Ukončenie platenia výživného

adina75
4. dec 2013

prosim Vas o radu.Moj syn ukoncil denne nadstavbove študium a isiel pracovat.Mna by zaujimalo do kedy je otec povinny platit vyzivne.Chalan nastupil do prace 2.12 2013.Jedna sa o to,či mu ma zaplatit este v decembri kedze on este ziadny prijem nema alebo mu povinnost konci v novembri.Otec si nepodal žiadost o zrušenie platenia vyživneho.Ja z materskej asi tazko utiahnem celu domacnost 😢 .Vopred dakujem za pomoc

adina75
autor
5. dec 2013

@klincek najstarsi pracuje a i ked s namy nebyva pomoze mi ale nemozem predsa od neho ziadat tolko ako ked tu byval druhy nechal skolu aby sme to nemali tazke a zacal sudovat popri zamestnani ,to sa jedna prave jeho a na najmensieho dostavam vyzivne ale ani on neni zdravy a este nas cakaju nejake operacie a kedze chcem bit s nim v nemocnici aj to nieco stoji.Snazim si pomoct tym ze strikujem a hackujem teraz si dali niektore baby co su stale v praci upiect medovniky a tak isto aj aranzujem nejake veci ale to neni nic moc ale som vdacna za kazdy cent.Keby som nemala mamu tak neviem ako by sme zili.Byva odo mna 100km ale obcas mi posle nejake peniaze a ked pride donesie mi kopu zakladnych potravin a to velmi pomoze.Som nesmierne rada ze ju mam

klincek
5. dec 2013

@adina75 mas to tazke, ale nevyzdavaj to, raz sa to musi obratit na dobre. velmi drzim palce, nech sa vam obom cim skor da do poriadku zdravie, potom sa vela veci zlepsi, budes sa moct niekam posunut🙂

adina75
autor
5. dec 2013

@klincek dakujem velmi pekne,snazim sa na to vsetko nemysliet,co sa mna tyka zdravia ja sa uz nevyliecim a malemu bude musiet pomoct zopar plastickych operacii a naucit sa st tym zit ale nechcem aby sa citil ukrateny o nieco a to ani jeden moj syn,vsetkych ich lubim i ked ty dvaja su uz dospely

victory1
5. dec 2013

@klincek Mam skusenost, ze sud prerusil exekucne konanie , kedze platitel vyzivneho dolozil pracovnú zmluvu dietata pri namietkach a vyzval platitela vyzineho, aby si podal navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti. Exekucia bola prerusena , kym nebolo ukončene konanie o zrusenie vyzivneho.
Vtedy aj plnoleta dcera podala trestne oznamenie a policajti to ani neriesili, kedze platitel vyzivneho dolozil pracovnu zmluvu. Dostala odpoved z policie, ze to nie je trestnym cinom, nakolko na vyzivne ako samostatne sa ziviaca nema narok.
Cize predpokladam, ze v tomto pripade by to dopadlo rovnako.

klincek
5. dec 2013

@victory1 dakujem. okolnosti prerusenia exekucie na zaklade namietok chapem. ale velmi by ma zaujimalo blizsie odovodnenie policajtov 😕. vedeli, ze o vyzivnom bolo rozhodnute sudom? a bol uz v tom case podany aj navrh na zrusenie vyzivovacej pov.?

klincek
5. dec 2013

@victory1 kludne aj do IP. zaujima ma to z dovodu mojej profesie. teda ak ti to nevadi..ak ano, respektujem.

victory1
5. dec 2013

@klincek Policajti ho kvoli vyzivnenu uz predtym dvakrat nahanali, vzdy to zaplatil a bolo konanie zastavene a teraz im proste zamaval pracovnou zmluvou dcery a oni spisali zaznam a napisali dcere, ze sa nejedna o trestny cin a vec bola vybavena. Ale ci uz vtedy bol podany navrh na sud na zrusenie vyzivovacej povinnosti, to netusim...

Pravnicka ci policajtka? 😉 ...mozes aj do IP...

victory1
5. dec 2013

@klincek Ale zas druhej strane som videla uznesenie, kedy si chlap podal namietky v exekucnom konani z titulu toho, ze bolo pravoplatne rozhodnute, ze nie je otcom dietata a sud ho zaviazal doplatit zameskane vyzivne do dna pravoplatnosti rozsudku o zruseni vyzivovacej povinnosti, napriek tomu, ze on chudak si este navrh na zrusenie vyzivovacej povinnosti ani nepodal. Takze vlastne zaplatil na cudzie dieta zameskane vyzivne + 7 mesiacov, kym sud nerozhodol o zruseni vyzivovacej povinnosti a toto rozhodnutie nanadobudlo pravoplatnost.
Inak este aj KS to potvrdil!

kaktusik007
5. dec 2013

@klincek lenze sud moze dat od navrhu otca zrusit vyzivne, a potom ho mlady muz bude musiet otcovi vratit...

proste
@adina75 - tie peniaze uz tvojmu synovi nepatria, a ak ich aj ex posle, u tvojho syna dochadza k bezdovodnemu obohateniu sa a je povinny to otcovi do centu vratit!!!

proste hold smola, nemozes sa spoliehat na vyzivne...
a este sa mi tu natiska otazka --- mlady zarobi menej ako mal vyzivne od otca????

klincek
6. dec 2013

@kaktusik007 ano, uz som na to prisla🙂

klincek
6. dec 2013

@victory1 to prve🙂
stalo by za to tie papiere vidiet
"logiku" sudu mozno aj chapem - rozsudok o vyzivnom bol zalozeny na domnienke otcovstva, ktora sa sice rozsudkom o urceni ne-otcovstva (pracovny nazov🙂) vyvratila, ale kedze ne-otec sa v tom druhom konani nesudil zaroven aj o zrusenie vyzivovacej povinnosti, tak musel doplacat az po jej zrusenie. a konanie o zrusenie si musel sam iniciovat..to uz sa mi nepozdava, lebo kedze s konanim o urcenie otcovstva je vzdy (zo zakona) spojene aj konanie o vyzivnom, tak logicky by s konanim o urcenie ne-otcovstva malo byt spojene aj zrusenie vyzivneho, pokial uz bolo v minulosti sudom urcene..zatial to tak ale v zakone nie je, a zrejme preto ta situacia tak dopadla. snad som sa/ta nedomotala..
si nas tu s kolegynou hned rano isnpirovala, tak sme po kratkej odbornej debate dospeli k zaveru, ze to chce novelu zakona 😀. skoda, ze ju nemozeme navrhnut🙂
ale policajtov nechapem vobec, no oni maju niekedy velmi specificke postupy 😖

victory1
6. dec 2013

@klincek Ano, logicke by bolo, keby bol otec uspesny v konani o popreti otcovstva a zaroven by ho sud zbavil vyzivovacej povinnosti..ale sud sa neobtazoval 😠
Inak mi ho bolo aj luto, bol to "jednoduchy" cigan, ale taky... poctivy.... A stale mu to chudakovi neslo do hlavy, preco musi este stale platit na cudzie decko... 😖

..s novelou sa netrap..na to mame teoretikov... 😀

...policajti su sami o sebe dost specificki...osobne ma bavi, ked sa dostanem k zaznamu z vypovede a snazim sa pochopit slovosled a to, ci naozaj obvineny vypovedal aj s gramatickymi chybami... 😀 😀 😀

klincek
6. dec 2013

@victory1 no prave..v Osp je zakotvene spojenie konania o urcenie otcovstva s konanim o vyzivne, a funguje to systemom: urci sa otec, urcime mu vyzivne. ALE nie je tam doslovne uvedene nieco ako "s konanim o urcenie, ze navrhovatel nie je otcom maloleteho dietata, je spojene konanie o zrusenie vyzivovacej povinnosti, ak bol uz sudom urcena". a to je prave dovod, preco ten chudak chlap musel to zrusenie vyzivneho iniciovat sam. je to nezmyselne a neferove, a je to diera ako svet 😝
keby tie novely nenavrhovali teoretici, vela veci by mohlo mat hlavu aj patu, co teraz chyba-asi tiez vies svoje 😉
policajne zapisnice su veru dost prca-niektore formulacie nevymyslis, ani keby si ako chcela..naposledy mal jeden policajt u mna problem s vyrazom "tak to bolo a za tym si stojim"..nejako nevedel spracovat tu druhu cast 😀

victory1
9. dec 2013

@klincek 😀 😀 😀 ...tak to bolo este ok, ked mal problem s tym, ze si stoji za tym... 😝 ..ale mne sa tolkokrat opakovalo v zapisniciach od policajtov, ze obvineny bol "opily"..az som normalne po case zavahala, ci bol opily ci opity... 😠

victory1
9. dec 2013

@klincek Vies preco novely tvoria teoretici? Pretoze praktici makaju a na take .."..ujoviny" nemaju cas...tym padom sa spoliehaju, ze ti, ktori na to cas maju, budu si svoju pracu robit zodpovedne a nebudu podliehat lobystickym tlakom...

klincek
9. dec 2013

@victory1 ved hej, len to je prave problem. skor by mala legislativa vychadzat z praxe a riesit jej problemy, nez aby si nejaka kancelarska krysa vymyslela z brucha zakon a my sa potom budeme snazit do neho napasovat 😖 ..cele zle 😝
a tiez mam niekedy pocit, ze to vymyslaju v stave "opilosti" 😀

victory1
9. dec 2013

@klincek my sa snazime svoj pripad do zakona napasovat a zvysok republiky sa snazi vymysliet, ako ho obist...a vies, kto byva zvycajne uspesnejsi... 😠
..inak, co novela /akehokolvek zakona/, tym horsie podmienky... 😖

klincek
9. dec 2013

@victory1 mas pravdu, aj-aj ..☹

bielavrana
9. dec 2013

@adina75 výživné súd zruší na návrh pokiaľ už dieťa ukončilo prípravu na povolanie a je schopné sa samo živiť. Pokiaľ príde návrh na zrušenie výživného zo strany súdu možno by nebolo od veci uvažovať nad tým, že syn by sa prihlásil na nejaký kurz / resp. vys, školu, podľa ktorého by bolo zrejmé, že sa ešte pripravuje na svoje povolanie ( pomôže aj to ak má zmluvu v práci iba na dobu určitú - t.j. prácu nemá istú ).
Pozor na spotrebované výživné - nakoľko syn už nie je maloleté dieťa - otec môže v návrhu na zrušenie výživného žiadať o vrátenie výživného, ktoré synovi posielal za obdobie začínajúce dňom kedy sa syn zamestnal do dňa kedy súd o zrušení výživného rozhodne.

adina75
autor
9. dec 2013

@bielavrana dnes bol syn na úrade a vyzerá to tak že bude platiť naďalej a aj prídavky lebo má v papieroch že študuje individuálne a nie externe a to že je rozdiel

bielavrana
9. dec 2013

@adina75 pokiaľ sa pripravuje na povolanie a nie schopný sa sám živiť tak je v suchu 🙂

kofoluska
31. dec 2013

@adina75 prepac, nestiham citat celu diskusiu. Takze mozno odpoviem odveci. Platit musi, kym sa syn sustavne pripravuje na zamestnanie. Akonahle sa prestal pripravovat na zamestnanie, jeho otec mohol prestat sam od seba vyzivne platit - aj bez rozhodnutia sudu. Takze ak aj po skonceni skoly syn este bol nejaky cas na urade prace a otec platil vyzivne, robil tak v podstate dobrovolne. Ak by aj platil nadalej az kym sud nerozhodne o zruseni povinnosti, v ramci ziadosti o zrusenie povinnosti platit vyzivne si moze podat zaroven ziadost aj o to, aby si mu Ty spatne vyplatila vyzivne za mesiace, ktore uz objektivne platit nemusel. Takze to bude skor na dohode medzi vami dvoma nez na nejakych sudnych procesoch. Resp. ak s exom dobre nevychadzas, tak na dohode exa a syna. Ja som si po osemnastke napriklad vyzivne s otcom riesila vzdy sama a nikdy sme do toho netahali sudy ani moju mamu (tykalo sa to aj zvysenia vyzivneho ked som bola na vyske).