Ako sa dajú vychovať synovia bez otca?

5. aug 2023

Ahojte baby, ako ste zvládli výchovu synov ak otec bol k ničomu? Dá sa to? Vedia synovia rešpektovať matku aj bez “hrozby” otcovho hnevu?

dadis
6. aug 2023

Ahoj, ja zijem bez otca deti ked mal syn 12,5r (dcera o 2 menej). Bala som sa velmi, ako zvladnem deti v puberte sama, preto som od zaciatku bola iniciatorom striedavej starostlivosti. Ich otec bolv rodine vzdy ten prisny, vsetci traja sme sa riadili tym, co hovoril, mal jednoducho autoritu, ktora mne chybala...avsak...rozvod u nas prebehol tak katastrofalne, najprv otec nechcel podpisat dohodu o striedavu (lebo sa mu nepacil fakt, ze si nebudeme platit vyzivne 🙄(citaj ja jemu)), potom zastriedavu bojoval a deti uz nechceli, rok byval syn u neho ("kupil " si ho novym pc, airsoftovoi zbranou, slubil mu novu izbu - ale aj tak sa tam syn necitil dobre)...teraz su v mojej starostlivosti a otec si ich berie absolutne minimalne. Viac sa zaujima o dceru. No ale deti su vynikajuce. Nemam s nimi ziaden vyvhovny problem, dobre sa ucia, sportuju, ku mnasa este obcas dcera sprava s pubertalnym despektom, ale vtedy aj syn zasiahne, nech sa normalne sprava (ja to velmi neriesim, viem, ze to je len take obdobie).. na sport, co chodia, maju vyborneho trenera, prisneho, respektuju ho, syn ho ma velmi rad (dcera sa hneva, ak je na nich prisny). Som rada za tento muzsky element. Byvaly manzel bol technicky zdatny, moje deti mi pomahaju skladat nabytky, ked treba nieco doma opravit. Myslim si, ze sa to da zvladnut aj bez prisnej vychovy.

autor
6. aug 2023

@dadis aj keď to asi nevnímáš, je rozdiel krď deti vyrastali aspoň pár rokov s otcom. Tie vnútorné istoty majú v sebe už aspoň troška ožité.

dadis
6. aug 2023

Ano, ten vzor mali, ja som si zo zaciatku myslela, ze o otca rozvodom nepridu, ze budeme ich mat 50:50..takto defacto o neho prisli. Skoda.

autor
6. aug 2023

@dadis rozumiem ti, je to sklamanie.

mamusa123456789
6. aug 2023

Veľa veci sa naučil sam, niektore veci ohľadom stavby ho naučil sused, niečo pokukal na nete a tie 'zenske' veci samozrejme mama, všetko sa dá, len treba chcieť... Aj ten sused, co ho naučil veci ohľadom stavby, bol tuším od nejakých 12-13 rokov bez otca, jemu žiaľ zomrel, otec môjho muža žije a nejaví záujem ani o svojho syna, ani o svoje 3 vnúčatá, ale deti jeho novej lemravej fuchtle sú sväté a o 'vnucatach' ani nehovorím a keby mal niekto problém s tým ako ju nazývam, tak je to pre to, ze ona naozaj lemrava je, keď náhodou nastúpi do nejakej roboty, tak tam vydrží max týždeň a potom je zas dlllllllho doma a nerobí nič a odkiaľ to viem? Jej syn bol dlhé roky spolužiak môjho manzela

slovakboy
7. aug 2023

Počul som od jedného vychovávateľa českého, že mužský vzor si vedia deti nakopírovať aj od babky.
Dôležité do predškolského veku. Potom aj ujovia, ucitelia, staršie autority. Deti nepotrebujú poslúchať ale potrebuju pravidlá. Matka má milovať bezpodnienečne otec môže lásku podmienovat dodržiavaním pravidiel - určitých mantinelov. Nie prísnych ale jednoducho mantinelov.

dupinka
7. aug 2023

Podľa mňa je to čisto individuálne a záleží od pravidiel a výchovy v danej rodine, ako aj od osobností deti samotných.
Nauč ich, ako sa muž má správať k žene, a dodržať chlapské slovo. To ostatné (vedieť vymeniť žiarovku, chlapské práce...) nie je tak podstatné v živote.
Niekedy ani chlapcov z kompletnej rodiny nevychováš v "správneho muža".

subartic
7. aug 2023

Ja si naopak myslím že otec detí je vo výchove veľmi dôležitý , ale teda bavíme sa o otcovi , nie o nejakej napodobenine. Moje deti tiež vyrastajú v neúplnej rodine, ale je to len krátko . V čase keď môjexmanžel na 100 % fungoval tak myslím že deťom dal veľa , hlavne staršiemu synovi . Bohužiaľ je chorý ( hazard , gambling ) a musí sa liečiť, preto ho deti uvidia pomenej . Napriek tomu chcem aby sa s ním stýkali , matka je veľmi dôležitá , ale aj otec má svoju úlohu .

portret7
7. aug 2023

Statistiku si vypocitaj sama, urob si body ohladom vychovy a kazdemu bodu 2 stlpce, stlpce predstavuju matku a otca a kazdy moze splnat ulohy vychovy od 0-100%. Ak by existovali idealni rodicia, potom by dieta malo pri kazdom bode 100+100%. Ak sa na vychove podiela iba 1 rodic, potom si vues prepocitat, ake maximalne % vies ponuknut svojmu dietatu. Proste dieta s 1 rodicom nikdy nemoze dosiahnut 100+100. Tato metoda ma samozrejme sirsi rozptyl, kedy ovplyvnujeme percanta vychovy nasich deti percantami, akymi nas “obdarovali” nasi rodicia. Ale to uz nejdem dalej rozpisovat…

ariesi
7. aug 2023

Lepšie bez mužského vzoru, ako si zlým mužským. Pokial ex vedie chlapcov proti tebe, je to ťažké. Pokial sa nekontaktuje, myslím, ze sa to sa dá ľahšie. Nastavíte si pravidlá, hranice...

lubi051
7. aug 2023

Moja svokra sama vychovala manžela a aj jeho brata bez pomocí a môžem povedať že z nich vychovala šikovných, vzdelaných a inteligentných ľudí. Síce je to taká bosorka nemusíme sa, ale kvôli tomuto si ju vážim, že ako to sama zvládla. Lebo ľahké to určite nieje. Držím palce 🤍

betulinka1
7. aug 2023

Ja som vychovávala maleho do 3 rokov sama. Tiez som studovala co a ako. Bolo mi povedane, ze mužský vzor moze byt aj dedo, trener, strýko. Cize to som brala v pohode. Potom prisiel partner a z mojej skusenosti je jedna vec, ktoru by som pridala k tym radám, co aj tu odzneli. Nezabudni sa s nimi blázni, jasit, vymýšľať blbosti, uplne jednoduche ako nap. prechadzka po tme baterkou, valanie sa po tráve, stavat bunkre a zjesť v nom veceru, kopat si loptu….. obdobie vzdoru prejde neboj, musis byt 2x dôslednejšia v trvaní na tom, co maju dodržovať a naucia sa ta respektovat ale sucasne musis byt aj ten bláznivý rodic s ktorym sa vedia smiat. Smiech zbližuje. Urcite si unavena po celom dni ale blízkosť s detmi ti doplní energiu. A nezabudaj na pohar vínka 😉😉😉.

dadis
7. aug 2023

@portret7 he? 😀

portret7
7. aug 2023

@dadis or she?😁

ouwecka
7. aug 2023

Treba dobry muzsky vzor v okoli

autor
7. aug 2023

@betulinka1 ďakujem za krásne slová 🥰. Žisľ som ten rodič čo si musí to jašenie každý deň pripomínať a to je vec na ktorej musím pracovať.

patricia951
7. aug 2023

Vôbec sa neboj výchovy detí sama, ak len to Ťa trápi.....poškodzujuce deti a výchovu je skôr rozdielna výchova,hádky,konflikty rodičov.....deti určite nepotrebujú pre to,aby boli slušné a vychované k životu strach,stres a otcov krik a fyzické útoky.....toto všetko deti len zničí..... myslím, že to, že je momentálne výchova detí náročná môže byť ich vekom,ale určite hlavne tým, že nie je doma kľud a pohodové rodinné prostredie,deti potrebujú kľud a tvoju lásku, pozornosť a samozrejme režim ....neplytvaj svoju energiu na hlúpeho muža,venuj svoju energiu deťom,seba a práci, ktorá Ťa bude živiť...tak ako teraz žijete,tak budú raz žiť Vaše deti, pokiaľ sa tomu nepostavíš čelom..... buď silná,zober život do vlastných rúk 😃

zuzikq91
7. aug 2023

U nas na respekt veru ze chlap nestaci, prave naopak🤣… samozrejme ze sa to da aj bez chlapa, respekt si budujes to neni o tom ze ci chlap alebo zena, aspon u nas urcite nie😃…. Chybat urcite bude, ale pokial je to prijebek, tak viac skody narobi to ak s takym otcom budu vyrastat, ako bez a v takom pripade chybat ani nebude, vlastna skusenost.

zoeeoz
7. aug 2023

Co ma respekt voci tebe s hrozbami otca? Respekt sa ziskava zastrasovanim alebo bitkami alebo ako to myslis? Dufam, ze to je len velmi nestastna formulacia

autor
7. aug 2023

@zoeeoz nie nie je to nešťastná formulácia. Nie každý človek/rodič je taká osobnosť, že ho ľudia a vlastné deti rešpektujú. Ide o vyjadrenie obavy, či ma budú vedieť poslúchať. Nie som za bitky absolútne.

natalka13
7. aug 2023

Matka si buduje svoj respekt a otec zasa svoj. Toto nic nema s tym ze rodina nieje kompletna.

autor
7. aug 2023

@natalka13 výchova chlapcov býva často zložitejšia, výchova chlapcov v nekompletnej rodine ešte viac.

natalka13
7. aug 2023

A co? Ja mam 2 ks. Respekt si cez hrozby otca neziska ziadna zena.
Toto je zla cesta ktora tym detom iba uskodi do buducich vztahov.

lacibo
7. aug 2023

Hladaj aspon jeden pozitivny muzsky vzor pre nich..napr.trener alebo niekto z pribuznych, kamarat..hrozba je to, ze sa syn prilis upne na matku alebo ona na neho..a bude mat problemy s osamostatnovanim sa a v partnerstve..matka by si nikdy nemala urobit zo syna akoby manzela, partnera, to by ho brzdilo v zivote

autor
7. aug 2023

@lacibo tohto som si naozaj vedomá, preto zvažujem výchovu, aby si synovia raz vedeli založiť svoje fungujúce rodiny a vedeli byť v nich aj šťastní.

andreatytler
8. aug 2023

Mas podla mna cudne nazory.
Za prve, podla mna je pre matku vychova chlapca jednoduhsie ako vychova dievcata. Synovia su viac naviazany na matku ako dcery. Je tam menej rivality ako medzi zenami (dcera - mama). Je to zovseobcnenie, ale podla mna si synovia rozumeju s mamami lepsie ako dcery.
Za druhe, ako by ti otcova prisna vychova zabezpecila respekt od synov? To by si im hrozila bitkou od otca ak ta nebudu pocuvat? Ved to je tak nespravne. Aj keby ste boli kompletna rodina, ty by si si musela vytvorit svoj vlastny respekt.
Za tretie, ako uz pisali, respekt sa nerobi stachom a hnevom. To nie je respekt. Skutocny respekt sa robi len tak ze tie deti respektujes ty. Oni to budu automaticky kopirovat a respektovat teba.

Pozri si internetovy kurz Nevychova. Je tam vsetko krasne vysvetlene ohladom vzdoru deti a ako to riesit.

vanilka83
8. aug 2023

No co sa týka zručnosti elektriny strojariny počítače murarciny...to sa chlapci vedia aj sami priučiť,bez otca, ALE!!!!!!ak chlapci k tomu nebudú mať vzťah ani záujem nepomôže im na to ani svätená voda,takže otec s tým má málo spoločného,môj brat otca síce mal ale môj otec doma v živote nič nespravil,nie ze by nevedel,ale nechcelo sa mu...a môj muž,otca od puberty nemal a vie urobiť úplne všetko doma sám, niekedy som až prekvapená a plus výhoda,ze vyrastal len s mamou je, že u nás zehli len manzel👍😊 oprat vie,umyť dlazky,riady,kvety zasadiť,vysavat,navariť.. brat aj muž majú strojársku strednú školu musím podotknúť, aj tým sa to samozrejme dá napraviť.

katariinam
8. aug 2023

ja len zasnem ze si tu stale myslime ze " hrozba hnevu" , nahananie varechou a neviemco su v pohodke sucastou vychovy ..

Trochu empatie, aj tie deti su ludia...

lienka434
8. aug 2023

Ahoj,veľmi dobry mentor je Peter Podlesny, odporúčam si prečítať jeho knihu Odovzdávanie ohňa a začať aplikovať a aj synovi podsúvať info ...

kamatopo
8. aug 2023

Dá sa to zvládnuť. Budeš mamou aj otcom zároveň. Je to náročné ,ale lepšie ako by mali takého ,,otca k ničomu,, ako vzor. Ja som toto rozhodnutie neoľutoval,skôr som môjmu synovi zachránila detstvo a pohľad na život.