Svokrovci nechcú, aby dieťa malo priezvisko po mne

naty53532
20. mar 2021

Ahojte buduce mamičky, chcem sa spýtať ako ste riešili priezvisko dieťaťa?
So snubencom sme sa dohodli že sa bude volať po mne, kým sa nevezmeme, nemal s tym absolutne žiaden problem no jeho rodičov to vytočilo do nepričetna, vraj bude ako otec ,,nepriznaný" (neviem odkiaľ to maju) boli sme na matrike a uznali sme otcovstvo už pred pôrodom, takže v tom nevidim žiaden problem. Pred par dňami som si vypočula celkom nemilý telefonat v ktorom som na seba nepočula ani jedného pekneho slova. Same uražky, ako ho manipulujem, že všetko čo poviem spraví.. celkom sa ma to dotklo nakoľko naš vzťah je založeny na rovnoprávnosti, všetko riešime spolu. Myslia si že ma na to priezvisko nahovorili moji rodičia a podobne. Neviem ako im už mám vysvetliť že to bude v prvom rade NAŠE dieťa a skrátka nemaju nam čo do toho rozprávať, samozrejme, nechame si poradit, vypočujeme si aj ich nazor, ale vyslovene hrať na city len aby bolo po ich mi už pride trochu moc. Rovnako ako oni som aj ja dospela a myslim že mam pravo rovnako na všetko čo oni, samozrejme je tam vekovy rozdiel, no rovnako ako rešpektujem ja ich, by som chcela aby rešpektovali aj oni mňa a moje/naše rozhodnutia.
Mali ste už niekto podobnu skusenosť?

narayan
20. mar 2021

V rodine mame chlapca, ktory vyrastal nakoniec bez otca, lebo ten po sluboch o vecnej laske nakoniec aj tak zdrhol. Chlapec mal priezvisko po otcovi, ktory sa o neho nikdy nezaujmal a nikdy ani neplatil, to co ma. Ked bol chlapec vacsi, nechcel jeho priezvisko, naco aj, ked nemali nic spolocne. Chcel sa volat po mame, zial otec nesuhlasil so zmenou, ved je to "jeho syn"... zrazu chuj... Takze chlapec musel cakat az do plnoletosti a bolo to prve, co v den svojich 18tich narodenin isiel riesit.... takze aj takto to moze vypadat.....

terezka1947
20. mar 2021

Ja som asi uplne nemoderna,ale nechcela by som dieta s niekym,kto nie je mojim manzelom.
Jasne,zivot nie je ciernobiely....no za beznych okolnosti nevidim dovod,aby ludia,kt.sa maju radi mali problem byt manzelmi.

hettinka
20. mar 2021

@naty53532 nie sú to tvoji svokrovci, sú to len partnerovi rodičia a tebe nie su zatiaľ nic. Ak nechcú, mali si synacika tak vychovať, že najskôr má byt svadba, potom dieťa. Vôbec sa ich názormi netráp.

hettinka
20. mar 2021

@naty53532 pandemia je výhovorka. Prišlo dieťa, chce si ta vziať, mal si ta vziať aj len o 2 svedkoch a dat veci “na poriadok”. A párty mohla byt pri krstinách.

syslik81
20. mar 2021

dieta sa ma volat po matke .. ak chce muz priezvisko po nom ma si zenu vziat pred narodenim inak hold smola a pokial ten tvoj je ok kasli na svokrovcov -je to vase dieta a nie ich .. aj keby si im vyhovela pridu s niecim inym a stale dookola hold mas smolu na svokru a nezlepsi sa to

misinka0611
20. mar 2021

@naty53532 Tak to moja zlatá po pôrode budeš mať s nimi väčší problém ako len dočasné priezvisko dieťata. Výchova, kŕmenie, obliekanie atď. atď. ak teda ako píšeš že si stále hladajú nejaké zámienky. Po pôrode ich bude veľa :/

naty53532
autor
20. mar 2021

@hettinka partnerovy v tomto ja nič nezazlievam, obaja sme boli vychovany že najprv svadba potom dieťa, len sa to skratka otočilo a na svadbu už nejak neostal čas. Pride mi že teraz stoji medzi dvoma stenami. Jednou som ja s dieťaťom a druhou su jeho rodičia. Nechcem aby sa s nimi pohneval, su to predsa jeho rodičia, vychovali ho.. no zrejme bude musieť rešpektovať aj to že môj vzťah s nimi nieje ružovy a nechcem sa s nimi určitu dobu stýkať..

terezka1947
20. mar 2021

@naty53532 nezacinaj vztah tym,ze mu das ultimatum....bud ja alebo rodicia.
Ostane s twbou....ale....ale.
Bude medzi dvoma stenami on. A nie je to fer.
Berieme si aj rodiny....

jankalukasova
20. mar 2021

@naty53532 jediny, pred kym si povinna obhajovat svoj nazor, je to Tvoj partner. Dohodli ste sa, respektuje to. Jeho rodicia s tym nic nemaju. U nas bolo toto iste v otazke krstu deti (dokonca sme dostali urcene, kto bude krstny/krstna). Ja som vsak mala s manzelom dohodu a platila ta. Akokolvek sa svokra jedovala.

0kristina0
20. mar 2021

@naty53532 mas poucenie do buducnosti, nic im nevesat na nos, ja toto nepochopim, ved si to nechajte len vy dvaja pre seba, preco ma kazdy potrebu zasvacovat rodinu do toho co planujete robit?

zojanka
20. mar 2021

Tak sa vezmite ešte pred pôrodom na úrade so svedkami. Oslavu si spravíte potom.
Inak ja by som tiež decku nedala meno po otcovi kým nie sme svoji. Mám xy kamarátiek ktoré tak spravili a teraz ľutujú. Dieťa sa má volať po matke, ak chce dať muž niekomu priezvisko tak nech ho dá celej rodine.

sara07
20. mar 2021

ja ti poviem takto dakedy aj ked bol pár zosobášeny a v rodine boli len a iba dievčatá tak bolo normálne že muž prijal manželkyno priezvisko a deti sa volali po nej
ešte za rakuska uhorska to bolo bežné , žial hlavne jezuitom to nevyhovovalo tak to uspešne pretlačili tam kam potrebovali
v zákone je táto možnosť a prečo nie, vela báb si nechava rodné meno alebo deti maju po nej , ja mám tak kamošku, napr lasicova dcera je tak
to nie je o tom že si exot
skôr tam je problém čo povedia ludia, a prečo by malo mat po otcovi lebo je to zvyk no a , dakedy zvyk bolo niečo iné
a pokial nie ste zosobašeny nebude to divné že ty máš iné priezvisko to je v poriadku ?
urob ako uznáš a ked teraz ustupiš čokolvek bude tak začnu natlak aby si ustupila, ty ako nemáš narok na nič lebo si mladá ? je to predsa hlavne vaše dieta nie

sara07
20. mar 2021

@naty53532 ako nebol čas ? však svadba so 6 ludmi je povolená stále
neboj pride dieta kukuč vymäknu a časom si zvyknu

jankaalaci
20. mar 2021

Je to vaše rozhodnutie a ich do toho nič nie je.
Ja mám zas problém s vierovyznaním, všade počúvam ako mohla moja svokra dovoliť aby boli deti vierovyznania po mne a nie po manželovi. Vždy každého odbijem, že som sa jej nepýtala, tak asi tak 😂

ab727
20. mar 2021

@zuzzinkaa mne v pôrodnici povedali,že kým to nemáme doriešené tak jej dali automaticky priezvisko po mne,keď sme riešili rodný list dali sme priezvisko po otcovi,jej otec si ma nikdy nevzal,naopak sme sa rozišli...ale ja som sa vydala,čiže ak by mala aj moje priezvisko tak už mám iné...ale určite to aké bude mať dieťa priezvisko je vec rodičov nie svokrovcov

jankalukasova
20. mar 2021

@naty53532 inak to co pise @sara07 je cista pravda a teda hadzu sa o zem, ze vnuca sa nebude volat ako otec ale, ze Ty budes mat ine meno to uz nevadi? To uz idu zvyky a zasady bokom?
Tiez pekne...

opica_skorica
20. mar 2021

@naty53532 daj si podľa seba. Ostatní nežijú tvoj život a neplatia tvoje účty, tak nech ťa rešpektujú, ˇze už máš viac než 18 rokov a vieš, čo chceš.
Držím palce🍀🍀🍀🥰😘

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sashabb
20. mar 2021

@matkahelka a dieťa nemá matku či ako?

elenita
20. mar 2021

@naty53532 Ahoj, ja Ti len poviem, co sa tyka svadby. V decembri sme zistili, ze budeme mat babo. O 2 tyzdne na to moj muz poklakol a poziadal ma o ruku, pred tyzdnom bola svadba len s najblizsimi a bolo to nadherne. Velka hostina sa urobi pri krstinach, alebo teda ked to okolnosti dovolia. A sme tak velmi spokojni, kazdy to pochopil.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matullienka
20. mar 2021

Prosím ťa mňa by zaujímalo ako sa k tomu stavia tvoj partner? On im na to nepovie nič? Stále je možnosť vziasa bez všetkých o 2 svedkoch a budete mať priezvisko všetci rovnaké. Potom len prísť a povedať, že už ste sa vzali aby nebol problém koho rodičia môžu ísť tak by nešli ani jedny a len vy a svedkovia

ibrunova
20. mar 2021

Ja som dala meno po otcovi a už by som to druhý raz neurobila.

pbra40
20. mar 2021

@naty53532 dobre robis. Ja som jedna z tych, ktore mali dve deti s menom po partnerovi. A casom som to lutovala.
Aj mi to bolo luto, ze sa nevolaju po mne. Chlap mal synov s neho menom a uz sa do svadby nehrnul.
Takze ako skusena ti naozaj radim, to co tu odznelo.
Zobrat sa este pred porodom len o 2 svedkoch. A oslavu urobit potom. Drzim palce. Myslim, ze tymto riesenim by sa i vztahy so svokrovcami poriesili. Akokolvek ich budes chciet ignorovat, zial budu sucastou tvojho zivota

zeleny_dinosaurus
20. mar 2021

Vsetko podstatne tu uz zaznelo, ja len dodam, ze ta reakcia svokrovcov moze byt taka aj pripade dobrych vztahov. Ja mam uzasny vztah so svojimi, maju ma velmi radi, aj ja ich mam rada, dokonca casto daju na moj nazor v mnohych ohladoch skor ako na nazor svojich deti, respektuju ma.... ale pred svadbou, ked padla otazka, na moju zmenu priezviska, co som ja nechcela menit (len som pribrala manzelove kvoli buducim detom a nasej novej rodine), tak bol ohen na streche. Tiez padli otazky, ze ako sa budu volat vnucata teda.... akoby to bol koniec sveta, bolo citit z tych otazok normalne obavy. A co moji rodicia? Maju dve dcery a teda bohuzial, vsetky vnucata budu mat ine mena po muzoch.... a co maju robit. Stale su to ich vnucata.... ved je to jedno, hlavne aby vy dvaja ste boli dohodnuti.

karpina
20. mar 2021

@naty53532 Rodičia tvojho priatela môžu chcieť aj Lomnický štít. Tvoje dieťa, ty rozhoduješ.

lubiss
20. mar 2021

tak vyste sa dohodli aj ked nechapem k comu je to dobre pises dokym sa vezmeme...zbytocne lietanie po uradoch potom....asi sa vam chce

zuzliq
20. mar 2021

Ja ti tiež radím zobraziť sa pred pôrodom. Ušetríte tým všelijaké papierovačky. A keď to pominie, môžete si urobiť napríklad sobáš v kostole, alebo obnovu sľubov aj s hostinou. A máte po probléme s menom. Zavolajte svokrovcov a rodičov na poslednú chvíľu a budete to mať aj bez komentárov.

matullienka
20. mar 2021

@zuzliq to im nevijde na počet ľudí keďže môže byť len 6 ľudí vrátane mladých

elenita
20. mar 2021

@elizabet173 Dakujem ❤. Vsak sme dvaja dospeli, rozumni ludia. Podarilo sa nam stvorit zivot na prvy pokus, za co sme obaja velmi vdacni, ale teda od zaciatku sme boli obaja uzrozumeni s tym, ze ak ma prist dietatko, tak do manzelstva. Tiez boli vselijake tlaky z jeho strany rodiny, vsak nech sa zoberieme, az ked sa male narodi...ale sam mi povedal, je to jeho zivot, on so mnou bude zit. A takto sa rozhodol. Ale dopredu som mu povedala, ze ak by sa svadba nahodou nekonala, dieta bude nosit moje priezvisko.