Majú tehotné ženy zvýšenú bazálnu teplotu?
🙂 Ahoj zdravim vsetky cakatelky po transfere helios martin aprosto vsetky zenicky viete mi potvrdit ze je pravda aj lekar mito vravel ze tehotne maju zvysenu bazalnu teplotu ...nie raz ale uz druhy treti den 37.4 dakujem ybyta.
Stručné zhrnutie
- Progesterónové prípravky používané po ET, najčastejšie Utrogestan, Crinone alebo Duphaston, zvyšujú bazálnu teplotu a môžu spôsobiť pretrvávajúce zvýšenie BT nezávislé od toho, či prebehla implantácia.
- Zvýšená bazálna teplota po IVF/ET nie je spoľahlivým indikátorom tehotenstva, pretože ju ovplyvňujú lieky, bežný poovulačný stav a individuálna variabilita; meranie BT pri IVF sa považuje za málo diagnostické.
- Najistejším spôsobom potvrdenia gravidity po transferu je krvné HCG; v diskusii jedna účastníčka uviedla HCG 1177 a zobrazenie gestačných vakov na sono.
Najčastejšie otázky
Q: Zvyšuje progesterón bazálnu teplotu?
A: Áno; v diskusii účastníčky uvádzali, že progesterónové lieky ako Utrogestan, Crinone alebo Duphaston zvyšujú BT, hoci niektoré ženy hlásili, že u nich Utrogestan vplyv nemal.
Q: Kedy testovať na tehotenstvo po embryotransfere (ET)?
A: Viacerí odporúčajú počkať aspoň 10 dní po ET, ideálne 10–14 dní; krvné HCG je považované za najistejšie vyšetrenie a často sa robí okolo 11.–14. dňa po ET.
Q: Sú domáce močové testy spoľahlivé po IVF/ET a ktoré značky sa spomínali?
A: Účastníčky mali rozličné skúsenosti; v téme sa spomínali Mamatest, gravi test, Women secret baby a rapi klir, pričom niektoré ženy pozorovali slabučiace čiarky už 8 dpET, iné hlásili falošne negatívne alebo nejednoznačné výsledky; preto sa odporúča potvrdiť výsledok krvou (HCG).
Q: Môže liečba IVF/IUI skresľovať meranie bazálnej teploty?
A: Áno; účastníčky a komentáre lekárok uvádzali, že po IVF je telo „nacpané“ umelými a prirodzenými hormónmi, takže BT je menej spoľahlivá a často sa meranie počas liečby nedoporučuje.
Q: Aké dávkovanie Utrogestanu sa používa po ET podľa diskusie?
A: V diskusii jedna účastníčka uviedla režim Utrogestan 2×2 tablety denne, iné ženy písali, že berú Utrogestan trikrát denne; konkrétne dávkovanie určuje ošetrujúci lekár.
Q: Čo znamená KET a aká je očakávaná pauza medzi cyklami?
A: KET označuje prenos mrazených embryí; v diskusii sa spomínalo, že po neúspešnom IVF môže byť pauza pred ďalším úplným IVF 3–4 mesiace, zatiaľ čo KET môže byť realizované v nasledujúcom cykle (po jednej menštruácii), podľa odporúčania centra.
Závery z diskusie
Zhoda
- Progesterónové prípravky (Utrogestan, Crinone, Duphaston) zvyčajne zvyšujú bazálnu teplotu.
- Bazálna teplota po ET nie je spoľahlivým potvrdením tehotenstva počas hormonálnej liečby.
- Krvné HCG vyšetrenie je najistejší spôsob potvrdenia gravidity po transfere.
Sporné názory
- Niektoré ženy tvrdia, že Utrogestan jednoznačne zvyšuje BT, zatiaľ čo iné uvádzajú, že Utrogestan na ne vôbec nezapôsobilo.
- Domáce močové testy: niektoré účastníčky považujú Mamatest za spoľahlivý, iné hlásili falošne negatívne alebo nejednoznačné výsledky.
Otvorené otázky
- Koľko dní po ET je optimálne robiť krvné HCG vyšetrenie v rôznych centrách asistovanej reprodukcie (10 vs. 11 vs. 14 dní)?
- Aký konkrétny vplyv má jednotlivé formulácie progesterónu (Utrogestan vs. Crinone vs. Duphaston) na veľkosť zvýšenia BT u rôznych žien?
- Aké domáce testy majú najvyššiu citlivosť pri skorom odhalení po ET pri rôznych hladinách HCG?
Spomenuté značky a firmy
Helios Martin, Helios Brno, Reprofit Brno, Gynfiv
Spomenuté produkty a metódy
Utrogestan, Crinone, Duphaston, Estrofem, Clostilbegyt, Mamatest, gravi test, Women secret baby, rapi klir, meranie bazálnej teploty (BT), krvné HCG testy, močové tehotenské testy, predĺžená kultivácia, KET (mrazený transfer)
Miesta a osoby
Martin, Brno, Piešťany, Poprad, Krajkovič, Stenová
no nazdar ja som dnes taka zlaa! dievky dnes som kupila test rapi klir anejaku Barbaru ukazali prt ale ten barba ra po čase bolo vidno nejaky štrafik na T jja som už suca do kazajky! ked som čitala stranky tehot testy by ste zblbli stoho! kolko žien malo 2 tešili sa aneboli ato neboli ani po ivf akolke mali 1!!!! aboli ! normal že brali na 14 deň krv na hcg a boli Tehotne a tie blbe testy im aj tak ,rôzne ukazovali že su neni však toto je ine psicho? aže klud fakt na tej stanke je moc moc taky ch pripadov že aj vyše 14 dni po nemusi saq HCGvôbec ukazovať! zato som až teraz tu a pišem a včera že nekupim, arano by ma ani tank nezastavil ! mahul vidiš ?nekupuj testy možno som arobim im psichozy aj som sa chcela vyrevať anejde to ako by mi ničo vravelo nerev do kelu si vtom !važne ciculky chapete ma? Mahul ati si ako na tom atom daj vedeť 😉 😉 😉 😝 aty zbiňočka ako moja s dcerkami?ako si v pohode? ty isto hej pište moje pište čakam 😝 ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
ybyt, treba testovať s rannym močom, ešte môžeš mať nízke HCG... v najkoršom štádiu je treba testovať len táno 😉 ved ešte nič nie je stratené 😉 ešte stale môže byť testík negativný 😉 tak už netestuj a počkaj si na krvičku, ok? 😉 ja testnem cez víkend 😉
mahul len nech neni negativny ale pozitivny no rano som dala ale nebol prvi ata čiarka je slaba ale jeju krasne vidieť ale až po hodine asi sa ma zlakol ten test! 😀 😀 😀 😀 chcem bojovať až do vysledkov s krvi velmi chvalia nejaky mama test kup si ten ....že ukaže vždy pišu baby 🙂 anešpinilasi nič?
ybyt, som rada, ono isto jeden zabojoval, ten tienik by sa ti len tak neukázal a zvyčajne sa ukáže aj po limite 😉 krvička je najistejšia 😉 ano, mamatest mám doma 😉 takže určite budem testovať s ním 😉 a zatiaľ sa cítim dobre, len teda to podbruško napäté, prsia bolia dosť..., dnes ráno mi bolo zle...,ale tak zase beriem to s rezervou, predsa len sa dlávim hormónmi 😉 nešpiním, nekŕvácam..klop klop v tomto smere som ok 🙂 😵
mahul o prsach viem svoje myslela som že zahyniem apodbruško potom atie prsa ma potom svrbeli jak fras! MAM ICH JAK MELONY 😀 😀 😀 čo vieš otom ked sa na prsach spravi na každom taka modra žilka?adnes mije nejak blbje 😝 😝 😝 nikedy ma človek pocit že tu na tych to strankach aj porodi 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ybytka moja, urcite to vyjde 😉 ... ozaj a marianka bola na dalson sone... maly mimisek je uz taky velky, ze sa nezmestil na obrazovku 🙂... a zase sa nechcel velmi ukazovat... bol otoceny chrbatikom a buval 😀 ... buducu nedelu idu na to 3Dcko a uz bude definitivne vediet, ci to bude Lauruska alebo Romanko... 😎
mahul, ty si kedy spravis testik?
to spousta info čitam a čitam aj jedna test ňič menzes ma la aj so všetkym...... aže ste v6 tyždni ono to pomaha čitať nech by sa človek aj ked aspoň chvilku klamal ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ mahul koľko tto maš tych rokov ?hej zuzi tebe sa tu snami ľubi že? už stehotnej !myslim že tito chyba prišla si o mimi potratom nie tvojou vinou ačoje so iem že stale na to mysliš babo ti zalepi tu bolačku na duši 😔 😉 😉 🙂 bola by steba super mama 😎 :-
ybyt, už to nečítaj... lebo to jedno vyvracia druhé.. vyčkaj ešte do pondelka.. a maš ms? či len slabo krvácaš? 😒 ja som mladšia od teba asi(do dnes) 12rokov 😅 🤐 😒
su uplne ine 2 dni som mala špinenie atoto krvacam od predvčera večera nie moc al uplne čiste bez pridavkov čo umňa nehrozi mavam strašne aso všetkym .....čosa lupe tak človek je zblbnuty no do pondelka daleko zbini 🙂 zbini kde sisa skovala? 😀
a už som vas našla na temičke čakanie po ET som ja Ružovy Panter 😎 adufam žena mňa nezabudnete moc moc mi to pomaha 🙂
ybyt, ty špehoun 😀 😀 😀 😎
nie ved ty máš zajtra narodeniny 😎 😎 😎 preto ten dozaz že (do dnes 😝 )
nojo ja už fakt som zblbnuta auvidiš sama čim vic sa bude bližiť odber bude to viac a viac Psicho! tešim sa že sa vracaš aj na našu stranku som rada 😅 😅 😅
pa micik dobru nocku tebe babatkam aaj zbiňočke ajej babatkam !ajoj zajtra tešim sa na vas 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😔 😔 😔 😔
Dobre ranko babule,,,vsetke na tejto stranke
ako tak citam,,,tak dnes hlavne YBY tebe vsetko naj,,ak mas dnes ozaj tie narodky a co k tomu priat,,,,no asi len to jedno nech mas dnes na testiku dve ciarky a v brusku uz tie vytuzene dve babetka,,,snad sa nemylim,,,mas dvoch mrnuskov v brusku nie??? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 myslim na teba,,,kocarujeme spolu,,,jasneeee dobre ranko mahu,,,ako vidim stihas vsetko vidi ta vsade na strankach,,,super, ja som vysela na nete tiez stale ,,,po transfere a hladala info,,,pomaha to, aspon sa clovek neciti tak sam,,,nie??
idem nico spapat,,,dvojky uz su hladneeeeeeeeee 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
no cafte 😅 😉 tak som testla.... dnes som 8dpET a veeeľmi slabulilinká čiarka, tak neviem aj to je na 10tkovom teste 😲 😲 musím ešte vydržať 😅 😅 🤐
no ajoj paňi mamo dakujem zajtra mam 37 aj tak dik 😀 🙂 🙂 🙂 ako tije dobre musi sa im v tebe pačiť ked sa zakliesnili mne je dnes ozaj nejak eee 😝 neviem či to už domyšlam ale asi to fakt žena citi anepresvedči ma ani tucet testov dnes je to od nedele 12 dni už sa spondelkovava! 😝 😝 😝 😎 si sa najedla za troch?ale ozaj poližkavaj amysli na to ake budeš mať obrovske krasne pyšne brušisko niesla by som ho ako rada 😝
mahul toje bomba aj ked je uplne uplne slaba toje veľmi veľmi dobre 😉 😉 😉 ja som ti vravela že maš malich klieštarkov vydiš? dnes to ddobre vypada všetko 🙂 🙂 🙂 😎 mama test idem kupiť aked nebude domy slim 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😉
ybyt..no uvidíme.. čo bude... vieš, je to všetko len orientačné....takže si s toho ešte nič nerobím 😉 a BT ok, ale tak liečiky dávame poctivo 😉
ja som na mamateste mala len nejakého ducha... aj to som asi zle videla 😒 😅 🙄
yby,,,jane jem jak za trochhh,,nie, nie nie, mala by som 3x tak zdravo,,,nie za troch,,,xi xi xi,,,,oddychujem a tesim sa s kazdeho dna,,,a kukam fotoalbumy dvojiciek,,,nadhera,,,
MAHU....tebe blahozelam,,,mala si PK???? ci nie???
super,,,len si to tak drz, nic nerob a tes sa, hladkaj brusko a dohovaraj im,,,,
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
zbinka neblahoželaj prosím ťa, šak ešte nič nemám potvrdené 😉 😅 ked bude výsledok s krvi pozitívny, tak až potom 😉 test ešte nič neznamená 😉 je to slabulinké 😝
joj no nevadi, citim v kostiach, ze to mas iste,,kocarujeme dvojky spolu, po kolkych rokoch a podarilo???
zbinka, myslím, že to bude skôr len jedno..., aj ked nikdy nevieš... po vyše 5rokoch ak teda bude výsledok pozitívny
jasne aj ja to citim!fakt jeta mahul vtom! 😀 😀 😀 😀 ja sa zberam do lekarne ale 1 moč už je fuč aspoň duch aby tam bol! 😉 😉 😉 😉 tk bude druhy ranny a basta 😵

cafte 😵 dnes pomalinky 😉 na testík som sa neodhodlala 😅 😝 asi to fakt vydrím do víkendu 😅
ybyt , ako? už je lepšie?