Svokra chce darovať dom švagrinej

10. apr 2023

Dopredu sa ospravedlňujem za anonymnú diskusiu, ale nechcem, aby to tu švagrina našla. Včera som sa dozvedela, že svokra chce darovať svoju časť domu svojej dcére, sestre môjho manžela. On o tom nevie, ani svokra nevie, že ja to viem. Svokor už zomrel, muž má po ňom časť domu na seba napísanú, rovnako ako jeho sestra. Väčšinu vlastní ich mama a chce to darovať dcére za doopatrovanie. Švagrina býva u nej aj s mužom a deťmi. Svokra je ešte aktívna, zatiaľ žiadnu opateru nepotrebuje, skôr ona ešte pomáha dcére s deťmi aj domácnosťou. Rada by som vysvetlila, že my máme kde bývať, máme svoj domček a zo svokrinho nechcem nič. Ide mi len o to, že manžela to raní, keď sa to dozvie, na tom dome sa nadrel, chodí tam pomáhať, s čím treba. Mám mu to povedať? Alebo nechať tak a nestarať sa?

panelacikova
10. apr 2023
lelelienka
10. apr 2023

Uz to je divne, ze vlastna mama mu to nepovie, zjavne v rodine nie je vsetko v poriadku. Ak by som take nieco vedela, muzovi by som povedala, tak ako by som chcela vediet aj ja. Kvoli majetku vznikaju najcastejsie rozpory v rodine, najlepsie je ked rodicia podelia detom presne na polovicu, idealne este za zivota (za predpokladu, ze su obe deti normalne)

autor
10. apr 2023

@dharmasanata Veď píšem, že si môže robiť s majetkom, čo chce. Ale prečo to nepovie? A keď teda nechce povedať, načo to rozpráva mojej mame?

dharmasanata
10. apr 2023

@lalala94 synová vec to nieje, nežije tam, má samostatnú domácnosť.. nieje to jeho dom..

kaca222
10. apr 2023

Mužovi by som o tom povedala a nezdá sa mi na tom nič divné. Moji starí rodičia z jednej aj druhej strany prenechali dom/byt tomu dieťaťu, ktoré ich doopatrovalo. Taká bola dohoda. Ostatné majetky delili rovným dielom

fajnova
10. apr 2023

Vieš čo, ja som v pozícii tvojej švagrinej a áno, aj ja mám dom prepisany na seba. Ale veci sa majú tak, že to trpko ľutujem. Starám sa o mamu, ktorá je čiastočne bezvladna a poviem ti, že žiadne majetky nestoja za to nemať chvíľu pokoja. A že dom je môj? Ale prosím ťa, je to len zdrap papiera, stále fungujeme ako predtým. Mama tu má stále návštevy, ktoré si prídu bez zaklopania, nemôžeme tu nič prerobiť, lebo potrebuje svoj kľud. Na tvojom mieste by som prestala závidieť a dopriala jej to. Lebo má kameň na nohe a pokiaľ svokra bude žiť, bude švagriná pod nesmiernym tlakom. Doopatrovanie je veľký záväzok a ty môžeš byť len rada, že nebudete do toho zatiahnuti.

benit
10. apr 2023

@laura07
@panelacikova vobec som to nrmyslela tak, ze nema pomoct mame. Ale byva tam sestra a prioritne sa ma starat o svoju strechu nad hlavou.
Aby tam chodil po vikendich robit svagrovy zveladovat byvanie je zvlastne.
Ak je to z casu na cas nevidim problem. Ale autorka pise, ze sa tam muz nadrel.

dharmasanata
10. apr 2023

To sa spýtaj jeho matky a nie nás..🙂

lalala94
10. apr 2023

@dharmasanata ak má svokra takýto názor ako ty, tak je na dobrej ceste pokaziť vzťahy medzi súrodencami.

rachel36a
10. apr 2023

@maminkadeticiek a ako to ma akoze osetrit? Ved svokra chce darovat svoj majetok. To moze urobit kedykolvek a darovat komukolvek. Nikto tu nepise o dedeni.

katkine_terapie
10. apr 2023

@dharmasanata je to aj jeho dom, ma tam podiel po otcovi. Ked uz kvoli nicomu inemu (slusnost by som od matky voci dietatu ocakavala) je fajn vediet, ze dom bude mat ine podiely.

dharmasanata
10. apr 2023

@lalala94 tak nech si ju zoberie syn na staré kolená a nech sa o ňu postará on a možno zdedí viac on

jana_eyre_2
10. apr 2023

Neviem si predstaviť vedieť niečo čo sa týka môjho muža a nepovedať mu to.. proste je to.moj muž tak spolu preberáme všetko..

autor
10. apr 2023

@fajnova Nezávidím.

maminkadeticiek
10. apr 2023

Nepovie to,lebo je zbabela.Lebo vie,ze to co robi nie je fer,preto to robi na tajnasa.Nedokaze sa pozriet synovi do oci a obhajit si to,proste ma dceru radsej ako syna.A najhorsie je,ze tymto znici aj surodenecky vztah na vecne veky.

lalala94
10. apr 2023

@dharmasanata tak ja len dúfam, že jeho sestra sa o ňu naozaj aj postará. Nebola by prvá ani posledná, ktorá si zhrabne majetok a starostlivosť prenechá iným. Každopádne toto jednanie od svokry nie je vôbec fér a matka roka to očividne nebude, ak si neuvedomuje aké rozbroje medzi súrodencami spraví.

sweetdreams1
10. apr 2023

Svokra si so svojím majetkom môže robiť čo len chce, ale zase si myslím aj to, že tieto veci sa v rodine maju vydiskutovať. Ja by som na tvojom mieste o tom povedala manželovi (ja si s manželom hovorím vsekto, takže určite aj túto zásadnú vec by som mu povedala) a viac by som sa do toho nestarala. Nech sa uz muž zariadi ako chce.

maminkadeticiek
10. apr 2023

@rachel36a Pravne nie,za zivota si moze robit s majetkom co chce,ale vie narobit poriadky skor ako najde sestru zapisanu na LVcku.Tu nejde o pravny narok ale moralny pristup.Je to svinstvo,keby to nebolo svinstvo nerobila by to takto potichucky.Takto sa taketo citlive veci neriesia.Moze sa rozhodnut ako chce ale ma si sadnut s oboma detmi a povedat svoje rozhodnutie.Nie zasadit semienko zloby a nechat potom deti nech sa "pozabijaju" a ona bude hrat nevinnu.

autor
10. apr 2023

@benit Ten dom stavali, keď mal muž asi 15-17 rokov, pomáhal na stavbe, aj neskôr s mnohými ďalšími vecami, keď jeho sestra ešte bola slobodná a švagor tam nebýval.

dharmasanata
10. apr 2023

A možno muž o Tom aj vie a sestre to dopraje, keď vie že sa o ich matku v starobe postará.. nie všetko tiež chlapi povedia svojim manželkám..a hlavne nie takéto veci lebo ženy sú takéto nedoprajú niekomu viac ..

janetinka27
10. apr 2023

Muz to uz zrejme od svojej mamy pocul a mozno to zatial neriesil. Zrejme nejde o ziadnu utajovanu skutocnost, ked to svokra povedala tvojej mame medzi recou. S muzom sa o tom kludne porozpravaj, normalne povedz, ze to spomenula tvoja svokra tvojej mame, ked sa stretli. Ved tak to bolo a zrejme svokra nepovedala tvojej mame, aby ti to nebodaj nepovedala, lebo by si to mohla potom prezradit muzovi 🙂
Tvoj muz zrejme vlastni 1/6 domu.
Moj muz mal babku 19 rokov na posteli po mrtvici, starala sa o nu ukazkovo jej nevesta. Tiez im (neveste) babka nechala vacsiu cast svojho biedneho domceka na biednom pozemocku, vytopeny uz aspon 2x.a v rodine to robilo problemy, akoby im babka dala haciendu s ropnym polom, pritom ju nevesta prebalovala, krmila, babka bola niekolkokrat na zomretie a vzdy ju vypiplali, casto ju prehanalo, casto krvacala zo žíl atd.
Starsi ludia sa casto boja,ze budu "na ostaru", staci prva choroba a boja sa, aby nezostali niekomu na pritaz.tuto pritaz dokazu vyvazit zlatom.

dharmasanata
10. apr 2023

@fajnova presne to čo je za tým nevidí nikto

rachel36a
10. apr 2023

@maminkadeticiek a to sa ma ist s mamou povadit, alebo ako si to predstavujes? Moji svokrovci tiez darovali byt muzovmu bratovi...tiez nas o tom nikto neinformoval...zistili sme to, ked sme pozerali nasu chatu, ci uz mame zapisanu...tak zo zvedavosti sme pozreli byt...ziadne vztahy to nepokazilo...jednoducho sa rozhodli to dat jednemu dietatu...my byt mame, muzov brat nemal...tak ho dali jemu...a tiez sa rata s tym, ze ich doopatruje... Je to ich rozhodnutie a akceptujeme to...aj sme s tym ratali, ze urcite to takto urobia...

maminkadeticiek
10. apr 2023

@rachel36a Ma sa ist na to mamy otvorene spytat.Btw len niekto velmi jednoduchy da cely byt jednemu dietatu len zato,ze druhe uz byvanie ma.Vam to dava zmysel?Ze jedno maka,stara sa,zrejme ma na krku hypoteku,tak zato to druhe dieta pride ku vsetkemu len tak ako slepe kura k zrnu?Mi nerozpravaj ze toto ti pride normalne?!Mna by sa to strasne dotklo.Som presne ten typ-makam,snazim sa aby rodina mala co potrebuje,snazime sa zabezpecit...a keby prisli moji rodicia s tym,ze ok ty mas,dame bratovi,on zatial nic nema,tak by som neuverila vlastnym usiam.Ale moji rodicia by nieco take nikdy v zivote nespravili.Vsetko sa riesi fer,narovu,otvorene,za zivota.Aj preto ze mam tuto ich vychovu nedokazem nieco takrto vnutorne a moralne prijat.

mogaa
10. apr 2023

Tak ak ich doopatruje, tak je to ok....ale mal by to vedieť aj muž a mali by sa o tom všetci porozprávať....teda vyložiť karty na stôl...ok dcéra doopatruje mamu a za to jej ostane jej časť domu....len bolo by férové aby o tom vedeli aj obe deti...

cyberk
10. apr 2023

Ja by som to manzelovi tiez povedala, nastastie mame uprimny vztah a ohladom dedenia sa normalne rozpravame 🙂

rachel36a
10. apr 2023

@maminkadeticiek vsak mu nik nebrani sa na to opytat...ale nic to nemeni na tom, ze mama daruje svoju cast dcere a nie jemu...

euka210
10. apr 2023

Je na nej ako nalozi so svojou castou, manzel cast ma, takze ho moze z toho vyplatit. Treba sa dohodnut, niet horsich veci ako sa hadat kvoli majetkom.
Aj my to tak mame, ze dom je prepisany na manzela s dozivotnym pravom svokry na byvanie, takze ju doopatrujeme ked bude treba. Neviem, ci vies aka zataz to moze byt o rodinu starat sa o stareho cloveka...moze sa stat, ze 1 bude musiet prestat pracovat a byt len okolo nej...nikto nevie ako bude.
Ostatne deti u nas maju svoje byvanie, nebol s tym problem, nikto iny z deti by tu neostal so svokrovcami. Len u nas je ten rozdiel, ze 20r od postavenia sa s domom nic nerobilo a my ho postupne rekonstruujeme a starame sa.

rol76
10. apr 2023

Pekné.Paňi ešte žije,je zdravá,a o chvíľu jej deťi sa začnú hádat o majetok,kto čo má zdediť...

laura07
10. apr 2023

@maminkadeticiek ty máš tuším veštecku guľu? 🔮to, že ty máš nejakú skúsenosť, neznamená, že všetky podobne “pripady” takto dopadnú.