Odprevádzanie detí do školy

vinifred
9. aug 2015

..pýtam sa,kvôli názoru iných mamičiek,ja viem,čo a ako budem robiť...🙂 Voľakedy,keď som mala 8-9 rokov,nachystané raňajky a hajde do školy..a zo školy tak isto,viac menej cesta rovnaká,len oveľa menej áut,kľúče aj ja aj brat,mama o 15.30 doma z práce.
Teraz moje deti majú ten istý vek a o kľúčoch ani nerozmýšľame,do školy a zo školy idú s nami.Cestu do školy lemuje 1 hlavná a 1 vedľajšia cesta bez semafórov,2 malé cesty s neprehľadnou zákrutou,kde autá vyletia ako blázni.Bojím sa.Deti od malička chodia pešo,rešpektujú pohľad doľava,doprava,ale už sa nám stalo,že nám vodiči na zebre prednosť nedali,alebo dal jeden a druhý nás skoro zabil.
Aký je Váš názor na dnešnú situáciu a dokedy je "normálne",aby rodičia odprevádzali deti do školy aj zo školy?
Za názor ďakujem.

martinka_martinka
10. aug 2015

@brady1 nechapem tvoju reakciu, tu si pyta radu pripadne nazor a nie takuto reakciu... ved citaj pozorne... nechapem fakt, len preto, že toto jeinternet nebudem sa spravať ako hulvat ....

skoupilka1
10. aug 2015

@vinifred je rozdiel, či bývajú detičky na dedine, či v meste. Dnešná doba hrôza, hrôza. Pamätám si, že ja som už ako prváčka kráčala do školy aj zo školy sama. Som ale z dediny, prechádzala som zebrou na jednej hlavnej ceste, no vtedy išlo za deň jedno auto a aj to bola moja mama 😀 Moja dcéra ide do tretej triedy a doslova chce aby som ju vyprevádzala a aj pre ňu chodila do školy. To sme z dediny, kde je oveľa menšie nebezpečenstvo ako v meste. Dosť sa bojí voľne sa potulujúcich psov kôli zlej skúsenosti, ktorú mala asi pred pol rokom. Som ešte 2 roky na MD, takže doprovod zvládam. Zariadime to nejako aj po mojej MD. Uvidíme ako sa to vyvinie.

googwife
10. aug 2015

Syn ide do prvej triedy školu má vo vedľajšej dedine cca 6 km . chodiť bude autobusom školským samozrejme prvé 3dni možno týždeň budem ráno chodiť s nim, aby si zvykol a potom sám našťastie moja svokra robí kuchárku v jeho skole takže mi naňho kukne. No a poobede budem musieť chodiť pre neho aspoň 1 týždeň, lebo končia o 11 a potom chodí s nimi vychovávateľka po druzine až na zastávku tam počká až kým nenastupia na bus domov.

brady1
10. aug 2015

@andrejka1974
@vinifred sorry ale pre mna jeto proste nepredstavitelne aby tak male dieta by išlo same zo školy alebo do školy. Dokonca ani ja som nechodila v tom veku sama a to bola ina doba a ani nikoho takeho nepoznam, proste fu. alebo by som si asi mala všetko prečitat možno tu asi debatujete o mačke???? toto je na socialku. A ked si prac vytažená ty a aj tvoj manžel a nemate nikoho tak existuje aupairky ja tiež raz za čas využívam tuto možnost 😉

ivett1
10. aug 2015

Nasa dcerka zacala chodit sama zo skoly az na konci sk.roka ako tretiacka-ma 9 rokov 🙂 ocino chodil vyzdvihnut nasho mladsieho z ms a ona mu vzdy zavolala,ci moze ist sama domov...niekedy sa spojila s dievcatami zo skoly a isli asi styri baby a postupne sa odpajali a isli domov... musi prejst cez priechod pre chodcov cez hlavnu cestu a prebehnut cez cestu -jednosmerku medzi panelakmi ... ale,ked sa sama odvazila,tak sme ju podporili a dovolili jej to 🙂 byvame v Bratislave , skola je 15 min pesi,tak sa to da zvladnut 😉
ak by dieta samo chcelo chodit do skoly a zvladlo by rodicovsky test , tak by sme mu to odsuhlasili... ale aj tak sa to neda zovseobecnit a presne urcit kedy je ten vhodny vek na chodenie zo /do skoly bez doprovodu dospelych ...

luciferkax
10. aug 2015

@googwife. U nas tak chodievaju deticky z vedlajsich dedin...ale obvtkle sa.pripoja k vacsim kamosom a uz idu..aj nazad zvladaju v pohode trafit...

luciferkax
10. aug 2015

@cecil36. Tiez sa nestacim cudovat..ze do 12 rokich..je mi to smiesne lebo ked si oredatavim 12rocneho chlapca ako ho odprevadza mama do skoly..asi by umrrl od hanby...deti treva viest aj k zodpovednosti a samostatnosti a nie do poslednej chvile drzat za ruku

brady1
10. aug 2015

@luciferkax hlavne rodicia by mali byt zodpovedný, a nevidim na tom nic ked mama hodi svoje dieta doskoly. Chvalabohu moje bdeti sa za nas nehanbia, skor su radi že nemusia pešikovat alebo hned rano sadat na bike.

googwife
10. aug 2015

@luciferkax áno, áno presne tak len od nás z dediny dávajú často do mesta, ale určite tam bude niekto koho pozná 😉
@brady1 priznám sa keby som chodila autom do práce v takom čase tiež by som ho vozila to je jasne😉

blackcrystal
10. aug 2015

@vinifred ja plne suhlasim s @jeennyv . My nasich 11 a 12r. vzdy vozime do/zo skoly, aj na kruzky. Ani sa to nechystame v blizkej dobe zmenit. Neda sa povedat, ze by mali kvoli tomu problem so samostatnostou a nepatrim k ludom, kt sedia doma a boja sa ci na nich padne omietka, vela cestujeme aj sportujeme. No v dnesnej dobe sa u nas po uliciach potuluje plno roznych uchylov + v zime sa skoro stmieva. Nehovoriac o tom, ze vodici su rozni a nie vsade su semafory.
U nas sa deti kvoli tomu nikdy necitili trapne (naopak sa tesia, ze nemusia skor vstavat na bus), samozrejme zas ich nevediem za ruku ku skrinke, ale normalne ich vyhodim na parkovisku a pockam kym zajdu (pokial viem, tak to robi cca 70% oboch v ich triedach).
Ano, viem, ze aj tak sa vzdy moze nieco prihodit (niektorym veciam sa skratka neda predist), no aspon to zmensuje sance na to, ze by som do konca zivota musela zit s pocitom, ze sa stalo nieco zle kvoli mojej pohodlnosti.

brady1
10. aug 2015

@googwife tak aupair vsak aj tak musi prist ked musime ist obaja skorej do roboty.

michaelkanr
10. aug 2015

@luciferkax suhlas...kym nebudeme bybat v bronxe, tak nevidim dovod deti vyvazat ani z bezpecnostneho hladiska.

moni244
10. aug 2015

Ja sa len smejem na tych argumentoch, furt vsade pisete, ze je ina doba, vzdy bola ina doba, na to ma clovek rozum, aby sa prisposobil a naucil prezit v inej dobe. Aj inokedy sa v zime stmievalo, prsalo, boli havarky a aj tak sme chodili sami a pre nasich rodicov to tiez muselo byt tazke, lebo vyrastali v inej dobe ako my, za inych podmienok, ake sme mali my ako deti

sisaka
10. aug 2015

Vsetko zalezi od dietata a od mesta. Ja mam to velke stastie, ze sice byvam vo velkomeste (ovela vacsie ako Bratislava), ale v civilizovanej krajine a v slusnej stvrti, kde sa nepotuluju ziadne individua, bezdomovci, ozrani, narkomani a pod., susedia sa navzajom pozname aspon z videnia, vodici jazdia v skolskych zonach 30 km/h a davaju na prechodoch prednost chodcom, takze svoje deti mozem viest k samostatnosti. Deti tu bezne chodia do skol pesi, ak nie je prilis daleko, inak pre ne chodi na zastavku skolsky autobus. Syn v prvej triede (to mal 6 rokov), chodil rano na zastavku s muzom, koli tomu, ze nemoze ostat sam doma, keby autobus neprisiel, alebo nemoze stat na zastavke pol hodinu v- 30 stupnoch, to by zase zamrzol... Domov chodil zo zastavky sam (niekto uz bol doma a cakal na neho) Tento rok bude to iste a na buduci rok, ked nam tu otvoria skolu bude ako 8 rocny chodit do skoly aj zo skoly sam, kedze skola bude blizko a cez cestu bude musiet prejst len 2x. Dcera mala autobusovu zastavku dost daleko tam ju vozil muz, z casovych dovodov, nazad uz chodila sama pesi (cca pol hodinka), kedze sa uz nebolo kde ponahlat. Chodila tak od 10 rokov. U nas nastastie nemame ziaden zakon, ktory by prikazoval "babysitovat" dieta do 12 rokov a nikto si netuka na celo ked ide dieta do/zo skoly same

aristka
10. aug 2015

@moni244 co havarky ,ale aj uchylaci a rozne individua ,čo nahanali deti a to bol socik ,len to nedavali v spravach ,ale max v skole povedali nechodte domov same ak sa nejake individum pohybovalo okolo a vedelo sa o tom ....aj nas rodicia upozornovali od nikoho neberte cukriky ,nikomu nesadajte do auta a ak sa vam niekto prihovori a bude vas niekam lakat utekajte alebo zacnite kricat a ak sme boli sami doma otvarali sme cez retiazku a povedali sme otec spi lebo je po nocnej ak bol niekto neznamy .....a to bol fakt socik ....tiez nechapem co tu citam ...inak moje deti chodili samotne od druheho rocnika cez 4 prechody na druhu stranu mesta a pridali sa k nim aj ine deti ,takze chodili taka banda ....

luciferkax
11. aug 2015

@moni244. Presne..aj nasi rodicia sa bali ked sme sa mevracali domov..len mali smolu..nemali mobil na zavolanie...tiez boli autonehody...tiez niekoho zrazilo auto...toez vzdy vraveli aby sme nerozpravali s cudzimi..podla mna nie je ina doba...je to staaale to isteee....len my mamy sedime viac na konovi a sme viac informovane..a preto sa viac bojime

monique88
16. aug 2015

@vinifred jajajáááj doba sa zmenila kočky, ja som chodila od 8mich sama ale mala som to 5 minut peso, iba cez jednu prehladnu cestu, moj manžel je z troch detí a ich nastrašia sestra mala 6 rokov ked chodila do školy sama a ešte musela aj dvoch mladších zobrat do školky ALE dnes je to v niektorých mestach nerealne. Ak človek býva kusok od skoly nie je o čom ale u nas to bude tak, že ho budeme vozit, kedže byvame na periferii a do školy je to 20 min autom a keby som aj vybrala najbližšiu aj tak by nemohol chodit peši a sam a mestskou ho teda nepustím. nie je to o tom, či ich učíme samostatnosti ale je to o bezpečnosti a vyhodnotení ked ano a kedy už nie, každý ma iné podmienky, bývala som predtým aj tak, že skolu sme mali za panelakom, v takom pripade by som nerozmýšlala ale ako tu už niektoré písali ak je skola daleko radšej s detmi ako potom celý den stresovat.

dana_l
17. aug 2015

nemas v tvojej blizkosti aj ine starsie deti, ktore by mohli robit spolocnicku tvojej dcere? a ak by nahodou nemohli, ty by si ju mohla odniest do skoly.
je to na tebe ale podla tvojho popisu je to dost frekventovana "prechadzka" kym pride ku skole. radsej by som na tvojom mieste ju nenechala ist samu
nase maju do skoly 15minut ja rychlou chodzou, s detmi aj 30 minut. neviem si predstavit ze by som ich nechala ist same do skoly.
nastastie my mame tuna autobus, rano ich prinesieme na zastavku a poobede ich prideme vyzdvihnut. ked uz budu o nieco starsie, uz budu chodit na zastavku same, ale teraz ich este nosime my

vinifred
autor
17. aug 2015

..ako decko som pochodila celú Petržalku,postupne ako sa stavali školy k môjmu bydlisku..naposledy som mala školu rovno pred domom,aby nám ju zobrali a urobili z nej VŠ ekonomickú..tak moje deti chodia do školy tam,kde ja som to ako dieťa mala skoro najďalej.
Autobus naspäť zo školy je pohoda,lebo nejdú cez cestu a vyhodí ich na zastávke rovno pri dome.Cestou do školy autobusom je to tiež riziko,musia prejsť cez cestu,je tam prechod,ale 2 pruhy pre bus a dva pre autá a je tam síce tabuľa,že škola,ale aj ja mám niekedy problém tade prejsť,semafor na tak frekventovanej ceste žiadny a policajt tiež nie..
Našťastie moje deti nemajú s tým problém,že chodíme s nimi ešte stále do a zo školy,aspoň si máme čas pokecať,a ak majú niekedy pocit,že by chceli ísť samé,lebo niektorí spolužiaci už chodia,ale vysvetlím im to a chápu to..jednoducho my bývame najďalej a nestojí mi to za to,tŕpnuť,ako do tej školy prišli..

googwife
4. sep 2015

Ahojte tak ako to zvládajú vaše deťúrence? Dnes ide syn prvý krát sám samozrejme k busu pôjdem, aby som si bola istá že nastúpi 😉veľa šťastia prajem všetkým deturencom 😀

slunce3
4. sep 2015

My mame skolu pod domom nastastie ale samu ju pustim najskor v 3 tr. 😂 aj to jej dam poplasne 😂

emilia25
4. sep 2015

No mi dnes mame prvu skusenost s busom do skoly no a tskto to bude iba 5 x do mesiaca inak ho bude muz vozit lebo tie busy naspet asi budem chodit pesi skola je vo vedlajsej dedine.

deximix
4. sep 2015

My m8me dnes riaditelské volno.... 😉 😉 😉 😉 😉 Pré dva dni som ju brala, predsa len bolo treba čoto riečiť s učitelkou.... uvidíme, v pondelok ide asi busom 🙂

lubiss
9. sep 2015

ja mam druháka..školu máme celkom blízko a nie je tam ani frekventovana cesta, ale aj na tichej uličke sa nájde blázon, ktorý tade preletí hlavne mladí zasrani...syna odprevádzame a určite ešte rok dva budeme...podla situácie..aj ked raz sa stalo, ze sa babka s dedkom akosi neporozumeli a moj maly prvacik prisiel domov sam zazvonil nastvany ze jakto ze pre nho nikto nebol 😀 takže trasu zvladol 🙂

emilia25
9. sep 2015

No u nss to dopsdlo tak ze deti po oblieksm ssdneme s muzom do auta a nsjprv skolsrs odprevadime obsjs sice skolku msme pesi cez potok ale nsucil sa aj nss stredny ns auticko a potom ideme nssho skolsks odprevadit no nss sa uz hambi ani ruku neds ze sa hambi a budu sa mu smist a pusu no to si tiez vynutene a musi sa po obzerst ci niekto neni pri nss.ked ms muz rsnnu sli a budeme chodit busom.