Moji rodičia mi neustále klamú

amika
5. jan 2013

Ahojte. Nikdy som podobnú tému nezakladala, ale teraz som taká nahnevaná a smutná, že proste musím :( . Skúsim celú situáciu popísať zrozumitelne:
Mám dvoch synov- 3 a 5 ročných. Sú to riadne živé striebra, neposedné... Môj brat má dve dcéry- 3 roky a 6 rokov. V sobotu všetky deti chodia k mojim rodičom. Už nieraz sa mi stalo, že som rodičom trošku vynadala za to, že dievčatá upreednostňujú. Oni sa bránili tým, že baby majú ako rodinu len ich, moji synovia majú ešte svokrovcov, ktorí ich strašne lúbia a chcú. Moja svagriná prišla pred rokmi o mamu s otcom prerušila styky- pijan . Rodičia si od mala brávali staršiu dva krát do týždňa, chalanov len keď som im ich doniesla. Teraz chodí švagriná do školy, málé sú tam v sobotu a nedelu. Dnes sme boli dohodnutí, že tam chlapci pôjdu, keďže ja som mala prácu. Ráno som ale volala, že pre nich otec nemusí chodiť, lebo neidem preč, že ich donesiem. On na to, že ok, ale neskôč začal, že sa necíti dobre, že aj baby vezme domov, bo má horúčku. Keď som o pár minút volala mame, tá zdvihla veselým hlasom, to som spoznala, že baby sú ešte u nej. Povedala som jej, že keďže na dnes nemám navarené, že si k nej skočim aspoň po obed. Na to zaváhala, ale že dobre. Keďže mi už viackrát klamali, rozhodla som sa, že pôjdem k nim skôr, ako prídu oni domov a tam ich počkám- mala som tušenie, že babule prídu. Ale keď došli domov, vystúpila len mama, s tým, že otec išiel pre lieky. Dosť ma súrila, že naberieme obed, a nech idem, bo otec je dosť zle, že má teplotu... že ide robiť čaj, nech si vie lahnúť. Som sa spýtala, či vzal babule domov- že áno, že neboli nadšené, ale čo už. A ja že či švagriná je doma. Mama mi odpovedala, že dakam odbehla.. ale že dakto-brat(chodí v sobotu do práce, tak kto???? :D ) že doma asi bol, keď ich tam otec nechal..... Dobre, išla som. Poobede som ale mala čoraz silnejšie tušenie, že klamú. Zavolala som otcovi, ako mu je, počula som, že je na ceste autom :( . On na to, že bol u lekára, že má známeho, že ho vyšetril (zaručene klamstvo- bol u svojich rodičov v nedalekom meste ) Volám švagrinej že čosi by som potrebovala a medzi rečou som sa jej pýtala, že čo baby. Ona že kde som, keď sa pýtam? Ja na to že, aha, veď oni išli k našim, že? Švagriná že jasné... BOla som vychovávaná aby som nikdy rodičom neklamala, vždy sme boli k sebe úprimný. Ja som v živote dôverovala len im, aj pri poslednom klamstve som mamu prosila nech mi neklamú, lebo moja dôvera v nich je už riadne naštrbená.. a zas to urobili :( Viem, že mojich chalanov majú omnoho menej radi, kašlú na nich, a toto dnes, ma riadne dorazilo... Ospravedlňujem sa za tento román, ale určite chápete ako mi je, keď zas a znova dostávam dôkazy o tom, ako uprednostňujú dievčatá .... Nikdy- ani raz nebolo tak, že uprednostnili pomoc mne, a dievčatá nechali doma, a vzali miesto nich chalanov. Ja som mala starú mamu, na ktorú spomíname všetci 5(brat, bratranci,sesterky) s láskou a s istotou, že nás mala rada všetkých rovnako.

amika
autor
5. jan 2013

@cairka verbalne- teda do telefonu , nie osobne im...

kaja73
5. jan 2013

@amika nejdem riesit ako to mate zauzivane-je to cisto vasa vec 😉 .
Co sa tyka tvojho pocitu,tazko to posudit, ci je to ozaj zo strany rodicov tak ako to ty citis-kludne to moze byt len ozaj snaha ta nezranit,radej volia klamstvo,aby si si nemyslela, ze dievcata maju radsej a pravda je pritom ta, ze by v ten den proste 4 deti nezvladli 😔 .
Celkovo dievcata byvaju lahsie zvladnutelne ako chlapci-osobne mam pocit , ze za tym je len toto a ich unava.
Ja nemam s kym porovnavat lasku mojich rodicov k vnucatam lebo nemam surodencov a ani mm nema-ale vnimam, ze mojho prveho syna si bravali ovela castejsie ako druheho-ale nikdy by ma nenapadlo povedat , ze tohoto druheho luba menej-su len starsi o 11 rokov ako boli pri prvom synovi a aj ked si teraz raz za cas mladsieho vypytaju,tak za hodinku idem po neho,lebo viem ze im to stacilo a dalsi den naberaju silu 😔 a to maju teraz len jeho-starsi ma uz 14 rokov a je sebestacny.

renata5
5. jan 2013

akoze ja nechapem podla mna si si moc zvykla na to ze ich tam stary rodicia beru mne rodicia v zivote nepomohli a ani svokrovci preto neviem posudit ake to je ked si dojdem mame po obed v zivote mojmu synovi iny neuvaril ako ja ich mama stary rodicia su na to aby sa potesili z vnucatami nie aby sa o ne starali asi sa moc urazas ked uz su mozno tvoji rodicia unaveny a nevedia ako ti to povedat su to tvoje deti ty si ich mama daj im vydychnut nie je lahke mat deti sama to musis vediet oni uz svoje teda vas vychovali a nie su povinny ich bravat keby si mozno bola ma vsetko sama ako napriklad ja a mnoho zien tak by ta taketo veci netrapili lebo by si vedela ze ti nikto nepomoze moj nazor

mata71
5. jan 2013

@amika prečitala som si všetky názory,,,skorej mi to vychadza že Ta maju rodičia radi aj tvoje deti,ale zistili že TI vadi ked maju slečny tak sa radčej vyhovoria aby Ta neranili,,,,ale vlastne sa Ta to dotkne viac..alebo nezvladaju 4 deti naraz tak hladaju nejake riešenia,,,,hlavne im to nevyčitaj ved sa to uprace, 😉 😉 vymysli nejaky program pre slecny aj Ty zober všetky deti raz Ty raz švagrina a rodičia si oddychnu aj bude to iny rozmer...

nela82
5. jan 2013

@amika moj nazor na to cele ja asi taky,ze rodicia nie su povinný mat cely vikend vnucata... 😖 😖 😖 Ani tvoje deti a ani deti tvojho brata 😖 😖
Mozno skor vezmu deti tvojho brata-dievcatka-predsa len,dievcatka su tak trocha kludnejsie nez chlapci 😅 😉 A ak uz maju na cely vikend 2 deti...dalsie dve by bolo naozaj vela...
Pokial si doma,nepracujes...mas pre deti cas-atd-ty si matka-zariadte si ten vikend spolocne-aj s detmi. 😉
Predsa len,tvoji rodicia vychovali Vas-teraz si myslim mali by ste im dopriat aj trochu odpocinku 😉
Nieco podobne je v nasej rodine...moja sestra takto strka deti mojim rodicom...a nasi uz naozaj nevladzu 😠 😠 😠 ☹
Tiez sa casto chodia najest k nasim-co tiez nepochopim a neuznavam 🙄Je ine,ak rodic pozve,sam zavola...no je ine ak dospele dieta s vlastnou rodinou zavola,ze nema nic navarene-zastavi sa....neuraz sa,ale mas svoju rodinu,si dospela-ten cas aj na navarenie jedla si predsa musis najst.
Neviem,ale rozmyslala si niekedy co bude ked tu nebudu tvoji rodicia??
Prepac,nechcem aby sa ta to dotklo....ale presne to iste robi moja sestra...a rodicia uz nevladzu.... 😔

dadli
5. jan 2013

@amika ja by som sa na tvojom mieste zamyslela, preco ti rodicia musia klamat. boja sa tvojej reakcie ked budes vediet pravdu? skus si an toto uprimne odpovedat a mozno ti to pomoze

mimajo
5. jan 2013

@amika poznam tento pocit. sestra byva s detmi nedaleko od rodicov - jej su tam stale a ja len pocuvam, ake su skvele... my byvame 500 km dalej a ked pridem na tyzden dva krat do roka, tak na nas neni cas, lebo setsra potrebuje pomoc. je to tak, no na druhej strane aspon badam, ze vsetko zvladame my, pracu, dom, dieta. Ja som sa skusala o tom porozpravat, ale to sa neda. rodicia si chybu nepripustia.

sirinka
5. jan 2013

@amika inak z vlastnej skusenosti.... Roky som mala pocit, ze moja mama uprednostnuje moju mladsiu sestru predo mnou.... Raz sme tak so sestrou debatili a z nej vyslo, ze tie iste roky si ona to iste myslela v obratenom garde, teda ze som mamou uprednostnovana ja....ono niekedy si skutocne my viac domyslame a dokreslujeme zbytocne situacie.... 😉

bosoriak
5. jan 2013

@amika Tiez mame u svokrovcov "preferovanejsie" vnuca a nase dcery. Beriem to tak, ze je super, ze vobec k starym rodicom idu, ze moje dcery velmi lubia. Akurat druheho vnuka tam proste svagrovci odvezu a hotovo. Je u starych rodicov kazdy druhy vikend. Aj ked rekonstruovali byt a byvali v hoteli, aj tam bol v jednom kuse nasackovany chudak maly. Ja sa o svoje deti viem postarat, nikam ich nepotrebujem odlozit. Vacsinou mne volaju svokrovci, ci si nechceme oddychnut a doniest deti (ale rozhodne to nie je kazdy druhy, ani treti vikend).

Skus to prestat brat ako krivdu, proste nikdy sa tie prejavy lasky a potrebnosti nebudu rovnat. Niekedy rodicia nevedia povedat jednemu surodencovi "nie", ale druhemu to kludne povedia aj osemkrat za sebou (moja skusenost 😀 ). Oni vedia, preco to robia. Rovnako si za to aj nesu nasledky, ked druhe vnucata neuvidia dlhsie. A ze im to nechyba? Nuz, tak aj to je riesenie, ako nasilu ich pchat niekam, kde z nich nie su nadseni.

A ked s tym mas taky problem, tak ich konfrontuj, povedz im to, co si tu napisala a uvidis.

Podla mna je to cele nedorozumenie. Velakrat je to presne ako pise @sirinka - kazdy ma pocit ukratenia. Mozno este aj tvoji rodicia.

Aby bolo jasno - chapem ako sa citis, ja som to mala tiez tak. Po druhom porode, muz na tyzdnovkach v zahranici, dcery viac nespali ako spali a svokra "nemozem prist, lebo mam maleho." Vsetko zle je na nieco dobre, ja som na seba hrda, ze som to zvladla... Clovek nemoze byt stale nastvany, je to velmi vycerpavajuce 🙂

Drzim palce, aby ste si to vykomunikovali.

samantha223
5. jan 2013

@amika Ja len tolko ze mam 2 dcery, 9 a 1 rocnu a jedneho syna6, ktorych lubim uplne rovnako. Su vsetky velmi aktivne. ALE! Ten chlapec je ina kava. Rozdiel vidi ten co ma aj dceru aj syna. Chlapci idu na vsetko zhurta, su odvaznejsi a tak sa pustaju do viac blbosti a potom aj vyvedu sem tam nieco. Preto su aj muzi v dospelom veku tak odvazni. Ja som z dvojciat, mam brata, ktory stale nieco spravil, bud podpalil susedom travu alebo vyliezol na garaz a zlomil si ruku atd atd. Proste aj Vasi rodicia su uz starsi a zrejme citia ten rozdiel ked su tam dve baby ako dvaja chalani. Nemyslim zeby klamali aby Vam ublizili, skor uz nevladzu, a niekedy je taka loz odpustitelna. Urcite to nerobia aby ublizili. Moja najstarsia ma 9 ale ked tam spala asi 3X tak poviem vela. Vidim ked santia, ze musim ich strazit ja, mama uz rada posedi, vychovala 4 deti, o nervy uz prisla. Aj ked ta najmladsia rocna beha vsade, stale musim zanou, mama behat nevladze, tak radsej ostanem doma, kde mam aj ohradku, ak uz nevladzem ja. a to mama ma 57, neni stara 70 rozna babicka ale predsa...

samantha223
5. jan 2013

@mata71 suhlasim, vystihli ste podstatu

dadica
5. jan 2013

@amika Myslím si, že to či mať štyri deti cez víkend je veľa alebo nie, musia vedieť tvoji rodičia. Naši nemajú problém zobrať si naraz šesť vnúčat (vek 1-10). A ak majú pocit, že je to naraz veľa, treba to povedať na rovinu. Mňa osobne by sa takéto klamstvo dotklo, klamstvá pre pokoj v rodine nemám rada. Sú dospelí a povedať pravdu vlastnej dcére by malo byť pre nich prvoradé.

mata71
5. jan 2013

@samantha223 kludne vystihla si 😉 ...len môj pohlad na vec.

cecil36
6. jan 2013

Baby nerieste preco ich dava rodicom, tema je o niecom inom. O klamstve. A aj milosrdne klamstvo je klamstvo.
@amika suhlasim su dospeli, mali povedat pravdu a nie klamat ako male deti. Bez ohladu na to ci im deti davas alebo si ich pytaju alebo je to na nich 4 deti privela..... bla bla bla. Povedat pravdu, necitime sa teraz na 4 deti, aj dve su uz dost a svagrina ma skolu a nemha ich kde nechat a basta.

kykka
6. jan 2013

@amika Chapem, ako sa citis. Si dospela osoba a vadi ti, ak sa niekto k tebe chova ako k nejakej rozumovo menejcennej, aj ked su to tvoji vlastni rodicia. Ty si dospela, oni su tiez dospeli, mali ti na rovinu povedat, preco tvoje deti nemozu zobrat a nie vodit ta za nos. Ak su uz vycerpani a nemozu zobrat 4 deti naraz k sebe, tak si maju zorganizovat cas tak, aby ani JEDNO VNUCA NEBOLO UKRATENE. Ak nechcu zobrat 4 deti naraz, mali by sa posadit s tebou, tvojim manzelom, tvojim bratom a jeho zenou a do oci vydiskutovat, kedy budu komu brat deti. Existuje vela rieseni, napriklad tvoji rodicia mozu navrhnut, ze jeden vikend budu brat deti tebe a druhy vikend bratove deti a tak to bude spravodlive pre kazdeho z vas a hlavne voci detom. Vyhovorky typu, ze bratove deti nemaju druhych starych rodicov, nie su na mieste. To teraz kvoli tomu tvoje deti budu ukratene? Znizuje sa ich pravo na rovnocennu lasku starych rodicov? Ved tvoje deti nie su zodpovedne za to, ze rodicia tvojej svagrinej tu uz nie su.Tak preco maju znasat nasledky? je to velmi egoisticke voci tvojim detom, pretoze tvoje deti doplacaju na nieco, co ani nie je ich chyba Chovanie tvojich rodicov nieje uprimne ani voci tebe ani voci tvojim detom. Ak maju s tebou problem, mali by ti to povedat do oci a nie vykrucat sa.

betina1984
6. jan 2013

Vieš, ja by som im spravila naschváľ, jednoducho by som sa im niekoľko týždňov neozývala, nebrala telefón, prestala s nimi komunikovať a možno by sa potom zbadali.

kykka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
betina1984
6. jan 2013

@nela82 ja to mám podobné, bývam u našich, takže moji rodičia sú s nimi denno-denne. Mužov brat má jedno dieťa a "švagriná" ho odkladá furt len svokre. Od februára začala robiť, malá išla až v septembri do škôlky, tak ju mala celé dni svokra a ja som nemohla ani pípnuť, keď som potrebovala, aby na chvíľu došla. Od septembra chodí do škôlky, býva viac chorá ako zdravá a zase je len tam pichnutá. Keď som potrebovala, aby došla svokra na chvíľu (mama v robote, tato v robote, sestra v robote, muž v robote), keď bola malá chorá a mala som doma tri deti, tak došla a za hodinku sa pýta, že kedy môže ísť, lebo má nejakú robotu (to bolo okolo sviatku Všetkých svätých), že je pekne, že ide robiť vence. No bozaj ma v riť. Odvtedy ju k nám nevolám, aby mi prišla postrážiť, keď zavolá, že chce dojsť, nech dojde, ale ja ju nevolám. Švagriná tam malú vopchá kedykoľvek, lebo bývajú v rovnakom meste. A ja to už neriešim. U nás neexistuje, ako u niektorých mojich kamarátok, čo bývajú sami, že dať každý víkend deti rodičom, že by si aj oni oddýchli. Ja ich mám na krku furt, či je víkend, či je týždeň, či prázdniny...

betina1984
6. jan 2013

@anjelicek26 vieš, ja by som tiež privítala, keby mi deti niekto na víkend zobral. Ale bohužiaľ, bývame u našich, tak jedna babička je zamestnaná celé dni a druhá si ich veru nevezme a ja jej ich nestrkám, neni záujem, nedám a oni by tam ani neišli na víkend. Neboli tak naučení. Ale mnohé moje kamarátky, čo bývajú samé, dávajú svoje deti cez víkend rodičom, raz jedným, raz druhým. Aj oni majú právo na oddych. Možno ty máš 5 opatrovateliek, prípadne super muža, ktorý sa ti o ne postará, ale tu na SR si chúvu dovoliť nemôžme a niektoré nemáme ani mužov, ktorí to z deťmi vedia. A niektoré babičky sú vďačné, že ich môžu mať. Samozrejme, nestrčila by som jej kojenca, ale také 3-ročné a vyššie už v pohode...

vroni
6. jan 2013

@dadli, rodicia jej MUSIA klamat?! Tak toto je hlod roka!!! Nemusia, neskocila by z okna, ked by jej povedali: "tento vikend nemozme, uz sme slubili svagrinej a styri deti naraz nezvladneme". Namiesto toho klamat a vyhovarat sa ako keby mali pat rokov a absentovala u nich sudnost - nuz, mna by tym vytocili do nepricetnosti. Isteze nemaju stari rodicia ziadnu povinnost starat sa o vnucata ci inak pomahat (napriklad s obedom), ale v tom pripade musia na podobnu ziadost jednoducho povedat NIE a dost. Ani vysvetlovat nic nemusia. Klamat a hladat stupidne vyhovorky, aby sa nikto "neurazil" - to je maximalne zbabele a nefer.
@betina1984, argument by sa nenasiel? "Chuvu" si mozes dovolit vsade na svete, ked je to pre teba priorita. Aj na Slovensku. Prave strazenie starymi rodicmi (zadarmo) je mimo slovanskych krajin uplne exoticke a 90% starych rodicov by take cosi nenapadlo ani vo sne. A chlap, co to s detmi nevie? No a? Nauci sa, vsak su jeho! Nuz ale ked zena drzi hubu a krok, co by sa namahal, nie je blby! Fascinuje ma koncentracia chlapov na Slovensku, co "nevedia" navarit, upratat, postarat sa o dieta, divim sa, ze sa naucili pisat a citat, taki su chudacikovia ubohi.
A k teme, rodicom by som vedmi jasne povedala, co si o takomto spravani myslim. Ak sa "urazia", nuz, ich problem. Mna zase urazaju klamari.

anjelicek26
6. jan 2013

@betina1984 prepac ale toto je hodne zly predpoklad, ze kazdy, co to stiha s detmi sam musi mat 5 opatrovateliek a muza na spagatiku... poviem ti ano, mam opatrovatelku, ku ktorej maleho vodim ked som ja v pravi, ziaden rozdiel oproti skolke. V praci som do pol piatej a pozom domacnost a cele vikendy, drahy bol 6 mesiacov v anglicku, ja tu sama a tehotna,ale tak neschopna som asi a mam armadu pomahacov... alebo proste viem, ze sa mozem spolahnut len na seba a makat.

Bud rada za babicku. Niekedy mam pocit, ze by si mal kazdy vyskusat na par tyzdnov aj iny zivot, aby pochopil, ako dobre sa vlastne ma....

anjelicek26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubina
6. jan 2013

@anjelicek26 suhlasim uplne s tvojou poslednou vetou, ze asi kazdy by si mal vyskusa na par mesiacov ci aspon tyzdnov aj iny zivot, len potom by videl ako je to byt a starat sa sam. Ja mam podobne skusenosti ako ty, ja sama s dietatom v NL, bez rodiny, manzel na pol roka mimo Europy......to by tu potom niektore baby nenadavali, ze im rodicia nechcu jednu sobotu zobrat deti, ale boli by vdacne za kazdu pomoc.........ale to chapu len ti, co to skusili 😉

kykka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelicek26
6. jan 2013

@kykka prosim je tu na koniku koment od teba, ktory by bol mimo mna? Nie je. Si v kazdom mojom statuse, teme. Takto ja charakterizujem stalking. Chorobne upnutie sa na inu osobu. Je mi ta luto.

A k teme... toto su diskusie. Kazdy moze povedat svoj nazor a nemusi sa.nutne.zhodovat s tym od zqkladatelky. Lebo ak chceli len pritakavanie, tak si mohli nahrat svoj statement na ipod a pustat si to do kola. Sto ludi sto nazorov a vypocut si aj iny moze rozumneho cloveka posunut omnoho viac dopredu ako mazanie medu okolo ust.

p.j.jacky
6. jan 2013

Po pravde chapem ta,ale mas naozaj velke naroky na tvojich rodicov,aby strazili 4 deti naraz a este aj tebe navarili.Troska skromnosti by nezaskodilo si myslim.Mne mama navari a je to uzasne.Obrovska pomoc casovo,aj financne,ale nestrkam jej tam este aj malu.Ja chodim k mojej mame casto velmi casto,kazdy den,ci kazdy druhy den.Ale na malu si tam davam pozor ja sama,ked mam vari,alebo ma nejaku pracu.
Preco nedas deti aj skvokre ked maju tvoje deti radi a maju zaujem?
Tvoji rodicia klamu asi preto,lebo vedia ze pravdu asi nepochopis a nechcu ti ublizit.
Dalsie, nemozes u tvojich rodicov zrovnavat svojho muza a brata-ich syna.To je nieco uplne ine.Kazdy rodic si chrani svoje,teda budu viac mat pochopenia a lasky pre tvojho brata -ich syna ako pre tvojho muza-ich zata.

kykka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cawes
6. jan 2013

@amika ahojky chapem ta ako sa citis. Ja som sice trosku v inej situacii, zijem v zahranici a na sk chodime raz za 2-3 mesiace. Ked sa maly narodil zavolala som mamku do zahranicia, prisla ale aj s neterou lebo sestra ju nemala kam dat. Mamka sice rozdiel nerobi ma ich rada oboch ale vadi mi ze sestra si maleho nevsimne a to chce byt krstna. Ked niekam idem musim mysliet aj na nu a neter ale ked iekam ide ona nemysli na nikoho. A je pre mna automaticke ze ked pridem na sk tak mi mamka strazi maleho aby som mohla ist do kina ci na nakup atd. Sme v zahranici len my traja beham kazdy den okolo maleho a domacnosti aj na wc s nim chodim tak si tiez potrebujem odpocinut.

anjelicek26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cawes
6. jan 2013

A este pre vsetky dokonale som rada ze aj moji aj mojho rodicia sa staraju o maleho. Je to moje dieta nikam ho neodkladam, ale ci ho dam na tyzden v kuse alebo budem chodit kazdy den na 2-3 hodiny tak to je to iste. Ved babky sa z deti raduju a ja nemozem byt doma 3 roky na materskej a ked bude mat moj syn deri tak urcite si ich z laskou budem brat.