Partner je nezamestnaný a skoro stále spí. Neviem ho dostať z postele

kikalulu
28. máj 2020

Chcela by som sa spýtať ako by ste riešili takúto situáciu. Partner je uz 2 tyzdne bez prace, prácu si aktívne hľadá ale o to nejde. Možno som naivná ale myslela som si a aj som mu to povedala, že keď je už doma mohol by sa aj viac zapájať do starostlivosti o dieťa a o domácnosť (doteraz mi vykrikoval že on chodí do roboty a nemôže aj upratovať aj chodiť do roboty alebo že sa musí vyspať keď ide do práce atď...). Malý vstáva každý deň o 5.00, plus sa v noci raz budí na jedenie. Vstávam k nemu samozrejme ja a každé ráno keď sa zobudí, treba s malým vstať urobiť mu raňajky a venovať sa mu. Potom zvykne ísť ešte na 30-60 min okolo 7:30 spať a ja si zvyknem pospať s ním. Lenže otecko si každý deň spí do 10tej niekedy aj dlhšie a potom si ešte poobede ide na hodinu až dve, niekedy aj dlhšie pospať. A zakaždým je veľký problém dostať ho z postele. Malému sa ako tak venuje ale skôr v tom že ho nosí na rukách a rozmaznáva. Už som mu veľakrát navrhla a prosila ho aby sme sa ráno k malému striedali že každý druhý deň by s ním vstal on aby som si aj ja mohla pospať ale on o tom nechce ani počuť a povedal mi "snívaj ďalej". Pár krát sa stalo že s malým vstal on ale nechal ma vyspať len dovtedy dokým malý nezačal byť unavený, mrzutý alebo nemal plnú plienku (lebo on ho neprebalí, neuspí). Ja za 2 mesiace rodím a tiež by som si občas rada ráno pospala alebo hoci aj cez deň oddýchla. Samozrejme domáce práce, varenie, upratovanie a starostlivosť o malého cez deň je na mne. Štve ma to už len z toho dôvodu, že to nie je fér a neviem ako mu mám vysvetliť, že by nemusel byť taký sebecký a občas by mohol nechať vyspať aj on mňa... Nemáte nejaký nápad ako to docieliť?

gelifil
29. máj 2020

@sonnenshein z akych komentarov?...fakt by ma zaujimalo, co rovbi zena, ked muz sa postara o vsetko 24hodin denne...iba ka ste to brali ta, ze chodenie do prace a zarabanie penazi je v tom zahrnute....vska hadama s astaraju obaja v normalnej domacnosti, ci?

tinapa
29. máj 2020

@kikalulu Pako je to..tresnúť panvicou..😝

buducamama
29. máj 2020

@amelie2017 presne, musi to mat v sebe. Ale vela veci robi aj vychova. U nas ked sme boli deti tak robili domace prace aj obaja moji bratia, sami sa chytili vysavaca, handry aj riadov..Ked si spominam, tak tusim este viac upratovali ako ja. Ja som zas vypekala, lebo to ma najviac bavilo. Ale toto im ostalo, vsetko porobia doma a pomahaju manzelkam v uplne vsetkom.

pseudomonas87
29. máj 2020

@kikalulu už to tu radili dievčatá, odid na jeden deň niekam, urob si voľno, a ich nechaj samých. Ja si myslím ze malý by to prežil a muž by dostal ponaučenie. Ako co toto ma znamenať? Áno, niektorí chlapi to s malými deťmi nevedia, ale zase upracu , navaria, porobia co to na dome/byte.... Ale toto, žiadna pomoc 😣

leskovael
29. máj 2020

Akože s prepáčením by som takému chmulovi nevyprala, nevyzehlila ani nenavarila.... Nie preto že to nema v sebe že ti nepomaha, ale za tu primitívnu odpoveď snivaj ďalej! Akože prepáč ale normálne slovo na neho nemám. Je doma teraz celé dni, tak nejako ti pomáhať má, duplom ked si tehotná...ja naozaj neviem kde na takýchto chmulov chodíte... A to môj nieje extra pracant v domácnosti, ale ja som doma, on v práci väčšinou mam všetko hotové ked pride domov , čo nemam si počká, ale ked bol doma jasne som povedala že aspoň niečo robiť bude (prvý týždeň som tiež kmitala iba ja lebo nebol nato naučený, ale hneď som mu to objasnila že takto teda nie) , ja robim ranajky obedy večere tak aspoň kuchyňu spratat môže po celom dni, hodiť riad do umývačky alebo povysavat sem tam...a aj to robil... Ale keby mi povedal tak primitívnu odpoveď, ako snivaj ďalej, by som mu prisaham aj celý mesiac nenavarila!

lucinkab
29. máj 2020

S takymto si si urobila druhe dieta?

oktobermimi
29. máj 2020

@kikalulu ok chapem mozno ma trapenie za robotu fajn aj moj je chory led nemoze chosit do prace bo je workoholik ako vravi prisiel som zarobit.a to znamena sa narobit a dokaze zo 7dni 6byt v praci denne 16hodin bez problemov a ked bola korona fabrika nerobila neboli brigady bol nempcny ale pomahal my doma zp vsetkym....
jak ze neprebali? Vravis o 2mesiace rodis to ti bude maleho nosit na prebalenie do nemocnice ci ako? Alebo zavola mamicke a hodi starost na nu a bude sladko spinkat? Och ja by som mu dala 🤬 ze z nicim nepomoze? Sebec hlavne ze on si pospinka ved chudatko je asi unaveny z nic nerobenia och toto 🙄🤦🏻‍♀️
To ze je z malim je dovod aby nieco neurobil? Ze domacnost cisto zenska zalezitost?? What?! Moj my pomaha ci je po nocnej ranej poobednej akykolvek cas denna doba mam od neho ZAKAZANE! VYSAVAT, PRAT PRADLO LOZIT PO SKRINACH A UTIERAT PRACH ZVESAVAT ZACLONY toto je jeho starost ja robim len drobne prace okolo bytu lebo sa o nas boji, ato robi vo fabrike tazku pracu chodi po brigadach popri tom a neexistuje aby povedal ze nepomoze alebo spal cely den, ked je my na draka stvrdne my brucho posle ma lahnut si priniesie my magnezium vodu dorobi to co som zacla. Ked spje po sebe si automaticky utre stol zmyje riady...ale zas moj vsetko roby tak ako vydel doma ze sa robi ze domacnost a deti su zalezitost jak MATKY TAK OTCA a nie len jednej strany to takto nejde...
Pises ked sme byvali u jeho otca fu goval tak a tak...a neni to len to ze z otca mal respekt a z teba ho nema? Ze teba ma na haku a neriesi co si myslis 🤔
A inak tak ti poviem ze takto by som to dala 3dni a potom by bol rozhovor v klide co je pri mojej vybusnej povahe tazke ale potom by bol teprv krik o 2dni 🤬 a poznamka "snivaj dalej" oooch do biela rozpalena by som mu dala 🤦🏻‍♀️

siska53
29. máj 2020

@kikalulu no.. mozno je len vyflusnuty po praci..mne sa to stavalo po skuskovom, ale to som.byvala s nasimi.. prosto cxa tyzden-dva, kedze som mala voľno, som.veeela spavala.. potom uz bolo zas ok....
Ale.. odporúčam, kedze uz je doma dva tyzdne a mo by to byt aj u neho znormalizovane.. rozhovor s nim, ze ok.. potreboval si si oddychnut, dala som.ti priestor, ale.. a na rovinu mu povedať, co ocakavas od neho .

oktobermimi
29. máj 2020

@daganov kokso ze? Hej ja by som.mojho tak.dodzubala v jeho rodnej reci ze by sa 💩 na mieste leby da hlasku "snivaj dalej" "boze zasa" kokso, raz dal do chladnicly prazdny plech po nocnom najazde miesto dp drezu tak aom celi den nevarila.bo naloz si tam je v chladnicke na plechu 👏 alebo prazdny tanierik dal do chladnicky ze on este bude jest dobre zlatko dobre za 2minuty bol v policke umyty ciaty utrety uz to neurobil viacej ziatil ze radsej nie 😁
A keby da take hlasky tak by som ho ukamenovala na mieste

tinapa
29. máj 2020

@kikalulu Keď sa bude večer pýtať, čo máme jesť, povedz mu"navar si"..keď bude hľadať čisté slipy, povedz mu "oper si".. A keď sa ťa spýta, kedy navaríš a operieš, povedz mu snívaj ďalej"...

1gabriela13
29. máj 2020

@kikalulu no neviem ako by som takého chlapa ci skôr decko zvládla. Ťažko ho už prevychovas keď bol takto zvyknutý. Ja by som s takým zrejme už nebola. U nás od začiatku sa muž staral ytefaz keď príde z prace, automaticky si preberie on dcéru, berie ju na bicykel, na ihrisko atď takže ja mam 4h denne úplný fajront. Keď bola ešte malá, tak ju aj uspaval a vstaval ku nej. A také ze plienku vymeniť? Ved to som brala ako automatickú vec. Akože neprebali dieťa? Ved to je základ.

kassandra25
29. máj 2020

@kikalulu odist? K rodicom, kamaratke, sama. A nechat si ich uzivat dvoch aj tva tyzdne. Dokazes???? Moj nazor je taky, ze chlapvma makat ako srob od nevidim do nevidim. Ale tak zas 2 tyzdne je tvoj bez prace, to nie su 2 roky, ze? Proste odid na den, dva, tri k rodicom, dohodni sa s nimi, aby ti takto pomohli, vysvetli im a muzovi povedz, ze musis ist sama a nie s malym, lebo hento toto ono a je to tak. A ked sa tam bude dat byt den, spravia sa z toho 4 dni, 5 dní atd.

kassandra25
29. máj 2020

@tinapa aj tak sa dá.

mauzi
29. máj 2020

Môj bol bez práce 2mesiace,spaval veľa, ale zase aj pomohol a urobil veci, ktoré dlho odkladal... Ale tiež to boli treba povedať... Možno si len naozaj potrebuje oddýchnuť, ak predtým pracoval v strese... A ak ti ani doteraz veľmi s malým nepomáha, nemôžeš očakávať, že keď je doma zmení sa to.. Niektorí na to nie sú, aj keď chápem, že si unavená.
Myslim, že pomôže, len ak budeš sebecká, a keď nestane ráno, poobede ich vyzen obidvoch von,a to bude tvoj čas na relax 🙂

mauzi
29. máj 2020

@siska53 triezvy názor 👍 súhlas

evkamotka
29. máj 2020

@gelifil posledny trimester kym bol v praci, mala som na starosti syna a to co som vladala v domacnosti. Ked prisiel z prace, cele poobedie aj cez noc mal syna on aj domacnost, lebo ja som uz nevladala a mala aj rizikove tehu. Teraz ked mame 2 deti, kym je v praci mam na starosti 2 deti+co v domacnosti stihnem popri nich, ked pride domov ma on na starosti starsieho, ja mladsieho a domacnost cca napoly. A to nemyslim ze mam zazracneho muza, bezne v mojom okoli kamarati aj brat boli na materskej, byvaju sami s detmi doma, upratuju atd. ked som chodila na detske cvicenie a plavanie, tiez tam boli aj muzi (co sa starali o tych krpcov). Uplne samozrejme. Ved byvame aj deti mame spolocne. Funguje to tak u susedov nad nami, v rodine, u kamarátov, hocikde

luccija
29. máj 2020

@evkamotka nie všade to tak funguje.Je obrovský rozdiel vzdelanie, miesto bydliska chlap z hornej Oravy Ti nebude dieťa kocikovat vysávať a v noci vstávať.Su chlapi, ktorí to doma nevideli, alebo boli tak vychovavani, že domácnosť deti sú zenina parketa, ale potom nech ženy nepracujú a muzi nech ide dobre živia😊
@kikalulu jednoducho tu starostlivosť rozdelit a stát si za svojim

hippovka
29. máj 2020

@luccija a čo su chlapi z hornej Oravy výnimky, že nebudú robiť nič??

yollanda
29. máj 2020

@kikalulu no stačilo mi to “snívaj ďalej”.... taký cirkus by som s ním narobila že až.... vyprdla sa na jeho špinavé veci. Keď by sa ma spýtal, kedy to operiem, tiež by som mu povedala “snívaj ďalej”

sofiia87
29. máj 2020

@kikalulu rano vstan, zober maleho, daj mu ho nech sa postara a chod si lahnut. A pankovi vysvetli, ze nebyva v hoteli a dieta je rovnako jeho, tak nech sa zacne laskavo starat. Mas druhe dieta na ceste a bude to len horsie ak mu polopate nepovies, ze takto fungovat nebudete, inak sa scvoknes

laurovalubica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelie2017
30. máj 2020

@laurovalubica no moj muz je sefkuchar, ja varim len aby sme prezili, ked nie je doma 😀 ale on je celkovo super, uprace, na nakupy chodi on, zoznam robi on (pred koronou sme chodili spolu), vymysla vylety, stale sa nam venuje. Jasne, ze ma aj svoje muchy, prazdne obaly po celom byte, vecne necha vsade otvorene skrinky, ale uz sa nad tym len pousmejem. S malou je v starostlivosti uplne rovnocenny, jedine s obliekanim ma trosku problem, uz ju zaniesol do jasli v pyzame, v pancuchach 😂😂 ak som nenachystala oblecko. Ale on mal dost zle detstvo a povedal si, ze jeho dieta, jeho rodina nikdy take nezazije.

laurovalubica
30. máj 2020

@amelie2017 v podstate aj on napíšem kilometrovy zoznam nemá problém kúpiť, keď poviem že pome niekam tak ideme malú si tiež zoberie tá už má nachystaný kyblik loptu kolobežku/ bicykel a idú, lenže potom príde výčitka že ja s ňou nechodím von, on musí variť a tak..z domu prišiel naučený že všetko musí mať pod nos polozene a mama si dala skákať po hlave tam rozkazoval a aj rozkazuje otec..

alby2014
30. máj 2020

A on chape, ze je 21 storocie a zena, nie je sluzka, kucharka a obskakujeme len deti aj to len do urciteho veku...? Velmi velmi pomaha prestat robit full servis a ked bude chciet sex, alebo nieco povedz mu...snivaj dalej. Ako priv setkej ucte, ked si skusala rozhovor, vazny rozhovor, mala nerrvy,skusala s laskou....tak uz ti ostava len tato moznost.

queen_mary
30. máj 2020

Nas maky tiez vstava o 5, a s muzom sa striedame, aj ked chodi do prace. Ale on aj s bratom su tak vychovani, makali doma, makaju vo svojich domacnostiach. Chce to rozhovor najorv, krikom a tichym protestom nevarenim a neoranim nic nevyriesis.

laura164
30. máj 2020

Aj môj bol taký, kým som prestala upratovať, nenabrala som mu jesť a nedala pod nos. 2 týždne som z nervov fakt nič neupratala, maximálne umyla riady. Zrazu si všimol, prečo je doma taký bordel, som mu povedala, že nestíham byt s malou 24 hodín, variť, chodiť do obchodu, prať, žehliť, chodiť na ihrisko a ešte upratovať. Stále si mlel svoje, kým som sa na týždeň od vyčerpania nedostala do nemocnice. Bol na všetko sám, ledva stíhal pri malej upratať a to nevaril nič, lebo chodil k rodičom s malou, on nevie varit. A od vtedy sa úplne zmenil, že má obdivuje, co všetko robím doma, že on by na materskej nevydržal, lebo on by to nestíhal. Tak aj keď chodí do práce a poviem mu, že povysavaj alebo vstan ráno k malej v sobotu, tak to urobí ale frfle pri Tom ako každý chlap 😁

annamivo
30. máj 2020

@luccija ja som z hornej Oravy a muzi tu bežne deti prebalia, pokočikuju, aj pohraju sa s nimi, môj bežné varí, povysava, umyje riad. Práveže by som povedala že sú skôr naučený makať ako chlap z " dolniakov, bytovky" ako tu zhora a gazdovky. Áno prvorade je pre nich uživiť rodinu,porobiť okolo domu a potom deti a domáce práce. Ale tak ako žena pomôže vonku tak aj muž pomôže dnu.

mk22
30. máj 2020

NečítalA som rady, ale vieš si predstaviť seba po návrate z pôrodnice.. Ty ubolena unavená novorodenec 24h starostlivosť plus to staršie ktoré on5h vstáva plus sebecký blb ktorý nemá štipku svedomia pomôcť tehotnej manželke.. Čaká ta zshul máš môj obdiv vážne.. Budeš kmitat okolo 3deti..

zuzka1117
30. máj 2020

@evkamotka aj ja mám takého muža, v domácnosti robí v podstate takmer všetko (teda okrem prania, ale zasa aj pozehli). Všetko robíme spolu, žiadne že iba žena sa stará o domácnosť.

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz