Krst - manžel je evanjelik a ja som katolíčka

aicha15
22. apr 2014

Dobrý deň! Bola by som rada ak by sa mi ozval niekto kto bol alebo je v podobnej situácii. Ide o to že ja som katolíčka a manžel evanjelik. Sobáš sme mali v katolíckom kostole kde manžel podpísať že mi nebude brániť vychovávať deti. Podpísať to podpísal ale my sme sa dohodli že budeme mať jedno dieťa evanjelické a jedno katolícke. Teraz čakám bábätko a on by chcel evanjelika. Ja s tým nemám problém pretože on súhlasil so sobášom tak súhlasím aj ja. Ale v čom vidím problém? Ak by sme náhodou druhé dieťa chceli pokrstiť v katolíckom kostole, neviem či nám ho pokrstia. Nebudú zisťovať ako máme krstené predošlé deti? A toho sa najviac bojím že obaja budú evanjelici. Kto bol v podobnej situácii prosím poraďte.

k_a_j_k_a
22. apr 2014

@aicha15 nechcem rypat, ale preco nenechate na detoch, ked budu starsie, aby si kazde vybralo, co chce? Preco ich chcete od narodenia separovat? Bude jedno lepsie ako to druhe? Bude ine?

brumka
22. apr 2014

@aicha15 bud sa dohodnete na jednom a nebudete delit alebo to nechajte na deti ekd budu vadsie a budu viac chapat a sami sa rozhodnu co budu chciet, co ked nebudu chiet ani jedno mozno ano mozno nieco ine. k viere clovek kostol nepotrebuje, dolezite je co m a srdci a ako sa chova. poznam takych co chodia do kostola ale take zlo pachaju

zuzlicek44
22. apr 2014

@aicha15 ja poznam vela takých čo su nie rovnakej viery a prvý raz som počula o takomto riešení..každého vec 🙂 moje každé jedno dieťa bude katolík. drž sa

barla5
22. apr 2014

@aicha15 ahoj, viem, že nie si zvedavá na n ičí názor, ale proste mi to nedá. Manžel podpísal, že ti nebude brániť vo výchove detí a ešte ich ani nemáte a už ti bráni. A čo ak druhé dieťa nebudete mať vôbec? Alebo budete mať druhé dvojičky? To si ako spravodlivo podelíte? Manžel ich očividne vo svojej viere viesť nebude, "jeho" dieťa tiež nepôjde do kostola ako je rok dlhý, možno bude chcieť chodiť s tebou a "tvojím" dieťaťom. Alebo "tvoje" dieťa nebude chcieť chodiť s tebou na omšu, lebo ani to druhé nemusí. Náboženstvo v škole máte na výber katolícke aj evanjelické? Iné by bolo, keby ste chodili na bohoslužby všetci celá rodina, aj tam, aj tam. Potom by také delenie bolo v poriadku. Na vašom mieste by som všetky deti pokrstila v katolíckej viere alebo ak sa nedohodnete, tak vôbec a počkať minimálne do školského veku detí a potom sa rozhodnúť. To už aj deti povedia samé, čo by chceli.

mima4
22. apr 2014

@aicha15
ja som toho nazoru, pokial ide o krestanov, ktori intenzivne ziju svoju vieru, tak deti by mali byt krstene podla otca, muza...
Pokial nezijete vieru, necitate si Bibliu, nemodlite sa, nerozpravate o Bohu..tak je to uplne jedno kam pojdete..

zu_zi
22. apr 2014

my mame skoro rovnaku situaciu, ja som katolicka, mm evanjelik, svadbu sme mali u nas ale mm chcel drobca evanjelika, tak tak aj mame. A ak by bolo druhe babo, tiez bude asi evanjelik, ved na tom nezalezi, pan Boh je len jeden a my chodime do kostola na striedacku, raz do toho, raz do toho. Neries, kym nemas co, ved na tom tak nezalezi, pokial obaja verite v Boha a budete ich viest ku viere... Tieto dve viery su velmi blizke, ine by bolo, keby si riesila napr. islam alebo jehovistov... podla mna.

hori
22. apr 2014

@aicha15 ahoj, ja ti odpoviem presne na tvoj problem, pokrstite si ako mienite, katolicka a evanjelicka cirkev si krsty navzajom uznavaju (na rozdiel od inych sviatosti)... tzn. uvidis ako sa situacia vyvrbi o par rokov... a ci sa ta pri druhom dietati budu pytat na to prve... podla toho ako natrafis, ale prinajhorsom sa to nejakemu fararovi moze zdat divne (neboj, vysvetlis, ze si sa prisposobila manzelovi, nie je to nic nepochopitelne), problem by to nemal byt, ty predsa prides ziadat o krst pre dieta - k tomu sa podmienky nemaju stavat...

guinevre
22. apr 2014

Pri vsetkych problemoch ktore sa v manzelstve mozu vyskytnut, naci si este robit aj taketo ohladom viery? Boh vieru nerozdelil, rozdelili si to ludia, takze darmo sa trapis... 😉

tilly
22. apr 2014

@aicha15 ??? Nechapem, co som take napisala... pytala si sa, tak som ti pisala, ako sme to poriesili my a ze si neviem predstavit delenie deti... ale ty uz mas svoje riesenue tusim... tak naco zakladas diskusie, ked nehladas riesenie...

dazdovka
22. apr 2014

@aicha15 nemyslim, ze by bol problem, keby deti mali rozne vierovyznanie, u nas sa rodicia dohodli, ze chlapci budu po otcovi a dievcata po mame vierovyznanim, nakoniec pri druhom bratovi aj moj otec rozhodol, nech je bracho radsej po mame.. nikdy to nikomu z nas nerobilo problemy, ani rodicia medzi nami rozdiely nerobili... Ale poviem uprimne, moji predkovia (evanjelici) by sa asi v hrobe obracali, keby dam deti pokrstit ako katolikov (po mojom muzovi), predsa len sme boli v historii casto prenasledovani a znevyhodnovani katolikmi a viera mojich predkov bola taka silna, ze neprevracali kabat ako vietor fukal, aj ked to mnohi vtedy zo zistnych dovodov robili..
Urobte si ako chcete, ale hlavne sa dohodnite slusne, bez natlaku a vydierania (slzami)...

karlicsku
22. apr 2014

ja som bola tiež katolíčka a manžel evanjelik. ja som ešte pred svadbou prešla do jeho cirkvi. Je jedno v akej cirkvi si keď veríš Boha.

sabina1975
22. apr 2014

@aicha15 ahoj ja som evanjelicka manzel je katolik sobaseny sme v katolickom kopstole a deti by mali mat vieru po otcovy aspon u nas to tak je takze vsetky tri deti su katolici

bianca
22. apr 2014

@aicha15 najhorsi scenar ste si vybrali.To vazne chces aby dve deti mali rozdielnu vieru?Rozdielnu pripravu k sviatostiam,chodili na rozdielne obrady?Ved je to o tom istom a podstata rovnaka.Preco to chces komplikovat?Ked uz vy dvaja to mate zlozite preco do toho chces tahat deti?Dolezite je ze budu vychovavane vo viere a budete ale uplne jedno v akej.Tak z toho budu mat iba chaos.Ked bude prve krstene v evanielickom tak sa pri druhom nestavaj na zadne lebo podla mna to nieje spravne a do buducnosti ti to pripravy iba problemy

aicha15
autor
22. apr 2014

@alami o tej možnosti nepokrstiť deti a nechať to na ich rozhodnutí nechce manžel ani počuť.... ja som uvažovala už aj nad touto možnosťou

barla5
22. apr 2014

@aicha15 no to sa mu ani nečudujem, že nechce o tom ani počuť. Pretože ty by si deti viedla vo svojej viere, on by ich v podstate v tej svojej neviedol vôbec a deti by sa rozhodli podľa toho, ako boli vedené, čiže pre katolícku vieru. A to si on určite veľmi dobre uvedomuje.

linibini
22. apr 2014

ahoj 🙂 svadba - katolícky kostol,
ty - praktizuješ svoju katolícku vieru
manžel - evanjelik, súhlasil, že ti nebude brániť vo výchove detí
- stačí mu, že verí, do evanjelického kostola nechodí
Tak prečo chceš dať dieťa pokrstiť do evanjelického kostola? Kto tam s ním bude chodiť, kto mu vysvetlí o čom evanjelická viera je?
Delenie detí a ešte nie sú na svete - nerozumiem, ale je to tvoja vec 😨
Nie som žiadny svätuškár, ani puritán, ale najprv si to urovnajte vy dvaja s manželom. Aký bude mať význam evanjelický krst, keď aj tak dieťatko pravdepodobne bude mať ostatné sviatosti katolícke, nakoľko ty ako mamina si katolíčka a do kostola chodíš... hm?

zuzi21
9. nov 2015

Ahojte, potrebovala by som poradit, uz som tu precitala niekolko diskusii ale aj tak... Ide o to, ze moj priatel je Anglican (rodeny), bez vyznania, jeho predkovia boli protestanti, ja som rimokatolicka a chceme sa zobrat. Je to pre mna dolezite aby sme mali svadbu v kostole, nakolko som bola v tom vychovavana od mala, takisto aj pre mojich rodicov (aj zvysok rodiny, asi by len tak nepredychali keby sme sa zobrali len tak urade :-P ). Kedze on zaklady viery nema, jeho rodicia tiez nie (sice zakladne vedomosti zo skoly ovlada), ale radsej by sa stal napriklad anglikanom nez katolikom, ake su nase moznosti mat svadbu v rimo. kostole? (Vacsina z jeho priatelov su anglikani, katolikov tu v UK nepozna). Neviem akym smerom sa mam pohnut... Bol niekto z vas v takejto situacii? Dakujem! 🙂

tomasko9
18. nov 2015

Ahoj, ja len napišem môj nazor, manžel je katolik, ja evanjelička, ale taka že chodim do katolickeho kostola, sobašeny sme na urade, a deti mame všetky 3 na cirkevnej škole katolickej, teraz v maji ideme mat posledne prve sväte prijimanie ,ale nikdy sme nemali smanželom problem že kde dame dcka pokrstit, iba mna trapi že nie sme zobraty v kostole, lebo chodievame bežne do kostola, ale hadam raz to pride že si povieme ano 🙂

zuzana240888
28. apr 2016

@iza29
@iza29 Ahoj chcela som sa ťa spýtať ked ste evanjelicka a katolík kde ste mali sobas v ktorom kostole, lebo my v evanjelickom a teraz cakame male a chceme ho dat do evanjelickeho no svokra vravi , ze manzel strati sviatosti a bude zit v hriechu ked da dieta za evanjelika ako to je u vas?

iza29
28. apr 2016

@zuzana240888 manzel zije v hriechu uz len tym, ze ste mali sobas v evanjelickom, pokial teda nebol s dispenzom, krst nezmeni nic. My sme davali drobca ako evanjelika.

uzanka16
28. apr 2016

Ja som zas evanjelicka, manzel grekokatolik, brali sme sa v evanjelickom ale dcerku sme pokrstili v grekokatolickom a ak bude druhe babo tiez pojde do greko. Ja mam krstnu a svojich rodicov ma ze mama evanjelicka otec rimokatolik a ona je evanjelicka a brat je po otcovi rimo a uplna pohoda. a pochybujem ze by zistovali kde je 1. dieta krstene.

barla5
28. apr 2016

@zuzana240888 ak manzel nemal dispenz pri sobasi, zije v hriechu a nemoze pristupovat k sviatostiam. To kde date pokrstit deti, nema s tym nic spolocne.

fra
28. apr 2016

@zuzi21 ahoj, neviem či je to ešte aktualne, ale napríklad tu je to celkom dobre rozpísané (teda ak si odmyslíme tie miestne naležitosti) http://www.farar.inky.sk/SviatostManzelstva.htm
.
-ak je jedna strana veriaci katolík, druhá môže bť kludne aj ateista, doležité je, že suhlasí s vychovou buducich detí v kat. duchu
.
-možte sa platne zosobašiť aj inak ako katolíckym obradom v kostole za predpokladu, že k tomu udelí povolenie miestny biskup- napríklad z dôvodov zachovania rodinnej harmonie

uzanka16
28. apr 2016

@barla5 to kde mate taky system, manzel nema dispenz je greko a normalne knaz mu povedla ze aj tak moze pristupovat bez problemov. to je taky odvecak ze zato ze si zoberie manzelku inej viery zije v hriechu ved v 1 Pana Boha verime, kto vymyslel v minulosti takyto krepy system.

tomas97
9. aug 2021

@aicha15 ako si dopadla alebo ako si sa rozhodla?

aicha15
autor
18. okt 2021

@tomas97 prva dcerka je katolicka a syncek je evanjelik