Kde trávite Štedrý deň?

balnita
7. nov 2022

Ahojte, kde trávite štedrý deň? Bývame na druhom konci republiky od našej rodiny. Moji rodičia už nežijú. Máme malé bábätko. Svokrovci očakávajú, že každé Vianoce budeme tráviť štedrý deň u nich. Posledné 3 roky to tak aj bolo, ale už by sme štedrý deň chceli stráviť ako rodina s manželom a našim dieťaťom a vytvoriť si vlastné zvyky. Svokrina poznámka bola, že či ich necháme samých na Vianoce, keďže ich ďalší syn s manželkou a dieťaťom budú u synových svokrovcov. Svokrovci majú ešte aj tretieho syna, no ten nemá rodinu, takže Vianoce bude tráviť s nimi. Aj keď moji rodičia už nežijú, neznamená to automaticky, že každé Vianoce budeme tráviť u svokrovcov. Máme dieťa, sme rodina a myslím si, že máme právo na vybudovanie si vlastných zvykov a tradícii.

saxana000
8. nov 2022

Jednoznacne len ja muz a dcera my sme rodina a vianoce si robime vlastne.25 a 26.uz klasika rodicia a svokrovci.
Silvester travime spolocne raz u jednych alebo u druhych alebo pridu k nam..neviem si predstavit trepat sa na stedry den k svokrovcom aj s darcekmi..maximalne stravit tam doobedie ak byvaju do 20 kilometrov ale na veceru pekne domov.

vvveronikaaa
8. nov 2022

Tak my sme na štedrý deň doma. Teda dame si večeru (manžel; syn a ja). Večeriame okolo 16;00-17:00. Po našej večeri okolo 20:00 ideme k svokre. Bývame od seba 10-15 minút autom. pokecame ,dame si darčeky a ideme domov okolo pól noci. Takto to robíme už 5 rokov, teda od kedy sa syn narodil. Nikdy mi nenapadlo zrušiť to. Nám to takto vyhovuje a takto sa nám to páči🙂 ďalšie dni ideme k druhým babkam, krstnej, atd.🙂

kayyaa
8. nov 2022

Vzdy sme doma, az na dalsie dni ideme k rodicom...rodicov vzdy pozveme, ci nechcu Stedry den stravit u nas, ale nikdy nechceli, takze kazdy doma..nasledne ich navstivime...

babababka
8. nov 2022

Je to čiste na vás.U nás je to tak.Dcéra s rodinou bývajú neďaleko,zaťoví rodičia bývajú o 400km ďalej.Jeden rok trávia Vianoce u nás a Nový rok u zaťových rodičov ,ďalší rok je to naopak.Nie je to žiadny problém.Vnučky sa tešia či už idú k nám alebo cestujú na Vianoce na hory.A aj my sa tešíme.

jamimo
8. nov 2022

@balnita Každá z nás to ináč pociťuje a má ináč stanovené pravidlá. Keď sme začali s partnerom spolu bývať, tiež svokra začala robiť nátlaky, citové vydierania, hlúpe pripomienky... a to má manžela a švagra v dome. Vyjadrili sme sa jasne, že vianoce chceme byť spolu a po svojom. Celkovo to máme ináč... Varíme kapustnicu deň vopred, malá misa šalátu(tak na 2 dni), minimum koláčov, ryba pečená v rúre. Večera o 17 hodine, potom večerná prechádzka. Naše rodiny to majú ináč-stresová nálada, záchvatové nakupovanie, vymýšľanie darčekov, len aby som ti niečo dala, napr. sprchový gél 😒, hádky kvôli vysávaniu, smetiam, plné špajze jedla, ktoré sa potom vyhadzuje, konzumácia alkoholu, neustále núkanie jedla....Vadí nám to, máme len jeden žalúdok a zdravie, nezúčastňujeme sa tohto cirkusu. Keďže človek je rád, že je dlhšie voľno, chce si ten čas užiť. Prechádzky v prírode, chata, lyže, beh, alebo len tak doma leňošiť, driemkať, čítať knižky. Pre nás pohoda. Časom pochopila (sme 20 rokov spolu). Minule mala pripomienku, hm nič mi neostalo len sa zmieriť s tým ako to je. Keď si neurčite pravidlá na začiatku, čakajte že z roka na rok budete viac otrávená, unavená a zhnusená z celých sviatkov a budete rada že konečne je po nich. Príkladov v rôznych článkoch a diskusiách sú tisíce 🤔 PS: ešte k tej samote a citovému vydieraniu, mnoho ľudí aj single, vdovy, vdovci, chcú byť osamote, spoločnosť a okolie robí nátlak, že nemôžeš byť sám/sama... Títo ľudia to tiež možno ináč cítia, len zaužívané vzorce a konvencie zaväzujú a nútia k poslušnosti robiť to čo chcú druhí a čo sa očakáva. Vy máte svoj vek, rodinu, asi viete čo cítite, a čo od života chcete. Tak ako sa vyjadruje svokra smerom k vám, máte to isté právo povedať nie smerom k nej.. Nebuďte v pozícii dieťaťa ktoré píše poslušne diktát na jednotku. Prajem mnoho trpezlivosti pri asertívnom správaní.

petulda333
8. nov 2022

My sme to vzdy striedali. Raz u mojich rodicov,raz u svokrovcov. Minuly rok sme travili prve vianoce v dome,sami. Bolo to super. Tento rok pridu nasi k nam,o rok sami,potom svokrovci a tak dookola. Co tvoj muz? Ja by som trvala na tom,byt doma. O rok mozte ist k nim a striedat to

77katarina
8. nov 2022

@balnita Bože to sú problémy. Ja 24. strávim v robote od 6 do 12 hod. potom rýchlo domov. Spraviť rybu, deň predtým 23. robím šošovicovú polievku a majonézový šalát. A 25. alebo 26. znova do práce a možno nebude mať kto robiť a pôjdem do práce aj 25. a 26. 🤪😉
A to ešte ku mne 24. príde môj otec okolo 17,30 h. na večeru. A to ma doma čaká ešte moje školopoviné dieťa. Čo by som ja dala za to keby ma mal kto pozvať na obed/večeru 😉

mirka438
8. nov 2022

Kym sme nemali deti tak sme chodili kazdy Stedry vecer po nasej veceri k svokrovcom. Stretli sme sa vsetci, jeden svagor sam a druhy s celou rodinou. A potom na 1. alebo 2. sv. Vianocny zas.. to som ale zrusila ked sa narodil syn. Mal na Vianoce 2 tyzdne a ja som odmietla ist po veceri este volakde a sediet tam tak kratko po porode. Svokra to sice tazko niesla, smutna bola ale nic mi nevycitala ani nerobila ziadne ine dramy, cirkusy ...prezila to v pohode. A pokracujeme v tom aj nadalej. 1. a 2. sv. Vianocny striedame kazdy rok, raz sme 25teho u mojej mamy, raz u svokrovcov a 26teho tak isto..vsetci sme takto spokojni

petulda333
8. nov 2022

@77katarina no ale ty sa nemusis trepat na druhy koniec republiky. To by sa ani mne nechcelo s malym babatkom

zuzi0911
8. nov 2022

Zo začiatku keď sa nám narodili deti sme chodili na štedru večeru k našim.
Potom sme už zostávali doma,no večer sme išli opäť k našim..na ďalší deň ďalšia rodina atď....
A teraz sme doma...prídu k nám svokrovci po večeri potom mi s nimi ideme k nim a na druhy deň k mojom rodičom atď...

bluemoon24
8. nov 2022

@balnita my teda budeme u mych rodicu (manzel uz rodice bohuzel nema). Ne, ze by jsme tam museli byt, ale chceme. Loni jsme byli na Vanoce sami dva, ja jsem byla na konci 9m a rodice nechteli doma nechat samotnou 80letou babicku, ktera uz daleko cestovat nemuze a bylo to takove nijake. Manzela moc tradice neberou, takze vlastne jsem Vanoce vytvarela sama a on jenom chvalil :D takze jsme se rozhodli, ze letos budeme u nasich. Ale je to nase rozhodnuti, kdyby nas nekdo nutil nekam prijit, tak by jsme mozna nesli

nata_slos
8. nov 2022
Používateľ nata_slos je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od nata_slos.

Ja súhlasím ste už rodina a máte si budovať vlastné zvyky a svokrovci by to mali chápať. Ja to mám podobne ale minulí rok som už buchla po stole a povedala dosť 6 rokov som pre dobro rodiny "trpela" zvyky rodiny môjho manžela ale tento rok som povedala že budeme na Vianoce samy keďže ja som bola zvyknutá na iné tradície ako môj manžel tento rok budú Vianoce po mojom ale v rámci kompromisu jeden rok bude tak druhé zase po jeho ale nikam chodiť nebudeme 24 budeme doma a ak svokor chce môže prísť ale my už dochádzať nebudeme.

guiseppinka
8. nov 2022

Kym bola iba najstarsia, tak sme boli u nasich na vianoce, ku svokre sme chodili potom... Potom bola svokra u nas, potom zase my u nej a u nasich potom. Potom bola corona, lockdown, takze sme boli doma, lebo boli zatvorene hranice. Toho roku budeme kvoli prazdninam doma. Ale pred vianocami este pojdem k nasim s detmi...

pandusica
8. nov 2022

toto budu s manzelom nase stvrte spolocne vianoce, kedze byvame daleko od rodicov, zatial sme sa s manzelom dohodli,ze budeme striedat rodicov na Vianoce a potom na Novy rok. Len uz mame dve deti a uprimne ja by som rada zaviedla aj nejake vlastne tradicie vo vlastnom. Tento rok to este vydrzime a uvidime co potom. Pravdou je, ze aj ked mam rada svokrovcov u nich su tie Vianoce dost take chladne a neosobne, len v podstate kukanie telky, co je chvilku fajn , ale nie cely cas. U mojej maminy je to omnoho veselsie ak rodina aj vianocne zvyky atd. Oni nemaju ani stromcek, resp. len taky umely so svieckami, asi 30 cm vysoky, co pre mna teda nie je uplne vianocna atmosfera. Dufam, ze postupne si s mojim muzom spravimr krasne vianoce doma. Pointou je ale, ze vy dvaja sa musite dohodnut, moj muz by to respektoval a ak by som povedala, ze nikam nejdeme, tak by bol v klude a vysvetlil by to aj svokre.

77katarina
8. nov 2022

@petulda333 Ver tomu, že radšej sa trepať s malým dieťaťom niekde kde ťa budú obskakovať ako ísť do práce a narobiť sa ako ... 😡 a prísť domov z práce a tam druhá šichte a ešte večer hostiť taká unavená svojho 74 ročného otca.

petulda333
8. nov 2022

@77katarina neboj,viem ake to je.

dahra
8. nov 2022

@balnita - my sme trávili na striedačku pár rokov u svokrovcov, alebo u našich. Po narodení tretieho dieťaťa, 24.-26. doma sami, 27.-31. u svokrovcov a 31.-5. u mojich rodičov. Sever, východ, juh. 🙂

betulinka1
8. nov 2022

@balnita na vianoce sme s mojou sestrou a aj otec pride + babka. Cize 7 ludi. Vsetci si užívame radost deti z darčekov. Na druhy den sa dovalia navsetvy, chaos v dome, kopec deti, vsade bordel. Milujem to. Potom uz si sviatky užívame v klude.

lulu0123
8. nov 2022

My sme tiez 500km od nasich aj svokrovcov.Jedny vianoce travime u nasich, na silvestra sa presuvame ku svokrovcom, dalsi rok je to naopak.Cez rok sme spolu malo,takto si aj deti uziju starych rodicov.Obideme aj dalsiu rodinu, s ktorymi sa vidime naozaj len na vianoce.
Ja nemusim vsetko sama chystat.Nam to tak vyhovuje.Obaja mame surodencov, takze sa u rodicov aj svokrovcov striedame a nikto nie je sam.

elizita
8. nov 2022

@balnita my to striedame,či sme mali lebo nemali deti.. to bábo z toho aj tak ešte moc nemá.. ale už s 2 deťmi sme leniví a radšej pozývame rodičov k nám.. po stedrom dni si užijeme vlastnú vianočnú atmosféru ešte ďalšie dni... Nemáme žiadne turbo idylické vzťahy,ale mám to rada keď sme vtedy spolu..

aylinn
8. nov 2022

My sme každé Vianoce u mojich rodičov a každé Vianoce príde aj moja babka s dedkom , tak to máme radi, keď je veľa ľudí čo sa majú radi pokope každý pridá ruku k dielu a spolu si pripravíme pekný večer. Neviem si predstaviť byť na Vianoce len s mužom a s malým bábätkom. Ale to som ja 😊
Na druhu stranu chápem , je iné byť u svokry ako u vlastnej mamky.

ankare
8. nov 2022

@balnita ja by som bola doma so svojou rodinou.

evkamotka
8. nov 2022

24 sme doma len my ako rodina tzn ja, moj muz a deti. Dalsie dni pochodime po rodine alebo sa niekto stavi u nas

A svokrovcom to treba s citom vysvetlit

cecilia29
8. nov 2022

Bud u rodicov alebo u svokrovcov. A aj s 3 detmi . Aj oni su nasa rodina. Kym sa da chceme to robit tak. Cim je nas viac tym lepsie🙂

elam1234
8. nov 2022

@balnita viem, že sú to "len" svokrovci, ale ja trávim každé Vianoce u našich , cestovala som 8r , každý rok vyše 2tis km, aby som bola s nimi a hneď po Vianociach naspäť , mne by bolo ľúto nechať ich samých a podľa mňa to je aj krajšie , keď sa pri stole zíde širšia rodina a viac ľudí, ale každý ako sa cíti , Vianoce sú o dávaní , aj keď len dávať svoju prítomnosť pri štedrej večeri

77katarina
8. nov 2022

@petulda333 ok 😉🤪

triomama
8. nov 2022

@balnita My sme 24.12.sami 25.12.sme u mojich rodičov a 26.12.sme u svokrovcov...každy chce mať deti doma,ale človek už ma svoju rodinu,tak to musia rešpektovať.

mamusa123456789
8. nov 2022

@balnita my sme doma a brava e si svokru k sebe bud príde 24. rano alebo 23. večer ku nám a 25. odchádza nakoľko mi ideme pozrieť aj mojich rodičov, starých rodičov, určite by sme ju nenechali samu na štedrý deň, ale keby boli dvaja tak ideme bud 25. alebo 26. iba na navtevu

jankalukasova
8. nov 2022

@balnita keď som bola dieťa, tak sme každé Vianoce trávili u babky s dedkom. Teraz mám svoju rodinu a tri malé deti. Tie Vianoce robia hlavne tie deti, nadšenie, prekvapenie, radosť... Bolo by mi veľmi ľúto, keby sme si sebecky toto nechali s manželom pre seba... Takže k nám chodia moji rodičia, moja babka, môj brat s manželkou. Tento rok som mala v pláne zlomiť aj svokrovcov 💪🤭 aby prišli, lebo oni presne budú sami dvaja sedieť doma, lebo veď KAŽDÝ je doma (nie je....) Lenže situácia sa zmenila a naozaj nemôžu prísť, možno budúci rok... A ja to milujem! Milujem to skvelé jedlo, ktoré pripravujeme s babkou a maminou, milujem ten veľký nazdobený stôl, tu atmosféru.
Lenže.... To som ja. Ak niekto túži byť doma, necestovať cez celú republiku s malým dieťaťom, tak je to jeho plné právo. Takže sa zariaďte tak, aby ste mali príjemné Vianoce, nech už to znamená čokoľvek.

kaktusik007
8. nov 2022

@balnita ked som bola s manzelom - aj este bezdetna, tak sme stedry vecer travili spolu ako rodina. Ked som ostala sama s detmi - mali 1 a 2 roky - nejak automaticky som sla k rodicom a nasledujuce roky sme travili vianoce u nich. A zrovna pred Vianocami, ktore som chcela travit uz sama s detmi, lebo uz predsa len vyrastli, mi zomrel otec. Takze chcem / nechcem, musim travit Vianoce s mamou - ale teda tu sme uz pozvali k nam, neslavili sme u nej. Nie som z toho nadsena, ale sam clovek na Vianoce naozaj nesmie byt. U teba je to ine - svokra a ani svokor nebudu sami, budu spolu. Takze nemas ziadnu moralnu povinnost s nimi byt.