Žijeme v zahraničí, ale nie som sama sebou

unhappyx2
29. nov 2014

zdravim vas vsetky, rada by som spoznala nazory zien,ktore si uz niecim presli a maju realny pohlad na svet. Moj problem spociva v tom, ze s maznelom a nasim malym zijeme v zahranici avsak ja sa tu necitim stastna. Sme tu len sami dvaja, nemame tu ziadnu rodinu a ani blizkych ludi okolo seba. Sme tu 3 roky, ale neviem si zvyknut. Necitim sa tu doma, nedokazem sa prinutit prijat fakt, ze toto je nas domov, stale mam dilemu, ze sa chcem vratit na SK, muz tvrdi, ze naopak mala by som hladiet do buducna a mysliet na dieta a zit prenho, pre jeho buducnost, atd. Som v jednom strese, vsetko je to len take hrane z mojej strany, ak by muz netrval na tom, ze toto je pre nasu rodinu lepsie, balim zajtra kufre. S jazykom nemam problem, aj pracujem, cize som aj medzi ludmi, nie som strcena len doma, ale aj tak,som smutna, ze zijem viac menej virtualne v BA, a realita pred nosom mi unika. 🙄 tento moj psychicky stav sa prejavuje aj tym, ze som stretila zaujem o sex s muzom. Dakujem ze vsetky rady x

nikuliak
29. nov 2014

@unhappyx2
Odbremen sa od toho, co bude. Neviem presne v ktorom state zijes, ale ja byt tebou tak casto lietam spat do BA aspon na vikend, ked ti tak velmi chyba + skus si aj tam najst nejake kamosky s ktorymi mozes niekam vybehnut. A cez volno chod na rozne akcie, do prirody, proste uzivaj si to, co sa tam da. A podla mna cim castejsie budes chodit na Slovensko, tym budes radsej ze si prec 🙂. Ak ti chybaju najma ludia, tak s nimi komunikuj cez skype, maily atd. Pozvi ich k vam na leto, na vikend.. Hlavne hlavu hore, mas pracu, mas dieta, mas vztah.. Uzivaj si to, co zrovna mas.

prasiatko30
29. nov 2014

najdi si nejake hobby - mimo pracu a mimo rodinu, angazuj sa v zivote mesta kde zijes a posobis, snaz sa spoznavat ludi a byt otvorena, chod na nejaky kurz, nejaky club citatelov, tanca, horolezcov - rob nieco aby si spoznala niekoho tam kde byvas a nezatvaraj sa do virtualneho sveta na sk.

unhappyx2
autor
29. nov 2014

s muzom pracujeme na smeny a kedze nas maly nechodi do skolky zatial, ma len necele 2 roky, tak sa doma striedame...cize nemame ziadne volno spolu dokopy, ziadne vikendy, ziadne sviatky, sme ako roboti, vsetko co zijeme je len kolotoc povinnosti, nemame si kedy oddychnut a uz vobec nemame cas na seba a ist spolu niekam vecer von a pod. kamosky nejake mam, ale vidame sa len obcas...

prasiatko30
29. nov 2014

@unhappyx2 skus hladat taku pracu kde nebudes robit na smeny - zlepsuj si vzdelanie, snaz sa o zlepsenie jazyka, a hladaj iny typ roboty - neviem v akom smere pracujete ale poobzerala by som sa po niecom kde by ste mohli zosuladit vase pracovne casy. ono problem je v tom ako zijete nie kde zijete.

unhappyx2
autor
29. nov 2014

Zijeme v UK. Ano musime na sebe makat, nastastie s jazykom problem nie je...len som dost rychlo po prichode do zahranicia otehotnela, ale zpozicie, ktoru mam sa da odrazit...

haslerka27
29. nov 2014

nieco podobne prezivam aj ja..tiez byvam daleko od rodine,nastastie som na svk ale na druhej strane republiky.mam tu za hrst kamosiek,ale citim sa tu nejak sama...mame jedno dietatko,krasne,sikovne,ale neviem si pomoct,necitim sa tu dobre,pricom vzdy som tu chcela zit.avsak po narodeni dietata som pochopila,ze potrebujem ake teke rodinne zazemie a ze mi chyba mama,sestra a tak...telefonovanie nestaci....ked hrozilo ze odideme kvoli muzovej praci na nejaky cas do prahy,uplne som sa z toho zlozila,ze este dalej mam ist....ja neviem radit,tiez cakam na radu 🙂 planujeme sa stahovat,ale tu niekde do vacsieho,ale keby to bolo mozne,a manzel by mal take dobre zamestannie ako ma tu,balime svestky a mars k rodine blizsie.

henikav
29. nov 2014

@unhappyx2 mslim si ze je to preto ze ste tam este kratko a tvojim vnimanim ze ti vsetko realne v BA unika. Co tak sustredit sa na to realne tam kde zijete? Ty sa drzis este toho zvyku zivota v BA ale BA nie je pupok sveta, ako ziadne ine mesto na svete, kazdy je doma tam kde si zariadi zivot a kde sa dobre citi. Rokmi zapustis korene tam kde ste a zacnes to tam vnimat ako domov. Aj mne tak kamoska raz povedala, uvidis, my sa uz domov nikdy nevratime a ja jej ze co blaznis, ani za svet tu nezostanem navzdy, zarobim a zmiznem domov, no a mala pravdu nevratili sme sa TAM odkial sme prisli, lebo sme nasli novy domov tu a veru uz si neviem predstavit vratit sa na sk akoze domov, chodime tam uz len na navstevu k rodine, doma sme tu. Slovensko stale milujeme, deti ucime po slovensky, dokonca doma pozerame len slovensku telku, s rodinou sme v kontakte denne cez skype a ine siete.. no a kamosky z sk rokmi odbudali a teraz su z nich uz len stare zname, ked sa stretneme pozdravime, pokecame, ale uz sa spolu neflakame cele dni, maju svoje zvyky, svoje kamosky, svoje rodiny na nas priselcov nemaju cas a ani my na nich, sme radi ked obehneme rodinu, nieco ponavstevujeme, trosku si oddychneme, "nabijeme baterky" Ja si myslim zite i svoj zivot, robte si krasny program, budte si jeden druhemu s manzelom oporou a milujte vase dietatko a ked to budes potrebovat, kup letenky a skoc na sk, zistis ze sa tam nic nezmenilo, nic ti neuslo a tiez ze je to vdaka lietadlam stale na dosah. Od nas sme na slovensku lietadlom skor, ako ja tu z prace domov 😉

unhappyx2
autor
29. nov 2014

ano presne, telefonovanie nestaci,je mi velmi luto,ze cela rodina maleho rast, len cez skype a fotky...mne vsak okrem rodiny a kamosiek chybaju aj zname miesta, vzdy, ked doletime do BA, tak som v 7.nebi, zrazu mozem dychat. Preto neviem, ci sa moj stav mysle/duse moze zlepsit casom a akosi "zabudnem". Muz nema tento problem, sice mu chyba rodina, no rozhodne nie tak velmi ako mne a uz vobec nemusi BA a ani nic slovenske.

puffu
29. nov 2014

@unhappyx2 ahoj, ja ta uplne chapem, my sme v uk 6 a pol roka, s jazykom a pravou tiez nie je problem ale nedokazeme si tu zvyknut, pocasie, ludia, okolie..vzdy sa tu citime ako pristahovalci, nadtastie u nas mame taketo pocity obaja a berieme to v nasom zivote iba ako medzizastavku, vieme ze na sr to nebudeme mat lahke ale robime vsetko preto aby sme si navrat co najviac ulahcili, dom by sme mali dokoncit do roka(exterier nas zatia netrapi), mame sporiace ucty aby sme mali nejaku rezervu atd.. nepozerame cez ruzove okuliare, ale vieme ze tam budeme stastni aj ked penazi bude menej, ale rodinu, prostredie, kamaratov mi ziadne peniaze nenahradia..
mozno kebyze zijeme v nejakej inej krajine, kde je aj leto, tak mozno by sme sa tu citili dobre ale Uk nas vobec ako krajina kde by sme zili nezaujala a uz sa nevieme dockat navratu na Sr..ale citime to takto obaja.. ty to mas o trochu tazsie, ale ak si si nezvykla za 3 roky tak sa tu podla mna nikdy nebudes citit dobre..

zuzka_bluzka
29. nov 2014

ahoj, ja som takto zila takmer 2 roky, neskutocne som trpela tym, ze som daleko od rodiny a priatelov, jednoducho od domova, nevydrzala som to a sama s malou som sa vratila naspat na Svk teraz v lete, vratila som sa do prace, mam tu tolko priatelov, ze mam zrazu stale super program a cez vikendy som s rodinou ktori sa tesia z malej. Manzel bohuzial zostal v zahranici a vidame sa par krat do mesiaca. Nie je to idealne, ale ja za seba hovorim, ze som ovela stastnejsia tu ako tam, aj ked bez manzela, tu som proste doma a verim, ze sa sem casom vrati aj manzel. Je to len na Tebe ako sa rozhodnes, ci sa naladis tak, ze ina krajina bude Tvoj domov alebo sa mozes vzdy vratit. Podla mna si treba zivot uzivat kazdym dnom a zabit roky trapenim sa, ze sa niekde necitis dobre nie je zrovna stastne riesenie. Skus si predstavit ake by to bolo keby si sa sem vratila a mozno Ti to pomoze sa rozhodnut.

mawka
29. nov 2014

@unhappyx2 pozri, ja som od deti a od rodiny kazdy druhy mesiac prec, v zahranici. ak sa chcem mat dobre, ine mi neostavalo. tiez to nechcem navzdy. ale mas tam dieta. mas tam muza. ja som rozvedena a cely bohovy mesiac som v jednom baraku, bez znamych, bez priatelov, po vonku sa len tak hocikedy flakat nemozem, decka mi strasne moc chybaju. len este to musime vydrzat. a uz pracujem na tom, aby som bola blizsie, aj ked len v rakusku, mam to za humnami. ja by som si sem aj deti vzala, keby ex nerobil problemy a keby suhlasil.
ver, ze radsej by som bola v UK s detmi ako v nemecku bez deti. ano, potom som s nimi mesiac doma, ale maju skolku, skolu, tiez su pol dna prec. nezelam nikomu zazit mesiac bez deti. len ja mam vyhodu, ze viem, preco to robim a mam ciel. pozeram dopredu, nie na to, ako ma to tu uz serie, vies.
a ak mas moznost vlastneho programu, hoci s dietatom, chod do toho. co ja by som za to dala tu... povedat si ze idem tam a tam...

janickacrazy
29. nov 2014

@unhappyx2 Ja ta chápem, nie každý si v zahraničí zvykne a chce tam ostat navždy. Moj muž tam bol 6 rokov, ja som za ním chodila 2 roky vždy tak na 2-3 mesiace, potom zase doma na tie 2-3 mesiace. Tiež sme uvažovali, že tam zostaneme, ale muž sa chcel vrátit domov, už mal tam toho po krk. Doma si našiel výbornú prácu, zarobí aj tu tolko ako zarobil v zahraničí, takže vobec nelutuje, že je na SK, máme tu celú rodinu, priatelov, babky, dedkov a sme spokojní. Dá sa aj tu nájst slušná práca, aj ked to nie je také lahké. A nemožeš dat malého do školky alebo nájst si opatrovatelku? Tak by si to mala asi lepšie, nie? Mala by si čas aj na seba aj na muža, možno by si sa aj lepšie cítila.

mikema
29. nov 2014

@unhappyx2 ahoj aj ja zijem v zahranici a ako doma som sa tu zacala citit, ked som si nasla kamosky, skus to! Prihlas sa na nejaky kruzok, alebo ak mas fajn kolegyne, alebo vyhladaj slovakov v tvojom okoli, mozno ti pomoze aj to... ja by som sa uz nevratila a ked vidim, ako mlade rodiny na sk zivoria a aka zla je tam situacia, dakujem Bohu, ze som , kde som... 😉

iskricka55
29. nov 2014

My sme s manzelom v Nemecku necele 2roky a uz teraz mi to tu lezie na nervy, ti blbi humusacki Nemci toje taka chladna mentalita lensa vsetci usmievaju navonok a falosne ceria zuby pritom vnutro je prazdne, ale cest vynimkam, narodil sa nam tu drobec ma skoro 7 mesiacov cize uz len koli nemu tu xceme reso. Musime par rokov ostat aspon tych 5 I ked mame dom na SK ale co tam, no obaja sme toho nazoru odmakat si vydrzar par rokov a vratit sa na SK popripade ist pracovat do Viedne kt. Je blizko BA...tiez sme tu uplne sami nema nam kto postrazit nasho drobca ani len na 5 min, jeto tazke ale zit v cudzine je to proste tak a myslim ze stale satu bude citit clovek ako cudzinec ☹

saska.t
29. nov 2014

@unhappyx2 zijem mimo SK 10 rokov a prve 2 roky boli katastrofa,jedine na co som myslela je,ako sa dostat domov,napriek tomu,ze tu bol muz ktoreho som milovala (a aj stale milujem) pracovala som,pomaly sa naucila rec,ale neustale mi chybali kamaratky, rodina a aj ten styl Zivota,ktory som viedla na SK. Po roku som otehotnela a panika sa zväcsila,ako to zvladnem v cudzom svete bez vsetkych??? (zu som nebola ziadna mladica,takze som vedela co je zivot)-zvladla som vsetko,boli lepsie aj horsie casy,ale vsetko sme spolocne zvladli,mam tu kamaratky,pracu a vsetko co k spravnemu zivotu patri.. V dnesnej dobe by som sa na SK uz nevratila, je tazke ze som neustale bez rodiny a fakticky mi nema s detmi kto pomoct,ale ked pozeram do buducnosti,pre moje deti su tu väcsie moznosti a aj uroven zitia /tym nechcem ludi z SK urazit/ 😉 Stale sa vraciame na SK aby deti poznali zivot aj tam a samozrejme navstevujeme babicky, dcerky rozpravaju aj slovensky,takze si tam vzdy uziju krasne prazdniny ja postretavam kamosky a vzdy sa spokojne vratime do "nasho domova" a tesime sa na dalsi vylet na SK

oladuna
29. nov 2014

@unhappyx2 ja som v Londyne uz 20 rokov.takych prvych desat som si hovorila ze sa vratim na slovensko ale potom akokeby utal.stretla som manzela a uz by som sa ani za svet nevratila.aj deti sa nam tu tento rok narodili.najali sme si nanny a ja uz idem na buduci tyzden do prace.myslim si, ze napriek tomu ze si v UK 3 roky, to nie je dost dlha doba na to aby si si to tu oblubila a chcela tu zostat.ale zasa zit s averziou nie je tiez jednoduche.ty mas aspon moznost chodit na slovensko casto kedze Ryanair je lacny, ale takych 20 rokov dozadu nebol ani len skype....treba pozitivne mysliet a snaz sa tesit z toho ze mas zdravu rodinu, pracu a ze ked nieco usetrite tak sa pohnete v zivote dalej
Nikdy nevies, mozno potom v UK ani nezostanete 🙂
Ak mas nejake otazky mozes mi poslat IP.budem sa snazit ti poradit.

zeriempizzu
29. nov 2014

@unhappyx2 vies co? Si len melanchonicky naladena (je chladnesie, prsi, skoro sa stmieva) a tak ti je smutno a premyslas ake by to bolo keby.
Potrebujes zmenu, rutina ti ublizuje. Preco si k malemu nezozenies babysitterku a niekam nezahdes na kurz ci zacvicit si aspon raz do tyzdna? Kamaratky nejake nemas, nemusia byt slovenky. Nechce sa mi verit, v UK je milion slovakov 😀 a aktivit pre maminy kopec. Kde byvas? Mozno ti tu pomozeme 🙂
Musis zmenit pohlad na svet a hned bude lepsie.

zeriempizzu
29. nov 2014

Inac krasne nadavame na krajiny ktore nas prichylili a kde mame moznost zit lepsi zivot, co? Mne je smutno ked citam aky su nemci chladni ci ake su v anglicku strasne podmienky. Naco tam zijete ludkovia - len pre prachy? To tak zapredavate svoju dusu? 😖

oladuna
29. nov 2014

@zeriempizzu keby sa mi v UK nepacilo tal by som tu neostala 20 rokov.ja nemam ani jedneho Slovaka okolo seba a dobre je.a to nie je o zapredavani duse, je to o kvalite zivota pre svoju rodinu atd.

zeriempizzu
29. nov 2014

@oladuna 🙂 si ma napochopila. Toto hore patrilo niekomu inemu, hlavne nie tebe 😉

nikuliak
29. nov 2014

Je to aj o nastaveni mysle. Porozmyslaj, ako by sa to dalo, nie ako sa to neda a "ALE". Nevidim dovod preco by si nemohla lietat z UK na Slovensko aj kazdy mesiac, napr. aj s malym.

traffic
29. nov 2014

@unhappyx2 vaz si to co mas, to znamena manzela a zdrave dieta a snaz sa vytazit z vasho pobytu v zahranici co najviac, kedze uvazujete ze sa vratitte na Slovensko,t ak to ber ako medzistanicu, ktora vam ulahci vas zivot, kedze ste v anglicku, je super, ze vase dieta bude automaticky rozpravat ako rodeny anglican, kedze pises ze si v robote, takze dieta je zrejme v skolke, kde sa najlepsie nauci rodnu rec anglicanov, nikde inde sa to nenauci tak perektne ako tam, dalsia vec vy s manzelom takisto mate vyhodu perfektnej anglictiny a dalsie pozitiva treba hladat a hlavne ich vidiet, cize spoznavas novu kulturu n ovych ludi, ak aj nemas kamaratvo tak nesmut, lebo mas manzela a dieta a to je na nezaplatenie, prtoze aj ked kamaratvo k zivotu potrebujeme, nakoniec zistime ze jedine ti najblizsii nam dokazu pomoct, ked mame problemy, nepozeraj sa na vas pobyt negativne, pretoze vies, ze sa na SK vratis, takze snaz sa vsekto vnimat z tej stranky, ze ste tam chvilu a potom s vratite domov, kde mate vsetko copotrebujete. Dalsia vec, teraz si vravis, ze si tam nevies zvyknut, ale ked prides uz natrvalo na Slovesnko,t ak zrazu to bude pre teba sok, pretoze budes zvyknuta na iny sposob zivota, a tu sa zrazu budes citit ako v inom svete a bude ti trvat dlhsiu dobu, kym si zvyknes a takisto dieta, pretoze deti su velmi citlive a na zmeny prostredia aj tak reaguju. Bud rada, ze mozete byt spolu, pretoze na Sk je vela rodin, kedy chlap pracuje v zahranici a zena je sama doma s detmi, a dalsia vec prestan sa uz zamyslat nad tym kde ste ako zijete a radsej sa sustred na rodinu na maleho a pracu a to ze ste v UK ber ako fakt, realitu, ktora sa da kedykolvek zmenit a ktora jedneho dna pominie, pretoze pojdete naspat na SK.
J a somm takisto ako ty stale smutila za domovom velmi mi chybal a to som sa prestahovala par bytoviek od rodicov, ale jednoducho som si nevedela zvyknut na novu bytovku a susedov, tak som stale fnukala ako sa mam zle, az som odisla z toho miesta a zrazu ako som stratila to miesto somm si uvedomila, ze chyba bola vo mne, ze som stale rozmyslala nad nesmrtelnostou chrusta a jednoducho keby som vsetko brala ako fakt a realitu a tesila sa z noveho byvania tak by som nemusela riesit nove byvanie, kde aj tak nie som spokojna a az teraz som si uvedomila, co vsetko som stratila, tym, ze som sa prestahovala, mala som skvelych susedov, blizkych par metrov od seba, a deti tam mali sovj okruh priatelov a teraz je to znova o zvykani si nna nieco nove, takze som isla z kaluze do blata, ale snazim sa nad tym dalej neuvazovat, pretoze by som sa zblaznila, uz ot beriem tak ako to je a snazimsa detom vytvorit zazemie a hlavne domov, ktory tak potrebuju. Takze ty sa tes, ze mozes byt v UK kde sa naucite vela novych veci a da vam to vela novych skusenosti, ktore bude moct v buducnosti vyuzit vo svoj prospech. Kazdy chceme byt tam kde nie sme alebo by sme chceli mat to co nemame a ked to ziskame, tak zistime, ze stale nam nieco chyba.

sisaka
30. nov 2014

@unhappyx2 tak to mi je luto, v akom si stave, nie je nic horsie, ako ked jednemu partnerovi sa v cudzine paci a druhy trpy a nevie si zvyknut 😔
Ja mam to stastie, ze sme s muzom obidvaja chceli odist zo Slovenska a obidvom sa nam v Kanade zapacilo a sme tu stastni a spokojni. Jasne, ze idealne by bolo mat tu rodinu, starych kamaratov, ale clovek nemoze mat vsetko, ja to beriem ako nieco, co sme obetovali, aby sme sa mali lepsie, sme v krajine, ktoru mame radi, nasim detom je blizsia ako Slovensko, o tom, ze tu maju viac moznosti a sancu na lepsi zivot ani nepisem, sme tu uz 11 rokov a o navrate ani neuvazujeme.
Nerozumiem, ako to, ze po 3 rokoch nemas ziadnych blizkych ludi. To zijete v uplnej izolacii? Pisala si, ze pracujes, to sa tam za tolko rokov nenasla jedina osoba, s ktorou by si si rozumela? A co Slovaci, vsak v Anglicku je ich tam na mraky ...Tym, ze sa takto izolujes si to len stazujes. Nebolo by lepsie dat dieta do skolky a zacat robit tak, aby ste sa s manzelom vidali castejsie? tak sa fakt neda dlhodobo fungovat. Neviem kde zijes, ale napriklad Londyn je fantasticke mesto, tam sa naozaj neda nudit, muzea, galerie, mnohe zadarmo, kopec kulturnych podujati, puby, restauracie, parky .... jaaaj nadhera, ak ste v nejakom vacsom meste urcite sa tam nieco deje, treba sa len porozhliadnut a nezatvarat sa do ulity, ako tu uz niekto pisal Bratislava nie je pupok sveta, spolocensky ci kulturne sa da vyzit aj inde.... Treba zit v pritomnosti a tesit sa z toho, co mas, nezit v minulosti, ci umarat sa tym, co nemas. Vela stastia.

sisaka
30. nov 2014

@zeriempizzu toto ani ja nechapem, niekto nadava na krajinu, v ktorej zije a trci tam dalej, Mne sa nepacilo na Sk zbalili sme si kufre a dovidenia, odmietala som sa zaradit do davu ludi, ktorych narodnym sportom je nadavat, ako je vsetko na h...o. Mnohi zial v tom pokracuju, ked sa prestahuju, akurat nasmeruju svoje nadavanie na novu krajinu. Ja mam jedinu radu zbalit sa a vratit sa nazad.
Ja sa stretavam len s malo Slovakmi, prave aj koli tomuto - vkuse pindanie na to ake je tu na h...o skolstvo, na h...o zdravotnictvo, vadia im cinania, indovia, pakistanci, filipincania ...., ci rodeni kanadania ....falosne usmevy, opatrni soferi, prilisni doraz na bezpecnost ....ten zoznam je nekonecny, akurat nikto nedviha kotvy a dalej tu trci v tejto hroznej krajine a do uzasneho Slovenska nie a nie sa vratit

unhappyx2
autor
30. nov 2014

ahojte, dik za prispevky. Aby som to dala na spravnu mieru, moj muz ma uplne nekvalifikovany dzob, je miserable v jednom kuse z toho, a nema ani vyhliadky na nejaku skvelu pracu, pretoze tvrdi, ze si nema zmysel v jeho veku zlepsovat kvalifikaciu...co k tomu dodat? Chce setrit, ziadne babysitterky neprichadzaju do uvahy, tieto sluzby su v UK drahe a hlavne on by mal pocit, ze rozhadzujeme....Jedine stastie mame v tom, ze mame peniaze z SK, za ktore si mozme dovolit vziat dom na hypo. Cize u nas ta realita vyzera tak, ze sa nahaname, striedame pri malom a cakame na to, kym dovrsi 3 roky a pojde do skolky aspon na 15 hod tyzdenne zadarmo. Ja som nastupila naspat do prace ked mal 12 mes. Ja si uvedomujem, ze su tu moznosti, vsetkeho dostatok, nezijeme priamo vo velkomeste, skor v mestecku. Ked som napr,. teraz navrhla, ze aby sme sli na vianocne trhy v nedelu poobede (jediny cas, ked sme doma ako rodina spolu), tak ma sfukol, ze naco, ze pre maleho to je aj tak zbytocne bla bla...ja som jednoducho odkedy sme tu nastupila rolu gazdinky a mamy, ale enterntainment a skraslenie zivota pre nas dvoch ide bokom. Ano mam nejake kamosky, aj to brble, ked idem s malym na birthday party, ze ked ochorie, tak si to beriem ja na zodpovednost a budem k nemu vstavat po nociach ja. U nas je problem skor medzi nami dvoma, ze sme na roznej vlnovej dlzke a preto mi chybaju ostatni, ze hladam psychiku pomoc u blizkych...

adri266
30. nov 2014

@unhappyx2 aj my sme boli s manzelom v UK, aj my sme pracovali na smeny. Ja som tam nastastie mala sestru, vidavali sme sa tak raz do mesiaca, raz do mesiaca sme si s manzelom urobili nejaky pekny vylet /mame UK skrz naskrz precestovane/, a ostatne vikendy sme tiez robili.
Ja som vzdy vedela, ze sa domov vratim, ano, UK je lepsie co sa tyka moznosti, ale my sme si dali metu - zarobit na byt, na auto, aj nejake peniaze mat na konte a hajde domov. Nepotrebujem mat miliony, nepotrebujem mat super luxusne BMW auto ani trojposchodovy dom.

Inak, aj manzel bol zo zaciatku taky, ze treba setrit pri nakupoch, atd, ale raz som sa s nim poriadne porozpravala, a reku, ked uz tu makam ako fretka, preco by som si nemohla spravit aj radost, a potom sa to zmenilo.

Takze skus sa s nim porozpravat o tom, co vlastne v zivote obaja chcete, ako si to predstavujete. Ak mate babky, zavolajte si ich na mesiac k sebe /my sme tak volali moju mamu a svokru/, a hlavne mu vysvetli, ze by ste mali travit cas ako rodina. Chapem, ze mozno aj on ma ponorkovu chorobu, ze nema s kym ist na pivo, atd, tak skuste najst inych slovakov ci cechov v okoli

snopkulka
30. nov 2014

presne moje pocity spred pár rokov 😕 žili sme v Írsku, ja presne 4 roky 4 mesiace a 1 deň, manžel o pár mesiacov dlhšie. Obaja sme pracovali, našli sme si tam skvelých priateľov - slovákov aj "zahraničiarov". Ale tie pocity, že tam nepatrím (budem písať za seba) a že ma to ťahá domov boli silnejšie. Neviem, čo konkrétne vás viedlo k tomu, aby ste odišli do UK, u nás to bola vidina zarobiť si peniaze na bývanie doma na SVK. Predstava žiť v zahraničí bola lákavá, ale Írsko určite nie je krajina našich snov a nikdy nebude 😀 Mentalita národa nebola naša šálka kávy. A keď sa nám narodil starší syn, rozhodnutie vrátiť sa nastálo domov, bolo definitívne. Pre mňa je dôležité byť s rodinou, byť pri "koreňoch", žiaden výdobytok modernej doby ti nenahradí priamo kontakt, posedenie pri čaji, čaro vianoc v kruhu najbližších (prvé vianoce mimo boli najsmutnejšie v mojom živote).... O pár dní to budú 3 roky, čo sme sa vrátili a zatiaľ sme svoje rozhodnutie neoľutovali 😉 doma sa nám páči, sme tu spokojní, nemáme dlhy, nič nám tu nechýba. Nevylučujeme však možnosť, že v budúcnosti zakotvíme niekde inde - lákajú nás štáty, to je však otázka ďalekej budúcnosti. Ostáva ti jediné - reálne zhodnotiť súčasný stav a zmeniť svoj pohľad na doterajší život, vziať si k srdcu slová kočiek, ktoré písali predo mnou, skrátka urobiť všetko preto, aby si sa cítila šťastná. Spraviť svoj život v UK pozitívnym. Alebo podebatiť s manželom, zbaliť kufre a čágo bélo UK, hurá domov 🙂 držím palce!!!!

prasiatko30
30. nov 2014

zober si dovolenku a chod domov a porozmyslaj ci ti to naozaj stoji za to. pokial dospejes k nazoru ze hej ze chces zit v UK tak sa snaz zmenit to co sa ti nepaci. snaz sa najst znamych mozno neskor kamosov - urcite vas council poriada aj nejake podujatia pre deti a urcite su aj nejake, ktore nestoja ani cent. tam by si mohla spoznat ine mamicky. potom tak ako hovori @sisaka v londyne je strasne vela miest kde by si mohla s dietatom ist a mozno nie su ani take drahe ako si ty myslis - zabalis desiatku kupis listok na metro a ides. a potom porozpravaj sa s tvojim muzom - to typicke ze uz som stary na to aby som studoval by som ho asi prefackovala aby sa zobudil - nikto nie je stary na to aby pracoval na sebe - ja len ziram - to ma co 80 rokov ????? vzdy sa da na sebe pracovat a chciet dosiahnut nieco viac a dozvediet sa nieco viac - s takym zmyslanim sa nebude mat dobre ani na SK ani v UK ani na seycheloch 😅

biancaneve
30. nov 2014

@unhappyx2 podľa tvojho vyjadrenia mi to pripadá tak, že nie si nešťastná kvôli UK ale kvôli tomu, že vzťah s manželom nie je ideálny. A som toho názoru, že by tomu nebolo ani keby ste boli na SK. Zdá sa mi ako keby vyhoretý, negatívny a podľa mňa to lepšie nebude. Vidím snahu u teba robiť pozitívne kroky aby ste nežili len v stereotype ale on ich neprijíma. Takže záver: na zmene by mal popracovať on, máš právo na veselší život, pracuješ, zarobíš peniaze nie len trpieť jeho nálady.

culia1
30. nov 2014

tvoje pocity ciastocne chapem, aj my zijeme v zahranici, pravidelne mavam krizy z toho, ze ako kolvek sa snazim sa zaclenit medzi 'domorodcov' tak sa mi to nedari. S manzelom sme vsak obaja nastaveni, ze sa chceme vratit, totizto ked zijes v BA,mas tam velmi vela moznosti, aj jazykovych pre dieta.Vsetci nadavame ako nam je na SVK zle, ale preco mam byt v zahranici, ked socialny kontakt je na bode mrazu, priatelstva doma ochladnu, rodina ked ju potrebujes a moze sa tesit z deti je daleko. BA nie je pupok sveta, ale urcite tam je velmi vela moznosti a dovolim si tvrdit viac ako v malom mestecku na vidieku. Kto chce, ten si tam najde aj dobru pracu,v mojom pripade mozem tvrdit, ze ja som v ba zarobila viac, ako tu ked by som chcela zacat pracovat (som doma s detmi zatial),kedze tu som niemand a musim zacat uplne od znova,kedze ani moje studium tu nie je uznane a prax co mam, tu si z istych dovodov na taku poziciu netrufam. Moj nazor, na SVK (zvlast v BA) to urcite to nie je take zufale.
Prajem same spravne rozhodnutia! Teda take aby ste ako rodina boli vsetci stastni!