Priateľ mi nechce vrátiť čo je moje. Ako postupovať?

zdenculik
29. jan 2015

Zdravím Vás, potrebujem poradiť.
Rozchádzam sa s priateľom kvôli jeho nevere, rozchod je zlý ... problém je ale v tom, že viac ako 4r bývame v spoločnej domácnosti, byt je jeho.
Pri kompletnej rekonštrukcii bytu som investovala dosť značnú finančnú čiastku či už do prác, materiálu alebo zariadenia bytu. Zhruba to bolo okolo 9000-10000 eur . Zdokladovať viem niečo ale možno len 5000-6000 eur, ostatné šlo v hotovosti, robilo sa svojpomocne a po známosti.
Tiež som vzala 5000 úver na auto, ktoré je ale písane na jeho meno (kedže dvaja nemôžu byť, a kedže sme sa vtedy ešte milovali nič nešlo na papier). Tiež som vzala úver 3000 eur a vyplatila pozemok, tiež písaný na jeho meno, kúpený lebo sme chceli stavať chatu. Ten sa však predal za 1500 eur (moja strata 1500 eur) a peniaze sa investovali do druhej chaty ktorú sme kúpili z úveru ktorý vzal prezmenu on. Chata je písaná na jeho meno, odmietol ma udať ako spolumajiteľku, vraj to nejde a veď on by ma niky neoklamal. Verila som mu. Samozrejme že som do opravy a zariadenia chaty znova investovala. Niečo zdokladujem ale určite nie všetko... Je pár ľudí čo dosvedčia že som čo to zaplatila, niečo mám na výpisoch z účtu. Je mi jasné že je na koni, chata vyplatená z jeho úveru, to že 3000 eur je v keli ho netrápi. Že ja som mu nič nedala. Na papieri nieje nič spísane, veď sme sa mali radi.

Nič mi teraz nechce dať, jediné čo stále opakuje dookola je že si môžem vziať veci z bytu (teda nábytok čo som kúpila) a mám isť kde chcem... som zúfala, úspory sú v ťahu emoticon potrebujem znova úver, tentokrát na vlastné bývanie. Navrhla som predaj auta a chaty ale o tom nechce ani len počuť. Že všetko je jeho a ja som mu nič nedala.
Poprosím komentáre typu "no si blbá" a podobné trefné poznámky mi tu nepíšte ... potrebujem naozaj poradiť, nie poučovať že som mu nemala veriť, to už viem aj sama.
Chcem vedieť čo sa dá robiť, či je možnosť podať nejakú žalobu alebo niečo také... aké mám šance aby mi dal aspoň čo to z týchto investícii späť a pod.
Ďakujem za každú radu .... emoticon

ellabella22
29. jan 2015

Ahoj, ja by som sa obratila na pravnika a spytala sa ako mas postupovat. 🙂 ci mas nejake moznosti, ako to vies zdokumentovat, atd...momentalne zial ty tahas za kratsi povraz :/...to su fakty 😒 V buducnosti sa z toho pouc. Co ta nezabije, to ta posilni! Hlavu hore! 🙂

maria1989
29. jan 2015

jednoznačne ešte zainvestuj do dobrého právnika. držím palce.

sue
29. jan 2015

@zdenculik presne ako píše @ellabella22 , jedine právnik, ale myslím si, že ťaháš za kratší povraz a bohužiaľ si urobila naozaj chybu v tom, že ste žili "nahromádke" a nijak si si "nepoistila" svoje investície do jeho majetku 😔 takéto veci sú problematické aj pri rozvode, nieto ešte pri vzťahu bez papiera 😔

Držím palce, ale nevidím to pre teba ružovo 😔 pozitívom je, že musíš byť veľmi šikovná osôbka, keď sa ti podarilo toľko toho nazhromaždiť, takže ak by to aj dopadlo zle, tak sa rýchlo (už poučená) pozviechaš...

Zároveň dúfam, že si túto tému prečítajú všetky slobodné babule, čo tvrdia, že manželstvo a rozmýšľanie dopredu (a teda aj na možný rozchod) je zlatokopské, vypočítavé a podobne 😔

opicaskorica
29. jan 2015

pravnika!

manzanillaa
29. jan 2015

Pekne sa na Tvoj úkor obohatil☹ Tiež by som ako poslednú investíciu urobila investíciu do dobrého právnika, hľadaj všetky účtenky, kamaráti nech Ti idú za svedkov, výpisy z účtov...

nuvaring
29. jan 2015

ty kokos....až mi zabehlo....

velkacica
29. jan 2015

@opicaskorica @maria1989 @ellabella22 @manzanillaa je však možné, že na právnika si bude musieť vziať ďalší úver; pritom výsledok je veľmi neistý, dokonca bez papierov (napr. LV k bytu, chate) i jasný...

zuzka_puska
29. jan 2015

No, nieste manželia, on ta nema co vyplácať.... To ze ty mas nejake bločky, je sice pekne- avsak ako chces dokázať ze to vsetko slo do jeho bytu? On sa moze aj tym ohradit, ze tie veci kupil on, a ty mas len tie blocky... Podla mna kebyze to das na sud- nieco by si teoreticky mohla dostat... Ked bude sudca/ sudkyňa zmyslat ako ti v súdnej sieni(myslim tu sieň co chodi v tv) v tom pripade ale rátajú s tym, ze ak to das na sud- moze a nemusi skončiť v tvoj prospech, a plus budes potrebovat par stoviek na súdne trovy-ak by neskončil v tvoj prospech. Jednoducho- keby ste boli manželia, vsetko ide napoly... Ale kedze nie ste, ty nijak nedokážeš, ze veci od kt. Mas doklad su skutočne tie z jeho bytu.... Ťahas sa kratší povraz, on je na koni a tebe v podstate ostala nepekne skusenost, a pozicky ktore musis splácať ty... Mas ponaučenie, do budúcna.

womankc
29. jan 2015

nechápem, ako sa ten človek môže ráno pozrieť na seba do zrkadla ..................chrapúň. Tak poviem srať na prachy, karma ho dobehne , tomu ver . jediné , čo môžeš urobiť , dobrý právnik
prajem šťastnejší výber partnera do budúcna

karin1811
29. jan 2015

@zuzka_puska čo to táraš? @zdenculik určite to nenechaj len tak, to, že on je momentálne vo výhode ešte nič neznamená! Veľa šťastia!

maminuska
29. jan 2015

Hm jasný výsledok života na " hromádke " v kombinácii s debilitou a vychcanosťou tvojho expriateľa. Bohužiaľ takto končí množstvo družiek , často aj s deťmi a po rokoch vzťahu bez ničoho , to už taká romantika nie je .... "že veríme si ".
Samozrejme je to v povahe toho človeka, aj druh sa pri rozchode môže zachovať seriózne, len to je tak zriedkavé že až , človek sa pri rozchode/ rozvode často stáva sviňou na ntu.

maznacik007
29. jan 2015

je otazne ci ta ten dobry pravnik a a natahovanie sa po sudoch nebude stat viac ako si stratila s tymto debilom ... mala si ist k pravnikovi predtým ako si vrazala peniaze do cudzieho majetku ...

mas nejake zmluvy ze to bola pozicka .... a pod ... predpokladam ze nie .. zili ste len na hromadke nas pravny poriadok ta nechrani ...
trosku drahe poucenie ale za blbost sa plati ....

ladyblcha
29. jan 2015

pravnik. a este mi napadlo, ze mozno takto reaguje iba v emocii, ktoru teraz prezivate. ze ked vychladne aj on, mozno bude pristupnejsi a chladnou hlavou uzna, ze je chlap a postavi sa k tomu spravne. neviem aky je charakter, niekedy robi ex len na just. ale nenechala by som to tak. bila by som sa o to, co viem dokazat. vypisy z uctu, korenspodujuce s datumami nakupu hnutelnosti a nehnutelnosti su super. to by mohlo obstat, ak si on nespravi zmluvy antidatovane o pozickach od znamych. skratka skusit sa s nim dohodnut bez sudu, len na zaklade zdraveho rozumu, s chladnou hlavou, krok cislo 1, inak pravnik zaroven ako krok 2.

nokinecka
29. jan 2015

k veci poradiť neviem, no 100-násobne sa mu to vráti, to viem naisto. Kurnik, neznášam takéto jednanie! som sa rozčulila práve. držím ti palce!

mysicka36
29. jan 2015

Tak teda toto je gól. Ano, môžeš si nájsť právnika ale vela toho nezmôžeš bohužial. Otázne je že či to čo vysúdiš nebude akurát na súdne trovy + právnika.

matko10
29. jan 2015

Nie som si isty, ale ak by si vedela dokazat, ze ste byvali minimalne 2 roky v spolocnej domacnosti, trvaly pobyt a tak, tak normalne si podaj na majetkove vysporiadanie.Vztah druh druzka zijuci v spolocnej domacnosti 2 roky sa berie co sa majetkh tyka ako manzelstvo.......cize aj na chrapunov ako tvoj ex zakon pametal.

haslerka27
29. jan 2015

Mam kamosku,to iste preziva... Neviem čo poradiť,snáď nebrať takéto zavazky s človekom s kt.len žijete.ziadne puto,istota,len dlhý potom hoľa rit

igor211
29. jan 2015

Normalne ho mozes zazalovat, je uplne jedno ze nie ste manzelia. Spocitaj si veci co mas - a je jedno ze to bolo bez blocku - pretoze na SVK plati ze aj ustna dohoda je normalna obchodna dohoda.

mala_hobitka
29. jan 2015

V tomto pripade ti zostava asi len sud. Ano je mozne podat navrh na sud myslim ze toto spada pod bezdovodne obohatenie + mozes vyhrat uhradu pravneho zastupenia a sudnych trov - to treba dat do zaloby.
Mas nejake doklady, mas aj svedkov takze je velka sanca ze to pojde.
+ si poucena ze nabuduce na vsetko budes spisovat zmluvu

katarinamarkova
29. jan 2015

ked nechce mas pravo vymahat sudnou cestou. casto sud prihliada nielen na blocky ( ved vsetci vieme ako to chodi ) ale aj na priame svedectva - ja som jej tam prerobil toto, ona toto kupila zo svojej vyplaty, vypis z uctu, platba kartou.....
a pre buducnost - vrazaj len do toho co je tvoje - ked uz nie svadby a BSM, tak aspon vyriesit podiely vo vlastnictve

mima9999
29. jan 2015

Ahoj,necitala som všetky komenty co tu máš,len zopar,ale podla mna ked spolu byvate uz niekolko rokov, neviem ale kolko to musi byt,aj ty mas prava,nemôže ta len tak ,,vyhodiť,, len by som fakt zistila u pravnika ako to je. Lebo aj spoluzitim sa nadobudaju nejaké prava,nevadi ze nie si pisana ako spolumajiteľ. Ale ešte by som flintu do zita nehádzala. Drzim ti palce,nech ti to dobre dopadne 😉 Pripadne napis co poradil právnik,možno sa zide aj iným v podobnej situáciu rada.

sasa1310
29. jan 2015

a ty si bola kompletná? Kupuješ a nič nenapíšeš na seba? Nechápem.
Kto platí úver za auto ? Ty, tak prečo si to napísala na neho?
Ani som to nedočítala...chalan vedel čo robí a len ťa finančne zneužil. Právnik ti moc nepomôže ak je nehnuteľnosť písaná na neho aj auto. On je právne majiteľom a je jedno či si investovala do toho alebo nie

katmi
29. jan 2015

dôkazy, dôkazy a zas len dôkazy.. papierové podotýkam.. a nie dôkazy typu "jedna baba povedala".. súd ti v tomto prípade veľmi nepomôže.. na výpovede "kamarátskych" svedkov sa totiž veľmi neprihliada..mne nepomohol ani v prípade, že som mala všetko zdokladované.. resp. áno, pomohol, vydal rozsudok, že mi je dlžný toľko a toľko a tým to aj padlo.. rozsudok právoplatný a vymožiteľnosť nulová, nakoľko herec sa stratil do neznáma.. počítam že v živote tie peniaze už neuvidím... stálo ma to nervy, peniaze navyše ( nemalé, pretože výdaje na súdne trovy a poplatky sú obrovské).Tak mi ostáva popriať ti len veľa šťastia a máš ponaučenie do budúcna.. tak,ako aj ja som mala aj ja 🙂

irusa
29. jan 2015

Poprosím komentáre typu "no si blbá" ....no toto je trefne

marcelatje
29. jan 2015

Určite sa obráť na súd aj keď neviem či ti to bude niečo platné. Ja som mala pred notárom podpísanú zmluvu, kopec listinných dôkazov, súd som vyhrala ľavou zadnou pred troma rokmi a ešte som nevidela ani cent 🙄 keď je raz niekto chrapúň (čo tvoj ex očividne je) nepomôže asi nič 😒

ninusinka
29. jan 2015

Ach s akou chuťou by som ho riti nakopala!

klincek
29. jan 2015

Rozhodne to nenechaj tak. Stacia dve-tri navstevy u advokata a mozno ani k sudu nedojde.
Co sa tyka bytu, vies zdokladovat polovicu investovanej sumy-super. Pokial ide o druhu polovicu, pomozu ti cestne prehlasenia ludi, ktori bud o tych pracach a platbach za nich vedeli (rodina, kamarati),a lebo ich dokonca realizovali (remeselnici). Ak sa pozries do vypisov z uctu v tom case, zrejme najdes vybery vacsich sum, ktore sa budu casovo zhodovat s vykonom urcitych prac v byte..to nebude nahoda 😉. Svedectva by ti ich mohli pomoct "sparovat".
Pokial ide o uver na auto, vies preukazat, kedy a kolko penazi si dostala z banky, a kedy a komu si ich previedla (myslim predajcu auta), nie? To, ze sa auto napisali na ex-a, je uplne fuk. Staci ti preukazat, ze si don investovala. To iste s uverom napozemok. S druhou chatou sa mozno tiez bude dat nieco vymysliet. Takze pohladaj papiere a objednaj sa u pravnika. Mozno bude stacit jedna predzalobna vyzva v jeho zastupeni, a chalan si to rozmysli.

danielahamar
29. jan 2015

"klobúk dole, pred takých chlapom, to je na titul" 😀 len právnik, prípadne nejaký bezkrkáči 😅 od začiatku vedel čo robí a ty si mu naletela

janickacrazy
29. jan 2015

Mojej kamoške sa stalo niečo podobné, dokonca spolu žili 10 rokov a kúpili si akože spolu byt, len on ju zabudol napísat na list vlastníctva. Je pravda, že on zarábal v tom čase ovela viac ako ona, ale pekne ju ošklbal. Kúpili spolu aj auto a to na splátky, napísané bolo na neho. Ked sa na nu vykašlal, tak jej milostivo ponúkol auto, ktoré bolo treba ešte asi 2 roky splácat po dost velkej sume, pričom ona ani šoferák nemala a zarábala tak málo, žeby ani na tie splátky nemala peniaze. Odišla fakt len so svojimi osobnými vecami a pár kusmi nábytku. A taká velká láska to bola, ach!

marce63
29. jan 2015

Skompletizuj všetko, od čoho máš doklady, urob kvalitné kópie, pretože klasické bločky sú citlivé na teplo aby to bolo vôbec identifokovateľné, musíš sa poistiť, všetky výpisy z účtu, prípadne požiadaj banku o výpis konkrétnych platieb / je to spoplatnená služba/, Keď doklady zosumarizuješ. pospomínaj si, čo konkrétne ti môžu dosvedčiť dôverihodní svedkovia a vopred to s nimi prekonzultuj, najlepšie by bolo, keby každý spísal vyhlásenie k danej veci, s príslušnými náležitosťami / identif. osoby, rod, č,; č. OP/, urob aspoň dve overené kópie, stačí overit na príslušnej matrike, poplatok 0,5-€ za jedno overenie dokumentu. Skontaktuj sa s právnikom, ktorého ti ozaj niekto doporučí a spolu preberte všetky materiály. Potom nasleduje otázka, či sa ti vôbec oplatí podávať žalobu na súd a hlavne aké budú predpokladané súdne trovy, pri určitom množstve pojednávaní a odmena právnika. Ďaľšia možnosť je skúsiť mediátora. Ak sa partner správa arogantne a vôbec nie je prístupný diskusii, prípadne už má ďaľšiu známosť, je možné, že sa komunikácia medzi vami bude zhoršovať. Sú prípady, keď vymenil zámok a družka sa už do bytu nedostala. Takže si v prvom rade rýchlo rieš bývanie a keď súhlasil, s odvozom zariadenia bytu, tak si ho urýchlene odvez, lebo je možné, že sa k nemu neskôr nedostaneš.