Pohreb s malým dieťaťom

flower24
29. mar 2016

Ahojte, potrebujem poradit. Boli ste s malym dietatom na pohrebe? Nasa ma 3,5r. a zomrel jej dedko... Mam dilemu, ci ju tam vziat alebo radsej poprosit kamaratku postrazit. Mala s nim pekny vztah, povedali sme jej, ze je uz v nebicku, ze sa z nej vytesuje a pozera zhora na nu. Prijala to, len smutila, ze chce, aby prisiel...Neviem, ci vydrzi cely obrad len tak sediet a pozerat na smutiacich, ktori placu...ako to zvladli vase deti? Bojim sa, aby ju to nejak zle nepoznacilo.

jana_eyre
30. mar 2016

@sue neviem, ci som len nieco prehliadla, ale okrem jedneho jedineho prispevku o chraneni pred smrtou som si iny nevsimla..

kazdy totiz pise o tom, ze by dieta bud bral, alebo nebral na pohreb, ale az na jednu maminu sa nevyjadril nikto, ze by detom zatajoval umrtie blizkeho.. smrt a pohreb sice suvisia, ale nie su to iste..

janinah
30. mar 2016

Nebrala by som,ale z iného dôvodu,ja by som chcela prežiť pohreb blízkeho aj v srdci,v duši a nie počas obradu strážiť dieťa,vysvetľovať....smrť aj pohreb patrí k životu,netreba z toho robiť strašiaka,dieťaťu predtým vysvetliť o čom to je taká rozlúčka.Moje deti boli na pohreb babke vo veku 6a 8r. a nemali problém.Myslím,že 3,5r. si z toho pohrebu veľa nezapamätá a nemyslím,že by z toho mala mať nejakú traumu.

sue
30. mar 2016

@jana_eyre oki, ale to je o slovíčkarení...väčšina mamín píše, že by na pohreb dietko nebrala.

Ja by som na pohreb dietko nebrala jedine v prípade, ak by nebol variant, že môže niekto v prípade potreby odísť s krpcom pred kostol / dom smútku...

Iste, mŕtveho v truhle by som určite dieťatu neukazovala, moment spúšťania rakvy do zeme mi tiež nepripadá úplne vhodný, ale súčasne mi nepripadá správe dieťa na pohreb nevziať a znemožniť mu tak poslednú rozlúčku so zosnulým...

Preto sa pýtam, kde je veková hranica u mamín, ktoré decká na pohreb nevezmú....

mia18112
30. mar 2016

A ešte k tým maminkám, čo tvrdia, že ich dieťa sa nejakeho pohrebu zučastnilo a nezanechalo to v nich ziadnu traumu...........nikdy neviete, ako a kde sa to Vašim detom ,, uložilo,, v hlavkach. Moze to vyplavat na povrch kludne o par rokov neskor.....a ako sorry, ale zdvihnut dieta k otvorenej truhle je maximalne ani neviem ako to nazvat....nevhodne, morbidne....co ste sa zblaznili ?

gviera
30. mar 2016

@sue To je ťažko povedať, kde je veková hranica. Náš syn má už 12 rokov, rešpektujeme jeho rozhodnutie, že na žiadny pohreb nepôjde, lebo má s tým problém. Podľa mňa sa nedá určiť veková hranica, záleží od povahy dieťaťa, zvykov v rodine ...atď. Každý si pozná svoje dieťa, tak nech sa rozhoduje podľa svojho vedomia a svedomia, či jeho dieťa pohreb alebo nejakú jeho časť zvládne.

jana_eyre
30. mar 2016

@sue to nie je o slovickareni - opakujem smrt a pohreb nie je to iste - dietatu sa da vysvetlit smrt aj bez toho aby absolvovalo pohreb, aj bez toho si moze uvedomit, ze ten niekto tu uz nieje.. myslim, ze moj starsi syn to uz celkom chape, pohreb absolvovat ani nemohol, lebo este nebol na svete, ale chape, ze aj ja som mala mamu, ktora je uz inde..

dieta by som brala na pohreb mozno ak uz by bolo skolopovinne, ak by si uz vedelo predstavit vysvetlene, ze sa tam bude vela plakat, ze kazdy bude smutny a samozrejme ak by sa ono samo rozhodlo, ze tam chce ist.. 3 rocne dieta si urcite vie predstavit, co to je byt smutny, ale zas v takej "koncentracii" ako je to na pohrebe - tak o tom pochybujem..

moje deti ma uz viac krat videli smutnu, aj plakat a vzdy boli z toho rozrusene.. ak by ale naraz videli plakat, tatu, mamu, babku, tety, ujov - tak by toho na neho mohlo byt prilis.. uznavam, mozno su deti, ktore by si to neuvedomili, alebo by sa ich to nedotklo, ja by som ale take nieco neriskovala - pretoze deti su casto nevyspytatelne a mozu reagovat uplne inak ako sme ocakavali..

sense
30. mar 2016

@sue ked nam umrela suseda velmi mila pani, sme dcerke povedali ze teta umrela lebo bola chora a ze je v nebicku a je jej uz dobre a diva sa na nas zhora, napriek tomu sme ju napohreb nebrali, takisto ked chodim na hrob otcovi aj dedkovi a je so mnou tak jej poviem ze ideme zapalit sviecku lebo tam odpociva v pokoji dedko aj pradedko lebo boli chori ale uz im je dobre v nebicku,....takze povedat o smrti je jedna vec ale brat male dieta na pohreb kde je hrba truchliacich ludi niekedy az hystericky placucich mi vhodne nepride....

bjeremiasova
30. mar 2016

@mia18112 brat dieta na pohreb .. Preco nie? Ved to je prirodzena vec v zivote jasneze k rakve odniest dieta nech sa pozre urcite nie ... Ak to dieta samo nechce. Ja som mala 6 rokov ked mi prababka umrela a ja som chcela ist na pohreb aby som sa rozlucila no nasi ma nezobrali .. Dodnes sa tak rozlucim s kazdym mrtvym ze sa na nich pozrem.takze to zavysi aj od dietata.no zobrat to dieta na pohreb aby to vnimalo ... To je ako narodenie dietata nech vie ze su deti z bruska ale nie ze sa rodia z vaginy...

margarita
30. mar 2016

tato knizka je velmi dobra k teme, mame doma, mozem vrelo odporucit

http://www.cestadomu.cz/res/data/037/004415.pdf

lenka110611
30. mar 2016

Mala som 5 keď mi zomrela babka, na pohrebe som stála v prvom rade. Plakala som ako divá, ostatní smútiaci boli zhrození z toho, ako sa tam správam. Čo to vo mne zanechalo? V tom veku som istotne nebola pripravená spracovať takéto emócie - povedať mi že babka zomrela a ísť jej na pohreb sú dve rozdielne veci. Svojej dcére by som to neurobila, to viem. Že smrť patrí k životu jej už vysvetľujem, ale aby to aj videla.. nikdy neviete, ako si to vysvetlí, čo si z toho a hlavne ako zapamätá. Pozor na to.

lvka
30. mar 2016

@flower24 zomrel mi otec, moj syn - 5rocny na pohrebe nebol, viem, ze by ho to velmi ranilo...rozhodla som sa tak kvoli jeho povahe, proste on by to tazko spracovaval..
Moje sestri deti ale zobrali -16, 14, 10 a 8 rokov...10 a 8 rocne veeeelmi plakali, naozaj az tak zadusajuco, ale! nijako im to "neublizilo", proste oni zase maju taku povahu, ze to vyslovene "museli" vyplakat...
Tazko sa to vysvetluje, ale prislo mi to tak uplne prirodzene, ze tam oni boli a moj nie... Skus sa rozhodnut podla povahy tvojej dcerky, najlepsie ju poznas...
Ak mas pocit ze by sa mala rozlucit, skuste sa rozlucit doma, porozpravat sa, pospominat na dedka...moj Alan ma jeho fotku a zapaluje mu taku sviecku na baterku...kazde rano mu zazela dobre rano a chodi za nim na cintorin...
Vyjadrujem uprimnu sustrast...drzte sa

mia18112
30. mar 2016

@bjeremiasova Vieš, nie všetko čo je prirodzene v živote je vhodne pre oči dieťata.......tolko asi.

barla5
30. mar 2016

@janinah 3,5 rocne si uz pamätá, medzi mojich 5 prvych spomienok patri aj obraz stareho otca v truhle, doteraz to mam pred ocami

mia18112
30. mar 2016

A budem sa opakovať, možno sa Vám deti zdaju v pohode, akože bez ,, traumy,, ale naozaj sa môže nejaky vnem, spomienka, resp. ,, niečo,, objaviť omnoho neskor, možno aj par rokov. Proste to vyplava na povrch a potom čo ?

sandrasstini
30. mar 2016

Sorry baby ale nechapem spravam kde pisete ze 3,5 rocne dieta je uz prioravene na taketo situacie. A brat dieta na pohreb je prirodzena vec??? Ale prosim vas. Ano prirodzena vec pre ludi co uz su schopny to vnimat. Pri mi zbytocne ist na pohreb a vysvetlovat otazky preco je v truhle a pre preco preco a naco? Aj tak nepochopi ze je mrtvy lebo nepochopia ten vyraz. Ked sa vas deti take male spytaju ako sa rodia deti? Kotra z vas pre ktoru je pohreb taka bezna vec povie ze sexom? A na otazku co to je odpovie ako to v realite je? Sex je este beznejsia vec ako pohreb ale deti nosia bociany a vcelicky. Podla mna dieta spracuje pohreb ako hocijaku udalost lebo aj tak tomu nechape, ale myslim si ze vo vseobecnosti je zbytocne brat male dietatko medzi poschmurnu smutnu atmosferu a este ho dvihat nad truhlu... Sorry moj nazor aj tak kdo chce zoberie dieta na pohreb a kdo nie nie. Kazdeho vec

sue
30. mar 2016

...ja som bola na prvom pohrebe, keď som mala 2,5 roka...vraj som videla aj pradedka v truhle, ale to si nepamätám, potom umrela moja prababka, keď som mala 4,5 a tiež som bola na pohrebe, pamätám si len ako som otcovi sedela na pleciach a ako som "zakývala" truhle, keď sa za ňou zatvárala brána...viac si nepamätám nič. Syn detto...keď mal tri a pol, zomrela moja babička, mŕtvu ju nevidel, ale na pohrebe bol, počas obradu išiel s otcom von...teraz mal päť rokov, keď zomrel dedko a chcel sa ísť na neho aj pozrieť, najprv sme ho odhovárali, aby si pamätal dedka živého, ale on chcel ísť, tak išiel..."pozdravil ho" z asi 6metrov a odišiel. Počas obradu sedel pri nás. Nemal žiadnu traumu, žiadny stres...veľa sme sa o tom rozprávali a nedémonizujeme ani smrť ani ani pohreby. Učíme ho, že každý sme nejakí a aj hysterické prejavy sú prejavy...


Hm, vôbec sa nechcem hádať, 100% súhlasím s tým, že s veľmi precitlivelým dieťaťom to môže narobiť šarapatu a ublížiť mu, ale...
...nepripadá Vám to tak, že naozaj vychovávame generáciu útlocitných egocentrických tvorov, ktorým my rodičia zametáme cestičku, aby im nebolo ublížené, aby neochoreli, aby sa náhodou nevystrašili, aby si náhodou neuvedomili, že aj ich sa môže týkať bolesť, strata atď...a potom nám z nich vyrastú haranti (ani nebudeme vedieť ako), ktorí nebudú schopní odolať žiadnemu stresu, ktorí sa nebudú vedieť vysporiadať s reálnym životom a podobne?
...preto som sa pýtala na ten vek, že kedy sa to akože zlomí a dieťa je to už schopné spracovať...pretože ak budeme my čakať, kým sa dieťa vyjadrí, že "áno, som schopný ísť do stresovej situácie" tak sa môže stať, že to nevyjadrí nikdy...

anjeli_k
30. mar 2016

Ahoj.urcite na ten pohreb malu neber.ma tri a pol roka je este malicka a urcite by znasala zle, keby videla kopec ludi v ciernom obleceni plakat.podla mna deti do 10rokov na pohreby nepatria.nikdy nevies ako by to na nu zaposobilo a potrebujes mat doma kopec otazok, na ktore tazko odpovedat?ak mas dobru kamaratku, ktora je ochotna postrazit ti ju, tak nech ide radsej tam.

kaktusik007
30. mar 2016

@flower24 urcite ju tam neber. Ja som bola ako stvorrocna na pohrebe a nocne mory z toho som mala este ako 15 rocna, zazitok na cely zivot...

dieta v tomto veku si uz je schopne naozaj natrvalo zapamatat veci, ktore v nom zanechaju brutalnu stopu (ci pozitivnu alebo negativnu) a poviem ti, ze pamatat si stareho rodica iba ako lezi v rakve nie je zrovna mile spominanie... (pretoze to pekne, co som so starym rodicom zazila, na to som proste zabudla... ale na to, ako vyzeral v rakvi a ako ho tam zatvarali a klincovali to, tak na to sa fakt zabudnut neda...

mne teraz zomrel stary rodic, prarodic mojim detom... ako jedina vnucka som mu na pohrebe nebola - nemala som kam dat deti a presne kvoli mojmu zazitku v detstve som odmietla aby moje deti mali rovnaky zazitok

yollanda
30. mar 2016

Mna donutili ist na pohreb dedka a strcili ma rovno pred rakvu. Babka odpadavala, ludia rucali jak divi a ja mam traumu dodnes

kaktusik007
30. mar 2016

@sue z casti mas pravdu. Smrt je prirodzena. Mozno ak by som ja sama nemala z toho traumatizujuci zazitok a pamatala si pohreb ako zamavanie truhle, brala by som to uplne inak.

Podla mna 6 - 7 rocne dieta uz na pohreb patri. Pozriet na mrtveho asi nie, resp. podla rozhodnutia dietata, neponukala by som mu tu moznost, ale ak by ju samo navrhlo, tak OK. Akceptovala by som.

Mensie dieta podla mna nie. Mozno z dialky a na kar, ale urcite nie do prvej rady.

jana_eyre
30. mar 2016

@sue a ja som svoj prvy pohreb absolvovala ako 17rocna, prvy krat som videla svoju mrtvu mladu tetu - na ktoru bol strasny pohlad.. nikdy ma nasi nejako od informacii o smrti nedrzali samozrejme mi vysvetlovali a ja som vedela co to znamena, ale ked som bola mala nikto blizky mi nezomrel okrem dedka, s ktorym som ale nemala vlastne ziaden vztah /vidavala som ho raz do roka a nejako sa o mna nezaujimal, takze jeho smrt sa mna ako dietata nejako vyrazne nedotkla a pohreb mal od mojho bydliska velmi vzdialeny, bol tam asi iba otec so starsimi surodencami/

ale nemam preto pocit, ze pri absencii takychto zazitkov by zomna vyrastol "utlocitny egocentricky tvor", ani zeby som sa nevedela vysporiadat so zivotom ako takym..

na to, aby nam z deti vyrastli taki "haranti" ako pises by bolo potreba omnoho viac roznorodych situacii, pred ktorymi by ich rodicia chranili a tu sa vsetci bavime iba o jednej situacii a to pohrebe..

nemyslim, ze je potrebne aby take nieco dieta absolvovalo, pre nejaku buducu vychovu, ci uvedomenie si, ze smutok sa tyka aj jeho.. je potrebne pred dietatom nic nezamlcat, vsetko vysvetlit, ale prezit na vlastnej kozi to nemusi..

martinsv
30. mar 2016

...nemam dieta, ale ja osobne by som ho nebral.
Pohreb je celkom slusna zataz (emocna) aj pre dospeleho cloveka.

mily7
30. mar 2016

@flower24 malý ma teraz štyri a mesiac čo sme pochovali dedka. Malému som vysvetlila že he v nebi tak ako ty a že my pôjdeme do domu smútku ,do kostola pomodlit sa. Za ten čas on bude s babkou na prechádzke, môžu ísť domov napr. Zomrel jeho pradedko takže svokra nemusela byť na pohrebe a došla mi pomôcť s deťmi. Na to oni boli na obrade,malý chcel ísť dnu pozrieš tak. Nakoniec bol aj pri pochovávani a bral to normálne. Myslím že to vyšlo super v rámci účasti. Ja som mohla byť v klude na pohrebe,malý bol s babkou ktorú pozná, zároveň sám chcel tak sa zúčastnil pohrebu,tým pádom má už aj takúto skúsenosť. Ak sa dá urob to takto formou strazenia.

kikina84
30. mar 2016

@flower24 ja by som jej vysvetlila ze dedko isiel do nebicka,ze je s anjelikmi,ale v tomto veku by som ju na pohreb nebrala..aj tak tomu nebude rozumiet ..urcite by som jej ho potom pri kazdej prilezitosti spominala ,aby naneho nezabudla a keby bola starsia a chapala by pojem smrť,tak by som ju vzala dedkovi zapalit sviecku..a povedala jej o tom viac.. 🙂

bjeremiasova
30. mar 2016

@mia18112 vsak som pisala ze kuknut sa na mrtvolu asi nie no ked je to vacsie dieta a samo to chce . je to dost individualne..

koniarova
31. mar 2016

@sue Asi nečítaš pozorne. Ja som si žiadny príspevok o chránení pred smrťou neprečítala. Všetky maminy tu píšu, že deťom vysvetľujú čo je smrť a ako veci spojené s pohrebom prebiehajú. Vysvetlím, , ale nemám potrebu demonštrovať to názorne.

koniarova
31. mar 2016

@sue Aj to ako prichádza dieťatko na svet mu vysvetľuješ. Nemyslím, že budeš mať potrebu mu to názorne ukázať.

zuzin78
31. mar 2016

dieta na pohreb nepatri. Nech si zosnuleho pamata ziveho a nie ako lezi v truhle .
Ja sisvojho dedka pamatam ako lezi v truhle a nie aky bol zivy :-/ nas nemali kde nechat , nechapala som preco musim byt ticho , nic nepovedat, mala aom asi 5 rokov . :-/

zuzin78
31. mar 2016

@sue nemyslim si , ze ked sa deti nechodia na pohreby , vyrastu z nich ako si ty "haranti"

diridiridin
31. mar 2016

Tí haranti sú haranti možno pre to, že sú rozmaznaní... a hlavne sú takí,ako aj rodičia, lebo decko je predsa odrazom rodičov - to my dospeli zijeme pohodlny zivot...

Nemyslim si, že keď dovlečiem dieťa na pohreb a ukažem mu kolobeh života, tak z neho nevyrastie harant :D ak bude po mne, tak viac uz na pohreb nepachne.

Moje dieta ak nebude chciet, tak pre mna za mna nech nejde na ziadny pohreb nikdy v zivote. Nie je to nutnost,ako umyvat si zuby.