Zomrel mi manžel a chcem s deťmi odísť od svokrovcov

janulienka191606
13. dec 2013

21.11 mi zomrel manzel,ostala som sama s 2 detmi u svokrovcoch,kde nemame nic,aj ked mame komplet vrch,ktory sme si prerobili nieje nas,svokrovci sa snazia,pomozu no so starsim synom si nemozem dat rady poslucha len svokra,chce s nim jest a spat a mna nepocuva,v noci aj ked viem,ze netreba mi ho davaju cikat a take malickosti proste ktore mi prekazaju,chcu aby som ostala,no ja uz tu nemam preco byt,drzal ma tu len manzel,nikdy som tu nechcela byt....som zufala z toho zialu a ete aj z tychto rozhodnuti....co teraz...

diusik
13. dec 2013

A mas kam ist?mas nejake ine moznosti....

letasi
13. dec 2013

@janulienka191606 v prvom rade mi je luto co sa stalo ☹ a k tvojej otazke...no ak sa tam necitis dobre,necitis to svoje teplo domova a mas financie riesit nove byvanie nemas nad cim premyslat....ja by som tiez nedokazala zit u svokrovoch ani s muzom a sama uz vobec nie,nie zeby boli zly ale proste kazdy potrebuje mat to svoje zazemie

macamac
13. dec 2013

ako veľké máš deti?
myslíš, že im po takej traume, že prišli o ocka, spraví dobre aj sťahovanie?
nebude to príliš veľa zmien naraz?
a prečo chvíľu nevyčkáš?
veď svokrovci sú v pohode...

pracuješ? máš kam ísť? pomôže ti niekto s deťmi? keď ochorejú? keď budeš v práci?
veľa si toho nenapísala, takže ťažko radiť

diusik
13. dec 2013

@letasi presne,svokrovci du nam v podstate cudzi ludia,ktorych sme si nevybrali ale "dostali" ci sa nam paci alebo nie...

janinah
13. dec 2013

neponáhľaj sa...deti prišli o otca a teraz by prišli o dedka a babku a svoj domov /iný nepoznajú/...vydrž tak ako je aspoň do leta a potom uvidíš ako sa situácia vyvinie

digysa
13. dec 2013

@janulienka191606 Uprimnu sustrat Ti zelam. Nedokazem si predstavit, ako sa citis. Ale fakt zvaz to stahovanie.... Trosku s tym pockaj... Presne ako @janinah pisala, radim pockat...deti maju aspon babku a dedka, ked uz je tato hore. Ak maju dobry vztah s nimi, tak im ho nerucaj. A taktiez mysli aj na nich............svokrovci prisli o syna teraz ich chces odlucit aj od deti....
Pomalicky, postupne.....

haslerka27
13. dec 2013

uprimnu sustrat vyjadrujem....no aj chapem ze chcess odist ale zas nie je dobre ostat teraz po tomto sama.porozmyslaj a vyckaj kym to preboli tak velmi

959touareg
13. dec 2013

@janulienka191606 v prvom rade uprimnu sustrast.
moj nazor - skus ostat a uvidis po case. uz len kvoli detom, kedze ako pises, syn lipne na dedovi. ale aj kvoli svokrovcom. aki su,taki su, ale pochop ich, tiez prisli o syna a teraz maju prist aj o vnucata, ktore miluju? dvojnasobny zial pre nich. tak to urob kvoli nim, ze aspon na chvilu ostanes. aj ked to budes mat mozno tazke.

zita19
13. dec 2013

Je mi luto vasej straty. Neviem ako vychadzal syn so svojim starym otcom, kym zil jeho ocko. Mozno hlada nahradu. Zatial to nelam. Narobis viac skody ako uzitku. Nevyrabaj mu stahovanim dalsiu traumu. Idu Vianoce, snaz sa urobit ich detom take pekne ake sa za tychto okolnosti daju. Aj tak to bude tazke.
Nepises ake su deti velke, ale chvillu s tym stahovanim pockaj.Daj si termin do leta. Potom uvidis ako sa to utrasie alebo neutrasie.

janulienka191606
autor
13. dec 2013

manzel mal 30,ja 28 a synovia 4 a10mes,mali sme pekne manzelstvo a zrazu v priebehu par minut nic,zrutil sa svet.... ☹ tak maju aj druhych starich rodicov a k nim by som chcela ist docasne,no prave nechcem ani ublizit svokrovcom,aj ked ti vzdy superili s mojimi rodicmi...tu by som travila vikendy

janulienocka
13. dec 2013

uprimnu sustrat ☹ mozem sa opytat, co sa stalo manzelovi ?

juliakocka
13. dec 2013

uprimnu sustrast, a ja si myslím, že sa odsťahuj, ak to teda zvladneš byť sama s 2 detmi, ale ak sa necitis u svokry dobre, tak odíd, deti ziadnu traumu mat nebudu, 10 mesacne si nic nebude pametat, a 4 rocny chlapec s tiez dokaze adaptovat, je len na tebe, ci to ty zvladnes, ci ti nebude este horsie, alebo si skus najst byvanie blizko pri nich

959touareg
13. dec 2013

@janulienka191606 smutne, tak mlady clovek. aj ty si este mladucka, tie malilinke deti..preco je zivot tak kruty. 😢
ked bude kus vhodnejsia chvila, skus sa nenapadne opytat svokrovcov na to. navrhni im tuto moznost , co povedia na nu, akeho su nazoru...ze si uvazovala ,co budes robit dalej, ze by si odisla ku rodicom, no vzapati im hned naznac, ze o vnucata nepridu, ze ich budu casto vidavat,budete tam chodit...proste tak nejako im to povedz , aby sa nezlakli.....

klincek
13. dec 2013

@janulienka191606 neponahlaj sa. zivot sa vam vsetkym otocil hore nohami, aj detom. pritomnost starych rodicov im urcite pomaha lepsie to zvladnut.. zvlast asi v dnoch, ked ty si najmutnejsia a najzufalejsia. deti vnimaju tvoju bolest, no este ju neunesu, maju dost vlastnej-a ak ta vidaju plakat, je im este horsie, tak radsej idu na chvilku k dedkovi. na tom nie je nic zle. teraz by naozaj nebolo rozumne odist a vystavit ich dalsej velkej zmene.
pockaj par mesiacov a veci budu jasnejsie. len nedovol, aby stari rodicia na seba prebrali vychovu. bude fajn, ak ti pomozu, ale nemali by sa snazit zaujat tvoje miesto. treba sa postupne (v ramci moznosti) vratit k rezimu, aky ste mavali predtým, a zacat fungovat "normalne"-praca, skola, skolka...taky ten bezny stereotypny zivot, ktory nedava vela sanci mysliet na zle a trapit sa. detom to da istotu, ze veci budu zase take, ake ich poznali doteraz..
snad som to vyjadrila dobre, lepsie to napisat neviem 😒

rutie
13. dec 2013

@janulienka191606 Asi je to tazke, ale skus pockat. Kvoli svokrovcom, aj kvoli detom. Svokrovci prisli o syna, musi ich to tiez strasne boliet, nechaj im aspon rozptylenie a radost z vnucat. Urcite pre vas v minulosti mnoho urobili, skus im teraz nepridavat bolest. To, ze su prilis aktivni je mozno sposob, akym sa vyrovnavaju so stratou. To co Ti prekaza sa da normalne odkomunikovat. Povedz im ze casom sa odstahujete, ale zatial bud pri nich, z toho co pises si to zasluzia. Syn sa po svojom vyrovnava so stratou, je to prirodzene ako reaguje. Nechaj ho zatial. Samozrejme, je to tvoje pravo zariadit si zivot tak, aby si bola stastna a spokojna. Ale zatial, kym to ako tak preboli a deti si zvyknu, by som im dalsiu velku zivotnu zmenu na tvojom mieste nechystala.

sandy84
13. dec 2013

Úprimnú sústrasť,urob tak aby si bola v rámci možností v pohode,asi by som šla k mamke tiež.

mima4
13. dec 2013

@janulienka191606
uprimnu sustrast ☹
Neviem ti dat radu, ale mrzi ma, čo prezivas, prajem ti aby si sa dokazala zotavit z toho vsetkeho, aj ked s takymi vecami sa neda vyrovnat.
Nie ste nahodou zo ziliny alebo povazskej bystrice?

ivett1
13. dec 2013

@janulienka191606 úprimnú sústrasť... ja by som tiež odišla k našim, keby sa mi niečo podobné stalo...ak si s nimi rozumieš a je to možné... neváhala by som...možno je to sebecké, ale tam, v tom dome, by mi ho stále niečo pripomínalo...to by bolo na nervy, veď aj tak to máš neskutočne ťažké ... aspoň kým sa ako tak z toho spamätáš aj svokrovcom by som to takto povedala...a na víkendy by ste tam mohli chodiť ... ako si písala ... neviem, prečo ti tu kočky radia, že sa máš obetovať a zostať, máš myslieť na svokrovcov, aby mohli ľahšie prekonať stratu svojho syna ... ale pre teba sú to predsa len cudzí ľudia - aj keď pre tvoje deti sú to starí rodičia... ale, majú aj druhých starých rodičov ...až tak dlho ste spolu nebývali a nepíšeš, či ste si tak výborne rozumeli (aký ste mali vzťah-ako s tvojimi rodičmi? alebo ešte lepší?...)... podľa mňa, u vlastných rodičov, s ktorými si naozaj rozumieš (lebo niektoré baby si viac rozumejú so svokrovcami...) sa určite teraz budeš cítiť lepšie ako u svokrovcov a toto teraz potrebuješ ... ...a že malý poslúcha svokra, keď si s ním nevieš dať rady, tak to by hádam mohol zvládnuť aj druhý dedko-tvoj otec... takže, ja by som išla, ale... rozhodnúť sa musíš ty...a čo si o tom myslia tvoji rodičia ? ...mala by si sa poradiť s nimi, ako to vidia oni, keď si tak ešte neurobila...
PS:... ja by som asi odišla hneď ...prepáč a želám veľa sily, aby to všetko prežila v zdraví-hlavne kvôli deťom...

svano
13. dec 2013

@janulienka191606 úprimnú sústrasť. Prežívate ťažké obdobie a je to veľmi čerstvé. Čas je najlepší lekár,preto vám všetkým ho dopraj, nespôsobuj ďalšie traumy svokrovcom,svojim deťom a možno aj sebe. Máš právo odísť a žiť si podľa seba, ale zváž,či to naozaj zvládneš finančne,fyzicky aj psychicky. A nezabudni na deti.Neviem aký vzťah majú so starými rodičmi,ale možno práve teraz sa veľmi potrebujú. Prajem ti veľa síl

janulienka191606
autor
13. dec 2013

tak svokra velmi obetava. rodicia moji,stale som tam doma,su tiez smutni,ked vidia,ze neviem co robit,mama hovori,ze je to len na mne ...aj dnes som upozornila svokra,ze aby bol prisnejsi,a bolo zle...stale si hovorim,co by si zelal manzel,prosim,nech aspon snom mi napovie...ved to byvanie to uz je len nieco hmotne,vsetko robil sam,bol velmi sikovny chystal to pre nas... dlho som tu bola nestastna a ked uz som si zvykla zrazu takato tragedia,dopravna nehoda....stale ho tu hladam,pozeram na dvere...peklo je fakt na zemi...

kveta
13. dec 2013

@janulienka191606 Terapeuti radia nerobit zasadne rozhodnutia po velkych tragediach skor ako o rok...
Vela sil Vam prajem.. Drz sa!!!

livka299
13. dec 2013

Úprimnú sústrasť, ja som presne pred rokom prišla o blízku osobu, tiež po dopravnej nehode, aj keď nie až tak ako je manžel ☹ ale chcem ti napísať... . Ja som sa odsťahovala do iného mesta, 40 km lebo inak by som takmer denne musela okolo toho miesta cestovať....
Doteraz to vôbec neľutujem. Zmena mne a deťom prospela.

martija
13. dec 2013

@janulienka191606 slova asi zbytocne, ja by som chcela len k tomu starsiemu syncekovi napisat, ze asi preto vyzaduje svokra,lebo mu chyba otec, ked mozem poradit zostan, ked uz len koli detom, potrebuju si najst nove miesto v srdieckach. A aj ked to znie ako strasne klise, cas naozaj vela vyriesi...prajem vsetko dobre a vela sil, urcite to zvladnes

dendy1
13. dec 2013

@janulienka191606 ahoj, toto isté som si prežila aj ja, mala som ani nie 25r. malá 5r. Tiež sme bývali v dvojdome so svokrovcami. Rodičia blízko, 15 min. pešo od nás. Ťažko radiť čo je lepšie. Ja som ostala, a potom sa to vyriešilo do dnešného stavu. Nechcem to tu celé rozpisovať. Bude to ešte dlho ťažké, ale fakt je pravda, že čas všetko vylieči ☹
Drž sa pri sile pre svoje deti, v tomto veku to malý zrejme zvládne ešte dobre. Svokrovci stratili syna, potrebujú sa tiež nejako utešiť, asi by som v takej chvíli tiež nevedela byť prísnejšia.... Je to strašne čerstvé a boľavé, nikto z tvojich blízkych asi teraz nedokáže fungovať normálne, preto by som na tvojom mieste chvíľu počkala so zmenami....

janulienka191606
autor
14. dec 2013

ja na to miesto vidim z okna a kazdy den tadial chodim,som tu vecsinou sama,vsetci v praci

tykat
14. dec 2013

@janulienka191606 uprimnu sustrast, je to hrozne co musis prezivat, vies, aj pre svokrovcov je to velka tragedia, prisli o syna, snazia sa pomahat, chranit vnucata, aj oni su teraz v strese a urcite narobia aj kopec blbosti kym sa nejako ukludnia. Ak su aspon trosku rozumni sadla by som si s nimi a povedala im ze to co vsetci prezivate je velky stres pre kazdeho z vas a prosis ich aby ta respektovali lebo spravanie svokra povedie len k tomu ze odides prec. Dohodnite sa ze posledne slovo co sa tyka deti mas ty ako matka a co sa tyka ostatneho budete si vychadzat maximalne v ustrety aby si aj ty aj tvoje deti mohli zpracovat tu hroznu tragediu, to ze tvoj muz a ich ocko tu nie je a aby ste nemuseli bojovat este aj so svkrovcami. Na druhej strane pokus sa byt aj ty ustretova vo veciach ktore pre teba nie su az tak podstatne a svokrovcom robia radost, prehliadni tie malickosti ktorymi ta vytacaju. Velmi drzim palce a zelam silu do dalsich dni.

sharmana
17. dec 2013

@janulienka191606 úprimnú sústrasť... neviem si to ani predstaviť čo prežívaš, už len z tej predstavy mi je velmi smutno... ja by som asi najskôr vyhľadala psychologa, je to velká trauma pre teba... potrebuješ zo seba dostať žiaľ, smútok a všetko von... potom by som asi vyhľadala aj nejaké kamarátky, vyrozprávať sa... aspon mne to pomáha, ked ma niečo velmi trápi... ak sa však cítiš skutočne zle u svokrovcov, tak zmen prostredie, trebárs chod s detmi k svojim rodičom, uvidíš, či sa tam budeš vedieť aklimatizovať... ved ak bývate blízko, tak môžeš každý den dojsť na návštevu ku svokrovcom... kedže si ešte aj doma s malým dieťatkom, tak je to o to ťažšie, práve preto by si mala byť s ľudmi, ktorí sú tvojmu srdcu predsa len najbližší... držím palce, aby čas všetko zahojil a aj vyriešil

ivanka33
18. dec 2013

prežila som presne to isté,manžel mal 30,ja 26 a deti 6a5 r.takže presne viem ako sa cítiš,musiš sa odsťahovať,aby si začala znova fungovať...máš aspon rodičov-a to je veľká opora,ja som nemala nikoho,odsťahovala som sa po roku a pol,vyriečila som to tak že vrch nad svokrovcami som dala švagrovi a on mne za to byt-je to super ,som mu veľmi vďačná-tak svokrovci mali aspon druhého syna pri sebe,možno to potom neprežívali tak dramaticky-ten náš odchod,dcéra sťahovanie zvládla v pohode,syn nie až tak dobre-je dosť problémový,so svokrou sa moc nekontaktujeme je to už 9 rokov....sviatky boli pohroma,držím prsty aby si to zvládla.

charlie1980
18. dec 2013

Janulienka...v prvom rade je mi luto, co sa Vam stalo a prajem uprimnu sustrast. Vies, ja by som sa ani tak nezamyslala nad tym, ze maly poslucha len svokra, pretoze deti sa menia, aj dospeli sa menia, mozno aj ty by si casom na to zmenila svoj pohlad...ale...v prvom rade by som odisla preto, ze vsetko okolo by mi pripominalo manzela...nemyslim teraz, aby si na neho cim skor zabudla, ved chapes. Detusky su este velmi malicke a oni v prvom rade potrebuju mamu ! Spokojnu, aby aj ony boli spokojne, aj ked viem, ze lahke to nebudete mat. Aj ked sa svokrovci snazia, podakuj im za to, ale aj oni musia chapat, ze vzdy budes mat blizsie k mame. A teda ak mas kam ist, chod tam, kde budes spokojna. Zvlast teraz potrebujes klud a miesto, kde sa budes citit dobre. Keby to malo byt hocikde. Sme predsa dospeli ludia a preto urcite pochopia tvoje pocity. Zelam vsetko dobre, Janulienka.

ivanka33
18. dec 2013

ešte musím napísať,že nemôžeš celý život myslieť na to -čo svokrovci,susedia,deti atď...TY si dôležitá,máš len jeden život...radšej sama s deťmi ako psych.troska u svokrovcov...ak synovi dovolíš aby fungoval len s dedkom,nebude ťa nikdy akceptovať,ale pomaly,daj mu čas..možno si niekto povie,že tvrdé slová po takej traume,ale ja som taká realistka-život ma naučil.