Žiarlim na mamu. Je to normálne?

pena33
21. mar 2013

Ahojte mamičky,
je mi trochu trápne začať túto tému, pretože nejde o skutočný problém, ale možno niektorá z vás mala podobné pocity a pochopí ma. Mám 7 mesačného synčeka a moja mama ku mne chodieva raz za mesiac na týždeň, aby sa s malým potešila a zároveň mi s ním pomohla. Spočiatku som jej bola vďačná, lebo som si mohla porobiť veci, ktoré bežne nestíham, ale pri poslednej návšteve sa u mňa objavili nové pocity. Všimla som si, že malý sa ku nej "má" viac ako ku mne, naťahuje k nej ručičky, vyškiera sa na ňu od ucha k uchu a ja som pre neho vzduch. Keďže som chcela umyť okná a stihnúť ostatné veci súvisiace s jarným upratovaním, nemala som čas venovať sa mu ako zvyčajne a on začal inklinovať k osobe ktorá sa mu venovala na 100%, a to k mojej mame. Trochu ma zarazilo, že k takej zmene došlo relatívne rýchlo, po 4-5 dňoch, ale čo ma zaskočilo ešte viac sú pocity, ktoré to u mňa vyvolalo. Uvedomila som si, že na vlastnú mamu žiarlim (normálne s ňou mám dobrý vzťah). Hnevá ma, alebo skôr, je mi ľúto, že malý jej prejavuje väčšiu priazeň ako mne. Že sa dokonca odo mňa odťahuje a chce ísť k nej, keď ho mám na rukách.. Stretli ste sa s podobným správaním vášho dieťaťka.., je to normálne, alebo kde robím chybu? Môj partner tvrdí, že je to normálne, že je to tým, že babka ho zahŕňa láskou a pozornosťou, je s ním trpezlivá a užíva si na 100% čas strávený s ním,ale že to neznamená, že mňa už nemá rád, som jeho mama a teda v istom zmysle vždy budem na 1. mieste.. Na druhej strane som rada, že moje dieťa neplače hneď ako od neho urobím krok..., ale aj tak mi je ľúto, že dokáže tak rýchlo priľnúť k niekomu inémi, hoci je to moja mama.

meminka
28. sep 2013

@kaktusik007 ono je to tak, že bývame v jednom dome, oni naspodu a my máme podrovie, ale spoločný vchod...lenže ja ešte nemám svoju kuchyňu, nakoľko si ju z finančných dôvodov nemôžem dovoliť...akosi sme si zvykli s malým celý deň bývať u nich dole a teraz mi vôbec nechce ísť do podkrovia, iba na spanie, kúpanie a pod. a to s tým jedením...vôbec nemusím mať svoj program...jednoducho sa ho aj v mojej prítomnosti opýta: "chceš toto? hento? a hneď mu to dáva...či už ide o sladkosti, alebo o normálne jedlo...už som jej to aj hovorila a hrozne sa urazila, že ak sa mi tu nepáči, môžem ísť...ale samoška potom sa mi ospravedlnila, lebo vraj to tak nemyslela...a keď sa hrám so synom u nás hore v podkroví, tak zachvíľku už je tam aj ona...mám pocit, akoby fakt preberala moju úlohu matky...☹ nechcem do nej veľmi vyskakovať, lebo som šťastná, že mám kde bývať...

kaktusik007
28. sep 2013

@meminka pises, ze mas kde byvat... v jednotnom cisle.... nemas partnera???
ach jaj... toto je tazke, asi nemas financie na to sa odstahovat.... cele zle.... musis si dupnut - ono to pojde, len proste to chce cas....

meminka
28. sep 2013

no veď toto...je to asi 2 mesiace, čo som ostala sama s malým...☹ ešte to je veľmi čerstvé a možno aj preto to tak veľmi prežívam...môj synček je pre mňa teraz všetkým, nechcem prísť aj o neho...☹

hradnapani
28. sep 2013

@meminka nemusis vyskakovat na nu, ale trvaj si slusne na svojom... a stale dookola. Vsetko sa da slusne odkomunikovat, ale nepolavit. Vzdy ocen, co pre vas urobila, ale na druhej strane trvaj na svojom. Teraz prezivas narocne obdobie, mozno si viac citliva, ale prave to je to obdobie, ktore moze tvoja mama "vyuzit".
Pousmiat sa nad tym oslovenim jednoducho neda :( Takze v pritomnosti maleho pouzivaj aj ty tento slovnik.
Musis byt silna a rozhodna a nedat sa citovo vydierat... je to tazke.

ingmiriama
28. sep 2013

@pena33 nečítam čo ti píšu ale ja mám taký istý problém teda nieje to problém ale môj syn ku svokre sa má tak ako tvoje bábo....ale tak to má byť lebo lebo rodič dieťa vychováva, zakazuje prikazuje, sem tam bacne po zadku ....ale starý rodič svoje vnúča rozmaznáva nezakazuje a nebije ....a tak to má byť si myslím ja....žiarliť nemusíš buď rada že má tvoju maminu rád...on vie že si jeho mama....ja keby že mi maminka žije bola by som veľmi rada keby ju mal rád tak ako moju svokru ....a viem že mňa má ešte radšej ... 🙂 netráp sa tým ber to tak ako to je ....viem čo hovorím....buď šťastná že má svoju babku rád 🙂

mamina_25
28. sep 2013

Baby u nás je to podobné.Donedávna sme bývali u svokry a keď sme prišli na návštevu k našim malá visela v kuse na mojej mame.Brala som to tak že sa jej teší a nerobila som z toho vedu-veď nech si užije aj babku.Lenže nedávno sme sa s mm rozišli a presťahovali sme sa s malou k mojej mame.Malá uteká stále za babkou so všetkým..Či ju idem kúpať alebo ju chcem prezliecť, učesať, nakŕmiť...Dokonca aj ona ju musí uspávať lebo za ňou plače.Teraz je mala chorá a bez babky ani na krok..Ja ju nezaujímam 😢 Keď moja mama nie je doma tak je pokoj a pekne sa pohrajeme a všetko.Ja neviem kde som urobila chybu, ale už mi to vážne ide na nervy.

anjelik87
28. sep 2013

@meminka ahoj. To presne prezivam aj ja resp uz to ide do lepsieho.. Ako keby si mi z duse hovorila! Len mne to robi svokra! ☹ to je na tom este horsie! Presne ako pises aj ona by mu ma najradsej nahradila a tiez mam ten pocit ze si mysli ze som neschopna. Len moj ma este len rok.
Ked mal cca 7 mesiacov tak to zacal robit, zacal za nou plakat ked isla prec a ona si to nalezite uzivala, chodila naschval okolo neho a potom isla prec jak glupa! Nemam ine pomenovanie.. Aj ked ju videl alebo este aj teraz niekedy tak place ze chce ist ku nej na ruky a mna ide roztrhat!!! Ale davam tomu nalezite STOP! Doslova s nim pred nou utekam von pocas dna lebo inak to nejde.. Nechcem tiez to docielit aby ju volal mama. . To by som neprezila! A samozrejme ze jej to vadi ze vzdy idem prec. A pritom to je len moja vec.. Ale ty mas aspon podkrovie a my sme na jednom prizemy vsetci. A robi to s tvojou mamou a nie so svokrou! Ale zasa my sme na tom lepsie ze o chvilku pojdeme do svojeho. Nechapem preco to robia?? Preco nas chcu nahradit?? Preco sa tak do vsetkeho staraju?? A este co neznasam ze mi ho stale berie z ruk! A nikdy tomu nestihnem zabranit bo uz mi ho berie. .. Ale uz si dam vacsi pozor a nedam jej ho. . Radsej odidem z miestnosti aj s nim. Napr ked ho mam na rukach a chcem nieco spravit tak uz pride a vezme mi ho a nie ze by mi radsej pomohla s tym co chcem spravit. .. Alebo tiez neznasam jak ho vzdy napomina!! Presne ako keby to bol jej syn a ja som akoze nic. Je napr v postielke a zamurci alebo zaplace a uz sa ozyva ze ci ti je alebo u ide ku nemu a vybera ho. Neznasam to! Co sa stara? Ale to len sekundu zamurci a uz je pri nom. Ako keby sa ani ozvat nemohol! A ked nieco robim tak nemozem ist k nemu ja ale uz je tam hned ona resp ja aj chcem aby trocha pomrncal ale ona ho nenecha a co jej mam akoze povedat???? Vkuse sa stara! Neznasam ked je doma! Neznasam ked je s nim! Neznasam ked robi to co robi!

anjelik87
28. sep 2013

@ingmiriama a ako sa sprava ku tebe a ako ku svokre? Uz ju tiez vola mama??

anjelik87
28. sep 2013

@mamina_25 a kolko ma mala rokov? Ja chcem niecomu takemu zabranit ale tiez neviem ako.. Dufam len ze samostatne byvanie to vyriesi. Prideme tu len na navstevu a za ten cas si nema sancu vytvorit taky vztah ..

kikina84
28. sep 2013

@pena33 ja s mojou mamou byvam a moja dcera ma uz tri roky a stale sa k nej viac ma ako ku mne..s mamou ale nemam dobry vztah,mama to robi viac menej aj zamerne,ze si malu taha na jej stranu aby mi dokazala ze som na prd mama..aj ked v skutocnosti to je inak..takze este stale si na tom relativne lepsie a myslim ze pokial je to len obcasne tie navstevy mamy,nieje to take tragicke 🙂

mamina_25
28. sep 2013

@anjelik87 Malá bude mať v decembri 3 roky.Tak to sa porieši aj podľa mňa len vlastným bývaním a to u mňa žiaľ momentálne nehrozí 🙄 Ako malá nehovorí babke mama a moja mama sa tiež nechce hrať na jej mamu ale bolí ma to, nerozumiem prečo ma odmieta.

ingmiriama
28. sep 2013

@anjelik87 môj má dva roky keď vstane tak chce ísť babke, ked sa obliekame že ideme von chce ísť k babke...keď je pri nej tak ja som pre neho vzduch ....stále je len s babkou babka ho kŕmi babka ho prebaľuje a babka sa s ním hrá ....a babka má všetko a babka má čaj ...a babka a babka....ja ho len kojím keď sme s babkou viac nič keď babka odchádza plače...keď ja odchádzam tak mi dá v pohode ahoj a choď je mu to jedno .... 🙂

janickacrazy
28. sep 2013

Baby, viem, že Vám tá starostlivosť babiek alebo svokier asi lezie na nervy, ale ja vám to napríklad skor závidím. Moja matka sa o mojho syna vobec nezaujíma, bola s ním vonku iba jediný raz a to už malý bude mať 3 roky, a to len preto s ním bola, lebo ja som odpadla a odviezla ma sanitka!!! Ja musím malého trepať všade so sebou, čo by som ja zato dala, keby mi ho niekto postrážil. Ja si myslím, že vaše deti vás aj tak ľúbia, aj ked chcú ísť k babke možno viac, malé deti sa dajú ľahko ovplyvniť, ked budu vačšie ich to určite prejde si myslím. 🙂

anjelik87
28. sep 2013

@ingmiriama a ty sa este usmievas? Fuu tak mne by to vadilo teda.. A ty byvas so svokrou?

mirat
28. sep 2013

@anjelik87 plač človeče dokiaľ môžeš.keď slzy dôjdu život pôjde ďalej 😒 (človek časom prehltne skoro každú bolesť)

ingmiriama
28. sep 2013

@anjelik87 nie nebývam ... ona mi veľmi veľa pomohla ....nestará sa do mojej výchovy ona rešpektuje mňa a ja ju dá sa povedať že mi je ako mama....bohužiaľ mi mamina zomrela a keď mi zomierala ona bola tá čo mi bavila malého aby som mohla za ňou chodiť cestovala 57 km z práce priamo ku nám aby ja som mohla ísť za mamičkou ...ona bola tá čo bavila malého keď sme prerábali byt ...je toho veľa ...jasné možno máte iné svokry ako ja ja mám takú dobrú že je zavolám aby mi uvarila to čo mám rada a ona to urobí...nikdy som od nej nepočula nie nemôžem nejdem ...aj keď mala ísť s partiou z roboty von a ja som ju potrebovala išla ku mne ...viem že keby že mám mamičku tak to isté urobí aj moja mamička....

anjelik87
29. sep 2013

@mirat to bolo pre mna? Preco ako si to myslel?

anjelik87
29. sep 2013

@ingmiriama aj moja svokra je taka! Tiez keby som jej povedala nech mi navari to a to tak to spravi. . Vsetko spravi. Ona je velmi dobra zena! Len tou svojou dobrotou sa az velmi zblizuje s mojim synom co mne ako matke velmi vadi! Preto som napisala do tejto temy..

poussin
29. sep 2013

@pena33 uprimne ti zavidim, ze ti pride tvoja mama kazdy mesiac na tyzden pomoct. To, ze sa mu venuje na 100% a chce si ho za ten tyzden uzit je normalne. Ty si s nim stale a naviac popri starostlivosti onho musis stihat ine veci.

My doma mame podobny pripad. Moja mala vsak inklinuje nie k mojej mame, ale k svojmu otcovi. Otec je pre nu stred vesmiru 🙂. Niekedy trosku zaziarlim, ale potom si poviem, ze je uzasne, ze mala nie je naviazana len na mna (ako niektore deti na matku) a mozem si kludne niekam odbehnut, vybavit atd. bez toho aby bola vystresovana z mojej nepritomnosti. Ja nemam na starosti len ju ako jej otec. Ja musim navarit, upratat, ozehlit atd. a tak sa jej nemozem venovat stale. 🙂

ingmiriama
29. sep 2013

@anjelik87 jasné zasa je iné keď býva s vami alebo vy s ňou...a je iné keď nás delí 57km..a vidíme ju raz za týždeň alebo nejaký ten víkend ....ona má len jedného vnuka a to je môj syn ....a ja neviem ale napr...môj syn vie čo si môže u mňa dovoliť a čo u nej keď si ho naučila sedieť na drese v kuchyni tak sedí tam ale len keď je ona u mna alebo my u nej ....ale raz sme mali to že malý stále chcel variť čaj ako s babkou ..a keď som prišla ku svokre tak som je povedala prísny zákaz varenia čaju...a bolo akceptovala to ....

mirat
29. sep 2013

@anjelik87 - no ti si napísala že. a ty sa este usmievas? Fuu tak mne by to vadilo teda.. a svojím komentárom som chcel len povedať že ona sa usmieva pretože už prešla nejaká doba a človek za určití čas dokáže prehltnúť skoro každú bolesť.jej to na začiatku tiež určite vadilo.(a do smiechu jej rozhodne nebolo)ps:tie slová o plači bol iba citát k tomu.

anjelik87
29. sep 2013

@mirat jasne dakujem za vysvetlenie 🙂 ale tiez je pravda ze je to uplne ine ked byvam so svokrou a ak by som k nej chodila len na navstevy