Zostať v meste, či stahovať sa na dedinu?

ewisam
8. jún 2016

Poznáte to, bývať v meste je super, človek má všetko po ruke, sadne do MHD a za chvíľu je v centre diania.... Pracovných príležitostí je rozhodne viac, občianska vybavenosť atd. Lenže pozemky neúmerne drahé...

Opak je dedina, nieje síce až taká občianska vybavenosť, ale ceny pozemkov prijateľnejšie. Pozitívum vidím aj v tom, že na dvore sa decka vyjašia, čo mi ušetrí čas behaním po ihriskách...

Zaujíma ma váš názor na vec, prípadne postrehy, ak ste niečo podobné riešili aj vy... Ďakujem 🙂

mamutka
8. jún 2016

a este ma napada, ked prideme k rodicom, alebo hocikam, clovek by na vidieku cakal trochu kludu, ale vacsinou dnes jedine co mozes cez pekny vikendovy den ocakavat je kosacka z kazdej strany. strasne daco. Trba posudzovat individualne - aky byt mozes v meste kupit - ticha ale dobre vybaveny stvrt, alebo blizko hlavných ciest? dedina rovnako - aj tam su rusne casti, otvoris branu a hned cesta, alebo kludnejsie miesta. Ak je to kludna ale dobre vybavena dedina, kde tideti aj do skoly pojdu, nebudes ich musiet vlacit hore dole a sama travit cas dakde v buse, tak by to stalo za uvahu, lepsie ako panelak, kde ti niekto dupe nad hlavou a sused fajci na zachode a cez sachtu to mas v byte.

trdelnik234
8. jún 2016

@mamutka

za mna idealne, maly domcek v malom meste, 20 km do velkeho mesta.
Tak niektore byty su hroza, to hej. Ale tak aj na dedine mas exotov, co nerespektuju nic a nikoho.
Nedupaju ti nad hlavou, ale tiez vedia zneprijemnit zivot.
Inak ak sa mozem opytat, kde byvas ( aspon mesto)? Byt pri lese, parada. Ja mam tiez les, len nie hned za rohom, ale asi 10 minut peso. V BB som videla take stvrte.

chovancova27
8. jún 2016

My sme sa presťahovali z mesta na dedinu. Čo dedinu, kopanice🙂 je tu 20 domov. teraz som na MD, ale žijeme tu už vyše 2 rokov, takže rok som odtiaľto chodila do práce. Do práce chodíme obaja s mužom do 12 km vzdialeného mesta. nemáme tu nič nič nič, len prírodu a lesy. najbližšie potraviny sú v 4 km vzdialenom meste. Bez vodičáku si to tu neviem predstaviť, máme 2 autá. Pre deti super, je tu nová ulica na ktorej žije 10 deti v podobnom veku, celé dni sú vonku, hrajú sa spolu, stavajú v lesíku bunkre, bicyklujú do nemoty, behajú lietajú, majú v každom dvore drevený domček s preliezkami, máme na trávniku bazén, ranná kávička na terase... a kedˇsom chodila do práce? nieje nad to, keď prídeš ohučaná a unavená z celodennej naháňačky za biznisom, sadneš si na terasu vyhriatu slniečkom a nadýchneš sa voňavého vzduchu... ja si neviem vynachváliť. To že je okolo domu veľa roboty podľa mňa už v dnešnej dobe neplatí. môžeš si spraviťč bezúdržbové okolie. Trávnik máš pokosený za pol hodinu. Záhradku môžeš mať, ale aj nemusíš, stačí ísť na trh kde kúpiš všetko... my sme veľmi spokojní a určite by sme do toho šli znova... pridávam foto nášho výhľadu z obývačky🙂

kllamarka
8. jún 2016

@trdelnik234 🙂 Ano podstata je, si uvedomit, ze male deti=male starosti.
Takze kym je zena doma, bez prace...napr s malymi detmi, vselico sa da, aj ta zahradka pred domom je super 🙂
Ale ako pride praca, srandy prejdu...ci so zapchami alebo bez nich. So zapchami samozrejme este horsie.
A vacsie deti, uz nezaujima zahradka. Ale socializacia.
Ja to radim, z pohladu, ze pracu mam BA, rodinu tiez, a skusili sme zit mimo.
Vacsina vyhod, vyhodou prestane byt.
Ine je, ked je niekto normalne vzzity s okolim..ma blizko rodinu, pripadne sa inak zivi (nechodi do officu na 9h denne do mesta).
Tiez som mala ruzove okuliare, a ponaucenie ma aj stalo nemalo nervov a hlavne penazi/investicii.
🙂

trdelnik234
8. jún 2016

@kllamarka

tak ja by som do toho nesla, ani za nic, presne kvoli tomu, co pises.
Nehovoriac o mojej polovicke, ktora je vyslovene mestsky typ. Ak ho aspon na tu minichalupku nahovorim, tak budem prestastna.

trdelnik234
8. jún 2016

@chovancova27
A do skoly budes deti vozit do mesta ci do najblizsej dediny?
Inak suhlasim s tebou, ze relax to je uzasny a hlavne bez smogu.
P.S. Dala by som si u teba na terasse caffé latté alebo macchiatto, mnam.

chovancova27
8. jún 2016

@trdelnik234 do mesta 4 km od nás. teraz tam chodí starší do škôlky. Inak, vo väčšom meste aj tak vozíte deti autom, nie? a možno aj viac ako my tie 4 km...

kllamarka
8. jún 2016

@trdelnik234 Presnee..na starobku si hadam uzijem domcek a klidek. Teraz si potrebujem ulahcit zivot maximalne ako sa da 🙂 Moj druhy muz je tiez mestsky typ. A ten ex sa poucil so mnou :D

licona
8. jún 2016

Záleží od mnohých vecí - od vzdialenosti od mesta, veľkosti dediny, vybavenosti, veľkosti domu, na čo by ste využívali záhradu (či by ste tam mali len trávnik, ktorý treba raz za čas pokosiť, alebo aj niečo by ste pestovali, čo zaberie viac času), od vašej práce a aj od vašej povahy. Môj muž by nemohol bývať v byte, bývali sme tak rok a stačilo mu na celý život. On proste musí byť stále von a niečo robiť. Mne to bolo v podstate jedno, ale užívam si posedenie na dvore. Práce okolo nejako zvládame, muž je zvyknutý, vyrastal v dome, ja sa učím za pochodu (som odborník na pestovanie, v byte mi vykapal aj kaktus). Pozemok je na môj vkus trochu veľký, ale dom je vo veľkosti väčšieho bytu, takže s údržbou vo vnútri nemám veľa roboty. Bývame takto už druhý rok a nemenila by som. Ale do dediny bez vybavenosti (obchody, MŠ, ZŠ, pošta, lekári) alebo veľmi vzdialenej od mesta (viac ako 15 km) by som nešla. Alebo do veľkého domu, to by sa mi nechcelo udržiavať. Ale všetko záleží od vás.

trdelnik234
8. jún 2016

@chovancova27

To mas super, ze 4km jedno mesto a 12 km druhe. Hej jasne, niekedy aj viac, ked nedostanes miesto v statnej a vozis na druhy koniec mesta do sukromnej alebo chces nejaku specializovanu.
Dobry vyber.
Napriklad tie moje dve kamosky na lazoch maju najblizsiu minidedinu so skolkou tiez do 4 km, strediskova dedina nejakych 8 km a mesto ( male a bez pracovnych prilezitosti, toho casu uz aj bez porodnice napriklad) nejakych 15km.
Obidve su tam stastne, to je zaklad. Ale nie je to pre kazdeho.

m.i.r.i
8. jún 2016

@trdelnik234 no vidis, to je presne v kazdom inak nastavene..aj zvyky, aj priority..moj muz zas v byte v meste trpi..my o 2 mesiace konecne ideme spat na dedinu a moj muz uz minimalne pol roka mi nervy zerie, vsetko mu uz neuveritelne vadi tu v meste, ze konecne z tohto budeme prec, kedy toto skonci..a to my byvame tiez v peknom prostredi na mesto, za bytovkou kopec, priroda, vtaciky vyspevuju, les..ale vadi mu uz uplne vsetko...suseda ked zacne v nedelu robit rezne tlcie maso od rana, ked neexistuje znizit teplotu v byte - teraz tie horucavy v lete ako zacinaju, uz teraz mam v obyvacke 26st..v lete cez 30..neda sa spat..nic..v zime zas aj ked mame komplet kurenie vypnute tak neklesne teplota pod 23...lebo susedia kuria, zdola zohrieva, z boku teple..v dome sme ucili maleho otuzilosti, spaval ako babatko pri maximalne 18st..v lete to nad 25 nevyjde ani ked su najvacsie horucavy...hrube mury, dobra izolacia...nehovoriac ked bol syn chory, tak tu v byte s nim zavreta dnu cele dni, von nevyjdes, lebo len tak sa prechadzat nebude a zas medzi deti na ihrisko ho nevezmem...ked sme vedeli ze bude marodovat dlhsie, sme sa zbalili a odisli na dedinu, kde mohol byt cely cas vonku v zahrade aj ked kaslal a soplil...prezili sme tam aj kiahne a ani som nevedela ze ich mal..stale bol vonku, dosli sa k nam pohrat aj ti co sa chceli nakazit 🙂 tu v meste mamicky 2 tyzdne s detmi zavreti s kiahnami, lebo nemozes nikam vyjst...ked opravuju vytah, my na 6..pravidelne nieco nejde...trepeme sa peso...vynasame kociky, bicykle...v dome vsetko v garazi, v zahrade, nasadnes a ides..nehvorim o upratovani spolocnych priestorov co mi lezie hore krkom, lebo sa susedia nevedia dohodnut zaplatit si radsej upratovaciu firmu...ked mam iny program a ine starosti ako kazdy 2 tyzden umyvat chodbu...ked suseda pod nami bola 2x sa stazovat, ze maly dupe...no zial mal 4 roky, chory doma zavrety, nevie chodit ale len behat z izby do obyvacky a podobne..a ze o 11 rano bucha, ked ona po zure chce spat..no dakujem..v dome si moze dupat kolko chce..aj pustat auticko na ovladanie aj mu moze spadnut jojo a ked pridu kamosi s topankami na ploche nohy tak je taky dupot ze dovidenia a nikomu to neprekaza..parkovanie pred domom, kde nevies kto pri cuvani do teba nabura a pripadne ti nieco ukradne...v dome mame auto v garazi, pripadne pod pristreskom pred domom..sme daleko na kopci, tam aj keby som dom nechala otvoreny a nezamknute auto tak by si nik nedovolil prist..aj susedia okolo by sa postarali 🙂 Syn chce strasne macku...tu v byte never....slubili sme ze ako prideme do domu, kupime mu...aj psa si mozno poriadime ak sa budeme citit na to...neuznavam tatko zvieratka v bytoch....
a manzel len dudre a dudre, kedy uz odideme...🙂 a to je tiez pohodlny a zas veeela sa nenarobi 🙂

m.i.r.i
8. jún 2016

@chovancova27 super...krasa...dobre to mate.
a s tym vozenim to aj ja hovorim -- my tiez mame do 4 km mesto kam treba ist k lekarovi, pripadne na specializovany kruzok pre maleho alebo do Tesca 😉 Ale je to menej ako ked som v meste chodila do Tesca 12 km na druhy koniec mesta a vozila syna do skolky 30 minut kazdy den..a potom na kruzky...my prestahovanim sa na dedinu paradoxne usetrime cas aj panieze na benzin

trdelnik234
8. jún 2016

@kllamarka

U nas ani na starobu nie, pretoze manzel bude urcite lobzovat kade tade po vystavach, konferenciach a po modelarskych sutaziach. A navyse on ma pocit, ze mimo hlavneho mesta skapal pes ( tazko vysvetlis niekomu, kto nikdy nezil mimo velkych miest, ze je to blud).
A argument cislo dva: chce mat po ruke doktorov.

Ja sa pravdepodobne nastvem a pojdem zit na stare kolena do Madarska, mozno tam pride za mnou, alebo bude za mnou lietat, jak za mlada.

kllamarka
8. jún 2016

@m.i.r.i Iba na margo tepla... teraz v meste mame panelak ale dobre sme si vybrali tienistu stranu, je tu nonstop zima az chladok aj v lete. A bicykle vynasat nemusime mame 2 vytahy bez medziposchodi a u nas navyse mame zvlast miestnost na bicykle dole pri vchode. A byvame pri jazere takze je aj kam chodit.
Nie su byty ako byty a lokality v meste. To iste plati aj o dedine 🙂

andra77
8. jún 2016

Bývala som aj v byte v meste aj na dedine v dome...najlepšia možnosť? Dom v meste blízko centra v bočnej uličke 😀 MôJ skromný sen 🙂 vilka v kúpeľnom meste 😀 útopia 😀

trdelnik234
8. jún 2016

@andra77

Joj, teba som si mala vziat za muza, mali by sme rovnake investicne plany! 😎

m.i.r.i
8. jún 2016

@kllamarka ale samozrejme..ja som tiez byvala v roznych bytoch..v BA v novostavbe s garazou a bezbarierovym vytahom -- tam to bolo super pre kocik, ze som pekne vosla rovno do vytahu, nebolo treba po schodoch vynasat kym dojdes k vytahu...ale zas steny tenke ako zo sadrokartonu, byt sice krasny, novy, aj sme nemalo platili..ale horuco v lete neskutocne, ze som mrazak otvarala a to bol maj -- a maly mal 4 mesiace, sme sa potili neskutocne..suseda take podpatky mala, ze kazde rano ked odchadzala a vecer ked prichadzala sme vsetko poculi, este aj ked odomykala sa neuveritelne ozyvalo...nad nami susedia vecne fajcili na balkone, vsetko nam slo dnu...v zime sme nevedeli tiez teplotu zrazit a to bola nova zateplena bytovka...lokalita slusna, jazero nedaleko, tam som chodila s kocikom za prirodou aspon..aj o tichu sa nedalo hovorit, sanitky a elektricky vsade polo pocut...ale ok...zili sme aj v zahranici v roznych bytoch, aj v BA na inom sidlisku...ono sa menia aj priority..ked som bola mlada a slobodna a zacinala pracovat tak ma ine veci trapili ako ked prislo dieta, ked clovek viac uz preferuje klud a predsa je vsetko prisposobne detom, flexibilita je mensia...potom ked su deti starsie, zas ine veci treba a ked ides na dochodok tak asi tiez ine preferujes...
Ja ked idem obcas do BA pracovne a navstivim kamosky v Petrzalke napriklad -- par noci a dni tam a cesty preplnenymi busmi do roboty, v zapchach, v lete ani nespominam...vsade neuveritelny hluk, beton...somt aka rada ked sa vraciam 🙂 Ale ozaj chapem, ze to kazdy citi inak...ja som uz nasiakla tou dedinou 🙂

natalym
8. jún 2016

Keby mám malé deti, idem do domu a na dedinu. Ale už mám veľké, tak paneláčik, malinký bytíček.

mamutka
8. jún 2016

@trdelnik234 v Bratislave. taka nenapadna stvrt na okraji, obycajne bytovky... pre niekoho nic zaujimave, lebo to nie je centrum. Je to ako samostatne mestecko, nam ten les maximalne vyhovuje 🙂

trdelnik234
8. jún 2016

@mamutka

ci pana, v BA? Som tipovala BB.

mamutka
8. jún 2016

@trdelnik234 Devinska kobyla to tu krasne ohranicuje, dokonca ludia v casti Karlova Ves to maju do lesa par krokov. Kym sa do toho nezahryzne nejaky developer :/

trdelnik234
8. jún 2016

@mamutka

Sak toto. A keby sa tak stalo, mozete sa proti navrhu odvolat ci ako to funguje? Navrhy schvaluje radnica prislusnej mestskej casti?
Devinska kobyla, krasa.

marianna_peskova
8. jún 2016

To je veľmi ťažké. Každý by sa mal o mieste svojho bydliska rozhodnúť nie len rozumom, ale aj srdcom. Spísať si pre a proti, ak chceš.
Ja by som napríklad nechcela žiť v meste. Áno, má to svoje výhody, najmä čo sa týka dostupnosti do práce, ale na druhej strane, ak by bol len to problém, môžeš sa presťahovať niekam, kde budeš od hlavného mesta vzdialená len desať kilometrov. Cez nás chodia vlaky i autobusy každú pol hodinu až hodinu, takže mám vždy takpovediac "záchrannú sieť", ak jeden zo spojov z určitých dôvodov vypadne .
Nízka cena pozemkov na dedine tiež nie je zaručená. Napríklad náš sused si za svoj pozemok pýta nehorázne peniaze, čo mu samozrejme nechce nikto zaplatiť a majetok mu preto chátra už peknú riadku rokov.
Taktiež je tu kompletná občianska vybavenosť (okrem druhého stupňa základnej školy, tá je 6 kilometrov ďaleko).
Nebývam ani pri rodičoch, ani pri kamarátoch a za tú dobu, čo som sa odsťahovala, som si nikdy nepovedala, že bola chyba odísť preč.
Som dievča z dediny a potrebujem svoje okopávanie záhrady, čistenie odkvapov, počúvanie zurčiaceho potôčika a dýchanie vzduchu nasiaknutého typickou vidieckou arómou. 😀
Preto opäť opakujem: treba sa riadiť aj srdcom. 🙂

silaviat
8. jún 2016

domcek na predmesti... alebo chalupa niekde pod horou na vikendy... dom je dom ... lepsie pre deti lepsie pre teba..klud zahradka relax.. ale na uplnej dedine takej klasicky slovenskej nudaaa... mali sme starsi domcek na vikend a normalne zili v panelaku .. teraz som cca 15 min od mesta v domceku s malinkou zahradkou a aparadicka mala sa vysanti ja mam klud .. ziadne zvuky od susedov hadky trieskanie vchodovych dvery smog a hluk ..

mamutka
8. jún 2016

@trdelnik234 Kobyla by mala byt bez zasahov ale v tejto krajine sa clovek nestaci cudovat niekedy. ak by daco, tak sa odstahujeme :D mne sa velmi paci situacia popisana na prvej strane okolo tej fotecky 🙂 to je idealny stav 🙂 to chce presne to - nestravit cestou do prace/skoly hodiny v zapche. Zial pri praci v BA je to nemozne, poznam ludi, co si postavili dom nedaleko BA v smere, kde take zapchy nie su, ale tam uz je to tak drahe, ze ani hypo nestaci, chcelo to vydatne financne injekcie od rodicov a to my nemame.
a kedze sme s muzom obaja z roznych koncin, tak kde si obaja najdu pracu? no v BA 🙂 snad na dôchodok nejaky domcek. Ale pod kopcami znova manzel je fanaticky cyklista

rumcas
8. jún 2016

@chovancova27 Ahoj, výhľad máš pekný na hory, ako aj máš pekný výhľad na kočík, a Tvoje nohy.

jasminet
8. jún 2016

dedina ano, ale iba kym je zena na materskej, dieta v skolke a muz sa dostane autom do mesta do prace - cize prazdniny a vikendy ideal - my sme na chalupe a muz dochadza, ak konci neskor v praci, tak prespi v byte a pride az druhy den vecer... na bezny zivot pre mna osobne nie - dochadzat do bratislavy,muz do prace, dcera do skoly, syn do skolky (aj ked teda na nasej prazdninovej dedine) je malotriedka a skolka... kruzky, kazdy konci inokedy, priame spojenie neexistuje, treba raz prestupit, dieta take male nepustis same do 40km vzdialenej bratislavy autobusom a uz vobec nie v zime. obchod otvoreny do dvanastej, jeden den do tretej, 1 posta, 3 krcmy, 1 ihrisko, chodnik ziadny...

domaci pridu vecer a zacina bezny kolotoc - varit, nieco okolo domu - to vacsinou robia cez vikendy = kosacky, rezacky, opravovanie, buchanie, pes, rozhlas... niekomu to vadi, ja to na chalupe ani velmi nevnimam.

treba to velmi dobre zvazit ci vam stoji za to tie cesty autom/autobusom hore dole kazdy den, deti unavene zo skoly a vecer este ulohy robit, kam budu na kruzky chodit, cez vikendy vacsinou na obycajne dediny ani autobusy nechodia...

alby2014
8. jún 2016

@m.i.r.i vidis ako fakt je to o individualnych potrebach a zas je dedina a dedina...niketore velke tu pri KE, to uz je skoro mestecko, ale zas tomu zodpovedaju aj ceny pozemkov. My sme s muzom mestske typy, naozaj na dedine by som umrela na 100%, byvam v starom meste, vyhlad z terasy do gastanov 100rocnych, akurat tu je so mnou maly v cestovnej postielke sa bavi na vzduchu a ja tukam do pc, co ptorebujem pracovne vyriesit ( a prokastinujem na MK)...ja potrebujem ludi, aj to kino, do divadla chodime aspon raz za mesiac, byvam v centre, vsetko tri kroky doslova...elektricky a podobne mne nevadili... Jedina dedinakam by som bola ochotna sa odstahovat, je dedina pri mori. 🙂 Kosice maju vyhodu, ze su to velke mesto, ale nie tak velke, aby malo vsetky jeho nevyhody. Cize proti gustu ziaden disputat....len to fakt vidim na znamych, ze sa stahovali na dedinu, lebo dvor a etc a to fakt je super, ked su deti male,ale do skoly ich davali do KE a to je nekonecny kolotoc nasledne a logistika. Nebyvam v kalsickom panelaku, cize ja nemam ziaden hluk od susedov, klud ticho, vyhlad do dvora..ja milujem nas byt. AK tuzim po dedine , svokrovci maju chalupu...na vikend staci.

edn
8. jún 2016

samozrejme hlavne zalezi na tom, aka to je dedina a ako daleko od mesta.. my byvame v mestskej casti, ale je to v podstate dedina.. nemenila by som.. do mesta to mame 4 km - to prejdeme aj pesi alebo na bicykli.. autobusy chodia stale.. okrem toho mame do 20 km dalsie dve velke mesta.. to je cca 20 minut autom.. okolo domu robi moj muz a bavi ho to.. on ked ma sediet a nic nerobit, tak ho slak triafa 🙂 mna zas z neho, ze stale nieco robi.. deti mam este male, ale starsia chodi do skolky 5 minut cesty a mladsiu mam doma.. neviem si predstavit zivot v panelaku s malymi detmi.. starsia spavala v kocari vonku, ja som zatial vsetko porobila - navarila, upratala.. mladsia spavala v postielke a so starsou som bola zatial na dvore.. neviem si predstavit, ze by som na spanok musela chodit kocikovat na niekolko hodin po meste.. a neviem, kedy by som potom upratovala a varila.. lebo pri mojej starsej sa nedalo robit nic.. a teraz, ked uz su trosku vacsie, vypustim ich na dvor a mozem ich tam nechat aj same.. alebo na ulici s 10 rocnou susedou a dalsimi deckami.. v meste by som to neurobila.. a ked treba na dvore nieco porobit, poslem tam muza s obidvomi nech mu pomahaju :P upratovania nemam viac ako na byte, lebo mame relativne maly dom.. akurat sa mi lepsie umyvaju okna ako na byte.. chytim hadicu, vystriekam a vylestim 🙂

ewisam
autor
8. jún 2016

No, dievcence neviem, zatial byvat mame kde, velmi nam to nesuri, ale casom bude treba nieco vacsie ako 3 izby...ci to bude vacsi byt, ci dom neviem. Priklanam sa skor k moznosti domcek v okrajovej casti mesta, ale zatial posetrime a uvidime, co bude dalej, priebezne pozerame...