Problém so svokrou. Ako by ste riešili takú situáciu?

andy48
19. dec 2016

Viem, že nie som jediná, preto som si prišla po radu.
Problémom je svokra.
Som vydatá 3 roky, mám 2 ročného syna a fajn manžela. Brala som si ho však ako "starého mládenca". Zostal mu dom, samozrejme aj s jeho mamou (otec už zomrel).
Urobila som naozaj veľkú chybu, že som išla "za nevestu". Svokra mi bola nepríjemná už pred tým, keď sme boli ešte slobodní, preto som často nechodievala k nim na návštevy a ani ju nestretávala.
Zvláštne na tom celom je, že svokra nie je veľmi konfliktný typ, ale je veľmi čudná povaha a mne to vadí, neviem sa s tým stotožniť.
Hneď ako sme sa zobrali sme si prerobili na poschodí domu kuchyňu (aby som mala svoju a ona má svoju na prízemí), obývačku, no a máme ešte spálňu, svokra má vedľa nás izbu.
Začala som ju neznášať ešte viac, keď sa narodil malý - často plakal (dokola počúvať reči aký je zlý, stále reve, nedám mu jesť, málo jedol...). Nepomohla mi vôbec s ničím, tvári sa, že s nami nič nemá, nevarí si s nami, len jej zbožňovanú dcéru a jej deti stále "obcuje".

Môj problém je ten, že sa vnútorne veľmi trápim, preto, že ju proste neznášam a neviem si pomôcť. Nehádame sa, ani ju neurážam ani nič, ale vlastne sa ani nerozprávame, ja sa ani dívať na ňu nemôžem. Povieme si len to čo je nutné. Ja nedokážem takto žiť. Každý deň rozmýšľam nad tým ako z tohto domu odísť. Ale nie je to jednoduché.

Rozmýšľali sme postaviť nový dom (pozemok máme) ale nemáme veľa peňazí (už sme niečo investovali do prerábky tohto domu) a museli by sme si vlastne na celú stavbu zobrať úver. Čiže možno aj 50 000 € (a to si myslím, že stavba domu výjde na viac..), odísť do mesta do bytu ???? (nebolo by to ono, nie som zvyknutá na mesto a život na dedine sa mi páči...), odísť k rodičom a prerobiť si tam, tiež nie je riešenie a môj otec je tiež konfliktný typ, čiže neprichádza do úvahy..

Som z toho zúfalá a neviem, čo mám robiť. Veľmi sa trápim vnútorne..

Zažili ste podobnú situáciu? Ako ste to riešili?

zuzlaka
19. dec 2016

@sasa1310 tak to tiež je na polemizovanie. Pretože napríklad kamoškina mamina trvala na tom aby obaja s partnerom bývali u nej, že bude im dobre a neviem čo. Nechcela aby bývali samy, takže záleží aj od toho kto sa komu nasačkuje, alebo kto koho do čoho dotlačí 😉

sashabb
20. dec 2016

@zuzlaka mamina trvala, mamina nechcela??? a čo su deti? ake že nechcela aby bývali samy? trochu odveci si myslím.
Navrhnúť to síce môže, ale rozhodovať a diktovať dospelým určite nie.

alexa933
20. dec 2016

Pozri sadni si so svokrou a normalne sa s nou porozpravaj .Ako mozte zit v jednom dome ako cudzinci.Na tvojom mieste by som s nou hodila normalne rec a snazila sa dat dako vztahy do poriadku.Nezabudaj mama je len jedna ci uz tvoja alebo tvojho muza .Kazdy clovek ma dake chyby nik nieje podla predstav .Pokial ti svokra nerobi naprieky a nenici vam vztah tak skus to dat dako doporiadku ze vidi ze mas snahu.Zdvihni hlavu hore nerob problemy kde niesu zbytocne zivot je o inom .Pride cas ze aj ty budes svokra a tiez mozno nebudes pre nevestu dokonala. Bud zmen chovanie a snaz sa s nou vychadzat a normalne sa snou zacni bavit ze podla mna ked lietate po jednom baraku ako cudzinci tak isto si nemysli ani ona nic dobre o tebe .Staci ked budes brat pripomienky jednym uchom dnu a druhym von.Ak sa nevies cez to preniest tak si postavte svoj dom ze nie svokra je navyse v dome ale vy dvaja ste sa mali postavit na vlastne nohy .

dilino
20. dec 2016

@12345anna tak sa mali zariadiť po svojom a bol by pokoj presne suhlasim s tebou že nech si idú a robia ked to dokazala tvoja sestra a mnoho iných X mladých tak sa všetko da len treba chcieť lenže chamtivosť človeka nepusti a šak budu musieť vyplatiť aj jeho sestru a ked nebudu mať tak čo musia tak či tak vybrať pôžičku takže sú tam kde boli

mysicka36
20. dec 2016

@andy48 Kokos, tak nasáčkuješ sa jej do baráku a ešte ti vadí, že existuje?
Buď kludná, aj ty jej vadíš.

lucinocka
20. dec 2016

@kamitomi bola som v rovnakej situacvii, na prerabku domu so svokrou sme minuli tolko, co na Slovensku si clovek kupi svoj byt... chvalabohu , muz ostal bez roboty ( ano chvalabohu, lebo by sa inak nerozhodol odist) a museli sme odist za pracou...dva roky v hroznom podnajme , teraz sme sa prestahovali do dalsieho pred tromi dnami, ktory je fakt super, ale pozerame uz nieco kupit, aby sme sa nemuseli stahovat... ale za ten klud vsetko stoji...clovek robi chyby, keby nerobil nieje clovek...podstatne je sa z nich vymotat a ist dalej...zijeme len raz a je malo casu na to, aby sme zili nespokojni...

kattky
20. dec 2016

Ahojte. Ja s tou mojou to nemam onic ruzovejsie. Zacala som chodit s jej synom tak mi vykricala, ze som jej ukradla syna a omotala okolo palca. Po 4 rokoch chodenia spolu sa nastahoval k nam. Nakupila som mu tu oblecenie, kupila som auto aby mal ako dochadzat do prace kazdy den. Tolko som sa kvoli nej naplakala. Urobila svojej milovanej dcere svadbu s tym, ze nabrala kopec pozicok na hlavu. No a moj priatel ju vzdy z teho tahal vonku. Z jej problemov. Nikdy pocas tych 8 rokoch co sme spolu sme neboli nikde na vylete, lebo vzdy povedal ze on nema peniaze, lebo ju tahal z dlhov od providentu. Teraz cakame babo. Prerobili sme si jednu izbu na spalnu. Nasi nam pomohli s peniazmi a on este svojej matke isiel telefon kupovat pod stromcek aby mala novy. Chapete? Mne darceky nekupuje ale jej ano. Vzdy je hadka kvoli nej .... Som uz z teho zufala

obsadenemeno
20. dec 2016

@kattky hadka nie je koli nej. Hadate sa, lebo mas pocit, ze ju uprednostnuje pred tebou. A o tom sa treba normalne porozpravat.

kattky
20. dec 2016

@obsadenemeno chcem, ale on povie iba ci zase s tym zacinam. Vies ja som teraz na rizikovom cize ja utracat nemam z ceho nakolko si poplatim veci a nezostane mi nic. Tak som mu uz aj povedala, ze co budeme mat babo a on temu malickemu nekupi plienky, lebo jej da na splatku? Doteraz aj darceky som celej mojej a aj jeho rodine ja kupovala. Ci to boli narodky, alebo meniny ci Vianoce a on mi povie ze konecne by som mohla aj ja jeho mame darcek kupit.

kattky
20. dec 2016

@obsadenemeno a este 2 tyzdne dozadu mi vola a zacne mi plakat do telefonu, ze ona sa ide zabit ze vypije palenku s tabletkami aby bol pokoj a aby ona nevedela co kto robi. Levo ona sa nevie zmierit s tym, ze jej deti su dospele.

sashabb
20. dec 2016

@kattky nuž, každý sme si strojcom svojho šťastia ...

obsadenemeno
20. dec 2016

@kattky treba si sadnut a urobit rozpis, aky je prijem, ake su vydavky a kolko zostane. Inak ked ti povie, ze by si mala kupit darcek jeho mame, opytaj sa, ci on kupil darcek tej tvojej.

Ojoj, tu to vyzera, ze problem nie je svokra, ale ten tvoj trubiroh, to este budes mat starosti...... uf.

simca06022011
20. dec 2016

Tazko radit, sama autorka nevie co chce... svokra nie je zla, nehada sa, podla mna nechce im do zivota zasahovat, PRETO sa drzi bokom, vari si osve atd... aby si robili mladi po svojom. A moja rada? Nepaci sa ti, odid... places, nevies nad cim, proste prisla si do niekoho domu a ten niekto ti teraz vadi, a nevies co ti vadi... :D no nie si nahodou ty trochu konfliktny typ?? 🙂)) U rodicov zle, u svokry zle, v byte zle, v meste zle... a na byt v meste by ste si hypo nebrali??? Brali.. rovnako aj na dom... cestu si musite najst, s manzelom.... nie na koniku ;)

Je tu veľa múdrych rečí ale od tých čo to nezažili. Je to iné myslieť si a zažívať to denne. Ja žijem so svokrou 7 rokov, nie je konfliktna, nehadame sa a tiež čakám... Vadí mi a hotovo. Stará sa do detí, stojí mi za chrbtom ako varím, hoci nc, pozerá nahlas telku, nezatvara záchod, neklope na dvere, však je doma a príde v tom najlepšom. Proste je všade, nie som tu doma pani ale ona a tak to bude kým tu bude. Koniec. Zmierana som, iné riešenie nemám. Takže ak sa trocha da, choď preč. Lepšie to nebude len horšie. Starne a to prináša zmeny k horšiemu. A lepšie nebude ani Tebe, ak to neprijmes ako fakt alebo neodijdes. Iné nie je. Bude sa to časom kopit a prenášať do manželstva a na deti. Ja s mojimi deťmi rozhodne raz bývať nechcem, ak to bude trocha možné...

kattky
20. dec 2016

@obsadenemeno no ved prave, ale ako mu mam dat rozum. Este aj teraz mame dal 50€ aby si urobila nakup na Vianoce a tu u nas byva no tu naviac neda ani cent. Velmi chcem to babatko, ktore cakam, ale uz tolko krat som sa sama seba pytala ci to bol dobry napad. On vzdy tvrdi ze ma velmi lubi, ale nevie sa odtrhnut aspon trpcha od svojej matky a uvedomit si ze bude mat rodinu. Teraz na Vianoce ideme k nim no a dalsi rok tiez chce tam pojst na stedry vecer lebo on sa boji ze matka mu bude robit peklo tak preto by ju nechcel nechat samu co popritom ma doma este jednu dceru. A este clovek ide k nej na vikend, tak si musi vsetko nakupit. Jak pecivo a salam na ranajky, tak aj potraviny aby sa nieco navarilo, lebo ona nevari nic. Jej staci, ze ma kavu a cigarety. A ked uz je velmi hladna, tak si pomasti iba chlieb s maslom.

lubkavargova1
20. dec 2016

@coccinellaseptapunktata to jepresne ten velky problem....a aj si ho presne pomenovala: ona je doma, je pani domu. Nie deti, nevesta/zat. A to sa vzdy zmeni az po smrti. Chceme byt panie svojich domacnosti? -musime mat svoje. Ina cesta neni a to nemyslim teraz vzlom

natalka13
20. dec 2016

Chodte prec,hoci aj do bytu.
Dom sa dnes postavi za rok dva nie za 15.

moni244
20. dec 2016

@kattky pozri, ty si presne ten prípad, kedy si ľudia za svoje problémy môžu sami, nakúpiť oblečenie? auto? nasáčkovať k svojim rodičom? za 8 rokov sa neosamostatniť? a ešte aj dieťa? tak takýchto ľudí neľutujem, tí si za to môžu sami

kattky
20. dec 2016

@moni244 to auto je moje. A osamostatnit sa? To zatial nejde nakolko by som JA nemala z ceho platit hypoteku. Nasi zase sa do nas nestaraju. Skor nas snazia sa napredovat a aj pomozu. To len vzdy jeho matka ho vycucava a mne to strasne vadi ze nevidi tu pravdu

moni244
20. dec 2016

@kattky ale to si vedela od začiatku, tak čo teraz vyplakávaš, vedela si, aký je, už dávno si ho mala poslať kade ľahšie, nech si ide k mamičke

sashabb
20. dec 2016

@kattky čudujem sa, že si ho za tych 8rokov nespoznala. Veď ťa iba využíva. Auto je síce na teba, ale kúpila si ho, aby si mal mlady pan ako riť voziť do práce a pritom peniaze z tej práce pchá matke na pôžičky!
Ako chceš s ním ďalej fungovať? A ešte k tomu s dieťaťom? Nieje ti to blbé voči vlastným rodičom? Veď pokiaľ by bol normálny a hospodárili by ste spolu, už by ste boli samostatní a nemuseli by ste zase zneužívať vašich.

kattky
20. dec 2016

@sashabb ked vidis cloveku sa neskoro oci rozlepia.

sasa1310
20. dec 2016

@kattky ja neviem čo je toto za móda. Hlavné, že máte auto a seriete (s prepáčením) do cudzieho. Ale hlavne, že sa ľúbite.

slimstar
20. dec 2016

@kattky Každý robí chyby, nikto nie je neomylný. V tomto prípade by som spravila dva účty, jeden môj - moja výplata, druhý jeho- jeho výplata. Doma rozpis, aké sú výdavky a pekne na polovicu. Žiadne také, že sú spoločné peniaze a on si ich bude inde pchať, o spoločných sa rozhoduje spoločne. Ak to nejde, treba si oddeliť financie a výdavky platiť na polovicu. A načo celej rodine, kupovať darčeky. U nás sa kupujú len deťom a obom mamám, to je celé, ani my sme si nekúpili, veď sme boli na krásnej dovolenke na Mallorce.

@andy48 Jediná možnosť je osamostatniť sa. Keď budete sami vo svojom, nebude vás nič rozčuľovať, ani kritizovať ani sekírovať. To ja poznám také osoby, vojde si do vašej izby bez zaklopania, chodí sa starať do dieťaťa, alebo nadáva, že nie je napr. umytý riad a starať sa do týchto vecí.. Ja poznám také falošné osoby, robí sa aký je ona dobrý človek, ale na chodbe má staré bicykle aj z mužom, ktoré nepoužíva, aby si tam nemohol dať sused vozíčkar svoj vozík. Čím sú starší, tým sa to zhoršuje, poznám osobne. Takú by som nechcela za svokru, ani keby bola zlatom vykladaná. Keď ste tam investovali, je to sčasti aj vaše. Najväčšia chyba, je investovať do cudzieho, ale čo už. Ja som ušla z domu, veľmi skoro a nemôžem si vynachváliť tú slobodu a moje mesto je super, plné zelene a kultúry. Ťažko niečo radiť, keď všetky riešenia, sú už vopred zavrhnuté, ale tak by som určite nežila.

janinah
20. dec 2016

@kattky dieťa s takým,čo neprestrihol pupočnú šnúru nebol dobrý nápad,ty sa ešte naplačeš,ak si sa dosiaľ málo....tvoja voľba...na svadbu ešte nenašetril,ale na mamin mobil a jej dlhy zjavne má.....na mieste tvojich rodičov mu určím iné finančné podmienky bývania a žitia s ich dcérou,teraz si chalan v tomto smere "užíva" - zrejme všetko dostane pod nos /jedlo,strechu nad hlavou,ženu do postele..../.a milostivá by mohla radosťou skákať meter od podlahy,že má deti na SK a a pomôžu pri vážnom probléme /nie pri somarinách/,ja by som skákala kebyže mám dcéru aspoň v europe☹

janinah
20. dec 2016

a ešte k tomu chodeniu do izby bez klopania- taký vynález ako kľúč nepoznáte?

slimstar
20. dec 2016

@janinah nedá mi neodpovedať. Vy keď ste doma, tak stále ste zamknutá napr. aj s dieťaťom v izbe ? Alebo, náhodou idete aj do kuchyne, využívate sociálne zariadenia, idete von atď? Teda neviem si predstaviť, že by som sa zamykala v izbe a to otravné, neustále odomykanie a zamykanie. To by som radšej povedala svokre, že tam nemá čo hľadať, naša izba, kuchyna a iné - naše súkromie. A je to aj ich izba/mladých/, ak tam investovali peniaze, takže tak.

diablikovci
20. dec 2016

Ale je tiež pravda, že ak svokra súhlasila, že budú u nej bývať tak by mala aj rešpektovať, že každý chce a má nárok aj na svoje súkromie.

timea7
20. dec 2016

@coccinellaseptapunktata to, že žiješ so svokrou, bolo tvojím rozhodnutím. Nie je predsa nemenné. Ja som so svokrou nejaký čas bývala, ale moja svokra do takýchto tém nezapadá, je úžasným človekom. Napriek tomu sme si kúpili byt a neskôr postavili dom, presne preto, lebo sme chceli byť nezávislí, aj keď nám nikto do života nekecal a do izby bez klopania nechodil. Dajme tomu preto, aby sme nezostali na starobu v starom dome, ktorý potrebuje rekonštrukciu a ako bonus nemali povinnosť vyplatiť súrodencov.

timea7
20. dec 2016

@slimstar myslím, že to zamykanie by stačilo chvíľu, kým by si zvykla klopať. A predsa sa nemusím zalykať, ak žehlím, ale ak sa chcem venovať v spálni manželovi, prezliekam sa, tak sa zamknem, jednoduché, nie?