Pozvať na svadbu či nie?

dena2424
5. júl 2018

Ahojte mám takú dilemu. Za 3 mesiace mame svadbu uz dávno mame vytvorený zoznam hostí aj menovky už sú doma nachystané. A dnes mi priatelova babka hovori vraj musime pozvat nejakeho priatela tety mojho priatela ktoreho si nasla nedavno lebo bol uz na jednej ich oslave ... naozaj musíme? Je mi blbe ho pozvat ked ani nebude mat menovku. Mám na to kaslat?

rakywanda
6. júl 2018

a akože tá teta je nesvojprávna? keď ste ju pozývali na svadbu, nepovedala, že má partnera?

takaakoty
6. júl 2018

@hope252 Ty uz si mala svadbu? Je bezne, ze nevesta a zenich nepoznaju vsetkych partnerov sesternic a bratrancov. Zvlast ak sa jedna o vacsiu svadbu so sirsim okruhom rodiny.

ankare
6. júl 2018

Pozvite ju aj s partnerom. Bude sa teta lepsie bavit. 😉

stankadu
6. júl 2018

nemusíš ho pozývať. My sme mali malú svadbu, tak boli všetci bez partnerov. Ved to by sme museli mať o 6 ludí navyše. Ja som jasne stanovila, že takto to bude. Jedine jedna sesternica mala partnera, ale už boli snúbenci. Manžel dokonca nepozval ani deti svojich krstných.

slapina
6. júl 2018

Dosť záleží aj od toho, aká skladba hostí bude na vašej svadbe. Vieš či pozývaš len tých najbližších, partnerov ktorých nepoznáš.. No a to má byť len jedna osoba navyše, tak by to nemusel byť až taký problém, či?

hope252
6. júl 2018

@takaakoty áno mala svadbu už 10 rokov dozadu. A poznala som všetkých

ukulela
6. júl 2018

baby, hadam sa zhodneme, ze ak svojho partnera uz teta zaclenuje do rodiny, tak je slusne ho pozvat. taktiez u nas v okoli je standardom s pozvanym pozyvat aj jeho partnera - na svadbe sa ide clovek bavit, ak je sa, tak s kym? ako som pisala - ja osobne by som sa opytala asi tety, ci chce prist sama, alebi uz aj s partnerom. ja sa napr svadobcanom snazim za pozvanmie revansovat darom / financnym obnosom v hodnote, ktory prevysuje naklady spojene s mojou pozvankou. predpokladam, ze teta s partnerom by tiez naklady na seba takto "uhradili" ...
tiez ale plati, ze ine je to pri svadbe o 20 ludoch a ine o 80 .... ak je to vacsia svadba, tak by tam partner mal byt samozrejmostou.

cecilia68
6. júl 2018

@stankadu Trochu divné...to by som mužovi musela povedať, že ty ostaneš doma, lebo pozvali len mňa? Radšej by som nikam nešla😢

mala_hobitka
6. júl 2018

Základ je, že nevesta so ženíchom majú právo rozhodovať o tom kto je alebo nie je pozvaný bez ohľadu na ostatných...je to predsa len ich svadba a ich deň. Druhá vec je, že takto to väčšina párov nerobí, lebo sme ľudia a berieme aj ohľad na druhých,,,, samozrejme do určitej miery. V tomto prípade záleží hlavne na dvoch veciach:
V prvom rade aký vzťah máte (alebo ženích má) s danou tetou. Pokiaľ majú naozaj pekný vzťah (aj keď sa často nevídajú) tak by som tetuške zavolala a spýtala na jej názor k veci - ak partnera tam chce, nech ho vezme. Ak sú tie vzťahy skôr chladné a tetuška je do počtu (alebo pre dôvod... keď som pozval A tak pozvem aj B) tak tam by som to neriešila vôbec a jej partnera nepozvala.
V druhom rade záleží na počte hostí. Pokiaľ robíte malú svadbu len pre rodinu a už tak ste museli vyškrtnúť iných (pre vás omnoho dôležitejších) ľudí, tak by som do zoznamu už v žiadnom prípade nepridávala tieto +1 osoby. Ak však robíte väčšiu svadbu tak jeden človek navyše sa už veľmi rýchlo stratí.

stankadu
6. júl 2018

@cecilia68 prečo divné, nikto nebol ani ženatý, ani vydaté baby tam neboli, všetci boli mladý a podaktorý mali partnerov, no ešte nebývali spolu. Jedna mala snúbenca a toho sme pozvali. Chcela som tým len povedať, že je to ich svadba a nevesta a ženích si rozhodujú o tom, kto tam bude a kto nie. Nie je to povinnosť.

cecilia68
7. júl 2018

@stankadu Ja viem, že to nie je povinnosť....ale slušnosť 🙂 A oprav si nominatív plurál, zlatko 🙂

bielavila
7. júl 2018

U nas na vychode sa pozyva so sanozrejmostou aj partner, neviem si predstavit ze by mna pozvali a mojho vtedy este iba partbera( dnes uz manzela) nie, partnerov pozyvame aj na velke oslavy, takisto aj vo firme ak ma niekto okruhle natodky a robi oslavu pozyvaju aj mna ako muzovu partnerku...iste ze teta je blizka rodina takze ja by som to brala ako samozrejmost... ale iny kraj iny mrav...a je iba na tebe ci ho pozves alebo nie, nikto ti do toho nema co kecat ked nechces

johanna_b
9. júl 2018

jezis tak to je blbe! babka ma asi pravdu ked uz nol v rodine aby sa teta neurazila. mna by to urazilo keby pozvali len mna a mojho muza nie. a vedeli by o non

libawet
11. júl 2018

@dena2424 nemusíte, platí to babka alebo vy?

dadus_ka
11. júl 2018

@dena2424 podla mna ma kazdy pravo na doprovod. My sme dali každému možnost priviesť si doprovod, dokonca mi kamarat svoju frajerku ani nenahlasil den pred tym sa ubytovali tak som sa to dozvedela takze na tabuly rozmiestnenia stolov nebola ale menovku som den pred tym dorobila ručne... Ty máš na to ešte 3 mesiace to je kopec času zariadiť, este je možné že par ludi co uz sa nahlasilo ze pridu tak ani nepridu.

whatever1
13. júl 2018

@dena2424 ja by som ho asi pozvala...Na svatbach sa pocita s tym ze hostia pridu v paroch. Moze sa stat ze sa teta urazi a nepride ani ona. Babku to mozno nenapadlo z vlastnej hlavy, co ak sa o tom s tetou rozpravala a preto ti to povedala. Mne by to stalo za to aspon pre klud v rodine..

whatever1
13. júl 2018

Este dodam, v case ked som zacinala chodit so svojim priatelom nas pozval na svatbu jeho dlhorocny kamarat. Asi mesiac pred svatbou som sa dozvedela ze nevesta chce aby hostia chodili samostatne, bez partnerov.. Ale to uz som bola pozvana... Zenich to oznamil mojmu priatelovi, vraj mu to bolo strasne trapne(co sa necudujem) a ze ak by to mal byt problem tak nech teda pridem aj ja. Ja som sa neurazila, ale dodnes si krutim hlavou. A priatel sa rozhodol ze nejde bezo mna ze sa mu samemu nechce medzi cudzich...