Priateľova reakcia ma zarazila
Ahojte,
potrebujem počuť názor nezainteresovanej osoby. Zomrela mi babka (boli sme si veľmi blízke prakticky ma prvé 4 roky môjho života vychovávala). V nedeľu je pohreb volala som s mamkou no tá je po operácii a tato má covid takze na pohreb ísť nemôžu, ja tam samozrejme chcem ísť. Je to 3 hodiny cesty autom od mesta kde žijem. A tu nastala situácia, priateľa som sa spýtala či pôjde na pohreb so mnou ( s babkou sa síce nepoznal, no vie ako mi na nej záleží) a jeho reakcia bola že to nie lebo zabije celý deň a navyše sa dohodol s jeho otcom ze idu čistiť studňu. Ostala som ako obarená mám sto chutí mu zbaliť veci a nech si ide ta. Poraďte baby som precitlivená alebo by sa vás takáto reakcia dotkla tiež?
Ďakujem za každý názor
Stručné zhrnutie
- Partner, ktorý označí sprevádzanie partnerky na pohreb za „zabitý celý deň“ pri ceste 3 hodiny tam a 3 hodiny späť, vyvoláva v diskusii otázky o empatii a schopnosti byť oporou v dlhodobom vzťahu.
- Praktické riešenia uvádzané v diskusii zahŕňali ísť na pohreb samostatne, požiadať o sprevádzanie priateľku alebo člena rodiny, alebo zabezpečiť livestream pohrebu pomocou stojanu na foták s držiakom na mobil a zakúpenia denného balíčka mobilných dát.
- V diskusii konzistentne padali odporúčania prebrať situáciu s partnerom priamo, sledovať opakujúce sa prejavy nedostatku empatie a podľa potreby zvážiť ukončenie vzťahu ako reakciu na dlhodobý nedostatok podpory.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zabezpečiť, aby rodičia alebo príbuzní mohli sledovať pohreb na diaľku?
A: V diskusii odporúčali urobiť livestream z pohrebu pomocou stojanu na foták s držiakom na mobil a ak nemáte dosť dát, zakúpiť si denný balíček mobilných dát.
Q: Čo robiť, keď partner nechce ísť s vami na pohreb blízkej osoby?
A: Diskusia odporúčala ísť sama autom alebo vlakom/busom, požiadať kamarátku alebo iného príbuzného o sprevádzanie, alebo si zabezpečiť praktickú pomoc (napr. niekoho, kto vás odvezie späť), ak partner odmietne.
Q: Ako citlivo pomenovať partnerovi, že vás jeho reakcia na pohreb zranila?
A: V diskusii radili povedať priamo, že ste zranená a očakávali by ste aspoň slovné vyjadrenie podpory alebo objatie; v jednom prípade sa partnerovi priamo povedalo, že jeho vyjadrenie „zabitý celý deň“ ublížilo, no on na to trval, že nič zlé nepovedal.
Q: Kedy je odmietnutie ísť na pohreb považované za „red flag“ vo vzťahu?
A: Viaceré príspevky v diskusii považovali odmietnutie sprevádzať na pohreb alebo vyjadrenia, ktoré znižujú význam vašej straty (napr. „zabitý deň“), za varovný signál pri posudzovaní dlhodobej podpory vo vzťahu.
Q: Čo robiť, ak rodič nemôže prísť na pohreb pre chorobu (napr. covid alebo pooperačný stav)?
A: V diskusii uviedli, že je možné spraviť prenos (livestream) pohrebu na rodiča; tiež sa spomínali respirátory ako ochrana a očakávania, že niekto s miernymi príznakmi by mohol nosiť respirátor a zúčastniť sa, ak to zdravotný stav dovolí.
Q: Má zmysel dať partnerovi „druhú šancu“, ak sa takéto správanie objaví raz?
A: Diskusia uviedla oba prístupy: niektorí odporúčali sledovať, či sa jedná o ojedinelý výrok, iní odporúčali pozerať na opakujúce sa prejavy nedostatku empatie a podľa toho zvážiť pokračovanie alebo ukončenie vzťahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Partner by v situácii smrti blízkej osoby mal byť oporou alebo aspoň citlivo komunikovať svoje stanovisko namiesto znehodnocovania udalosti ako „zabitý deň“.
- Praktickým riešením, keď niektorí členovia rodiny nemôžu prísť, je zabezpečiť livestream pohrebu pomocou stojanu na foták s držiakom na mobil a denného balíčka mobilných dát.
- Ak partner prejaví nedostatok empatie pri dôležitých udalostiach, diskusia odporúča sledovať opakujúce sa vzorce správania pred rozhodovaním o budúcnosti vzťahu.
Sporné názory
- Niektorí tvrdili, že odmietnutie ísť na pohreb je pochopiteľné, ak osoba pohrebného subjektu nepoznala, má antipatiu k pohrebom alebo má dohodnuté logistické záväzky (napr. čistenie studne), zatiaľ čo iní považovali rovnaké dôvody za neospravedlniteľné a za prejav necitlivosti voči partnerke.
- V diskusii sa objavili protichodné názory k tomu, či choroba (napr. covid, vysoké horúčky, pooperačný stav mamy) vždy vylučuje účasť rodiča na pohrebe, pričom jedni hovoria o rýchlej rekonvalescencii a iní opisovali dlhú dobu pozitivity (príklady z diskusie: 10–22 dní pozitívne).
Otvorené otázky
- Môže jeden incident odmietnutia sprevádzať partnerku na pohreb byť dostatočným dôvodom na okamžitý rozchod?
- Ako presne by mal partner formulovať odmietnutie, aby to bolo citlivé a rešpektujúce priestor pre žiaľ partnerky?
- Ako rozlíšiť, či ide o jednorazovú neempatickú reakciu, alebo o dlhodobý charakterový problém?
Spomenuté značky a firmy
modrykonik.sk
Spomenuté produkty a metódy
stojan na foták s držiakom na mobil, livestream pohrebu, denný balíček (mobilné dáta), respirátor, veniec, oblek, cestovanie autom/vlakom/busom, komunikácia s partnerom, rozchod, rozvod
Miesta a osoby
Bratislava, Košice
@autorka to ma mrzi ☹️
Pytala som sa preto, lebo ked som bola este na zaciatku vztahu a mojim partnerom asi tak mesiac, tak mi tiez zomrela babka.
1000km cesta, vtedy sme spolu este nebyvali, bol pracovne v meste kde som byvala, daleko od svojho byvania, mal so sebou len kufor s kazdodennymi vecami a vies co urobil?
Kupil si oblek, sadli sme do auta a isli obaja na pohreb. A to vtedy este ani nerozpraval slovensky a musel si prelozit letenku.
@bessie12 ono keby jej priatel povie, ze prepac, na pohreb sa necitim, ta atmosfera ma ubija, neznasam vidiet placucich ludi, nedavam to... ale dat argument, ze chce ist cistit studnu 🙄 Proste niektori chlapi su necitlive...
Nie si precitlivelá... tvojmu priateľovi chýba empatia. Pre mňa osobne veľký red flag do budúcna.
@anjelicek26 ja neriešim či sa oco dá do nedele do poriadku alebo nie, pôjdem tak či tak to som rozhodnutá, ja som chcela počuť len názor na priateľovi reakciu, keby to sformuloval štýlom “mrzí ma čo sa stalo no ja som sa s babkou nepoznal myslím že by to nebolo vhodne aby som tam išiel” tak to samozrejme pochopím mna zarazila jeho odpoved že je to pre neho s prepáčením pre*ebaný čas lebo to je ďaleko
Autorka no mrzi ma to, ale podla mna sa ukazkovo vyfarbil a nejako by som s nim do buducna nepocitala... tych tazkych zivotnych situacii, kde treba jeden druheho podrzat este bude.
@anjelicek26 len nechapem naco to riesis, spochybnila si ze on je chory a teda nejde. Ked ti niekto zrusi navstevu ze ma covid alebo zapal mocakov, tiez ho zacnes vypocuvat ci bude chory aj v nedelu? To sa musia ludia super citit, ako na vysluchu.
Mne keď umrel otec tak som nežiadala priateľa aby šiel so mnou. Ale bolo to 1000km a ďalší deň mala prísť k nám jeho rodina. Tak som šla sama.
Ale to ako to to povedal tvoj priateľ by sa ma dotklo.
Ako dlho ste spolu?
Inak aj keby to sformuloval ze ju nepoznal, to vobec nehra rolu, cez teba su to blizki ludia, obaja su pre teba doleziti a teda by bolo uplne normalne, aby isiel.
Este je mozne, ze neznasa pohreby a takto hlupo to zaklincoval.
Podľa mňa preháňaš , tvoj priateľ babku nepoznal, to znamená , za A- že buď ste s priateľom krátko , alebo za B - keďže ju nepoznal, asi ani ty si sa s babkou extra nestretávala, možno mu to nepríde, že by ste si boli nejako extra blízke .
Naozaj by som z tohto nerobila záver, aký je partner . A tiež , že si sa ho opýtala, tak ti na rovinu povedal, aká je situáciu a že má iný program . Skúsila si ho poprosiť, či by s tebou nešiel, že by to pre teba veľa znamenalo ?
@babulkomale nespochybnila. Chcela som ju podporit, ze tam otca ako podporu bude mozno predsalen mat. Nic ineho.
@bessie12 tak ked zo zasady nechodis na ziadne pohreby, to je ine. Prave pisem nizsie ze je mozne, ze on neznasa pohreby, ale o tom ma komunikovat a nie trepnut ze prenho je to zabity den a ide cistit studnu.
Inak to je rizikovejsie ako ist na pohreb ale co uz.
tiez by sa ma to dotklo. to je jedno ze ju nepoznal. ide o to ze mal byt oporou pre teba. chlap ktory nevie byt oporou nech radsej cisti studne a je single.
a aj keby to bol dlhy cas. no a co. boli by ste spolu stravili by ste spolu den. jemu je milsie stravit den cistenim studne. no co k tomu dodat.
@babulkomale dva mesiace dozadu sme boli na pohrebe jeho švagra otca, myslím že s pohrebmi ako takými problém nemá
@babulkomale nechodim pokial nemusim. Naposledy som bola od toho usetrena kvoli covidu. Takze som na pohreb rodinneho prislusnika nesla. Naposledy som bola na pohrebe pred takmer 14 rokmi a odvtedy nic az teraz co bol.
Ako som uz pisala vyssie, tak suhlasim s tym, ze jeho reakcia bola neprimerana k danej situacii.
Tak po 2,5 roku vzťahu by som fakt cakala oveľa viac podpory. Myslím, že ti jasne predviedol, čo od neho môžeš čakať v budúcnosti…dieťa by som s nim nechcela mať.
aj keby mal problemy s pohrebmi. je dospely, to od kazdej neprijemnej veci bude v zivote utekat ako male dieta? cele zle toto. nepoznam cloveka ktory by chodil na pohreby rad. ale za prve je to dostojna rozlucka ktoru s blizky zasluzi a ak tam ideme kvoli niekomu inemu pre koho to bol blizky clovek ideme tam ako opora. v kazdom pripade dospely clovek by mal byt schopny zvladnut hodinu na pohrebe.
zomrela mi babka par rokov dozadu a boli sme si velmi blizke, moj manzel (vtedy priatel) ju nikdy nestretol a vlastne nikoho z mojej rodiny vtedy este ale bolo pre neho automaticke tam so mnou ist, rovnako ako mesiac pred tym sadol so mnou na vlak a bus a sli sme ju pozriet do nemocnice po nahlej mozgovej prihode, len preto, ze ja som potrebovala podporu a to teda manzel nie je velmi empaticky typ ale ked som sa spytala, ze ci pojde, tak tu aj on chape, ze to je samozrejmost
moj muz ma viezol na pohreby oboch mojich starych mam, v oboch pripadoch, aj nase deti (vtedy boli malicke) a postaral sa, aby som si to prezila dostojne), po pohrebe jednej starkej, ma hned bral naspat domov, lebo som statnicovala (byvame v BA, rodinu mame v KE) ... posledne nas tak bral aj vo februari, kedy zomieral pes mojich rodicov, nase deti s nim "vyrastali" a nemal ziaden problem (v ten vecer bol "orkan", same vystrahy po celej SR) a opat odsoferoval 450 km ... neviem nepochopim ... partneri maju byt sebe oporou a nie pritazou ... nase manzelstvo ma tiez svoje, boli aj velmi krusne chvile, kedy sme chceli s tym prastit, ale naucili sme sa vyjst si v ustrety ... s priatelom si sadni, vysvetli mu, ze mu rozumies, ale ze smrt si nevies naplanovat a vysvetli mu, ze je pre teba dolezite, aby v ten den ti bol oporou 🙏
@lenka.25 sme spolu 2 a pol roka žijeme spolu, práve po mojom citovom výlete ako mi na babke záleží a vlastne len vďaka nej som na tomto svete (mamka chcela ísť na potrat mala 17 babka ju prehovorila že to zvládnu a nechala si ma) mi vyhrkol že to je zabitý celý deň lebo cesta dokopy 6 hodín a on ocovi sľúbil že budú čistiť studňu, jeho oco je super človek úplne v pohode by pochopil keby to preložili na iný deň.

@babulkomale blizky clovek ci nie, keby bolo na mne, tak nejdem nikam. Neznasam pohreby. Po pohrebe som vsetkym povedala, ze odteraz uz len svadby, narodenie deti a ine oslavy, ale pohreby nie, dakujem. Ano, viem, ze to bohuzial patri k zivotu, ale ... 🙄