Spoločný účet s manželom verzus každý má mať svoj účet

mirkakab
14. mar 2012

Ahojte mamičky. chcem sa s Vami poradiť. v máji mi končí materská a chcem nastupiť do práce a zvažujem ako najlepšie vyriešiť peniaze. Či je lepšie mať jeden učet s manželom, alebo každý svoj? či sa dohodnuť na platbách a na nákupoch alebo ako to najlepšie vyriešiť aby nedošlo k nezhodám ...

xenicka13
1. feb 2013

my mame jeden ucet a dve karty od neho 😀 , je to bezproblemove

959touareg
1. feb 2013

@vadimka
zda sa ti ze ja som ta urazala za to, ze mas na vec iny nazor? nepovedala som a nenapisala nic. akurat tolko, ze mas na vec uplne opacny nazor,ktory ti vsak neberiem . preco potom ty urazas nas, ktore sme ineho nazoru? vidis snad do mojich hrncov ze toto pises? ako vies ze schovame nieco do pancusky /obrazne myslene/, akym pravom pises, ze preco si berieme partnera ked mu dopredu nedoverujeme. vobec nic nevies o mne a inych, tak ako ja neviem nic o tebe a ani ma to, ako zijes s parnerom nezaujima a nedovolim si preto urazat teba a ani vas vztah.
podla teba je ODPUDZUJUCE to, ze ludia maju oddelene ucty? no nemam slov. ☹

digysa
1. feb 2013

@zuzanockamt Musim sa smiat.... nebudem to porovnavat, ved to sa ani neda.... Neviem kolko a na co si si nasetrila.....
Ale len tak pre srandu, aby som ta pobavila...... Mala si nasetrene tolko, aby si platila dietatu skolku, ktora stoji mesacne 600 EURO ??????? Ano?
Ja som mala tiez nasetrene....neboj sa....ale take blbosti ako vonavka a vlozky ma ani nenapadli. 😒

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa ja mam pre maleho skolku, ktora nestoji 600€ mesacne ... uspory mi spolu s rodicakom a materskou vystacili na 2 roky stravene doma

digysa
1. feb 2013

@zuzanockamt nemam rodicak, nemam matersku, skolka ma stoji tolko, ako niekoho mesacny plat.......
Mam si ist pozicat od suseda, alebo si mam zobrat zo SPOLOCNEHO uctu.... Co ty na to?? Skus mi poradit....

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa ved to je tvoja vec, tebe vyhovuje spolocny ucet, mne nie ... neodsudzujem to, tak ako ty

digysa
1. feb 2013

@zuzanockamt AHA...a uz si sa sekla..... odpoved, ako vysita....akurat nedava zmysel... 🙂 😎

Takze nevies, kde by som mala zobrat tie peniaze, ze? Ani ja....lebo podla teba som si mala pred porodom nasetrit na vsetky polozky, aby som nebodaj nepytal peniaze od manzela... 😀

figurka1985
1. feb 2013

my mame spolocny ucet. Manzelovi bezvyhradne doverujem, a myslim, ze je to vzajomne. Stale som uprednostnovala spolocne ucty, aj kamoskam odporucala...
ale prisla som na to, ze vsetko zalezi od povahy.... Kamoska ma s manzelom rozdelene ucty, a prehovarala som ich na spolocny... az kym som si na nich lepsie neposvietila... On je strasny kontrolor, vsetko musi mat pod palcom, chudinka by mu musela vsetko - vsetko vysvetlovat- preco minula tolko a tolko.... Nastastie to moj neriesi...🙂
takze- ani ani... vsetko zavisi na povahe cloveka 😉

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa nema zmysel diskutovat ... ja riesim situaciu tak ako je na SVK, u nas si zena moze dovolit mat vlastny ucet, nemusi byt totalne zavisla od muzovho prijmu ... ako je to inde nerisim a nerozmyslam o tom, lebo sa ma to netyka a nikdy tykat nebude ... neviem, co by som robila na tvojom mieste a nastastie to ani riesit nemusim 🙂

zuzkat1
1. feb 2013

@mirkakab my mame 2 ucty. Ked treba peniaze tak poviem kolko ma doniest a hotovo. Ked daco chce kupi si. Ja tiez. Velke veci konzultujeme.

digysa
1. feb 2013

@zuzanockamt Mas pravdu....Ty pises o sebe... ja pisem o vseobecnom pripade, kedy radim, aby manzelia mali spolocne peniaze.....
Ty uvadzas jeden priklad....seba.
Ja sa Ti tu snazim uz asi 10-ty krat vysvetlit, ze existuje je tisic inych pripadov, kedy je lepsie a rozumnejsie mat spolocne peniaze....

A este raz upozornujem, ze nemusia byt na JEDNOM ucte.....ide o spolocny a rovnocenny pristup, kedy obaja manzelia maju vediet, co sa deje s ich peniazmi. Inak sa vytraca ferovost vo vztahu.
Nejde o to, kto zarobi viac......ide o to, ze zarabame a miname spolu, pre rodinu...nie kazdy osobitne.

Apropo- ja mam svoj ucet a nie som zavisla od manzelovho prijmu.....

zuzanockamt
1. feb 2013

@digysa aj my miname spolu pre rodinu, ale ja mam radsej ten pocit slobody, ze mam svoje ... kazdemu nieco ine vyhovuje

mima4
1. feb 2013

My mame tiez dva ucty... pre mna mat vlastny ucet je ako mat vlastny mobil... 😉 Pravdaze nemame problem si liezt do uctov... vieme navzajom svopi "pin kody", sice ja som manzelov zabudla, ale ani ho nepotrebujem a platime veci tak, aby sme mali pomerne rovnako na ucte 🙂

zuzkat1
1. feb 2013

@liz_lemon my sme takto fungovali kym sme neboli svoji.po svadbe je to ine. Mame 2ucty ale peniaze su spolocne. Najma cez matersku to inak nejde.

lucikusik
1. feb 2013

V našej domácnosti máme 2 účty, ale peniaze sú spoločné. Nehovoríme o mojich alebo manželových peniazoch. Manžel zarába výrazne viac ako som zarábala ja. Teraz keď som na materskej mi na môj účet pravidelne posiela peniaze. Absolútne nevyzvedáme a nevyčítame si, kto na čo míňa. Keď som pracovala, neposielal mi nič, lebo mi to stačilo. Máme rozdelené, čo kto platí - nájom, hypotéka, bežné nákupy .... Všetky ďalšie finančné produkty ( napr. sporenia) máme rozdelené rovnomerne: myslím to tak, že napr. sporenie je napísané na mňa, ale uhrádza sa z manželovho účtu. Ja som rozhodne za dva účty, ale každý musí zvážiť, aký má jeho partner vzťah k peniazom, čo im vyhovuje a ako fungujú v domácnosti, aká dôvera je medzi nimi. Tu sa radiť nedá ...

mychaella
1. feb 2013

my mame tiez 2 ucty ale spolocne peniaze, mm chodia peniaze okolo prveho, mne okolo 15teho, takze karty si menime podla potreby, a mame rozdelene co sa plati s ktoreho uctu. obidvaja mame prehlad aj pristup k obidvom uctom. takto mam spon pocit, ze si mozem minat na co chcem bez toho aby mm vsetko hned vedel 😀

bbroskynka
1. feb 2013

Oba spôsoby majú svoje +, ale aj -. Niekedy spoločný účet, prípadne disponibilné právo k účtu pomôže partnerovi v neočakávanej situácii dostať sa k peniazom, napr. v prípade hospitalizácie, smrti partnera. Ale aj nevýhody. Známemu sa stalo, že po tom ako oznámil manželke, že sa chce rozviesť, ona vybielila ich spoločný účet. Stať sa môže čokoľvek.

sisaka
2. feb 2013

tak my to mame podobne ako @anjelicek26 . Ja mam svoj ucet (manzel nema pristup 🙂 ), mame aj jeden spolocny (vobec nepouzivam) a este business (to je manzelov a tiez nepouzivam, i ked mam pristup). Vzdy sme mali samostatne ucty a i ked teraz mame aj spolocny, nepouzivam ho, pouzivam iba svoj, isty cas som mala ucet na kreditnu kartu spolocny s manzelom, ale mna osobne nebavi odpovedat na otazky tipu, co je toto za platba, co si tam kupovala, co stalo tak vela ....nemysli to manzel v zlom, len kontroluje platby, ale mna to rozculovalo, ja mam rada slobodu, z mojho uctu si kupim co chcem, kedy chcem a za kolko chcem, bez toho aby som musela manzelovi hovorit o kazdej platbe (zvlast, ked mam kratku pamat a po tyzdni uz netusim, co som kde kupovala) platim z neho potraviny, benzin, udrzbu mojho auta, oblecenie - moje +deti, veci pre potesenie, mimoskolske aktivity a synovu skolku, co je teda najvacsia polozka (urcite ziadna symbolicka suma ako na SK) Manzel zaraba neporovnatelne viac, takze na nom su platby ako hypoteka, splacanie auta, plyn, elektrika, rodinne dovolenky ,,,,,, nemame problem, krasne nam to funguje, ja sa nestaram, kde manzel mina peniaze, ktore zarobi a on sa nestara, kde minam ja - to ale neznamena, ze neviem, kolko penazi je na nasich uctoch, manzel sa hocikedy moze pozriet na vypis z mojho uctu, ale jeho to nejak nezaujima 😉 , nastastie nemusime obracat kazdy dolar, takze nie je potrebne robit nejake rodinne rozpocty a natahovat sa o peniaze.
@digysa ja zijem v Kanade a dokazem vyzit z mojich penazi, dokonca som bola doma 3 roky s dietatom, 1 rok som mala plateny od zamestnavatela, zvysne 2 som mala dost penazi na svoje vydavky i ked som sem tam vytiahla v obchode manzelovu kreditku. Takze aj v zahranici sa da zit z vlastnych penazi (samozrejme zalezi, kolko zarobis a kolko minies) A danove priznania si robime kazdy sam (teda robi nam ho uctovnicka), kazda krajina ma ine zakony, ak sa da robit manzelske priznanie v USA este neznamena, ze sa tak da robit v kazdej krajine a mimochodom na Slovensku si ludia nerobia danove priznania ak su zamestnani, robi im ich zamestnavatel 😉 , no skratka o starost menej.

silvijaa
2. feb 2013

My mame jeden ucet..spolocnu kasu a spolocne gazdujeme...tak to funguje u mojich rodicov..aj u svokrovcov a funguje to aj u nas

ella555
2. feb 2013

My mame dva ucty a mame ich od zaciatku ako sme zacali pracovat a po svadbe sme si ich nechali. Najprv som zarabala ja viac, tak som platila byt a poplatky. Odkedy som bola na materskej a manzel zacal zarabat ovela viac ako ja, tak plati vsetko on, zijeme z jeho uctu(hypoteka, poplatky, strava) Mam k nemu kartu. Najprv som kartu nemala, tak mi daval peniaze, kolko som potrebovala. Ja si na svojom setrim, nejaku malu cast miniem na seba a deti. Potom, ked je treba tak tie uspory pouzijem, napr. ked sme kupovali auto alebo ine vacsie vydavky. Moj manzel setrit nevie. Pre mna je mat len jeden spolocny ucet nepredstavitelne. A bohuzial zivot moj aj okolo mna ma presvedcil, ze mat vlastne peniaze nie je na skodu. Aj ked vlatnymi sa stanu len za urcitych okolnosti, inak su spolocne.

didi44
2. feb 2013

@mirkakab ...ľahká otázka, ťažká odpoveď ..keď sa ku mne priateľka presťahovala (s holým zadkom a synom)..jej krédo bolo.."čo je tvoje, je aj moje a čo je moje, do toho ťa nič"...samozrejme mala svoj účet, kde bola cca 800 € v mínuse a 30 tis sk pôžičku, kde musela splatiť špeciálnej požičovni peňazí 54 tis..Samozrejme o tom nepovedala ani slovko...až prišlo k lámaniu chleba a nakoniec som ju splácal ja...Nie preto, že by nemohla, ale nemala z čoho..veď aj alimenty, ktoré dostala na syna (almužna v podobe 30€)..minula na mobil...A týmto heslom sa riadi dodnes.. 😀 😀 😀

mirkakab
autor
2. feb 2013

Ako to tu čítam, tak vela ludí vela názorov, dlho som nad tým premýšlala a nakoniec som sa musela rozhodnúť pre dva účty, kedže som začala podnikať, tak musím mať svoj. Moji rodičia takto z dvomi účtami fungujú už dlho a ide im to, tak asi aj takéto príklady si človek zoberie z detstva. A ako tu už bolo spomenuté vyššie, aby som sa musela spovedať ked si aj tričko kúpim, tak to už nie.

didi44
2. feb 2013

@mirkakab ..rozhodla si sa správne...len musím doplniť, že moja priateľka je stále priateľkou...a nikdy nebude manželkou...nie že by som si ju nemohol vziať, to nie...len nechcem..a rovnako tak ty musíš zvážiť dôsledky, ktoré ťa možno budú sprevádzať ak si svoje rozhodnutie oprela bez podpory manžela..

mirkakab
autor
2. feb 2013

@didi44 ďakujem za tvoj príspevok. Z manželom sme to prediskutovali a vyhovuje nám to obom. A ako tu niektoré ženy spomínali o nedôvere a neviem čo, tak u nás to o tom nieje. Manžel bol pol roka v zahraničí a k účtu som mala prístup, kde mi pravidelne posielal všetko čo zarobil, takže keby mi nedôveroval, tak by to vyzeralo asi inak........... želám aj Tebe len správne rozhodnutia v živote ....

didi44
2. feb 2013

@mirkakab ..niet za čo...tvoj manžel je inteligentný človek a ak s takýmto rozhodnutím súhlasí...určite vie..a niekoľkokrát sa presvedčil o tvojich úprimných úmysloch... 🙂 ...áno...správne sa rozhodnúť je len jedným z dôležitých vecí na svete

959touareg
2. feb 2013

vidim, ze diskusia sa ubera spravnym smerom.posledne prispevky ma o tom presvedcili. 🙂rozne nazory a pritom inteligentne pisanie, ziadne urazanie toho druheho ze ma iny pohlad na vec. 😒 to,ze mame oddeleny ucet neznamema predsa ze polovicke nedoverujem, ze je to nieco odpudzujuce pre niekoho, ze mi tu niekto ide vymyvat mozog len preto,ze v tomto smere pracuje a tvari sa akoby pojedol vsetku mudrost sveta, nechce pripusti, ze aj iny nazor moze byt pre partnerov ako lepsie fungujuci. ano,narazam na teba dygysa. vcera co si predvadzala nema obdobu,najma tie ustipacne a nadradene vety adresovane chudatu zuzanockamt. nic zle ti nenapisala a ty sa na nej tak odbavujes, trochu sa nad sebou zamysli. ☹
apropo...vcera som citala v najnovsom vydani tyzdennika nemenovaneho presne o tomto. a vies co radil odbornik , financny poradca? budes prekvapena ale radil oddelene ucty, si predstav. pisal, ze to je to najlepsie co moze byt pre pokoj v rodine, pre slobodu partnerov...pisal, ze je trapne sa presviedcat, ze ked vstupujeme do manzelstva ze vsetko je spolocne,aj peniaze. ze je to velikansky omyl. a presne toho nazoru som aj ja. preco maju byt peniaze spolocne? zato ze sme manzelia? podla mna spolocny ucet skor rozhada partnerov. uplne som suhlasila so vsetkym co tam pisal. ved predsa manzelia si mozu pekne podelit co kto bude mesacne platit a zvysok penazi co im ostane na ucte nech si kazdy da na co chce. ano, je to o slobode, pocite sebestacnosti ked mam svoje vlastne peniaze, darmo sa to zda niekomu tu odpudzujuce. hadam mi partner nebude kontrolovat co som si kupila, za kolko kupila, naco mi to je. to by som neznesiela. mne je jedno co si kupi on a zase naopak. za 30 rokov manzelstva mi nikdy nic nevykrikoval a nekontroloval. su to moje zarobene peniaze, tak je moja vec na co ich dam. 🙂

959touareg
2. feb 2013

@zuzanockamt
dakujem ti...inak naozaj, tak som ta vcera lutovala, to co robila s tebou dotycna nema obdobu. chcela som sa ta zastat, ale uvedomila som si, ze nema to asi vyznam, ta si melie iba svoje a bolo by to ako hadzat hrach na stenu. v praci im vymyvaju mozgy takze inak ani nevie reagovat. lutujem iba klientov, ktory natrafia na nu a ona az aj s nimi komunikuje takymto stylom ako tu s nami-no amen. predsa si musi vypocut aj opacny nazor a ked s tym nesuhlasi da sa to aj diplomaticky otocit tak, aby dosiahla co chce, ale nie takym stylom, akym sa prezentuje ona. . az som oci vyvalovala. ty chuda pekne napises ze mate oddelene ucty, slusne diskutujes, dokonca jej slusne odpisujes co odo mna by asi tazko cakala a to, akym stylom sa s tebou rozpravala, no nemam slov.
neviem co by povedala a ako by si pokecala s tym financnym poradcom ,ktory ma na danu vec iny nazor . ci by havkala a stekala aj na neho. 😉 asi ano, takyto typ ludi sa sprava stale rovnako. spravne je len to, co si myslia oni. a vsetci ostatni sme devarianti a najma ked zijeme na SK. lebo tam u nich je vsetko naj . ale menit s nou by som nemenila.

bebe2013
2. feb 2013

@959touareg
@zuzanockamt my tiez mame dva ucty, vsetky vydavky si delime pekne na pol. Odkladame si uctenky a tak raz za 2 - 3 mesiace si spravime vyuctovanie. A nam to tak vyhovuje. Nejde o ziadne vydelovanie. Sme si rovnymi partnermi a veci preto splacame aj rovnym dielom. Mojmu manzelovi 100% doverujem. To, ci ma rodina oddelene alebo spolocne ucty, podla mna nema nic s doverou. A mam rada pocit samostatnosti. Pocit, ze nemusim nikomu vysvetlovat, preco som si z rodinneho kupila napr. topanky. Sme dvaja ludia, ktori sa nadovsetko lubia a ktori si vazia samostatnost (aj financnu) toho druheho. Kazda rodina nech si to zariadi, ako uzna za vhodne, nam super funguje tento system.

959touareg
2. feb 2013

@bebe2013
ale jasne,mas pravdu. nech sa kazdy zariadi tak ako mu to vyhovuje. tu sa nikomu radit neda,kazdy si musi najst to, co jemu bude vyhovovat. preto si nikdy nedovolim niekomu tu ublizovat, opovrhovat nim, urazat ho len preto, ze mam iny nazor na vec. bohuzial najdu sa tu osoby, ktore to robia aj ked nevidia nikomu do domacnosti,nepoznaju tych partnerov akej su povahy, ako ziju - budu aj napriek tomu pisat bludy. 🙄

sirinka
2. feb 2013

Ja nevidim nic zle na tom, co pise digysa, prave naopak. My mame ucty 3, z toho dve na moje meno, ale vsetky peniaze su nase spolocne. A hlavne....ja ani moj muz sa navzajom nemusi pred sebou obavat minat nase peniaze na seba a ani jeden druheho nekontrolujeme, o vacsich vydavkoch sa tak ci tak radime predsa spolocne.