Nechcú mi pokrstiť dieťa

ana_1
21. máj 2022

Ahojte, už som zúfalá, chcem nechať pokrstiť moje bábo, ale nikde mi ho nechcú pokrstiť, lebo sestra, ktorá by mala byť krstná mama, nemá birmovku. Ja si nikoho iného za krstného rodiča neviem predstaviť a aj keby, nikoho s birmovkou vo svojom okolí nemám a nepožiadam niekoho "z ulice", aby išiel za krstného, len preto, že má birmovku. Pýtala som sa už asi 10 farárov a jediné, čomu som sa dostala je, že si má sestra spraviť birmovku, ale trvá to 2 roky. Ja nemám kľudné spanie, že malý stále nie je pokrstený, ja bohužiaľ nie som vydatá, ale neviem prijať to, že by malý nemal byť prijatý do viery. To ako keby som ho viedla životom vo viere "na čierno". Poraďte, prosím, za kým zájsť?

pieksamaki
22. máj 2022

@ana_1 preco ho chces dst pokrstit teraz? Ved mas na to na tolko casu....

nairia
22. máj 2022

@ana_1 zober hocikoho "z ulice" za krstneho a sestra nech je svedok krstu. v konecnom dosledku dieta v prvom rade budes vychovavat ty a ak by sa ti nieco stalo, tak asi sestra... vlastne ktokolvek aj nie krstny rodic moze viest dieta duchovnou cestou. ja chapem, ze ta to trapi, ale musis aj ty zlavit z narokov a prijat kompromis, ved tomu dietatu je jedno, ze je na krstnom liste zapisany ujo sano z vysnej boce, pokial bude vyrastat v milujucom prostredi.

elenita
22. máj 2022

Tiez by som to riesila tak, ze by som nasla krstneho rodica ktory formalne splna kriteria, a sestra by bola svedok krstu. Mne len napadlo, ako sa to tu tak riesilo, ze autorka nie je vydata a pod...mozno tuzila po svadbe, mozno ju partner opustil, skratka, veci nevysli tak, ako chcela, ktovie, my do toho nevidime.

ibajaanikiny
22. máj 2022

@ana_1 bud skus v inom meste a potom je moznost,ze ju pokrstia bud v greko alebo v pravo…moja kamoska je rimo a nechceli jej malu pokrstit,ze nie je vydata a krstny nemal birmovku a napokon oslovili pravoslavneho alebo greko,uz si nepamatam a tam ju pokrstili…ale az ked mala dva roky,lebo skor ju to nenapadlo,cele dva roky to riesili…

sense
22. máj 2022

Tak das dieťa pokrstiť o dva roky a dovtedy ho ku viere viesť môžeš, keď to musí byť jedine tvoja sestra. Ak chceš hneď musíš teda niekoho iného, hoc aj z ulice. Musíš aj ty prijať nejaké obete.

janinah
22. máj 2022

@jankac22 nemyl ju nesprávnou info.tvoja krstná mama hoc rozvedená musela mať birmovku a preto krstným rodičom byť mohla

ajka0207
22. máj 2022

@alexka89 rodič dieťaťa nemusí žiť sviatostnym životom, krstný rodič áno.

zahrajzlato
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hrabovo
22. máj 2022

@ana_1 odkiaľ si?

ikonica
22. máj 2022

@evaachesa presne tak.. ja som bola pokrstena az tusim v 8 alebo12 rokoch (uz fakt nepamatam) a zaroven som mala aj prijimanie... A neskor ma dotlacili aj do birmovky.. lebo co povedia babky... Do celeho tohto som bola dotlacena... A preto mojim dvom detom nebudem robit to iste, lebo si to zela niekto treti.. lebo vsak vsetci davaju krstit... Aj ti co sa brali v kostole len preto, ze je to krasne, ale vobec neziju podla toho, co tam prisahali, krstia takisto preto, ze sa to tak robi , ale dieta nevedu k viere kazdy den... Z ucty k viere inych som mala svadbu na urade a moje deti budu pokrstene az vtedy, ked si same slobodne vyberu svoju vieru a budu plne rozumiet, co tento obrad znamena...

fadama
22. máj 2022

To co za blbosť? Ja nie som vydatá, krstný rodičia syna nemajú žiadne sviatosti a ani ja nie. S krstom nebol žiadny problém. Ale je tomu už 15r

lilke
22. máj 2022

Všetky sviatosti sú naozaj podmienkou krstného. Chápem aj, že dieťatko chces pokrstiť čím skôr.
Kňaz musí dodržať predpisy, sú to cirkevné zákony. A ako poniektorí tu nachádzali, aby si klamala kňazovi, podplácala... 😟
Už viackrát sa tu objavilo, aby si poprosila: nejakeho známeho chlapa so sviatostami, či by nešiel za krstného. Môže to byť aj starý rodič - tvoj otec. Alebo nejaký strýko, bratranec,... A sestra by bola svedkom krstu.
Alebo si naozaj sestra urobila birmovku. Aktuálne sa prihlasujú ľudia na birmovku, resp. už začali prípravy. Momentálne trvajú cca. 1 rok (áno, istý čas boli povinné dvojročné prípravy, už sa to zrušilo). Nech tvoja sestra hneď tento týždeň zbehne na okolité fary, možno by ju ešte zapísali na prípravu.

zdenka11081983
22. máj 2022

@ana_1 Treba sa spýtať pri kom krstila slečna Nizlova. Tam asi tiež pravidlá dajak striktne neboli. Teda nevyznám sa. Toto by som nepodstupovala. Môžu byť radi, ze maju veriacich, nie im klásť polená pod nohy. A najma oni, co majú v svojich radoch kolegov, co zneužívajú deti..

andreakotesova
22. máj 2022

@jankac22 to ste ale museli zatajiť. Farár to nemá ako zistiť, či je niekto rozvedený.

dzina007
22. máj 2022

Asi zalezi tak trochu aj od farara. Synov krstny otec birkomvku nema. Ale to bolo nedopatrenie. Ja som myslela ze ma nejako ma to nenapadlo sa ho to opytat. 🙈
V den krstu sa to pytal farar napriamo krstneho otca a ten povedal ze nie ze on nema burmovku, farar na chvilu ostal zarazeny ale syna nam aj tak v poho pokrstil. 🙂

mogaa
22. máj 2022

@ana_1 to čo je za hlúposť že birmovka trvá 2 roky? teda predpokladám že sestra nie je školopovinná, ale normálna dospelá osoba....takže bude chodiť na faru, dajú jej veci čo sa má naučiť a pred birmovkou ju preskúšajú...určite to netrvá 2roky.....nie všade je birmovka v rovnaký termín, treba sa popýtať na farách kedy bude najbližšia birmovka a že sestra si chce urobiť sviatosť birmovky....

janage
22. máj 2022

@ana_1 tak by sa žiadalo uviesť ďalšie info. Si s dieťaťom sama? Žiješ aktívnym životom veriaceho človeka? Zije tak sestra? Pribuzní dieťaťa? Zamýšľaš dieťa aj po krste k viere viesť a zúčastňovať sa života cirkvi?
Či len chceš dieťa pokrstiť, aby bolo pokrstene?
A v neposlednom rade ak tak túžiš po jeho krste, pozri si u katolíkov ak sa nemýlim existuje aj krst túžby. Ten by mal byť platný práve v prípade, ak klasický krst z nejakých dôvodov nie je možný, ale rodicia po krste túžia.
Napr. dieťa zomrie pred pôrodom.

daria82
22. máj 2022
katarina220
22. máj 2022

My sme riesili podobny problem. Az ked sme zacali vybavovat formality tak sme zistili ze nasa krstna mama nema birmovku. Nemysleli sme ze to bude problem ale je. Skratka je to podmienka a tu neustupi ziaden farar. Teda na Slovensku nie. Ale pri krstemuso byt aspon 1 krstny rodic so vsetkymi potrebnymi sviatostami. Iba svedok krstu nestaci. My mame krstneho so vsetkymi sviatostami a "krstna mama" bude ako svedok krstu takze problem nie je aj ked je to zvlastne aj pre nas. Viem ze v CR taku podmienku nemaju. Tam musia byt krstny rodicia "iba" pokrsteni. Ale ak budes uvazovat o krste mimo svoju farnost, budes potrebovat povolenie svojho farara. Ak nemas nikoho kto by splnal podmienky krstneho rodica tak inu moznost ako pockat kym si sestra dorobi birmovku nevidim.

zuzkapap
22. máj 2022

Ja len toľko že my keď sme nahlasovali krstnu, tak nikto sa nas nepýtal ci ma birmovku 🤷‍♀️ možno keď vojdes do kostola rovno s tým že nemá tak jasne, ze ta otočia... Od nás žiaden papier ako dôkaz nepýtali vôbec 🤷‍♀️ ci si to nejako dohladavali podľa mena to už neviem 🤔

dada13288
22. máj 2022

@ana_1 presne ja som mala taky pripad, u nas krstni nemali birmovky. Nasli sme farara mimo mesta, co nam pokrstil aj s takymi krstnymi dieta. Odmietala som mat krstnych len na oko, ktori by sa po krste o dieta ani nezaujimali. Tak som dopadla ja aj moj manzel a pre svoje dieta som toto nechcela. Ma milujucich krstnych, na ktorych sa da spolahnut. Birmovky uz nie su kurze, pomaly nikto v mojom okoli nema birmovku alebo boli ineho vierovyznania. Neviem beriem to inak, ja ich beriem ako rodinu a nie vidime sa na prvom svatom a potom daj mi pokoj ...

andreakotesova
22. máj 2022

@zuzkapap a to na čo dávať krstiť, keď klamem hneď od začiatku života toho dieťaťa?

michellemary
22. máj 2022

@anjelicek26 trvá to aj dva roky, závisí od biskupstva. Inak máš vo všetkom pravdu.

mariavalacsai
22. máj 2022

@ana_1 Mi sme to tiez teraz riesili. Mi s manzelom mame vsetky sviatosti a sme zosobaseni, ale tiez som chcela sestru, ktora nema birmovku. Bála som sa toho ze s tym bude problem, lebo nas farar je tiez typ cloveka ktory ma furt problem. Prekvapivo povedal len to co uz spominali, ze bude zapisana ako svedok krstu a nie ako krstny rodic. Mne je to v podstate jedno. 😊

majulino
22. máj 2022

@ana_1 daj pokrstit v gréckokatolíckej cirkvi. Tam nemaju problem.

marca12
22. máj 2022

@ana_1 odkial si? Skus obvolat viacero farnosti. U nas s tym farar nerobi ziadny problem

andreakotesova
22. máj 2022

@marca12 teraz už vyžadujú farári "potvrdenia" od farára, ku ktorému "patríš". Už to nie je také jednoduché, ako voľakedy.

dada13288
22. máj 2022

Inak moji svokrovci mi spominali, ze 88 ked sa im dcera narodila absolutne nemuseli mat krstnych birmovanych, nikto od nich nic nepytal, ziadne take pravidla. U mojho manzela uz v 92 muselo byt vsetko.

zuzkapap
22. máj 2022

@andreakotesova nasa krstná mala birmovku ja len vravím že sa to nepýtali... Autorka zjavne hľadá ako to obísť tak som sa podelila len zo skúsenostou ;)

ana_1
autor
22. máj 2022

@marca12 BA a Malacky, kľudne aj prídeme do nejakej rozumnej vzdialenosti. Kde je taký farár? Skúšala som v Petržalke, Modrý kostolík, Blumentál, Malacky, Kostolište, Tomášov, Veľké Leváre