Známkovanie na matematike, ak je zle odpísané zadanie.

ebbi
13. feb 2020

Ako sa znamkuje, ak dieta zle opise v matematike zadanie? Napriklad ma dane cisla, z cisel ma vybrat najmensie a vynasobit ho 4, potom vybrat najvacsie a vydelit 8. Zo zadania obe cisla opise zle (v kazdom jednu cislicu zmeni) ale vypocty urobi dobre. Rata sa vtedy postup? Skrta sa cely priklad? Je to individualne posudzovane, ci su na to nejake pravidla? Jedna sa 5. rocnik ZS. Dakujem za informacie.

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2020

@hettinka a myslis, ze toto testovanie je spravne? Ucim vyse 20 rokov matiku na VS a cim viac sa testuje, tym horsie pripraveni studenti na VS prichadzaju. Nevedia riesit ulohy, chcu "recepty", nepotrebuju sa zamysliet, resp. nie su zvyknuti sa zamyslat, lebo pri vyplnani testov sa trenuje vsetko ine, len nie matematcke myslenie.

mpg
13. feb 2020

To sa ani nedá nijako reklamovať - opísať zle dve čísla zo zadania, to je jeho nejaký problém, niekde kontrolujú len výsledok a nie postup. Znamená to, nech si na druhýkrát skontroluje, či má dobre opísané zadanie.

heleninamama
13. feb 2020

@ebbi No v takom prípade by som sa o to viac zamerala na svoje dieťa a učila sa s ním, nech rozumie predmetu v rámci svojich možností a záujmov, nech si vie chybu opraviť a nestresovala ho. Dôležité sú výsledné vedomosti, nie známka. A tá vyhorena pani učiteľka nech mu slúži ako príklad, aký raz nemá byť.

ebbi
autor
13. feb 2020

@heleninamama Podla mna nie je vyhorena. Ta uz asi pohorela inde, tak si urobila pedagogicke minimum a uci. Ja nemam problem ocenit ucitela a vazit si ho. Doteraz sme mali fantasticku triednu a som jej vdacna za vsetko, co moje dieta naucila a aj som jej to povedala. Nesuhlasim s nazorom, ze o uciteloch len dobre. Tak ako je zly kuchar, predavacka, tak je zly alebo dobry ucitel a tak to aj beriem. S dietatom hovorim o tom otvorene, nemusim pri tom pouzivat vulgarizmy.

katka2602
13. feb 2020

Záleží na učiteľke. Sú také, čo pozrú výsledok a keď je zlý dajú 0 a sú také, ktoré dajú body aspoň za postup. Všetko záleží od učiteľky ako sa k tu postavi.

hettinka
13. feb 2020

@dskjhfdlkdjhl postupom sa je možné zaoberať v procese učenia, nácviku, diagnostických testoch (len pre spätnú väzbu, bez známok). Na veľkom teste už by mali ist najmä o výsledok.

eliska13
13. feb 2020

@ebbi ako je možné, že Vám učiteľka neposiela písomky domov?u nás to tak je som si myslela, že všade, aby sme vedeli čo treba doučiť a druhý deň ju vrátime.

hettinka
13. feb 2020

@eliska13 nám neposielali nikdy, k nahliadnutiu sú v škole. A doucit má učiteľ, keď písomka dopadne celkovo zle, nie rodič doma.

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2020

@hettinka no, s tymto rozhodne nesuhlasim, lebo mna aj na skuske zaujima, ako sa dotycny k vysledku dostal. Takze napr. ak ma spravny vysledok a chybny postup (to sa da), tak ma za priklad 0 bodov, ak nema spravny vysledok (urobil napr. num. chybu), ale postup ma logicky spravne, tak ma takmer plny pocet (zavisi od toho, v ktorom mieste ta num. chyba je).

hettinka
13. feb 2020

@dskjhfdlkdjhl lenže sa nedá porovnávať vysokoskolska skúška a test so 6 príkladmi v 5. triede ZS. Mal to v 1 príklade 2x zle odpisane, tak nedostal bod. Nabudúce si dá možno vacsi pozor.

Čo by si si ty myslela o študentovi, čo ani príklad nevie odpísať. Lebo celu Zs dostával body, hoci to mal zle, ale pani učiteľka sa zlutovala...
To iste riešime na jazykoch, majú nedôsledne naučené formy, pravopisne chyby robia a prídu sa po teste hádať, že ale pol boda by som mohla dat. No nemohla... na maturite im to potom neuznajú a mne príde rodič nadávať, že sko je to možné, že mal dvojku a nezmaturoval.

Keď v práci účtovnícka zle odpíše a nahodí čísla, vypočíta robotníkovi zle výplatu, to je tiež Ok, lebo veď postup dodržala? Podľa mna je dôležité naučiť dieťa, že musí pracovať dôsledne, aj 2x si to treba skontrolovať.

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2020

@hettinka ale ja teraz nepisem o tom, ze si niekto zle odpisal priklad. Ja pisem o tom, ako sa sprasila vyuka matematiky na ZS a SS (ani na VS to nie je ziadna hitparada) a o tom, ze v matematike je dolezitejsi postup ako vysledok. Resp. su dolezitejsie logicke pochody, ako napr. num. chyby zo stresu.

hettinka
13. feb 2020

@dskjhfdlkdjhl inak, raz dcéra mala na pisomke taký dlhší rad čísel, na + a -, a ona hneď na začiatku zle spočítala jedno číslo, ďalej už správne, ale všetky výsledky mala zle. Dostala 5 a nikdy viac sa to už nezopakovalo. Síce som vtedy tiež povedala, že nejaké body jej učiteľka dat mohla, ale v konečnom dôsledku bol dôležitejší ten “výchovný moment”, ako jedna 5 z malej písomky.

Ja chapem, že ak niekto počíta dlhy príklad a niekde sa pomýli, zameni znamienko, tak ide aj o postup. Ale niekedy môže ist aj o výsledok. A je na zvážení a v kompetencii učiteľa pri konkretnej pisomke, na čo dá väčší dôraz.
V jazykoch napríklad tiež pri slohu neriešim až tak drobne pravopisne chyby, ak chapem význam textu ako celok. Ale v gramatickom cvičení, alebo pri odpisovaní slova z textu ten bod nedostane, ak urobi pravopisnu chybu.

eliska13
13. feb 2020

@hettinka neviem si to predstaviť, keď každý spraví chyby v niečom inom ako to učiteľka doučuje.U nás nič také nie je.Kazdy týždeň sú 2 písomky učiteľka sa už k ucivu nevracia.Priklad v pisomke sú zlomky, percenta, slovná úloha, premieňanie jednotiek vidím čo mu nejde to si doma preberieme.Z MAT a SJ písomky posielajú učitelia domov k nahliadnutiu

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2020

@hettinka pozri, mohla by som ti uviest milion prikladov, ked blbym postupom dostanes spravny vysledok. Ak ucitel pozrie len vysledok, tak jednak sa student nedozvie, ze to vlastne nevie (a len nahodou mu vyslo spravne cislo) a jednak je to nespravodlive voci tym, ktori aj postup mali spravny. Takze je v tom aj vychovny moment. Ak bola uloha na + a -, tak proste tam postup je to spravne scitovanie a potom je jedno, kedy vznikla chyba, takze nula bodov. Ale kludne sa aj v takom +,-retazci moze stat, ze vdaka dvom chybam ma spravny vysledok a potom dostane plny pocet a urobil viac chyb ako ta Tvoja dcera.

hettinka
13. feb 2020

@dskjhfdlkdjhl pani učiteľka bodovala každý čiastkový výsledok, ale to je jedno vlastne. Bolo to asi v 2. triede Zs a slečna o pár týždňov maturuje z matiky, tak dúfam, že spočítat a odčítať už vie😂😂😂 Ale doteraz si na tu 5 pamätá.

dskjhfdlkdjhl
13. feb 2020

@hettinka jedna 5-tka nikomu neuskodi. Ale na tom priklade som sa snazila vysvetlit, preco je dolezite sa divat na postup.

ebbi
autor
13. feb 2020

@hettinka Myslim, ze je povrchne len vysledky kontrolovat. Mam totiz napriklad priklad, kde je cely postup zle, vsetko uplne zle odratane, priratane a vysledok je spravny(cistou blbou zhodou nahod) - a za tym spravna slovna odpoved. V tom pripade by dieta malo dostat plny pocet😉

lubkavargova1
13. feb 2020

No my sme skrtali a viedli sme deti, aby davali pozor pri odpisovani aj zadania. Lebo ked bude dospelak a nedajboze pracovat v banke bude skaramentsky rozdiel ci posle z uctu 100 eur na nejaku uhradu alebo 1000 eur..

ebbi
autor
13. feb 2020

@eliska13 Toto by aj mne vyhovovalo, ak by sme mohli pozriet pisomku doma a vidiet, kde sa stala chyba a doucit sa. Pretoze napriklad toto konkretne zle opisanie prikladu nemas sancu zistit. Dieta malo pocit, ze vsetko urobilo spravne, ved jasne, ze si nebolo vedome zle opisaneho zadania. Jednoducho by sme vedeli, ze v tomto pripade je matika v pohode, treba riesit pozornost. Bodka.

kika831
13. feb 2020

@ebbi Nie je na to ziadne pravidlo- zavisi to od vyucujuceho. Ja aj ked je zadanie zle odpisane ale spravne vypocitane, priklad uznam za plny pocet.

ivett1
13. feb 2020

@ebbi nášho piataka učí zástupca riaditeľa a on je dosť prísny, ale nerobí mu problém skontrolovať postup a výsledok a potom upozorní, že zle si odpísal číslo, ale ak je výsledok ok, tak to berie, že porozumel učivu a dá plný počet bodov ... závisí to od konkrétneho učiteľa

palomka
13. feb 2020

@ebbi moja predvčerom dostala 4 lebo urobila na opačnu stranu osovu sumernost ako bolo dané. Proste neprečítala pozorne. Inak ma známky dobre a aj učiteľka je z tých normálnych 😀

basska_b
13. feb 2020

U nás hlavne na matematike sa toto neuznávalo. Vôbec. Že vraj sme mali dávať poriadne pozor. Niekedy dali 1 bod za postup, čo mali mäkké srdce

katrinka8
14. feb 2020

@heleninamama - ono ak sa to stane viackrát (že zle odpíše z tabule), tak ja by som riešila, či sú oči OK. Dcére na preventívke prišla doktorka na to, že si mýli "M" s "N" a "O" s "D". A keď predtým občas odpísala niečo zle, ja som ju tiež stále upozorňovala, nech sa viac sústredí a je pozornejšia, a nakoniec vlastne ona za to nemohla, že nevidela celkom dobre. Ona sa nesťažovala na bolesť hlavy, očí a pod. Ani sama netušila, že horšie vidí, lebo ani dioptrie nemá vysoké. Ale proste jej to ovplyvňovalo videnie a odpisovanie. Až keď mala okuliare zbadala rozdiel.

katrinka8
14. feb 2020

@hettinka - ale podľa mňa je rozdiel, keď dieťa (žiak, študent) urobí numerickú chybu, že niekde niečo v procese zle spočíta, lebo stres, lebo nepozornosť, lebo... a keď niečo zle odpíše už v zadaní a celý postup aj výpočet má správny.
Prečo to všetci a priori berú ako nepozornosť? Najmä, ak sa to stáva častejšie (zlé odpísanie zadania) Čo ak to dieťa má fakt problém s očami? Že zle vidí? Aj keď nosí okuliare, zrak sa mu predsa môže zhoršiť dosť radikálne aj v rámci obdobia medzi kontrolami. Ja by som teda asi najprv toto riešila, ak by sa to opakovalo, a ak by sa vylúčila porucha zraku, tak potom až nepozornosť a pod.

heleninamama
14. feb 2020

@katrinka8 Kontrola zraku, to je iná vec. Ja som reagovala na expertku, čo reagovala ako prvá a hneď chcela testovať na poruchu pozornosti. A hlavne, tento chlapec asi nie je zlý žiak, zlé známky nenosí denne, aspoň tak to matka upresnila. Čiže, asi bol len nepozorný, či nemal svoj deň a tu sa hneď hľadá diagnóza.

hettinka
14. feb 2020

@katrinka8 presne to som písala úplne na začiatku, že treba aj vyšetriť oči a poruchy učenia.

elaela23
14. feb 2020

Nas je druhak a aj ked zle precita a ma vsetko dobre,tak sa to rata ako chyba,lebo nebola zodpovedane zadanie a ja suhlasim.to by ako vyzeralo,keby sa vsetko uznavalo.talto sa aspin ucia,ze chyba je chyba,nie ze to je v piriadku.

ckatka
14. apr 2021

Úprimne...keď budeš stavať dom, a spadne ti strop, lebo statik sa pomýlil v jednom čísle...ale postup mal v poriadku, bude to pre teba okej alebo budeš žiadať náhradu škody?

Mňa až skúška zo statiky naučila, že čísla naozaj nie sú sranda a radšej trikrát skontrolovať ako mať dobrý postup a zlý výsledok kvôli zle opísaným vstupným údajom.
Treba sa pozrieť na to tak. Dôležitý je aj postup aj výsledok. Viacerými správnymi postupmi sa vieš dostať k správnemu výsledku. Ja by som body nedala a vysvetlila deťom, prečo to robím.

ledgerka
14. apr 2021

u nas to bolo individualne. Ak mala pisomka len 2 priklady a jeden mal zle opisane zadanie tak dala za postup nejake body. Ale ak bolo prikladov 10 a jeden bol zle opisany tak to cele skrtla. Tiez sa mi to parktat stalo a naucila som sa riesit veci pomalsie a skontrolovat po sebe. To myslim ziadnemu dietatu neuskodi len pomoze.