Svokrovci majú klúče od nášho bytu

salvia247
18. máj 2016

Ahojte, chcela by som vedieť aký máte názor na toto: Ked sme kupili byt, dali sme svokrovcom kľúče od bytu a vchodu- pre prípad, že by horelo, alebo by sa nedajbože stalo niečo iné a my by sme neboli doma napríklad. A to bola chyba 🙂 Keď sa narodila malá, tak prestali u nás zvoniť, aby ju nezobudili - jednoducho si odomkli samy, čo som aj privítala, lebo som ju uspávala kade tade, na rukách v obývačke atak...a zvonček bolo dosť počuť. Teraz si na to už zvykli a teda nezvonia dalej, len si odomknú a vojdú a už dosť dlho mi to strašne vadííííí! Väčšinou dopredu zavolajú, ked sa chystajú na návštevu. Ale stalo sa už pár krát že nezavolali a už len počujem kľúče v zámke a mám dosť. O tom že mi svokra vadí celkovo, ani nejdem vravieť. Nie je až taká strašná, ale proste mi vadia niektoré veci a priznám, že občas beriem niečo viac osobne ako by som mala. Ale nemali by si predsa oni samy uvedomiť, že je slušné predsa zazvoniť? Oni aj trochu zaklopú na dvere, ale hned klúč do zámky a otvoria si. No ide ma poraziť, však vedia, že sme doma, tak počkám kým otvoríme... nie? Máte niektorá podobnú skúsenosť? Mám im nejako slušne povadať, že by mohli zazvoniť dole ked idú? Vadilo by vám to? Priatelovi som nepovedala, že mi to vadí...aj tak si myslí že si len hladám dôvody prečo ich nemať rada.

nyusika
18. máj 2016

@lintu ja som a tej druhej strane. Vždy sa ohlasujem, včas - nie tak, že "čaute, o dvadsať minút som u vás".
Vchodové dvere si odomykám sama, hore už zvonim. Ako slušná návšteva. Kľúč od bytu používam len počas neprítomnosti majiteľov bytu, s ich vedomím, samozrejme.
Mne sa zdá neslušné odomknúť si cudzí byt, keď sú domáci doma.

kubkovamama
18. máj 2016

U nás tak isto. Koľkokrát ma svokra pristihla v sprche s otvorenými dverami atd. Opakuje sa to iekoľkokrát do týždňa. Kľúč jej dal priateľ a jemu to absolútne neprekáža. Tiež som apelovala na slušnosť a súkromie, ale vyšla som z toho ako nenormálna a precitlivelá. A ako bonus, ak nie som doma, prehadzuje veci, zariadenie, už mi aj vyhodila pár dekorácií alebo darov.. no konec. 🙂 Preto bud obaja s mužom to s nimi preberiete na rovinu a behom 5min sa to vyrieši nech sa aj urazia, zas sa aj odrazia., teda ak s tým aj muž súhlasí. Ak je na ich strane, možeš sa aj na hlavu postaviť. Nuž a ak sa to nezmení, ostáva len zaťať zuby a zvykať si. Ale podľa seba to je časovaná bomba. Ja už mám tik na oku, ked počujem výťah. 😀

ava11
18. máj 2016

My sme byvali 3 roky so svokrou (povodne jej byt prepisany na mm), potom sa odstahovala, kluce jej samozrejme ostali. Nezvoni, otvara si sama, ALE nikdy k nam nejde bez toho, aby vopred nezavolala, ci moze. Takze riesenie na vasu situaciu nemam, len som si opat potvrdila, ze moja svokra je super 😵

janinah
18. máj 2016

Inak k tej dôvere a kľúčom....teta mala kľúče od domu so záhradou,kde sa nebývalo,len chodilo semtam,že ona pani z mesta rada príde do záhrady ,čo to urobí a dáke jablko si vezme v jeseni.Však koľko by už toho odniesla dúchodkzňa v taške autobusom.Kľúče od domu nemala.Až kým som raz do toho domu neprišla v čase ,ked tam bola aj ona, s už nachystanými troma velikánskymi taškami jablk a čakala pána s autom,ktorý ju mal odviezť domov 😒 A pochopila som,prečo som predtým došla obrať maliny a skoro nijaké neboli....Hneď som požiadala o vrátenie kľúčov a vybavené.

lintu
18. máj 2016

@nyusika tak mne to príde tiež normálnejšie tak, ako si napísala. Pred cudzím bytom mám proste rešpekt. Ale ide o ten zvyk. Nech je už dôvod akýkoľvek, faktom je, že svokrovci chodili na návštevy bez ohlásenia a nikto im nič na to nepovedal. Mali to ako keby akceptované. Bez upozornenia teraz asi len ťažko zmenia svoje návyky.

sashabb
18. máj 2016

@kubkovamama to nemyslíš vážne??? 🙄 😨 A to nijako neriešiš? vieš si predstaviť ako budeš fungovať keď sa ti narodí mimčo? veď sa zblázniš 😖

kubkovamama
18. máj 2016

@sashabb to sa riešilo už viackrát 🙂 ona proste nemá takt a slušnosť.. nielen v tomto, ale to už je na inú tému. Co jej mám tie kľúče vyrabovať z kabelky? Priateľ je na jej strane a tým sa to akože vyriešilo. Skrátka sme si nesadli a to už nie je o kľúčoch.

alex49
18. máj 2016

Na začiatku si povedala, že kľúče majú pre prípad núdze, tak tam nemali chodiť ako na klavír. Ale nič nie je stratené, stále môžeš otvoriť ústa a povedať, že prípad núdze znamená:
- nie sme doma a treba poliať kvety/vyvenčiť psa,
- nie sme doma a vytápame susedov, horí
- mám zlomenú nohu a neviem im otvoriť sama
a neznamená - idem na návštevu
Slušná návšteva sa vopred ohlási, aj ked to má byť 5 minút pred príchodom. Je to váš byt a nie ich. Nauč sa byť asertívna- slušne si brániť svoj priestor 🙂

tatinka
18. máj 2016

aj od nas maju svokrovci kluce lebo byvaju kusok od nas a v pripade nudze ze by sa daco udialo aby sa mohli k nam dostat,,,ale ked idu k nam na navstevu slusne zavolaju ci sme doma, slusne zvonia z dola,nahradne kluce so sebou nenosia tie maju len doma a pouziju len ked treba ako napriklad sa s talo minule ze nam mali priniest papiere ohladne platenia smeti a obaja sme boli v tom case v praci tak sme poprosili svokru nech nam to pride v dohodnuty cas prebrat takze si v klude odomkla ale inak si nic takeho svokrovci pri beznej navsteve nedovolia...a keby aj chceli tak by im to nepomohlo lebo ked sme doma nechavame v zamke kluc 🙂....ved ja kolkokrat tu beham aj naha ked je teplo no neviem si predstavit ze by mi tu len tak vosli, neviem ci by som z toho mala vacsi sok ja alebo oni 🙂

natalka13
18. máj 2016

moji rodicia maju kluce od nas ja od nich vsetci zvonime ak ideme na navstevu. ani by ma nenapadlo si odomykat a to je to byt mojho detstva.

sandy1
18. máj 2016

Taku neslusnu svokru mam aj ja. Navyse je to moj byt. Mojho manzela byt sa predal. Vzali sme sa pred rokom. Povedala som jej,ze si nezelam,aby nam chodila do bytu. Kluce vsak stale nosi a branu si otvara, comu nerozumiem.

zuska2001
18. máj 2016

treba sa asi porozprávať. maja mama kluče má, ale otvorí si iba vchod a do bytu klope. VŽDY. zvykla si, ešte ked sme boli s mužom bez detí a nežne som jej naznačila, že by nás mohla prichytiť pri výrobe vnúčatka, pochopila...

katarinamarkova
18. máj 2016

@salvia247 ono, vieš....nikto.....ani svokrovci nevedia čítať myšlienky....
či máš povedať?
nemusíš, ak chceš aby si aj naďalej všetci mysleli, že ti to takto vyhovuje.

katrin10
18. máj 2016

Tiez aj moji svokrovci maju kluce,byt patri totiz svokrovi no neziju s nami nastastie,po nastahovani,zaroven po porode,zvykli chodit neohlasit sa larom farom odomkli a boli dnu mm to nevadilo,on bol aj tak vacsinou v praci...uprimne po prvy raz si hovorim,to nie je take strasne,nic sa nestalo,potom,zas,ppotom zas...najprvv som bola ticho,nechcela som byt za zlu,ale...aj sa ohanali ze nech malu nezobudia...vynadala som mm ci je podla neho v poriadku ze nemame sukromie,ani ako par,ani ako rodina,nech sa porozprava so svojim otcom ze si NEZELAME aby chodili bez ohlasenia...neviem ako mu to povedal,ani co presne mu povedal,ale cuduj sa svete skutocne nas prestali prepadavat a uz daju "aspon" pol hodku dopredu vediet....ach,kolkorazy na nich fakt nemam naladu,ale odkedy nemizu vpadnut do bytu hocikedy aj menej chodia,nastastie 🙂

majrab
18. máj 2016

Porozpravat sa s muzom a dohodnut sa potom to taktne povedat rodicom,ked nepomoze mat vzdy v zamku kluce a uz si neotvoria 🙂 pripadne si " pozicat" kluce,ze si si niekde zapotrosila svoje a uz ich nevratit

zuzulik236
18. máj 2016

@salvia247 ak ti to nie je trapne tak skus vybehnut zo sprchy len tak bez nicoho ked si znova otvoria dvere.... myslim ze ich tym dostatocne strapnis a snad si uvedomia ze aj ked maju kluce tak apon zazvonia a pockaju kym otvoris... ak im to neddopali tak to proste kludne povedz pene nahlas ze bud budu zvonit alebo budu bez klucov... vela zdaru 🙂

salvia247
autor
19. máj 2016

@zuzulik236 aj ma to napadlo, že spravím niečo také 🙂, teda nie že vybehnem celkom bez ničoho, ale možno by im došlo, že majú čakať kým otvoríme.
Oni ani nechodia neohlásene, ja vacsinou viem že majú prísť, ale vadí mi to že vedia, že sme doma, ale vojdú ako do svojho. Asi bude u mna problém skor v tom vztahu ku nim. Keby som s nimi lepšie vychádzala, tak by som také veci asi neriešila.

emarekova
19. máj 2016

@salvia247 podla mna by ti to aj tak vadilo.je to predsa vase sukromie.my sa so svokrou mame v laske dost,ale toto by som nezniesla,uz vobec niekolkokrat do mesiaca alebo do tyzdna.

maarlie
19. máj 2016

ja už som to tu raz niekomu písala. moja svokra tiež mala kľúče od nás ( menili sme s ňou byt, a že teda kým si nepreťahuje všetky veci a akosi jej potom ostali) chodila upratovať, riad umývať, postele postieľať a prezliekať, SO ŠVAGRINOU NA KÁVIČKU, keď sme neboli doma, muškáty si na balkóne nasadila...až raz: zatepľovala sa bytovka, všade polystyrenové guličky, došla na návštevu a spucovala ma,aký máme bordel. ja som na to len odfrkla,že nebudem v 5. mesiaci každú hodinu behať s metlou. chlap mal potom 3 dni voľna, išiel detskú izbu dorábať. prišla o 2 dni ráno tajne. zobudila chlapa. ten zdesený v spálni premýšľal, že či volať políciu alebo písať mne sms, nech volám ja. potom počul otvoriť balkónové dvere, tak myslel, že si roboši dovolili a vyskočil ako besný pes 😀 a bol pokoj. teda ešte mala tendencie si kľúče nechať. vrátila mi ich v deň termínu pôrodu s tým, že asi by si ich ešte nechala,lebo bude chodiť pomáhať s maličkým (nebola ani raz!!!!). len som nastavila ruku, že keď zaklope, tak jej otvoríme 😝

meusicka
19. máj 2016

@salvia247 ahoj, tak ja radim nechat kluc v zamke ked ste doma, pootm nebudu mat na vyber len pockat.
aj moji rodicia maju od nas kluce, clovek nikdy nevie. ale ked veida ze sme doma tak si neodomykaju ale zvonia a pockaju kym otvorime my. skuste nechat ten kluc v zamke. priatelovy mozes povedat, ze to tak chces, lebo mate male dieta a aj na seba navzajom casu menej a tak nechces aby vas nahodou niekto prekvapil. ked uz raz chodia aj neohlasene 😉

sardinka32
19. máj 2016

@bluka2 no tak bod dva mna osobne teda pobavil..vsak by si o nej mysleli, ze je to daky uchylny blazon behat po byte v latexovom komplete 😀
@salvia247 je to prekérna situácia...skoda, ze si to nepredvidala uz skor, navyse ked si vedela, ze aj u svokrovcov doma to tak maju zauzivane...pre nich to je prirodzene. Toto by mal skor riesit Tvoj chlap, su to jeho rodicia a od neho to zoberu lepsie ako od nevesty. Vysvetli chlapovi, ze Ta uz parkrat skoro nachytali nahu, alebo co ja viem v spodnom pradle...a ze Ti je to max. neprijemne, aby Ta svokor takto videl...a aj svokra, hoci je to zena. Alebo si vydupaj tu retiazku na dvere...ked uvidia, ze aj tak sa do bytu nedostanu bez toho, aby si im prisla otvorit Ty, tak Ti zazvonia a pockaju, kym otvoris.

katrin21
19. máj 2016

@salvia247 ved svokre povedz, ze ti to vadi a ze kluce dostali za inym ucelom, nie aby k vam chodili bez zvonenia.. ja neviem, co je toto za problem? ved si otvor usta a je to ... treba si jasne stanovit pravidla..

a ked to nepomoze, nechavaj kluc krizom , ked ste doma 🙂

sardinka32
19. máj 2016

@katrin21 oni maju nejaky speci zamok, ze sa tam zvnutra kluc nenechava, takze ho krizom nemoze dat...inak by to bolo najbezbolestnejsie riesenie pre obe strany 😅

jhalena
19. máj 2016

@salvia247 Povedz svokre, ze si sa uz viackrat prelakla, ked sa len tak objavila v byte, ze nech radsej zaklope a pocka kym jej otvoris.

kubkovamama
19. máj 2016

no žienky, ked raz svokra (svokrovci) nechce o tom ani počuť a aj tak napriek všetkým prosbám, slušnému vysvetlovaniu.. a nakoniec aj asertívnemu, aj tak ďalej chodí ako na klavír kedy sa jej zachce či ste doma alebo nie ste, nič s tým nezmôžete. My máme tiež zámok, že si odomkne bez ohľadu na to či je kľúč v zámke otočený alebo nie. To nie je problém len o kľúčoch, to je niečo hlbšie prečo nám to prekáža a prečo ona nerešpektuje.

frenkiss
19. máj 2016

@salvia247 treba sa s nimi porozpravat, ze aby zvonili..oni si nemusia uvedomovat ze vam to vadi, ked im to nepoviete

nyusika
19. máj 2016

@kubkovamama nuz...ked nechces, aby to robila, vezmite jej kluc. a ked sa bude zubami-nechtami branit, vymente zamku.
to na margo toho, ze sa mozeme aj na hlavu postavit, aj tak bude chodit. no nebude - snad nevykopne dvere.

bud sa zariadis, ked ti to vadi...alebo sa nestazuj 🙂

matazirafa
19. máj 2016

@salvia247 treba si normalne povedat ze si neprajete aby si oni ako navsteva u vas odomykali vlastnymi klucmi. Ak by nezabralo, tak vymenit zamok a mas pokoj. Hlavne im potom nedavajte nove kluce

fuska
19. máj 2016

Ja by som to riesila cez manzela. A ak to nepomoze, tak vymenit zamok s tym, ze ste stratili kluce. Vtedy sa musi zamok vymenit. No a potom svokrovcom kluc bud nedat alebo dat v podpisanej zalepenej obalke a na nu napisat "pre pripad nudze", pripadne ziadny nedat. Hrozne, ze nedokazu respektovat sukromie.

salvia247
autor
19. máj 2016

no oni si urcite neuvedomuju ze by nam to mohlo vadit. Myslim, ze ak by sme im to povedali urcite to budu respektovať. Ale zase budem len ja zlá. Aj ked im to povie priatel, budú vedieť že to len z mojej hlavy mohlo vyjsť 🙂 Ja sa totiž neviem pretvarovať a niekedy im dávam najavo, že nie som nadšená ich návštevou. KOnflikt žiadny nebol ani nič podobné, len medzi mnou a svokrou cítim také dusno. Budú samozrejme cítiť krivdu, lebo oni sa idú rozkrájať, len aby nám pomáhali stále, aj finančne. Hoci ja si myslím že to nepotrebujeme. Budem zase vyzerať ako nevďačná ale čo už.