obaja.

kp7333
19. dec 2022

@petkooo89 Tym ze si zostal na MD, si vyslal manzelke a okoliu signal, ze sa mienis aktivne podielat na starostlivosti o deti, co samo o sebe je praca vycerpavajuca a narocna - najma na psychiku. Mate dve deti po sebe a tak si to nejak musite podelit, to je iste. A upustit z narokov na upratovanie... atd. Skuste cas ked deti spia travit zmysluplnejsie - venovat sa sebe navzajom a utuzovat vztah. Aby sa z vas nestali len rodicia, ci spolubyvajuci. Drzim palce.

konikkon
19. dec 2022

@petkooo89 podľa mňa to malé normálne fajn podelené pol na pol
Manželka robí niečo, ty niečo. Je to ok.

bubatko
19. dec 2022

este dobre, ze si napisal, ze necakas adoracie; ja teda nerozumiem, za co by si mal byt adorovany; s manzelkou mate spolocnu domacnost a spolocne deti; mate sa teda spolocne o vsetko starat, nic z toho, co si popisal, nie je na adoraciu, je to uplne normalna starostlivost; to, ze niektore tu pisu, ze si pod papucou a mas lenivu zenu, je bohuzial obraz o primitivnosti Slovenska, kde sa zeny vytesuju, ked muz nechodi do krcmy a nebije ich - vtedy je vsetko ok a netreba snivat o nicom viac; ako je to u nas doma? ked zoberiem tisic dennych malickosti, tak urcite robim 80% ja; ked zoberiem zopar vacsich veci, ktore sa nerobia kazdy den, tak urcite 90% robi manzel; neviem, nemam to zratane na percenta; ja som maniak na poriadok, tak ho prevazne robim ja, lebo nikto iny to tak dobre neurobi 🙂 manzel zase rad beha po uradoch, vybavuje, zariaduje, tak to robi on...

morgane1975
19. dec 2022

@petkooo89 nechapem naco treba uspavat dieta ? Vsak dam do postielky a ono zaspi… potom sa tu o par mesiacov stazujte ze nemate na seba cas… tato dnesna moderna vychova je cesta do pekla👆

petkooo89
autor
19. dec 2022

@kristiii - Odpoveď na: Na jednej strane píšeš, že s deťmi je aktívnejšia manželka, na druhej, že máš pocit, že ti ich prehadzuje

Mal som na mysli v oblasti hier a takého intelektualneho venovania sa napr s knihami. So staršim dietatom. S mladsim aktivnejsie nie je. No akonahle vidí možnosť, mi ich prehadzuje a posiela ich za mnou. Stane sa ze mi mladsie dieta da do pracovne, lebo zrejme chce varit alebo niečo a nevie byt s 2 naraz.
Takze casto si ja nedorobim pracu lebo uz zostanem po zvysok dna s detmi. Co inak ja som s nimi rád, len ma serie, že mi stoji mega veľa práce, za ktoru dostanem zaplatené a kde mi idú termíny.
V lete ma zase serie, že vonku stojí robota a hrozí že niečo zostane na zimu nedokončené ako to bolo aj tento rok. To znamena, že na jar to budem musieť opravovať.

viestta
19. dec 2022

@petkooo89 robis pre rodinu presne tolko, kolko robia zvycajne zeny na materskej, rodicaku. Mnohi chlapi by sa cudovali, co vlastne ich zena chce, vsak je cely den doma. U vas sa karta otocila.

bubatko
19. dec 2022

@petkooo89 mna napriklad "serie", ze na Slovensku 90% zien pride o karieru, o sebarealizaciu, socialne vyzitie, pretoze su roky doma s detmi, muz nerobi doma takmer nic, vsetka starostlivot je na zene a ked sa najde muz, ktory sa aspon priblizuje k tomu, ako by to malo normalne a ferovo vyzerat, tak napise siahodlhy clanok na mamickovske forum, aby si pofukal bobo

salamistka
19. dec 2022

Ja ti to zhrniem, ako to bolo u nás: s občasnými výnimkami (napr. počas Vianoc) bola počas RD celá domácnosť aj starostlivosť o dieťa na mne, môj muž chodil do práce a bol tam do večera a doma robil všetky práce vonku...keď som nastúpila do zamestnania po skončení RD, ostalo na mne všetko ostatné naďalej a prežila som to, hoc ťažko, priznávam...v podstate u nás to je tak, že keď potrebujem niečo od muža, tak mu poviem, inak to je na mne

lenkakravcova
19. dec 2022

@petkooo89 Tvoja manželka nepracuje a je len tak doma a ty si na materskej a pracuješ na živnosť popri tom? :O

petkooo89
autor
19. dec 2022

Baby, myslim že došlo aj trošku k nepochopeniu.
Ja som šiel na MD preto aby som pomohol, ked sa narodilo 2.dieta. Tiež som rad, že som s detmi viac a nie len cez vikend. Nech mi ich mini detstvo neprejde pomedzi prsty.

Tie domáce prace su takto vyriešené, lebo ja mam zrejme vacsi cit pre poriadok, tak proste upracem kuchynu tak ako si predstavujem. Nejaký čas to trvalo dospeiť k tomu, ale toto nie je pre mna problem. Vtedy by som však očakaval, že ked upratujem bude s detmi manželka. No ona mi ich napr vtedy "hodí" a ona ide lebediť.

Ale ja mam problem skor s tym, že aby som mohol zarobiť extra peniaze alebo urobit práce okolo domu v prospech celej domacnosti, tak sa musim o ten čas doslova prosiť. A keď sa uprosím často s 1 dietatom na krku, čo uplne blokuje 3/4 prác 🙂

Ale vďaka za zaujimave spravy a pohľady.

loginexistuje
19. dec 2022

@petkooo89 ale niektore ta chapeme proste si si rozmaznal zenu
ja by som jej dala moznost rozhodnut bud sa vrati do prace ona a zarobi peniaze alebo tebe urobi priestor aby si mohol zarobit ty alebo je tu tretia moznost ukonci MD a chod spat do prace do kancelarie

proste tvoja zena zjavne nevie pochopit co znamena robit z domu vtedy sa ma ona starat o deti ved ty zarabas pre rodinu

maryetta
19. dec 2022

@poslednepogo aj zena s 3detmi 😂😂
Neviem no. Ako na jednej strane mam pocit ze chalan toho robi fuuuu doooost.
Alebo len jeho zena malo? Mozno zato ze to urobi on ona ma “volnejsie”?
Absolutne neviem ako sa na toto mam pozriet.
Neviem ci tento stav vam doma vyhovuje alebo nie.
Kazdoapdne je super ak najdete svoj priestor obaja. Ak mate aj spolocny cas s detmi. Aj cas vy dvaja pre seba.
Nieco spravis ty nieco zena. Nieco si pomozete navzajom. Ste rodina a tak by to malo byt 😉

liljana
19. dec 2022

@bubatko O aku karieru sa da prist, ked ma niekto bezne 2 deti a da si na Slovensku celkom uzitocnu pauzu 6 rokov (aby clovek nevyhorel) z 40rocneho pracovneho zivota? U parov, kde sa dvaja vedia dohodnut, s tym nie je problem. Francuzky sa vracaju po 3 mesiacoch do prace. Skor by tu mal by zakon ukladajuci povinnu muzsku matersku dovolenku na pol roka, aby sa doma prestriedali obaja a vedeli, o com je starost o rodinu, aj o deti.

viestta
19. dec 2022

@petkooo89 miliony zien upratuju s detmi za zadkom a otec deti bud robi nieco ine, nie je doma alebo aj ked je doma nerobi nic. Miliony zien robia na HO a popri tom ako su na materskej, rodicovskej alebo su doma len tak a privyrabaju si a stihaju aj vsetko okolo domocnosti. Ujasni si priority, ostal si doma len aby si sa obcas pohral s detmi, pomedzi to robil vlastny biznis a vsetko ostane si si predstavoval, ze zabezpeci manzelka. No nevyslo. Zena na teba nalozila cast povinnosti, ktore by robila keby si nebyval cez den doma.

amelia89
19. dec 2022

@petkooo89 Tak to svojej zene povedz- easy as that.
Asi tak 95% problemov co su na MK sa daju vyriesit normalnou komunikaciou.
Napr. Prosim ta ja upracem kuchynu,ale vezmes nachvilu deti? Budem to mat rychlejsie hotove. Dakujem ti.
Prosim ta teraz by som potreboval dokoncit toto do prace,este hodinu a potom uz budem s malymi a ty mozes XY. Dakujem ti.

Co je na to neriesitelne?
Btw moj muz sice nie je na MD ale s detmi robi vsetko ,aj uprace aj navari, nepotrebujem sa mu prosit - on ma lubi vidi ake to je narocne mat 2 male deti doma a proste sme tím, sme v tom spolu. Rovnako ja nejdem sa zasivat s telefonom ked je on s detmi - vzajomny respekt,pochopenie,ucta a hlavne chcenie toho aby bol ten druhy v pohode, aby citil ze tu nie je na to sam… Je to o kompromisoch a o obetach z oboch strany Raz deti vyrastu a casu zase bude viac,teraz treba vydrzat

lenkakravcova
19. dec 2022

@petkooo89
Ako muž je normálne, že máš snahu zabezpečiť rodinu.
Nedávno som čítala článok, že muži na materskej sú deprimovani, lebo nedokážu rodinu finančne zabezpečiť. Podľa môjho názoru, ak tvoja žena nepracuje, a je doma na RD, tak by mala viesť domácnosť aspon z polovice a ty na 4hod denne pracovať. Inak dôjdeš pomaly k depresii.

gabika128
19. dec 2022

@petkooo89 nuž bohužiaľ sa nedá spojiť aj pomáhať žene aj pracovať ako si predstavuješ, lebo vtedy by to znamenalo že by bolo zase iba všetko na nej.
Sadnite si, ukáž jej zoznam prác ktoré chceš urobiť a vysvetlite si to. Ja keď varím, tiež som na nervy, že sa mi obe deti motajú pod nohami, bojím sa aby sa niečo nestalo. Pracovať z domu pri 2 malých deťoch je proste záhul, takže si musíte nastaviť pravidlá tak aby ste obaja boli spokojní.

lenkakravcova
19. dec 2022

@viestta zase treba to brať kus aj z psychologického a fyziologického hľadiska. Muži nie sú ako ženy a ženy nie sú ako muži. Ženy nemavaju Fyzicky ako muži. Ťažko by robili po stavbách a nezničili sa za pár mesiacov. Mužov zase vyčerpáva opakovaná práca iného rázu..
Opica nepreplava oceán, tak ako zebra nevylezie na strom. Na tom sa pri feministickom postoji všetko pol na pol akosi zabúda..

loginexistuje
19. dec 2022

@viestta ty robis na HO ? aky druh prace ? lebo toto je typicky argument tych co nevedia o com pisu ale musia si napisat

zuzubb007
19. dec 2022

Ako po pravde som to nedocitala, stacili mi prve riadky a v polke som to vzdala, to si naco takej zene robil deti? Vsak ona je uplne neschopna, leniva, vyuzivacia zenska, ako klobuk dole takehoto mega podpapucnika som este nezazila, len tolko k vsetkemu ako si spravis tak mas, kludne by si mohol s detmi zit aj sam

liljana
19. dec 2022

Nastavene to maju vo Francuzsku celkom dobre
https://familyandjob.cz/jak-se-zije-maminkam-ve...