Svokra u vás doma po pôrode

10. apr 2023

Baby zaujimalo by ma strasne, ci by vam vyhovovalo, alebo sa vam pacilo, keby pridete domov z porodnice s babatkom a je u vas svokra a bude este dalsich niekolko dni.
Vraj aby pomohla so starsim dietatom, s domacnostou atd, napriek tomu ze bude 2 tyzdne doma aj manzel. Starsie dieta chodi uz do skoly okrem toho a je uz samostatne.
Mne to strasne vadi, ja nemam nic proti navstevam na par hodin, nech pride kto chce sa pozriet na babatko, ale nechcem aby u nas niekto prespaval takto hned po porode, ja chcem mat po porode doma svoj klud iba s rodinou.
Povedzte mi ci som ja cudna, alebo by to vam ostatnym nevadilo. Lebo moj muz na mna kukal ako puk ked som mu povedala, ze tu jeho mama urcite nebude, ze si to nezelam.

luckynat
10. apr 2023

Vadilo by mi to neskutocne. Mne vadia aj navstevy svokry, byva od nas 5 minut pesi, tym padom neprespava ale zato su jej navstevy kazdy vikend. Ked som porodila tak chodila zvonit kazdy bozi den, ze chce vidiet maleho, asi 5ty den som jej povedala ze nech laskavo chodi ked bude doma jej syn a moze sa jej venovat, ze ja mam male dieta a chcem sa venovat len jemu. A drbla som dverami. Odvtedy dojde, len ked ju synacik zavola, aj to je pre mna moc casto. A jasne ze bola u nas nasackovana hned jak sme dosli z porodnice. Dostala maleho na ruky v perinke a miesto toho, aby ho poriadne poobdivovala, tak povedala muzovi nech jej zapne barrandov 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ s novorodencom na rukach cumela do telky, teliatko 🫣
Ale k veci- neviem si predstavit, ze po dome chodim s mega vlozkou, po kazdej toalete sa sprchujem odspodu, uterak na pucku vedla bidetu, do toho prsia vonku lebo sak treba vetrat (hlavne ked sa babo uci prisavat a bradavky z toho bolia), sem tam krv na pyzame, prebalujes dieta aj seba- a drb v pozadi svokra. No ani omylom 😅😅😅

zorkahorka
10. apr 2023

Chapala by som, ak by ti prisla pomoct s prvym. predsa len - je to nova situacia. Ale s druhym? A bez tvojho vedomia a priania? Ani ja by som nechcela. Chcela som mat svaty pokoj

majka4555
10. apr 2023

Vadilo by mi to...jednak nemala by som take sukromie a este okrem dietata starsieho a novorodenca by som sa akoze tam starala aj o nu...no isto nie
A po druhe ja osobne by som potrebovala klud 600nedelie, hormony, kojenie, vztah s babatkom kym sa na seba naucime...nechcela by som okrem muza mat nikoho strasne "napomocneho" , mne vadili aj tie "mini" navstevy co chcel kazdy strasne vidiet maleho.

majka4555
10. apr 2023

@luckynat haha presne ! Bordel vsade, krv, cicky vonku, kojenie a ty mas byt no stress 🙈 hej hej a svokra za tebou istezeeee.. sukromie 0 bodov

jonnie
10. apr 2023

Nehrozí....ú nás fakt 6 týždňov nik nebol...iba môj otec na 2 hod.po 2 týždňoch, lebo mal cestu okolo a býva ďaleko. Ale I tak som s nim reálne bol možno 10 min. , stále som odchadzala do spálne s malým. Za mňa určite nie.

basska_b
10. apr 2023

@majka4555 Mozno by svokra aj sama odisla prvym rannym vlakom, keby sa stretla s realitou doslova v plnej nahote 🤣 jo a este tie nočné koncerty, by som ju poverila, nech bdie v noci pri babatku a dava mu cumlik 😀

cacianka
10. apr 2023

200km je ďaleko ?
Veď keď budeš cítiť že je už na návštevy vhodny / prijateľný čas, ok pozvete. Ale na obed docestuje, 1 noc prespí a na obed odcestuje. Hastala Vista bejby svokra 👋

petamich
10. apr 2023

co by mne vyhovovalo je uplne jedno - dolezite je co vybovuje tebe a na tom sa s manzelom treba dohodnut 🙂 ale teda ked si chcela nazor inych, tak nie - ani mama ani svorka tu po porode neboli, manzel mal dovolenku, nechali sme si ale otvorene zadne vratka, ze ak by sme ich potrebovali ozveme sa a ak sa im bude dat pridu, mali sme ale prve dieta

aktualne napr. viem, ze ak by sa mi malo narodit druhe dieta. svokra by nam urcite prisla pomoct, pripadne by maly s muzom sli na par dni k nim, u nas by zial nemala kde byt ale teda vsetko by zalezalo od narocnosti porodu, okolnosti, ako by to zvladal maly c. 1 atd. (moja svokra nam vela pomaha a ja som jej za to velmi vdacna)

mane01
10. apr 2023

Vadilo by mi to! Ani mamu by som doma po porode nechcela, nieto este svokru!

lenqua_12325
10. apr 2023

Minimálne 6 týždňov po pôrode by som doma neprijala nikoho. Len ja a vložka medzi nohami 🤷‍♀️.
Ani mama, ani svokra ani suseda. Nikto !
Len ja, muž a moje deti.
Zatrhni to čo najskôr.
Nervózna mama, nervózne a uplakané dieťa.

bluka2
10. apr 2023

Ja to tu vyhrám, za mňa ešte aj lepšie, keď ani ten chlap tam nie je 😂

fliacik
10. apr 2023

Každému vyhovuje niečo iné, ja osobne by som veru nikoho nechcela. Všetko zvládneš, len si ver a bude dobre. Pri prvom dieťati sa mi dovalili rodičia z opačnej strany Slovenska asi päť minút po mojom príchode z pôrodnice. Mamka sa ma neopýtala, či
ju chcem, proste sa zbalila na dva týždne a rovno prišla, vraj pomôcť. Problém bol v tom, že sa ma ani len neopýtala, ako si jej pomoc predstavujem a čo by mi skutočne pomohlo. Ona prišla ku nám
s vlastnou predstavou, že sa bude o bábätko starať namiesto mňa! Bolo to vymodlené, vytúžené dieťa, mala som po 30tke a tie prvé okamihy doma sme si s mužom naozaj chceli vychutnať sami. Chápala som aj ju,bolo to jej prvé vnúča, ale bolo by mi pomohlo, keby mi možno čosi uvarila, alebo vyzehlila pár plienok. Ale nie, malá len kvikla zo spánku, mamka hneď trielila k postieľke, aby pri nej bola skôr ako ja. Ak som do izby vošla s malou na rukách, hneď si ju brala ona. Všetko kritizovala, prečo zase kojim, kojit sa má po troch hodinách. Iste mám slabé mlieko. A čajík, prečo nedávam čajík. A do čaju cukor, je dobrý na kosti. Prečo som jej neobliekla toto, prečo nie je v zavinovačke (horúce leto)... Za všetko sa urážala, keď nebolo podľa jej predstáv, alebo sme chceli s mužom riešiť sami. Malá bola náročné dieťa, nespala vo dne a aj noci boli zlé,mala silné koliky, bola som vyčerpaná a ešte som musela riešiť mamkine nálady a urážanie sa pre všetko. Ak náhodou malá na chvíľu zaspala, nemohla som si ľahnúť, lebo som nikde nemala kľud. Ak som si sadla k počítaču, lebo som si chcela prečítať nejaký článok, nájsť radu o čomsi, mamka zase oduta, lebo načo prišla, ani sa jej nevenujem. Tresla dverami a šla sa urazene prejsť. A ja vyčerpaná po ťažkom pôrode som ešte varila,umývala riad a riešila, či rodičia už pili kávu alebo jedli večeru. Mamka sa po pár dňoch urazene zbalila a odišla, ešte ma po celej rodine poohovarala, aká som nevďačná dcéra. Svokra k nám zase chodili každú chvíľu na neohlásene návštevy a šlo ma poraziť. Trhala mi veci z rúk, že ona to urobí namiesto mňa, aj keď som si to vyslovene chcela urobiť sama. Prevesiavala po mne vyvesené prádlo svojím spôsobom. Hucala na mňa, že urobím z dieťaťa mrzaka (nosila som v šatke). Bez opytania mi hádzala do mojej polievky na sporáku prísady, ktoré bábätku nerobili dobre na bruško a ani to bežne nejedavam. Bez opytania mi potajme išla žehliť malej oblečenie a zatajila mi,že čosi z toho spálila. Šla kocikovat, ale po zobudení mi bábätko nedoniesla nakojit, ale vrestiace hladné nosila po dedine ukazovať kamarátkam. Juj,bolo toho veľa, na román. Ja nervózna, dieťa nervózne, nič nefungovalo. Akonáhle som bola sama, obe sme sa uspokojili a zrazu všetko krásne šlo. Po druhom a treťom pôrode som bola doma sama bez "pomocníkov", krásne sme sa doma všetci navzájom zžili, zoznámili, našli si systém a rodinní príslušníci boli vítaní - na krátke, zdvorilostné návštevy.

nenne27
10. apr 2023

Normalna zdrava zena s dietatkom bez nejakych specialnych potrieb to dokaze zvladnut bez svokry.si normalna.ja som bola tiez sama a manzel bol doma 2 dni a ptm isiel do prace. Velmi si cenim svoje sukromie

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelie2017
11. apr 2023

U nas pri prvom porode nebol 5 tyzdnov nik. Potom prisla svokra so svagrom na jednu noc. Mamina az po 2 mesiacoch. Skor jej nedali dovolenku. A bola som rada, lebo to bolo presne take ako vo vasich opisoch. Po zemi kvapky mlieka, sem tam aj krvi, rozpadnute sitie, ledva som sa hybala.
Druhy porod bol skvely, ziadne sitie, na druhy den som ani nevedela, ze som rodina, plna sily, uplne vitalna. Isla som ako motorova mys. To sme uz boli prestahovani, svokra od nas byvala kusok, kazdy den prisla na chvilku. Ale ona je taka, ze sa nestara do nicoho. S babatkom sa chvilu pobavila a zobrala starsiu von, ja som mohla byt doma s babatkom, v klude si porobit. Po 2 tyzdnoch prisla sestra s priatelom. Mali dovolenku, iny termin nemohli, to by babo videla az po vyse pol roku. Jedine obmedzujuce bolo, ze som chodila odsavat mlieko do spalne a nie na gauci. A ozaj boli velkou pomocou. Doma som nemusela ani prstom pohnut, aj ked som chcela, chodili sa so starsou kupat. Len teda, mlady videl, co je to mat doma novorodenca a asi ho tak skoro mat nebudu 😀🙈

cookie29
11. apr 2023

su kultury, kde je to bezne. mamicka po porode je sama s dietatkom a rodina susedia a pod upracu, navaria a podobne, aby sa mamicka mohla zoznamit len s dietatkom.

Ja osobne som ani nepovedala kedy mam termin porodu, aby mi vsetci dali pokoj. A navstevy som urcite neplanovala. Nakoniec som mala katastrofalny porod a zostali sme 2 tyzdne v nemocnici kvoli mne, nie kvoli babatku a bola som rada, ze ked som zavolala mame, tak sa zbalila a priletela.

Ale svokru by som urcite nebola chcela. A vzdy som bojovala za to, aby v tomto obdobi mohla zena robit co chce a nie co od nej caka okolie. V tomto mal Covid pozitivny prinos

lubmar
11. apr 2023

Pridam aj ja svoju skusenost, v ziadnom pripade by som po porode nikoho doma nechcela, kolkokrat som fungovala v pyzame doobeda, lebo mala v noci vobec nespavala, mala obrateny rezim, do toho silny reflux, vsetko ogrckane, 10x prezliekat seba aj malu, ako som ju zdvihla odgrgnut, uz som len citila ako mi tecie mlieko po pleci a po chrbte, strasne casto som ju musela kojit, bradavky na mindar, kosela furt mokra, len co mala zaplakala okamzite sa mi mlieko zacalo spustat, kym som si ju priniesla z postielky, kosela vpredu komplet mokra, nevedela som si koli sitiu sadnut na tvrdy povrch, ked mala konecne zaspala lahla som si k nej nehladiac na binec v byte. Neviem si predstavit starat sa este o navstevu a prisposobovat sa, niekedy sme cele noci prebdeli, uspavali na fitlopte, vitany typ pomoci bola moja mama, na 20 minut prisla, priniesla komplet navareny obed, prip. vyvesila pracku, lebo som prala aj 2-3 denne, obliecky, plienky na odgrgnutie, a isla domov. Nevravim, ze kazde dieta je take, ale to sukromie po porode, ked chodis hore bez, vsetko od mlieka pokvapane, nebodaj ked porodis v lete, spotena, si nonstop v sprche, vtedy tam ozaj nepotrebujes divakov🥴

srdeenko19
11. apr 2023

V žiadnom, ale v žiadnom prípade. Neviem si to ani len predstaviť. A hlavne, keď sa žena vráti z pôrodnice s bábom, tak chce mať doma svoj kľud, ľahnúť si, pospať si, kedy chce, kojiť bez toho, aby ju musela svokra očumovať, takisto by som chcela chodiť pohodlne doma oblečená a vetrať" sa po pôrode 😀 A doma má byť kľud, pohoda, zvykanie si na bábätko, režim, zoznamovanie so starším súrodencom a nie ešte obkračovať svokru. Ach jo, to by som nedala.

nevenka
11. apr 2023

Tak ja som asi vynimka. Porodila som 4 deti, z toho pri 3 porodoch bola svokra so mnou. Je mi ako druha mama. Dokonca niekedy si v niecom s nou lepsie rozumiem ako s vlastnou mamou. Pri prvom som mala depresie, pomahali mi na striedacku mama aj svokra. Svokra robila isty cas na novorodeneckom, pomahala mi prilozit maleho, naozaj super. Pri dcerke som potom uz toto nepotrebovala, ale zato, postarala sa o 2 rocneho, navarila, ozehlila. Pri tretom bol covid, december 2020, poradili sme si nejak sami, bola akurat v karantene, ked sa maly narodil tyzden pred Vianocami. Pri stvrtom bola zase pri porode. Manzel sa staral o 2 rocneho, dotahoval veci v praci. Starsi dvaja isli ku nasim, kedze mali prazdniny. Tyzden po porode som mala tlak 185/125, vela mi svokra pomohla, aj mama. Navarit, oprat, ozehlit, postarat sa o 2 rocneho. To hlavne. A ked ma potom navyse aj seklo, tak ked som bola na rehabkach, tak prisla a starala sa o 2 deti.
Mne fakt nevadilo, ze som behala s vlozkou, prsiaod mlieka, napoly von, kedze pri 3 detoch zo 4 boli problemy s prisatim. Vsak aj ona porodila 3 deti a vie ako co. Nikdy nekomentovala (ne)poriadok, ked bol spinavy sporak, bez slova ho vycistila, vsak normalka. Dufam, ze aj ja raz budem taka mama a svokra, ze ma nebudu povazovat za pritaz. Prist a pomoct. Ked treba. Nesackuje sa sem nikto nasilu, ked ju zavolamr a da sa jej, tak pride, ked sa jej neda, hladame ine sposoby. Ako pozeram, ze riadny div sveta 😆😊

nevenka
11. apr 2023

Vdaka mame a svokre a ich pomoci, som sa hned citila ako clovek. Hoci som nenaspala vela, tak aspon som sa v klude mohla ist umyt, obocie vytrhat, oholit. Vlasy umyt. A nemusela som byt cely den v pyzame ci nocnej koseli. A potom si na seba polozit babo a uzivat si. S tym, ze je postarane aj o potreby starsich deti.
Ale ak je svokra taka, ze pride a caka, ze ju cerstva mamicka bude obskakovat, tak potom sa nedivim, ze ju pri sebe nechcete.

nevenka
11. apr 2023

@lubmar ja som inak rodila v novembri, decembri, januari a iba jeden raz zaciatkom septembra ked boli horucavy a je to skoro to iste s tym potenim, sialene hormony. Tento typ pomoci, co spominas, ze si mala od mamy, tak ja dvojmo, na striedacku mama a svokra. Svokra len chodila na par hodin a mama tu bola aj na noc, kedze byva daleko.
Ja sa inak divim, co za zenu dokaze chciet byt obskakovana navsteva u nevesty, ktora prave porodila. Mne to zdravy rozum nevie pobrat, fakt.

wudz
11. apr 2023

Moja svokra tiež mala také tendencie, sama o tom vravela, ako príde, nik ju nevolal. Najskôr sme to na ňu skúšali jemne, že proste chceme byť sami, že sa potrebujeme zžiť ako rodina, že si musíme nájsť systém. Stále si húdla svoje, hlavne preto, že prostredný mal narodeniny týždeň po mojom termíne pôrodu, a že ako to bude, ak mu nepríde zablahoželať. Akoby 2-ročnému dieťaťu na tom záležalo... Napokon jej muž veľmi rázne vysvetlil, že proste nie, my budeme sami a ak aj príde, my jej neotvoríme. Že keď sa zžijeme, upokojíme, radi ju uvidíme, ale musí nám dopriať nejaký čas osamote. A tak aj bolo. Po mesiaci sme urobili krstiny a pozvali ju na víkend.

kvetinka75
11. apr 2023

moja tiž tak plánovala ale som povedala, že ja si to neprajem a bolo.

autor
11. apr 2023

@nevenka nie nie vobec taka nie je, len nechcem ju tam z dovodu, ze fakt chcem mat klud. Lebo ona je brutalne ukecana, neustale by sa ma vypytovala, ci som uz jedla, a preco este nie, rano s najvacsim usmevom a dobrou naladou, tisic napadov, co by mohla a co nemohla.. ako fakt toto po porode nepotrebujem. Chcem klud, v klude si ist do sprchy aj 5krat denne, bez toho aby som musela niekomu dalsiemu nieco vysvetlovat, chodit si oblecena ako chcem, urcovat si denny rezim podla seba..
Ona by mi sice aj navarila, aj by sa venovala starsiemu, ale ja si aj tak najradsej varim svoje a jem co chcem a kedy chcem a nie ju pocuvat, ci som uz jedla a preco este nie, a preco tak malo atd atd. A starsi syn je uz aj tak dost velky a samostatny, takze ja viem ze to zvladneme

autor
11. apr 2023

@wudz
@kvetinka75 och keby toto mi svokra sama od seba povie, hned ju stopnem. Nemam pred nou zabrany, narovinu by som jej povedala, ze nie.
Toto bol zatial len napad mojho muza, lebo asi ma chudak uz stresy z toho vsetkeho, a este vraj s kym bude starsi, kym ja budem v porodnici a on mozno este v praci 😂

autor
11. apr 2023

@nevenka moja svokra je tiez v pohode, mame velmi dorbry vztah, casto k nam chodi. Ale je dost ukecana, a ja som skor povaha, ktora ma radsej ticho, svoj pokoj a poradi si s mnohymi vecami sama.
Som jej vdacna za vela pomoci, co nam uz poskytla a poskytuje, niekedy to az prehana, ale po porode si ju doma nezelam mat, presne aj kvoli veciem, ktore tu uz baby pisali. Ja s nikym nezdielam a nepoukazujem na svoje intimne zalezitosti typu menzes, krvacanie, kojenie atd.
Ako som povedala, chcem mat svoj klud a pokoj, aj keby babatko cele dni prerevalo, radsej si to vyriesim sama, ako este niekoho dalsieho tam pocuvat.

kvetinka75
11. apr 2023

autorka - pre toto isté som radšej aj ja sama ako s niekým druhým. Nepotrebujem s niekým preberať a zdielať intímnosti, ktoré sa týkajú mňa. Iné je, keď je muž doma. Ale svokra, mama, sestra, kamarátka - to nie.
Povedz mužovi na rovinu, že si to nepraješ a hotovo. Ak sa nič nepredvídateľné vážne nestane, spolu to zvládnete.

asocial
11. apr 2023

nie si cudna. ja som prve dieta musela sama, ci som chcela a ci nie, akurat, ked sa mi ozval konkretny baby blues, prisla mamina na par dni pocas dna. Svokrovci dosli po mesiaci, a vzhladom na skusenosti, nevyziadane rady, kritiku, som sa rozhodla, ze druhe dieta mozu dojst pozriet az po troch mesiacoch. Byvaju daleko, takze problem to nebol. TAKZE este raz NIE, ani SVOKRA ani MAMA. Iba keby bolo ozaj treba

elisa7
11. apr 2023

Je to relatívne, každopádne konaj podľa svojich pocitov. Niekomu to pomôže, niekomu vadí. Mne by to vadilo, veľmi. Keď som domov prišla s dvojičkami, nechcela som nikoho ani za svet. Staršia (7) mala vlastnú izbu, ich otec spával v obývačke, aby sa vyspali, lebo som k nim vstávala každú hodinu a pol na dojčenie. Ale vďaka tomu že som mala kľud a vlastný režim, zvládala som to najlepšie sama. Aj keď svokra ma potom nazvala ,,opičou matkou", že som ich mala stále pri sebe. Svokru by som nezniesla pri nás určite.

basska_b
11. apr 2023

@fliacik Fuu, to je sila 😮😮 tak toto je este vyssi level ako moja svokra ci moja mama. Ja som inak videla takeho dedka, ako s lahostajnym vyrazom na tvari kocikoval vrestiaci kocik, tak pomalicky z nohy na nohu, ani sa nikam neponahlal 🙏 ja len dufam, ze budem moct a vediet pomoct mojim dceram a ze moju pomoc budu chciet 😀 mne velmi pomohlo, ked moja mama navarila a upratala, ponosila babo na rukach, ked som sa chcela najest, umyt ...