Aké dary a povinnosti sa očakávajú od krstnej?

katuskaqz
22. jan 2015

Ahojte, dnes ma zaskočila moja sesternica s tým, že ma požiadala, aby som bola krstnou mamou ich dieťaťku (je to dievčatko) , ktoré sa narodilo len pred pár dňami. Naše deti pokrstené nie sú, nejako sme to neriešili a chceli sme nechať na nich, nech sa rozhodnú sami, keď budú rozumnejší
preto absolútne netuším, čo to všetko obnáša - od rôznych povinností, až po to, aké dary sa od krstnej mamy očakávajú - ocením každý tip, ďakujem 😵

moni73
22. jan 2015

ja teda nie som zositkova 😉 , ale pride mi to ako celkom sikovna vec 😎 . kolko uz bolo otazok, kolko dat na svadbu sesternici a pod... ak to nie je niekto celkom blizky, tak je dobre vediet v akej hladine sa pohybovat, nech si clovek nespravi hanbu alebo naopak neprivedie do rozpakov.... ved uz len ked idete s kamoskou na kavu, neplati vzdy len jedna. od krstnych ocakavam okrem lasky, venovanie svojho volneho casu dla moznosti, spomenutia si na sviatky, ak by sa mi nieco stalo, to, ze sa postaraju a aspon 2x do roka by moje dieta mohli zobrat do kostola 😉

janickacrazy
22. jan 2015

@katuskaqz Všade sú iné zvyky, u nás krstná kupuje košielku a sviečku a tiež nejaký darček a niekedy aj tortu, to už záleží ako sa to dohodne. No naša krstná, čo je mojmu mladšiemu synovi nekúpila ani tú košielku ani tú sviečku, čo mna osobne dost prekvapilo, takže som na poslednú chvílu behala ako somár kupovat sama. Ani sa neopýtala, či dačo treba, len sa došla najest a doviedla ešte aj sestru s rodinou, ktorá s tým krstom nemala z našej strany vobec nič spoločné a aj ked sme jej povedali, že oslava bude len v úzkom rodinnom kruhu. No čo už, všelijakí sme, ved najest sa zadarmo, to sa oplatí. Som mala vtedy docela nervy, ale čo už.

ikke
22. jan 2015

a co prosim na slovenskych dedinach dostavaju ku krstu chlapci? zlate retiazky, ci nausnicky? 😀 😨

puffu
22. jan 2015

@katuskaqz my sa chystame na krstiny tiez sesternici( muz bude krstny), sice nam bolo povedane ze si nemame robit starosti ale kupili sme mesacnu zasobu plienok, spravime darcekovy kos, budu tam veci od polroka, nejake hracky, detska biblia a nejake drobnosti aj pre mamicku, nieco davame do obalky a dame upiect tortu..v buducnosti budeme kupovat darceky podla moznosti, uvidime este ale u nas sa nerobi nejaky hunbuk okolo toho ze si krtna/ krtny tak sa musis starat a kupovat darceky.. skor chceme v buducnosti brat synovcov/ netere na vylety, robit im nejaky program ako ich odbit nejako hmotnou vecou.. ale nebudeme nejako specialne zvyhodnovat nase krtnata oproti "nekrstnatam"..

sono2
22. jan 2015

Najlepšie by bolo keby nikto nič neočakával o čom to potom je? Len vypočítavosť. Hlavne by som dala kr.rodičov dieťaťu takých, čo ho budú mať radi celý život mne by absolútne na daroch nezáležalo. Ja toto strašne nemám rada. Darovať koľko mne bolo darované...
Každý má svoje možnosti a rešpektovala by som to!
Myslím si, že hlavne takéto hlupoty sa vymýšľajú na dedinách. Ja by som kúpila náušničky. Možno tortu.

bonaqa2013
22. jan 2015

ja som krsná bratovým deťom - tie sme krstili troška vačšie asi tak 5 a 9 rokov. dala som im len peniaze, myslím 500 Sk na každé dieťa. V súčasnosti sú už dávno dospelé. ako darčeky som im dávala niečo v hodnote 300 Sk - nejaké hračky, hry, peniaze..... Vždy na meniny, narod., Vianoce.
brat s manž. sú krsní mojmu synovi. Krstili sme keď mal 3 týždne. Dostal tiež peniaze, obleč. asi aj tortu. V takej istej hodnote dávali dary aj oni mojmu synovi. Nič extra, ale podľa mňa aj stačilo. Deti sa pohrali na každej oslave spolu a my sme sa porozprávali. oslava trvala 3-4 hod. Aj to stačilo.
Na konf. to už boli drahšie dary, niečo zo zlata a tak isto aj na 18 narod.
A s tou písankou - to poznám, ja si to nezapisujem, ale moja mama mala, aby vedela kto aký dar komu na svadbu priniesol a taký alebo niečo veľmi podobné sa dalo zas im na svadbu. Z otcovej strany mám 28 bratrancov a sesterníc, a každému sme chodili na svadbu. Takže chcela mať v tom prehľad....
Moja stryná mala zošit, kde si zapisovala, kto im kedy a koľko bol odpracovať na stavbe. Kto koľko odrobil hodín... No ja by som to robila skor pre zaujímavosť....

aicha15
22. jan 2015

u nás je to tak že krstná musí kúpiť náušnice, oblečenie na krst, krstnu sviečku a dať upiecť tortu to je asi všetko

maminag
22. jan 2015

@katuskaqz s mojím manželom sme tiež krstnými rodičmi, a u nás, sa kupuje sviečka do krstu, košieľka s vyšitým menom a dátumom krstu, a malému sme dali peniažky do obálky, aby mu rodičia kúpili čo potrebuje, potom sme mu dali ešte súpravičku, teda oblečenie a hrkálku.... 🙂

michala.s
22. jan 2015

My sme požiadali manželovu neter 18 ročnu slečnu a jedine čo od nej očakavame je, aby bola aj naďalej taká dobrá vo svojom vnútri ako je teraz. Bude tak ďaľším skvelým príkladom pre naše dieťa. Je to dobrá žienka s veľkým srdcom a múdrou hlavou. Dúfam, že si ku krstu nebude robiť žiadne starosti s tortou, peniazmi a ja neviem čím ešte.

andreah25
22. jan 2015

@katuskaqz @katuskaqz Podstata krstných rodičov je v tom, že majú byť oporou rodičom pri výchove detí a najmä majú byť pripravený na to, že ak sa s rodičmi niečo stane, tak oni sa o deti postarajú.

Ja osobne očakávam, že krstný rodičia mojich detí sa o nich postarajú keď bude treba a samozrejme pomôžu ak bude treba. Očakávam to, že by moje deti mali dobre poznať - tzn. stretávať sa s nimi, vedieť čo majú radi, čo zase nie. A áno, očakávam aj to, že ak majú nejaký sviatok (narodeniny a meniny) a na Vianoce, že prídu a dajú deťom malý (prizvukujem malý, nie drahý) darček, ktorý ak sa napr. syna opýtam, od koho to máš, tak mi povie, že od krstného, či od krstnej.

Bohužiaľ, realita u nás je taká, že malému je krstným môj švagor (švagrová odmietla byť vtedy krstnou) a napriek bývanie v jednej dedine (zatiaľ) sa vidíme raz za uhorský rok a to často iba z povinnosti a najviac stupídne mi prišlo, keď švagor volal mužovi, či si k Vianociam budeme deťom niečo kupovať. Ako prepáčte, ale ak sa krstný opýta, či má niečo priniesť svojmu krstňaťu, tak je to minimálne trápne... Mne je jeho malá iba neter, keďže oni majú za krstných svojich kamarátov, keďže ma švagrová nemôže vystáť a chová sa ako malé decko, ale i tak by mi bolo trápne ich malej nič nedať. A minimálne ja tak rada nakupujem niečo pre deti, takže ich maličká od nás dostala na Vianoce krásnu látkovú bábiku (i keď či jej ju dali netuším). Na narodeniny mu minulý rok ani neprišiel a tento rok sa na oslave na nich čakalo a ani sa neunúvali a došli len z povinnosti s pomaly dvojtýždňovým meškaním a bez ničoho.
Samozrejme po istých ,,vysvetleniach" malej už krstný nie je, je iba krstná moja sestra a z jej strany je to niečo úplne iné v porovnaní zo švagrovej strany. Sestra nemá peniaze, nikto od nej nič neočakáva, no i tak porobila deťom na Vianoce darčeky - ušila im taburetky do detskej izby v tvare korytnačky.

Takže načo riešite stupídne drahé dary a kto má čo na krst kúpiť. Podstata týchto rodičov je úplne iná.

skuste1983
22. jan 2015

My sme tiež požiadali neter. Manželova krstná dcéra. Súhlasím s @michala.s , že to naj... je byť dobrým príkladom.
Našej hviezde krstní kúpili náušničky, ale až po dohode s nami. Dali aj nejaké peniaze a plienkovú tortu. Ale je to na každom, čo kto dá, alebo nedá. Dary nie sú dôležité.

frotta
22. jan 2015

Ahoj tak sa pridam.....V prvom rade byt krstnym rodicom je pocta ,ze si z pomedzi tolkych ludi vybrali vas..Vobec si netreba robit tazku hlavu z toho ,co a kolko dat a to zvlast,ked ste rodina.Treba sa priamo sesternici opytat na tie zakladne veci ako sviecka.,kosielka..Ostatne je len na vas akou mierou zacnete aby sa zas tento nabozensky akt nezmenil na tkz mamonu.Ved nemusite vracat vas pozvali prvych a zijeme v 21,storoci riadime sa svoj im rozumom a nie ako to byvalo,ze pre niekoho to bola tarcha a ten zosit.....Treba aj darcek ale hlavne su vztahy.Konajme nezistne a s laskou oplati sa ...

0silvia0
22. jan 2015

@eeffka necítim sa natvrdlá a iróniu som pochopila, ale je zbytočné sa tu rozširovať o trápnych zošitkoch, niekto to môže pochopiť vážne a ironický tón hlasu sa tu nedá vyjadriť 😉 Trápne zošitky a evidenciu kto kedy koľko komu by sme v dnešnej dobe nemali ani zverejňovať, iste sa to kedysi tak robilo, ale dnešná doba je iná... alebo len ja som naivná a myslím si, že ľudia sú duchovne už niekde inde a ľahšie sa im chápe skutočná podstata krstných rodičov? Alebo sa ľudstvo stále plíži len po povrchu a hlbšie sa im nedá ponoriť?

humu
22. jan 2015

Fuha no ako citam tak niektory to tu beru prilis vazne...ale asi je to podla zvykov...my ked sme krstili sme do kopi nic nekupovali...u nas sa nerobia take ceremonie...v lete budeme krstit nasu dceru a jedine co budu krstny rodicia kupovat su nausnicky...ale tie sa kupia skor aby sa uska prestrelili hned po narodeni...

miadi
22. jan 2015

kazdy sudi podla svojich skusenosti 🙂
nemalo by sa ocakavat viac ako to duchovno a popripade prakticka pomoc..ale to je v podstate viac ako materialne dary 🙂
Ja som poziadala brata lebo je velky krestan -nevidim zmysel ziadat niekoho kto je neveriaci 🙂 (mojich krstnych ani nepoznam rodicia sa rozkamaratili ked som bola mala)Brat ostane navzdy 🙂
A ako ho poznam od neho ani nic necakam ani by som neocakavala keby aj bol iny 🙂 iste nieco malemu da ale na tom nezalezi..v jeho pripade to najskor bude svatena voda co si doniesol z Izraela..
Krst chcem robit aj tak len koli mame a jemu 🙂 osobne si nemyslim ze deti sa rodia s dedicnym hriechom.
A hnet mi aj zacal klast podmienky ze musime s muzom chodit do kostola.Nam staci zit podla najlepsieho svedomia nie verejne vyznavat vieru.O to aj tak nejde..
No pocula som o ludoch z vychodu co nemaju problem aj viac krstnych rodicov ako 2chciet co je uz ozaj na hlavu-koli darom...A niekto len koli tomu robi ten krst 🙂 kto je chudobny duchom ma vacsiu potrebu dostavat..co uz 🙂

meluela
22. jan 2015

@katuskaqz to je v kazdej rodine ine ... takze je to skor otazka na starsich clenov vasej rodiny ake su tam vzajomne ocakavania ... ale v normalnej rodine kde su rozumni ludia sa to nejako extra neriesi a nikto sa nebude urazat kvoli nevhodnemu daru

janinah
22. jan 2015

Hlavnou povinnosťou je viesť dieťa ku viere,nepochopila som,či si veriaca,asi nie-takže asi dosť ťažko ti padne splňať túto povinnosť...treba sa dohodnúť s matkou dieťaťa ako je to u nich so sviečkou a košieľkou ku krstu,aby si neostala zaskočená,že si to ty mala zaobstarať a nebudeš to mať /možno to kúpia rodičia,neviem ako je to u vás zvykom/ ,odporúčam si pohľadať priebeh krstu,aby si vedela čo sa tam deje,treba určité odpovede vedieť...dar je posledná vec,ktorú treba riešiť,som za vec na pamiatku nie za peniaze,tiež by som sa poradila s rodičmi,druhého krstného rodiča poznáš?príp. poteší aj oblečenie,hračka...

ester79
22. jan 2015

Na tvojom mieste by som sa rozhodla so sesternicou, aky dar by sa im hodil do vybavy. Okrem darceka nam krstni zabezpecili sviecku a kosielku, na ktoru vysila krstna meno, bolo to mile. Kedze ta otazka zaskocila a sama si deti nekrstila, predpokladam, ze sa od teba ocakava rola krstnej skor v novodobom formalnom, nie duchovnom zmysle slova, takze rady o vedeni k viere mozes asi preskocit ... 🙂 Inak obrad ma isty priebeh, mali by ti dat vediet rodicia, alebo ta zavolat na poucenie na fare, ktore sa pred krstom robieva.

danieli
22. jan 2015

ja som asi divna, od krstnej nasho syna som ocakavala hlavne pomoc s babom, ked potrebujem odbehnut, postrazit, vyplnit cas malemu, zial pre nas dostala skvelu pracovnu ponuku a tak je uz 4 roky mimo (nas maly ma 3 a pol), nemozem vsak povedat pol kriveho slova, lebo ked je doma, je uzasna

mikema
22. jan 2015

@katuskaqz ja som dvojnasobna krstna a pre mna su krstni ti, ktori sa maju postarat o moje deti keby sme my rodicia zomreli. Keby sa nieco stalo, hned si moje krsniatka beriem. Okrem toho som ich sprevadzala na prvom svatom prijimani. Darceky dostavaju normalne. Ziadne zlato ani podobne. Proste primerane veku a prilezitosti. Ale podla mna je naj sa hned otvorene porozpravat, co si rodicia od krstnych ocakavaju. Ja teraz budem aj birmovnou jednemu talianskemu dievcatku a to akoby ma brali do rodiny. 😀 Je to krasne. A povedali mi, ze mojou ulohou je, aby som tu bola pre to dievcatko, ked sa potrebuje vyrozpravat a moj dsrcek pre nu bude vikend, ked vycestujeme len my dve. Pojdeme do hor, do prirody, na turistiku lebo ona si nezela ziadne materialne dary, tak som to takto vyriesila. Proste kazdemu, ako si praje.

mikema
22. jan 2015

@danieli myslim si, ze krstna by sa mala venovat krsniatku, to ano,ale ocakavat od nej gratis babysitting je trochu dost, nemyslis? Predsalen ludia maju aj vlastny zivot. Napr ja: studium, dve prace a este som aj dobrovolnicka, to by som nestihala davat pozor na krsniatka, len aby si moja sestra na materskej mohla ist v pohode na nakupy...

cervenaruza123
22. jan 2015

@grasia1 veru zositky existuju, tiez som bola z toho sokovana. po svadbe nam tiez kazali si zapisat kto kolko dal, aby sme potom na ich svadbach alebo svadbach ich deti dali tak isto, aby sa neurazili. uplne sa tym straca hodnota radosti z uprimneho obdarovania...

danieli
22. jan 2015

@mikema Nie nie nie, to si ma zle pochopila, ja nemyslim, ze chcem ist na nakupy, ja hovorim o situaciach, kedy nevyhnutne potrebujes nieco vyriesit a zavolas, ci nemoze. Mimochodom nerozumiem (resp. prilis dobre chapem) tvoju narazku, ze ako matka na materskej by som nemohla ist na nakupy, ja som sice matka, ale aj zena a napriek tomu, ze do velkej miery obetujem svoj cas a zivot rodine, mam pravo ist sa flakat na nakupy, na kozmetiku, ci cvicit, ano pokojne by som poprosila aj krstnu, ak by som vedela, ze ju to casovo nenabura (zialbohu ja som uz raz taka ohladuplna), stari rodicia mojho dietata pracuju, beriem obrovsky ohlad na ich kalendar moj kalendar, dopredu hlasim objednavam a preobjednavam lekarov, tak, aby to vyhovovalo vsetkym, takze ano, ked je krstna nasho syna doma na dovolenke, bez hanby jej ho na jedno poobedie odnesiem (podla tvojho prispevku sudim, ze nemas deti, budu, pochopis) ja nepotrebujem krstnu na dary, to mi je sum a fuk, keby sme dostali hoci jednu pohladnicu, mne ide o to, ze ako krstna, ak by sa nam nieco stalo, nech ma s nasim dietatom dobry vztah a nech ho pozna, nie, ze mna prejde auto a maly ide k cudziemu, co ho raz do roka vidi, to rovno krstnu nepotrebuje a moze ist do detskeho domova

ukulela
22. jan 2015

oci sa mi tu prevracaju ...darceky, darceky,darceky ... a pri tom sa aj tu uz x krat pisalo, ze krstny rodic je o tom, aby dieta ucil viere, a nie ku krstu tortu, dar a hotovost ... krst nie je svadba a to dieta z toho aj tak este prt ma ... ja som krstna neteri(segra ma poprosila, aj ked nie som praktizujuca krestanka) a mala dostala bibliu - pekne vydanie, co-to stala, oceni to, ked bude dospela. ziadne dary, ziadne hostiny a torty ... po krste sa robil obed u nich doma.
zaôezi od tradicii v rodine. ale mam pocit, ze mnohi si krstnych vyberaju uz s ocakavani, co vsetko deti dostanu ... velka skoda. a tie hostiny po krste, dieta si to nema sancu zapamatat, akurat dospeli sa plasnu po vrecku, aby rodine ukazali, ze na to maju a tatkovia/svokrovia/strykovia sa popiju ...

mikema
22. jan 2015

@danieli prepac, ze som sa ta dotkla, ale tvoj prispevok znel tak, akoby krstna bola zaruka babysittingu, kedykolvek sa ti zachce. Samozrejme, ze krstna ma pomoct a ja som sa o mojich synovcov a neter starala viac ako mnohe ine krstne mamy. Nie preto, ze ma ziadali, ale preto, ze chapem, aka vycerpana je zena, ked ma deti, tak som dobrovolne vyhnala sestru von bez deti. Ale keby som mala pocit, ze ma vyuziva,tak by som hned zaradila zpiatocku. Mas pravdu, vlastne deti este nemam a to najmä preto, ze som s detmi od ich narodenia ztravila tolko casu, ze som zazila, ake strasne namahave to je... Tak sorry ak som ta krivo obvinila.

danieli
22. jan 2015

@mikema to je v poriadku, asi som aj ja trosku vypenila a to som dnes celkom vyspata 😀 ale chápeme sa, ja som s malým maximum času, snažím sa mu vymýšľať aktivity a program, ale odmala ma rad ľudí a zmenu, teší sa ked k nam ma niekto prísť, kazdy ma k nemu iný prístup tak je to aj preňho obohacujuce, nie len mama, teraz je uz väčší tak konečne si krstnu užíva a som rada, ze maju pekný vzťah a ona sa vracia aspon na Slovensko

mikema
22. jan 2015

@danieli to je super, ze je spolocensky. Zazila som deti take a aj ine a poviem ti, tie spolocenske su odvaznejsie a aj uspesnejsie 😉

malamargotka
22. jan 2015

u nas sa kupuje zlato bud nausky, naramok, privesok,,,,a potom asi ako vsade kosielka, sviecka a potom uz podla tvojho uvazenia, nejake oblecko, deka a tak,,,zase ja nechapem preco si ta vybrala, ked si (asi) neveriaca, kedze dietatku vela z cirkevneho zivota nedas

reni12
22. jan 2015

@fra krasne si to napisala, presne takto to funguje medzi nasou dcerkou a jej krstnym otcom. Nikdy sme si neurcili pravidla ani dary, ale za to hned od chvile ako sme ho poziadali, aby sa stal krstnym, tak sme vo vsetkom mali jasno aj my aj on. A dcerka ho zboznuje, pretoze sa jej venuje a dava jej lasku, nie drahe dary. A ja viem, ze sa za nu modli uprimne a zo srdca... A to je uloha krstnych rodicov 🙂

fra
23. jan 2015

@ester79 a to je na tom absolutne absurdné hoci viem, že to presne tak v mnohých prípadoch funguje " sa od teba ocakava rola krstnej skor v novodobom formalnom, nie duchovnom zmysle slova, takze rady o vedeni k viere mozes asi preskocit" - krst je totiž prijímaním malého človeka do spoločenstva veriacich a keďže sa sám nemôže vyjadriť, rodičia a krstní rodičia sa na krste práve zavazujú viesť ho ku viere, inak by ten človek mal urobiť toto vážne rozhodnutie sám, ale práve rodičia a krstní rodičia sa za toto dieťa zaručujú
.
... ak chce človek milú spoločenskú udalosť tak by mohol ísť hádam na privitanie babetiek niekam na obecný úrad alebo urobiť si nejakú peknú hostinu na záhrade na privítanie človiečika do života a nespájať to s krstom .... v tomto úplne súhlasím s tými, ktorí radšej dieťa nekrstia lebo im viera nič nehovorí - to je poctivejší prístup
.
... ak je krst len taká udalosť aby bola alebo len preto, že sa to patrí a aby sa všetci najedli a stretli a mali pekné šaty, pripadá mi to, akoby človek na svadbe sľuboval, že bude verný svojmu partnerovi a pričom by vedel, že ho kľudne a bez zábran podvedie hneď ako vyjde zo svadobnej siene....