Nechať dieťaťu rok pauzu po maturite
Dcera zmaturovala a prisla s tym, ze by si chcela dat po skole rok pauzu. Neist na vysoku, nehladat si hned karieru, len si oddychnut, cestovat, pripadne si obcas nieco privyrobit.
Priznam sa, ze mam z toho zmiesane pocity. Na jednej strane chapem, ze nie kazdy ma hned jasno, co chce robit. Na druhej sa bojim, aby sa z jedneho roka nestali dva alebo viac.
Dali by ste dietatu taky priestor, alebo by ste trvali na studiu ci praci?
Vystudovala hotelovu akademiu, teda s nejakymi brigadami asi problem nebude mat.
Ja som rovno po skole sla do prace. Ale nasa generacia bola ina, rodicia nas do toho dost tlacili. Keby som im povedala, ze chcem si dat rok pauzu od povinnosti, vysmiali by ma.
Najviac ma vedia pobavit vyroky, je predsa dospela, moze si robit co chce!!! No nemoze, pretoze ak chce ist na denne studium tak je odkazana ma financnu pomoc od rodicov. Ak nema kam ist byvat, zas je len odkazana na svojich rodicov.
Ja by som ju nenutila ist na VS ak nechce. Rozhodnutie je na nej, ale bud praca alebo studium. Ziadne valat si sunky doma. Ale nech ide zdokonalit jazyk ako au pair do zahranicia. Nakoniec moze neskor studovat aj tam. VS sa da robit aj v 30.tke.
@anonym_autor ak si chce dať pauzu od školy, alebo si ujasniť smer, jasné - lepšie ako o rok meniť odbor. No pod podmienkou práce - pravidelnej. Veď aj to je tak trochu škola.
@anonym_d6a418 lenže ja som si to všimla. a aj som odpovedala. neviem ako ti mám ešte inak napísať aby si to pochopila 😏
@biba_18 radsej uz nic nepis, dik😏
@anonym_d6a418 ty si písala mne 🤦♀️
@biba_18 prelozim ti to, aby si porozumela, co som tym chcela napisat: s tebou sa fakt neoplati diskutovat. Fakt nie. Vsimla som si aj v ostatnych diskusiach, ze si tu "velmi oblubena", uz viem preco😏
@biba_18 prelozim ti to, aby si porozumela, co som tym chcela napisat: s tebou sa fakt neoplati diskutovat. Fakt nie. Vsimla som si aj v ostatnych diskusiach, ze si tu "velmi oblubena", uz viem preco😏
@anonym_d6a418 ale veď ty si písala mne. stačí mi nepísať 🤷♀️ také jednoduché to je…
@anonym_autor Oddýchnuť po hotelovke? Nepovedala by som po nejakom brutálne ťažkom gymnáziu alebo konzervatóriu (kamarátka bola z tých stresov a intríg na opernom speve úplne zničená). No ale k veci - napísala si "prípadne si občas privyrobiť". A medzi tým privyrobením bude vysávať váš rodinný rozpočet?
Ako ... uprimne by ma zaujimalo, od coho si musi clovek oddychnut po strednej 😅 nepoviem po narocnej vyske, po 10 rokoch v praci, po neviem com, ale po strednej?
@chlebikova ja som po vysokej nastupovala takmer hned do prace no snad mesiac som mala volno? A to mam si myslim, vystudovanu velmi narocnu skolu, nenapadlo by ma si po gymnaziu dat rok aby som si oddychla , co to je za blbost
Tzv gap year je normalny ano ale skor to beriem u tych co sa na vysoku nedostanu a ten rok nechcu stravit studiom, o ktore nemaju zaujem
No naozaj za ten rok budu makat
A nie dietatu by som v tomto pripade penaize nedavala
@anonym_autor nie, bud sa zamestna, alebo pojde do skoly. Aj popri praci si vie rozmysliet co chce, financie jej chyat nebudu. Urcite by som jej nefinancovala doma sedenie rok po maturie, cestovat by chcela z coho tym padom? Ja osobne som mala rok volno, odisla som na rok do BA, nasla si prvu pracu co mi prisla pod ruku (za dva dni co som tam prisla som nastupovala, fakt zo dna na den) a o rok som nastupila na vs... skusenosti mi to dalo, ludi som spoznala, a rovnako by som postupovala aj pri dietati ak chce, nech ide... uzivat = pracovat.
Ved je dospela, snad sa moze rozhodovat sama!
@anonym_adf838 presne tak! Určite si je tiež vedomá, že si svoje rozhodnutia musí financovať😉
@anonym_autor ak si bude na to užívanie si a cestovanie zarábať, tak prečo nie
Ano nechala a aj necham,este sa narobia v zivote az az.Aj znama nechala dceru po gympli rok doma,ma brigadu,vzali ju na Vš,vsetko je ako ma byt.
dopriala by som jej rok, ale nech cestuje, nech spoznáva, hľadá si prácu niekde v zahraničí, nech sa ide pozrieť, kde sú v európe univerzity, kde môže študovať zadarmo a nech si dá na budúci rok prihlášku na VŠ, alebo nech si nájde prácu v krajine, kde sa jej najviac páči. Aby bola doma rok na podpore, to nie, to by som ju poslala, nech ide pracovať alebo študovať.
Ak sa už dostala niekam na VŠ, určite nebude problém to o rok odložiť.
Ja by som s rokom pauzy problem nemala, ak ma aspon zakladny plan. Lepsie rok cestovat, brigadovat a zistit, co chce od zivota, ako ist na vysoku len preto, ze sa to ocakava, a o rok ju nechat. Problem nie je rok pauzy, ale rok nicnerobenia.
Ak ma v plane cestovať ale popri v tom zahraničí aj pracovať, ma to zmysel. Je to vyborna vec a ja doteraz lutujem ze som viacej necestovala. Nepoznam nikoho komu by to uškodilo, prave naopak. Ak má však predstavu, že teraz bude mať rok život gombička za peniaze rodičov bude chodiť po dovolenkách tak to straca vyznam. Takí potom zvyknú študovať do 28 aj viac. Daju par medziročnikov alebo vystriedaju niekolko škôl lebo sa stale hladaju a vlastne je to cele o tom, že si chcú predĺžiť detstvo a nechce sa im dospieť
Ak ma v plane cestovať ale popri v tom zahraničí aj pracovať, ma to zmysel. Je to vyborna vec a ja doteraz lutujem ze som viacej necestovala. Nepoznam nikoho komu by to uškodilo, prave naopak. Ak má však predstavu, že teraz bude mať rok život gombička za peniaze rodičov bude chodiť po dovolenkách tak to straca vyznam. Takí potom zvyknú študovať do 28 aj viac. Daju par medziročnikov alebo vystriedaju niekolko škôl lebo sa stale hladaju a vlastne je to cele o tom, že si chcú predĺžiť detstvo a nechce sa im dospieť
@lavender94 Lenže, ako tu vidíš, nie je to len chyba mladých, ale aj divná výchova od rodičov. Aj u nás v rodine to tak bolo a aj to tak skončilo. Už do školy nastúpila neskôr, veď jej nebudú brať detstvo, zmaturovala ako 20-rocná a mamička ju nechala doma. Ďalší rokmi nevzali, kam chcela, tak zasa zostala doma. Študovala 6-rokov a sotva skončila Bc. Menila odbor, neurobila skúšky... Po Bc. si zasa potrebovala rok oddýchnuť a potom išla na Mgr. ktoré nezvládla
Suma sumárum, 30- ročná žena sa natrvalo vrátila do detskej izby. Dodnes je tam, má 35 preč, občas príležitostne brigáduje, občas robí na zastupovanie, doteraz sa nenašla a mamičke to začína vadiť. Nemá smerovanie, ani peniaze, ani vzťah, nemá žiadnu perspektívu. Všetko, čo bolo okolo nej použiteľné, je už v živote inde a ona má akurát frustráciu z vlastného života. Pritom to bolo normálne dievča, len veľmi chránené a rozmaznávané.
@anonym_autor záleží čo to znamená. Ležať na gauči aby sme ju živili? Určite nie. Chce cestovať a spoznávať svet? Jasne ze by som ju podporila pokiaľ na to má financie alebo plan ako to ma utiahnuť.
Pokial nejde studovat medicinu tak uzivat si moze aj popri vysokej skole. Za mna to bolo najkrajsie obdobie. Ked bude sikovna, moze aj brigadovat aj studovat a aj cestovat. Volna maju viacej ako stredoskolaci. Po roku sa jej bude tazsie nabiehat na ucenie, odvykne si a moze sa jej stat, ze uz sa jej nebude chciet a na skolu sa vykasle.
Davala si vobec niekam prihlasku tento rok? Je uz prijata?
@anonym_autor dovolila ale musela by pracovat. Ved nech pracuje a cestuje. Rozne krajiny maju rozne sezóny a niekde si vzdy najde pracu. Ale doma z mojich penazi zadarmiko byvat by som ju nenechala
Ja by som ju určite nenutila ísť na VŠ, pokiaľ nemá jasno, čo chce robiť/študovať. Podporila by som ju, aby si zarobila a cestovala, resp. šla si zarobiť do zahraničia a potom sa rozhodla.
@anonym_autor Primárne nie, v prípade, žeby si ten rok sama ufinancovala áno. Ale môj názor je, že keď človek vypadne "z tempa" učenia, tak sa mu ťažko nabieha po dlhšej dobe na tento režim. Takže by som preferovala pokračovanie vo VŠ hneď po strednej. Ale určite by som ten rok doma nefinancovala.
@anonym_autor ja som tak bola- v tej dobe som sa ale musela prihlásiť na úrad práce po maturite. Pol roka som absolvovala absolventskú prax ( dostávala peniaze za to), potom som pol roka pomáhala v červenom kríži s výdajom oblečenia( nejaké to euro za to bolo). A mala som kopec voľného času. Za mňa to bola taká fajn príprava zvyknúť si chodiť do práce/zodpovednosť a keďže to bolo všetko na pár hodín tak som mala aj veľa voľna.
Ja by som svojim deťom dopriala túto možnosť
@anonym_autor ja som tak bola- v tej dobe som sa ale musela prihlásiť na úrad práce po maturite. Pol roka som absolvovala absolventskú prax ( dostávala peniaze za to), potom som pol roka pomáhala v červenom kríži s výdajom oblečenia( nejaké to euro za to bolo). A mala som kopec voľného času. Za mňa to bola taká fajn príprava zvyknúť si chodiť do práce/zodpovednosť a keďže to bolo všetko na pár hodín tak som mala aj veľa voľna.
Ja by som svojim deťom dopriala túto možnosť
@anonym_b71378 dobrovolnictvo by som podporila aj ja, to je v podstate take vychovne, ze treba sa naucit v istych pripadoch davat a pomahat bez naroku.

@klotildabazarik nie sú z cukru, len počúvajú svoj život a chcú ho žiť podľa seba, nie podľa spoločnosti
@zmrzlinka2021 a za peniaze rodicov