icon

Majú tehotné ženy zvýšenú bazálnu teplotu?

avatar
ybyta
19. jún 2009

🙂 Ahoj zdravim vsetky cakatelky po transfere helios martin aprosto vsetky zenicky viete mi potvrdit ze je pravda aj lekar mito vravel ze tehotne maju zvysenu bazalnu teplotu ...nie raz ale uz druhy treti den 37.4 dakujem ybyta.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 27. jún 2026 · 194 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Progesterónové prípravky používané po ET, najčastejšie Utrogestan, Crinone alebo Duphaston, zvyšujú bazálnu teplotu a môžu spôsobiť pretrvávajúce zvýšenie BT nezávislé od toho, či prebehla implantácia.
  • Zvýšená bazálna teplota po IVF/ET nie je spoľahlivým indikátorom tehotenstva, pretože ju ovplyvňujú lieky, bežný poovulačný stav a individuálna variabilita; meranie BT pri IVF sa považuje za málo diagnostické.
  • Najistejším spôsobom potvrdenia gravidity po transferu je krvné HCG; v diskusii jedna účastníčka uviedla HCG 1177 a zobrazenie gestačných vakov na sono.


Najčastejšie otázky

Q: Zvyšuje progesterón bazálnu teplotu?
A: Áno; v diskusii účastníčky uvádzali, že progesterónové lieky ako Utrogestan, Crinone alebo Duphaston zvyšujú BT, hoci niektoré ženy hlásili, že u nich Utrogestan vplyv nemal.

Q: Kedy testovať na tehotenstvo po embryotransfere (ET)?
A: Viacerí odporúčajú počkať aspoň 10 dní po ET, ideálne 10–14 dní; krvné HCG je považované za najistejšie vyšetrenie a často sa robí okolo 11.–14. dňa po ET.

Q: Sú domáce močové testy spoľahlivé po IVF/ET a ktoré značky sa spomínali?
A: Účastníčky mali rozličné skúsenosti; v téme sa spomínali Mamatest, gravi test, Women secret baby a rapi klir, pričom niektoré ženy pozorovali slabučiace čiarky už 8 dpET, iné hlásili falošne negatívne alebo nejednoznačné výsledky; preto sa odporúča potvrdiť výsledok krvou (HCG).

Q: Môže liečba IVF/IUI skresľovať meranie bazálnej teploty?
A: Áno; účastníčky a komentáre lekárok uvádzali, že po IVF je telo „nacpané“ umelými a prirodzenými hormónmi, takže BT je menej spoľahlivá a často sa meranie počas liečby nedoporučuje.

Q: Aké dávkovanie Utrogestanu sa používa po ET podľa diskusie?
A: V diskusii jedna účastníčka uviedla režim Utrogestan 2×2 tablety denne, iné ženy písali, že berú Utrogestan trikrát denne; konkrétne dávkovanie určuje ošetrujúci lekár.

Q: Čo znamená KET a aká je očakávaná pauza medzi cyklami?
A: KET označuje prenos mrazených embryí; v diskusii sa spomínalo, že po neúspešnom IVF môže byť pauza pred ďalším úplným IVF 3–4 mesiace, zatiaľ čo KET môže byť realizované v nasledujúcom cykle (po jednej menštruácii), podľa odporúčania centra.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Progesterónové prípravky (Utrogestan, Crinone, Duphaston) zvyčajne zvyšujú bazálnu teplotu.
  • Bazálna teplota po ET nie je spoľahlivým potvrdením tehotenstva počas hormonálnej liečby.
  • Krvné HCG vyšetrenie je najistejší spôsob potvrdenia gravidity po transfere.


Sporné názory

  • Niektoré ženy tvrdia, že Utrogestan jednoznačne zvyšuje BT, zatiaľ čo iné uvádzajú, že Utrogestan na ne vôbec nezapôsobilo.
  • Domáce močové testy: niektoré účastníčky považujú Mamatest za spoľahlivý, iné hlásili falošne negatívne alebo nejednoznačné výsledky.


Otvorené otázky

  • Koľko dní po ET je optimálne robiť krvné HCG vyšetrenie v rôznych centrách asistovanej reprodukcie (10 vs. 11 vs. 14 dní)?
  • Aký konkrétny vplyv má jednotlivé formulácie progesterónu (Utrogestan vs. Crinone vs. Duphaston) na veľkosť zvýšenia BT u rôznych žien?
  • Aké domáce testy majú najvyššiu citlivosť pri skorom odhalení po ET pri rôznych hladinách HCG?


Spomenuté značky a firmy

Helios Martin, Helios Brno, Reprofit Brno, Gynfiv

Spomenuté produkty a metódy

Utrogestan, Crinone, Duphaston, Estrofem, Clostilbegyt, Mamatest, gravi test, Women secret baby, rapi klir, meranie bazálnej teploty (BT), krvné HCG testy, močové tehotenské testy, predĺžená kultivácia, KET (mrazený transfer)

Miesta a osoby

Martin, Brno, Piešťany, Poprad, Krajkovič, Stenová

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

kde ste dievčence?mahulienka? 😀

avatar
zbinka
22. jún 2009

cauko Ybyty,,,a ostatne babulky na stranke,,,uz vsetko viem a nechcem ani verit,,,,HCG1177 cize cakame dvojcatka,,,aj som ich uz videla,,,teda plodove vacky na sone mi Krajko ukazal,,,,juj to je tak nadherny pocit,,,plakala som ako besna a pytala sa ci je to naozaj pravda,,,o tretej mi volali, ze srdecne blahozelaju, ze cakame dvojicky,,,a tesia sa o dva tyzdne na sone,,,,drzia prsty a tak,,,ani neviem ako to vsetko napisat

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 som najstastnejsia tehula pod slnkom a prajem tento pocit vsetkym babenkam na konikovi,,,,,a posielam na vsetky strany tehu vyrusi,,,,tfuj tfuj tfuj

avatar
maahuliena
22. jún 2009

zbinka, supeeeer, gratulacia bola v druhej teme, ale mám radosť obrovskú, nech je tu čo najviac tehuliek 🙂 😵

ybyt, kedy ideš na testík?

avatar
zbinka
22. jún 2009

maahulienka,,,dakujem prave som to citala,,,,,,a tebe posielam tehu vyrusi,,,tak nech sa ti to vydari,,,mas to podobne ako ja,,,tak nech ti to aj tak dopadne,,,kolko rokov sa uz snazite????
myslim na teba napis kedy ides na test, nech nic nerobim a drzim prsty

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

Nno teda skoro som padla uprim ne ti zavidim zbini určite si v oblakoch aj manžel nech su krasne zdrave ja idem v pondelok dufam že ajja budem mať 2 ako ti bolo na 8deň?nejake bruško mam tlakove napiš ako sisa citila ty prosim aty mahul kedy?nech sme vtom! 😉 🙂 🙂 🙂 🙂 😅

avatar
maahuliena
22. jún 2009

ybyt, ja som len 4 deň po ET 😉 a cítim trošku podbruško také tlaky... také slabunké ako pri ms.. popichávanie vaječníkov... a nafuknute brušo mam dosť. Na testík idem za týždeň a na druhý krvný testík 2.7 😉

avatar
zbinka
22. jún 2009

YBY,,,no ako som sa citila, zacala som na osmy den spinit, revala som a vsetko ma bolelo ako teba,,akoby uz uz mrcha mala dojst, no doky vravel, ze to sa maternica prisposobuje ci co,,,no a tlaky a vsetko v brusku, ze to tie vajecniky este sarapatia, lebo ze su este ako hrozna,,,s tych hormonou, ze sa to az casom da do poriadku,,,aj teraz ma tak bolia ze az,,,no a co este??? bolo mi stale nejak divne,,,no myslela som ze to tie hormony,,,,a inak nic,,niekedy sa mi zdalo, ze nic,,,teda bola soom uz 3xna IUI a mala som vecsie priznaky tehu,,,a nebolo to nic,,,teraz ani moc nie,,,teda nejak som si to nepripustala a vyslo to,,,ako Pan Boh da tak aj bude,,,ci ako sa to vravi,,,,
tak drzim, prstiky vsetkym babam nech sa tehu vyrus rychlo siri dalej
no a ano som stastna,,,a aj manzel aj ked je odomna dalekoooooooooo az v holansku,,,ten place este teraz,,,on jediny tomu veril od zaciatku,,,a stale ma velmi drzal
za co mu strassne velmi dakujem a objimam na dialku

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

moja to nič presne som to mala na 4deň j špinenie no a teraz som 8 deň a od piatku mam take tmave špin.ide mi to na nervy!anapchavam sa acitim sa jak v 5mesiaci 😉 🙂

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

zbini potešila sima tiž mam tlaky opatruj sa papaj vitaminy abud doma nerobkaj ked maš 2 ja viem tak pohlavie dopredu ciťiť a vždy mito vynde maš 2 dcerky nadherne

avatar
zbinka
22. jún 2009

juj to aj ja som mala v osmy den uplne cierna krv,,,akoby som mor mala,,,,,no manzel vravel, nerev a ver,,,,tak asi tak
a ja som sa citila ako pred porodom a potom akoby s dna na den to preslo, brucho splaslo a ja som si hovorila,,,no konec,,,ani menzes ani brucho velke,,,isto uz nic s toho a ako vidis pravy opak
nechapem to ale je to tak,,,nieco medzi nebom a zemou

avatar
zbinka
22. jún 2009

yby,,,no teda ako to vies??? to by bolo super, doma mame dvoch chalanou, teda brat ma,,,ja som ich krsna
nappisem ked budem vediet,,,a a no som doma,,,,dosla som s rakuska, pracu nemam tak sa venujem iba tehu,,,
drz prsty este daleko k cielu

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

moja mam to po mamine ! ja ak... tak mam parik! viem to kašli na pracu jamam kadernictvo amam zavrete.Toto je najdôležitejšie! ja tiež take tmave veru prasači mor 😀 😀

avatar
zbinka
22. jún 2009

ok,,,tak ved uvidime, nechame sa prekvapit, len nech su zdrave,,,,,,,,,a neboj nic, dobre bude, pojdem uz pomaly,,,dvojcatka su uz unaveneeeee
xi xi xi,,,hybaj uz aj ty spat,,,jasneeeeeeeee a ozaj kolko mas ty rokov??? hm,,,ja v auguste 32
😒

avatar
ybyta
autor
22. jún 2009

ja37 teraz27.6. dobru noc 😔 😔 🤐

avatar
zbinka
22. jún 2009

jejjj super tak to budes mat darcek k narodeninam,,,,lepsie to ani vyst nemohlo,,,,parada,,,strasne drzim palceky

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

ajoj zbini len plačem 2 dni špinenie ateraz od večera ma boli podbruško a križe a slabšie krvacam normal červene už som na nervy stoho inak mavam silne jak šlak ale neviem či by som aj nemala ale kvôli utrošu či su neni zato take slašie toje na štranok!dnes som 9. deň po ETčosi otom mysleť netušim už nezvladam tie sklamania žena sa citi taka na nič!uvidim čoto je dohovaram im modlim sa či nam to pan boh dopraje uvydime!hadam su tam!amuž len nehaj to tak ako sa to da ? ležiš podstivo a hat takôto!pa. 😠 ☹ ☹ ☹ 😉 ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😔 😔 😔 😔 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

avatar
zbinka
23. jún 2009

juj ani neviem co ti na to napisat,,,neboj, no viem co prezivas, ja som tiez v ten osmi den hystercila, no skus na to nemysliet apovedz si nevadi aj tak dobre bude,,,a kukni si v google,,,ze spinenie po ivf,,,,su tam clanky a celkom super, mne to pomohlo,,,jedna baba tam pise, ze ona aj krvacala ani na test nechcela uz ist ze ved na co,,,a nakoniec tehotna bola a ta co vobec nemala nic, ani spinenie ani bolesti, ta tehotna nebola, ja ked som to precitala viac som sa netrapila, ved co ma byt aj bude, nestresuj tie babuliatka uz teraz jujni,,,ok??? mne to pomohlo

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

🙂 🙂 simi pomohla chapeš to dufam žeto sa len trochu olupuje sliznica aaže su tam!nech idu von ažv 9 mesiaci im dovolim!chichi len čakať a čakať mužovi ani neceknem už lebo už somna bud zblbne alebo otehotnie.

avatar
zbinka
23. jún 2009

no to veru,,,dvaja tehotny v dome,,,juj radsej nie, nemaj strach ja som presne taka ista,,,hysterka,,,este ze muz ma ine myslenie,,,on veril od zaciatku,,,no aj tak ja mu stale, ze nech sa este netesi, ved uvidime co o dva tyzdne,,a on na to, ze on vie, ze dobre bude a basta,,,tak asi tak,,,kukni tie clanky a bud v pohode, neriadis to ty ale niekto tam hore,,,,tak daj vsetko jemu a nech sa deje co sa ma,,,jasneeeeeeeee
idem nieco porobit, bo len nad netom sedim a oci na bolia

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

aj ja potom sa ozvi pa.ATY čO MAHUL? AKO?

avatar
zbinka
23. jún 2009

ok,,,len lez a nerob nic,,,ty kludne tukaj...mne to pomahalo, aj zbehol den

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

zbini veľa žien piše že beru 3 krat denne utroš ale neviem či po jednej ja berem 2krat 2 aj ty siu tak brala?astoho slabšieho krvacania som mimo baby pišu jedna že ked su 2 aslabšie kr. môže tam aspoň 1 ostať test sa bojim robiť!ty si testovala moja?

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

aj tu bt mam stale 37.5 😝 😝

avatar
maahuliena
23. jún 2009

ybyt- oddychuj, lež, slabšie krvácanie ešte nemusí byť zle znamenie... ale teda šetri sa veľa.., aby sa to nezhoršilo.. no ak máš BT ráno takú vysokú, no to je čo povedať, ja mám ráno maximálne tých 37.2 😉 ale to nevadí, lebo ja beriem k utrogestanu aj estrofem 😉

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

čau mahul ja mam stale taku 37.5 37.6 aj teraz ked mam slabe krvacanie pobolieva podb. ale nejak su fakt slabe lebo ja ked dostanem koniec sveta abolesati ani nevravim verim akaj nie obe čo verim že su ....tak aspoň 1 minulu Nedeľu miich dali toje 10 dni mam si testnuť zajtra alebo nie?dr.vravel že to skresluje že vela žien testne ukaže že su a neni su a naopak psicho! 🙄 🙄 🙄

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

miri aty čo na to čo pišem? aako si na tom? 🙄

avatar
maahuliena
23. jún 2009

ybyt, urob si testík, podľa vlastného uváženia 😉 ale ja by som testla.. na 10deň po Et, by ti už mohlo ukázať //, ale zase na druhej strane je to len orientačný test, a z krvi je to najistejšie.. 😒 a tiež sa môže stať, že test Ti ukáže //, a nemusíš byť.. alebo opačne.. 😒 😒

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

ved tojeto čoho sa bojim vždy mi vyšlo nič!neham to tak!bude vôla Božia!

avatar
maahuliena
23. jún 2009

🙂 😉 počkaj teda na krvičku a odpočívaj veľa veľa... držím Ti palce, daj potom vedieť ako si dopadla, jasan? 😉

avatar
ybyta
autor
23. jún 2009

určite hej aj ty ok? 😉 🙂