Ženy, ktoré platíte výživné na dieťa, v akej sume sa pohybuje?

meg_junova
5. sep 2022

Ahojte, chcem sa opýtať, ak sa dieťa rozhodne ísť bývať k otcovi a súd určí zverenie dieťaťa do starostlivosti otcovi, reálne tu sú také ženy, ktoré platia na svoje dieťa výživné otcovi?

mamkalentedkova
5. sep 2022

@meg_junova a prečo syn žije s takým nezodpovedným otcom ?keď očividne s jeho výchovou máš problém ,a máš problém aj posielať jemu peniaze ? Neryoem,len dá pýtam ..viem pochopiť,že syn sa rozhodol a rešpektujem ako mama jeho rozhodnutie .Len či by nebolo lepšie ,keby žil s tebou teda .Možno by vedeli akceptovať ,keby si doložila doklady ,aj to ako formu výživného .ale zas neviem ako by to bolo

meg_junova
autor
5. sep 2022

@matkahelka veď presne toto je moja logika. Partner s ktorým mám spoločnú domácnosť nie je povinný má predsa život. A reálne ma ani nezivi, ideme so všetkým napoly. Takže pochybujem, že ak ja som na materskej a on zarába 2000e, že súd bude vypočítavať výšku výživného kvázi z jeho príjmu.

meg_junova
autor
5. sep 2022

@mamkalentedkova uf, to je hrozne dlhy príbeh, tazko sa mi zhrnie. Ja som urobila chybu vo výchove tu, že som mu povolila elektroniku. Takže môjmu synovi je kvázi jedno, či je u mňa alebo u otca, pretože pokiaľ má elektroniku, tak je spokojný. Sám syn mi povedal, že chce byť aj so mnou, ak s otcom, ale že sa nevie prepolit, čo sme po ňom ani nechceli. Vždy si mohol vybrať kde chce byť a koľko, aby našim rozchodom netrpel. U bývalého teraz majú ročné dievčatko, takže tam má sestru a veľmi túžil po súrodencovi, splnil sa mu sen. Predtým ho ani nenapadlo ísť k otcovi, ani sa na neho nepýtal, vždy sa hrabal za mnou.. Presne preto, lebo vedel, aký jeho otec je a že je najradšej keď ma od syna kľud a pivo na stole. Takže si zisťujem takto aspon dopredu, na čo sa mám pripraviť. Syn ide do puberty a deti si takmer vždy výberu ľahšiu cestu, prostredie, v ktorom majú viac dovolené. U mňa je aspoň režim, ale u otca ho nemá.. ten mu dovolí Pc do jednej v noci hoci na druhý deň vstáva malý do školy.. Som ako medzi dvoma kameňmi, lebo nechcem bránit synovi žiť s otcom, ak to tak cíti, na druhej strane má len 10r a ak ho ľahko pustím, viem, že to nedopadne dobre..

loginexistuje
5. sep 2022

@matkahelka Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. (§ 74 ods. 1 zákona o rodine).

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje áno, to je otec dieťaťa povinný, ale nie môj súčasný partner, lebo s ním mám druhé dieťa🙂 takže príjem môjho súčasného partnera sa nemôže zarátavat do stanovenia výšky výživného pre syna, ktorého mám s ex

matkahelka
5. sep 2022

@loginexistuje odkial vies, ze druhe dieta ma do dvoch rokov? ja som sa to nikde v tomto prispevku nedocitala. ak ma dieta 25 mesiacov tak co? to po prve.
po druhe, otec dietata ma prispievat matke na vyzivu ICH dietata, nie spolupodielat na na vyzive JEJ dietata. kazdopadne plati, co som pisala, pri vyzivnom sa berie do uvahy jej prijem, nie ich spolocny, kedze nie su manzelia.

loginexistuje
5. sep 2022

@meg_junova asi zbytocne posem ale ty ak si na materskej /rodicovskej sa nemozes odvolavat na to ze z materskej/rodicovskej zivis seba a svoje druhe dieta lebo voci vam dvom ma vyzivovaciu povinnost aj tvoj novy partner a otec dietata ak nezijete v spolocnej domacnosti tak si pyatj vyzivne aj od neho ale neexistuje a je jedno ze je to matka ci otec ze idu s dalsim dietatom na MD/RD a na zaklade toho budu chciet posudzovat narok na vyzivne pre starsie dieta a odbavit ho 30 eurami
nemyslela som ze ty si tento pripad preto som reagovala a pislaa v pohode ale ak je to takto koncim diskusiu a dufam ze sudca to spocita v prospech dietata

matkahelka
5. sep 2022

@meg_junova @drake prosim, ak si najdes cas, vyjadri sa

mamkalentedkova
5. sep 2022

@meg_junova úplne tá chápem..lebo som.riesila niečo podobné ..len ešte viac komplikované 😔takže úplne chápem .

drake
5. sep 2022

@matkahelka čo ja s tým mám ?

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje Som matka, čo by som dala dieťaťu prvé a posledné. Písala som vyššie, že nemám problém sa o svoje dieťa postarať a zabezpečiť pre neho viac veci, než čo reálne potrebuje ❤️ Len nie som stotožnená s tým, že by som mala platiť exovi na malého, keď viem, že mu kúpi tri páry ponožiek na rok, trojo boxeriek, tri tričká a tepláky, v ktorých ho kľudne pošle do školy. Že mu nič nevybaví, nekúpi žiadne školské potreby, že sa nevie postarať, chápeš ma? Ale žiaľ toto sa už vyriešiť inak nedá.. to už musím len prijať, ak k tomu teda raz dôjde..

meg_junova
autor
5. sep 2022

@loginexistuje tento zákon ale nehovori o tom, že partner, s ktorým momentálne žijem má povinnosť ma vyzivovat 😀

matkahelka
5. sep 2022

@drake ospravedlnujem sa, zmylila som si nick @draik

draik
5. sep 2022

@meg_junova
@matkahelka
Pre stanovenie výživného sa v tomto prípade berie iba príjem/životná úroveň povinného rodiča, teda matky, nie jej partnera. Ale...
-zohľadňuje sa, že zadávateľka otázky napr. býva s partnerom a z tohto dôvodu má nižšie náklady
-zadávateľka sa nemôže odvolávať na to, že má nižší príjem, lebo je na MD/RD, a preto by malo byť výživné nízke; mať ďalšie dieťa bolo jej slobodným rozhodnutím, ktoré nemôže byť na škodu jej staršiemu potomkovi.