Mám 19. rokov a som v 5. týždni

amika111
19. máj 2020

Tak ahojte, chcem sa opýtať na názor mam 19 rokov o niekoľko mesiacov 20.. Som v 5 týždni tehotenstva ktoré nebolo vôbec plánované. Som v šoku ako asi každá aj keď to čaká, ale najviac sa bojím oznámenia ( rodičom, blízkym) keďže vždy ma mama viedla k tomu že to všetko pekné až po svadbe.. A teraz neviem čo s tým. Neviem ako to oznámiť? Vedeli by sme mi poradiť alebo nejaky názor? Ďakujem

amelia000
19. máj 2020

@amika111 normalne, prides za priatelom povies mu som tehotna...prides s nim za rodicmi a oznamis im som tehotna...strach nestrach to babatko z maternice nezmizne.

veronikaszabova
19. máj 2020

@amika111 no nic, treba sa k tomu postavit celom. Neboj, mas 19r, si plnoleta. Nebude to take strasne.
A buduci tatko sa ako k tomu stavia? Ak je s tym OK, tes sa 👍❤

dublinka22
19. máj 2020

presne ako píše vyššie, najskôr choď za otcom dieťatka, oznám mu to,a potom aj s jeho podporou choď za rodičmi. Neboj pochopia to 😉👍

daganov
19. máj 2020

@amika111 neviem, ako sa k tomu postavil otec dieťaťa, či máš už ukončenú školu, aký máš vzťah s rodičmi a pod. Najlepšie keď im to oznámiš tak, že im zároveň povieš, ako si svoj ďalší život predstavuješ - kde plánujete s dieťatkom, bývať, akým spôsobom dokončíš školu, kto vás bude živiť a poprosíš ich o pomoc, ktorú zrejme budeš potrebovať. Neviem, prečo si v šoku, hádam ti bolo jasné, že ak intímne žiješ a dostatočne sa nechrániš, tak k otehotneniu prísť môže, nie? Ale nie je to koniec sveta, len treba riešiť všetko čo najskôr.

simuskaaa123
19. máj 2020

Moja mama to vedela skôr než ja

amika111
autor
19. máj 2020

@veronikaszabova no je prekvapený ale je úplne v pohode. Zachoval chladnú hlavu

dublinka22
19. máj 2020

@amika111 no vidíš, ale ešte si premysli kedy im to povieš, zatiaľ si v 5tt, ja by som ešte s oznámením rodičom počkala aspoň do ukončenia 10tt možno až 11tt. preistotu

daganov
19. máj 2020

@amika111 tak to je fajn, že zachoval chladnú hlavu, aj navrhol, čo ďalej? Pracuje? Študuje? Možno by bolo fajn, keby ste to jedným aj druhým rodičom povedali spolu.

fokuska
19. máj 2020

@amika111 Sadni si s priatelom a premyslite si plan - kde by ste mohli byvat? Studujete, alebo pracujete, alebo mate popri studiu aspon nejaku brigadu?

Postavte sa k tomu zodpovedne a za rodicmi uz pridte aj s nejakym planom a hlavne spolu, nech vidia ze za teou priatel stoji - napr s prosobu ci u nich budete moct byvat obaja, kolko by ste prispievali na domacnost, ze vybavicku si kupite z bazarov, cize to nebude drahe, ze tolko mate nasetrene a budete si hladat pracu alebo aspon brigadu atd. Nech rodicia vidia, ze ok, neplanovane sa stalo, ale staviate sa k tomu rozumne a zodpovedne.

amika111
autor
19. máj 2020

@dublinka22 myslíš? A prečo?.. Lebo ja mam pocit ze sa budem len zbytočne stresovať

amika111
autor
19. máj 2020

@daganov no ja som skoncila strednu chystala som sa na vysku v septembri a on ano pracuje

daganov
19. máj 2020

@dublinka22
@amika111 počkala by som možno týždeň, dva, ale nie viac, práve preto, že sa bude stresovať a ak nastúpia ranné nevoľnosti napr. aj tak to neutají. A prečo aj? Je dospelá, má 19, nie 16.

sisa_s
19. máj 2020

Neboj sa, kolko rodicov najprv kricali, boli smutni, sklamani,predstavovali si, ako ich dieta v 18-19 bude chodit na vš a nie vychovavat dieta, a ked sa narodi drobec, tak su celii prestastni a len ho mojkaju a rozmaznavaju a nedaju ti ho ani do ruky, lebo budu chciet byt stale s nim 🥰 zvladnete to

daganov
19. máj 2020

@amika111 keď máš skončenú strednú a priateľ pracuje, postaví sa k tomu ako chlap, tak nevidím nejaký závažný problém. To, že mali rodičia inú predstavu...no stáva sa, že život to zariadi ináč. Premyslite si, kde budete bývať a nevidím nejaký závažný problém. Ty sa snaž zamestnať, každé euro bude dobré a VŠ si môžeš urobiť aj popri dieťatku, nebudeš prvá ani posledná.

jaskolka
19. máj 2020

Tak keď priateľ to vzal v pohode, tak normálne to povedz aj vašim. Možno tiež by som počkala pár týždňov, keď už budes mat aj tehotenský preukaz, neviem, či už oficiálne to máš potvrdene od lekára. Zatiaľ si premyslite vy dvaja, čo bude potrebné, či budete spolu bývať, ak áno kde, alebo zatiaľ ešte obaja u rodičov, či chcete sa vziať alebo ešte nie, ako treba zariadiť školu, ak ešte študuješ, alebo on, pripadne ak pracujete, tak ako to bude s prácou, a peniazmi, hlavne u teba. Potom už s rodičmi to preberte, nakoľko by vám pomohli, ale aby ste už aj vy dovtedy mali aspoň hrubú predstavu, čo a ako. Ale nie ste prví, ani posledni, svet sa nezruti 🙂.

amika111
autor
19. máj 2020

@daganov jedine to ma trosku upokojuje, že prakticky mam na to vek.. Sice skorší ale predsta to neni pocas studia a o niekolko rokov menej.. Lenze doba je ina a každý to beria ze ci sme sa zblaznili.. No nie nezblaznili ani ja som to takto nechcela...ale tak ja to beriem ze dieta je dar a mozno radšej teraz ako niekedy vobec.. Kedze rodinu som chcela mat.. Len sa bojim o tu mamu noo ale nebyva s nami cize jedna vyhoda

ayanamirei
19. máj 2020

@daganov tehotnu nikto nezamestna a uz vobec nie teraz v case krizy...

@amika111 ak byvate s partnerom spolu, tak to nejak uz zvladnete, ked to bere v pohode - prehodnotte si financie, moznosti , prip.svadbu a zvladnete to. A prepac, ale prekvapenie z tehotenstva ked sa nechranis pri sexe je mi trosku smiesne 😀

fokuska
19. máj 2020

@ayanamirei
1. Neviem odkial beries istotu, ze ju nikto nezamestna. Ano, je to tazsie, ale nie nemozne.
2. Nepise, ze sa nechranila. Mohla sa chranit ale nie uplne spravne, pripadne mohla ochrana uplne zlyhat.

ayanamirei
19. máj 2020

@fokuska suhlasim, sanca zamestnat sa nieje 0%, ale je hodne minimalna , lebo budeme realisti - ma cerstvo ukoncenu SS, ziadnu prax, je tehotna a je kriza ..aku ma sancu nieco najst?

jaass
19. máj 2020

@amika111 teš sa, že si tehotná 🙂 a aj z toho sa teš, že priateľ to vzal,ako to vzal 🙂 to s tým oznámením tvojej rodine - buď kľudná a v pohode keď im to poviete a hlavne ber všetko nejako ....že tak to má byť. Keby mamka zareagovala ako nečakáš, len sa jej potom opýtaj, či ona bola iná 🙂

choco6
19. máj 2020

Veď školu si môže robiť aj popri bábätku, síce to bude ťažšie ale predsa. Koľko je takých čo aj s 2-3 deťmi robia školy, to je výhoda VŠ že nemusíš tam sedieť každý deň a pri individuálnom pláne ti stačí riešiť zápočty a skúšky, škoda to nevyužiť.

daganov
19. máj 2020

@ayanamirei je v piatom týždni a nikomu nemusí vešať na nos, že tehotná je. Aj keď to časom samozrejme vyjde najavo, aj za tri mesiace mzda poteší. Zrejme je bez príjmu, ale možno peniaze vôbec nepotrebuje, to vie len ona sama. Do obchodných reťazcov by ju zobrali. Možno teraz skôr, ako o dva týždne, keď sa deti vrátia do škôl a rodičia do práce.

daganov
19. máj 2020

@amika111 nebýva mama s vami, mám to chápať tak, že s priateľom už spolu bývate? Potom by som mala ešte menšie obavy, ako jej to povedať. Veď ti hlavu neodtrhne.

zuzanka.zuzu
19. máj 2020

niektoré sa tu cielene v 20 vydávali (a to myslím teraz, nie pred 30 rokmi), takže 19 nie je žiadna katastrofa. samozrejme v BA a okolí to trošku pozdvihne obočie prípadne kútiky úst, no čo som mala na VŠ spolužiačky z Oravy, tak úplne normálne. ony však ešte neboli tehotné, ale to nerieš, stáva sa...

dublinka22
19. máj 2020

@amika111 tak ak to zoberiem podla seba tak ja som na konci 6tt prvykrat mala biochemicke a teda sa vajicko neudrzalo a tehotenstvo skoncilo, sice o tom manzel vedel ale bola som rada ze sme to vedeli len my dvaja, a ked som znova otehotnela tak som cakala az na koniec 10tt a potom sme to povedali rodicom, to uz bolo jasnejsie ze sa to urdzi

otazka1
19. máj 2020

Myslim ze to bude aj u vas ako u vsetkych rodin, kde sa to takto udialo. Najprv sok, urcite ta trosku vyhresi ale ked uvidi, ze vy ste s tym v pohode a tesite sa, moc si nepomoze 😀fakt, oznamte jej to tak, ze sa strasne tesite a nic lepsie aa vam nemohlo stat. Aj ona sa na to nastavi a zachvilu bude vvykupovat vsetky vseci do vybavicky. Mlade babky su super, takisto aj mlade maminy. Drzim palce, neboj aj zivot by dala za vnucatko ked ho uvidi ☺️

nikelca
19. máj 2020

Ja som tiez otehotnela v 18 nasi sa tesili pomohli mi s malou kym bol manzel v robote takze aj vysoku som si spravila. Teraz ma o chvilu 7 rokov je to moja superlaska kamoska pomocnicka a s babkou su jedna ruka je to jej "vnučulka". A ak si bola vychovavana" az po svadbe "mozno je na mieste prebrat tuto otazku s otcom skor ako s nou na vas vybehnu vasi 🙂

dzejsik
19. máj 2020

@amika111 ak sa z bábätka tešíš, je to ako, píšeš..radšej skorej ako niekedy vôbec ... mám žiaľ viacero kamarátiek, čo by za bábätko dali modré z neba a nedarí sa

no a s rodičmi by som počkala po návšteve Dr. okolo 7-8tt., keď už potvrdí akciu srdiečka, nech to máš naisto

oblecenie99
19. máj 2020

@amika111 Poradiť, ako to oznámiť rodičom ti neporadím, lebo v tvojom veku bola takáto situácia mojou nočnou morou :D robím si srandu, teraz po tridsiatke a dieťati sa na to pozerám úúúúplne ináč ;) Budú šokovaní, hlavne, že vy sa tešíte, a potom sa budú tešiť z vnúčaťa, a veľmi 🙂 Páči sa mi, ako k tomu pristupuješ, veľmi správne: radšej teraz ako nikdy. Mám dosť kamošiek v mojom veku, ktoré mali resp. majú s otehotnením veľký problém.. Ja som na to išla presne podľa šablóny, VŠ, dobrá práca, povinná prax, odborné skúšky, hypo, vlastný byt, šetrenie na svadbu, šetrenie na svadobnú cestu, dieťa..IBAŽE.. toto všetko nebolo za pár rokov, či mesiacov, niekedy sa veci trochu posunuli (stačilo, že hneď po škole som sa nevedela viac ako rok zamestnať v odbore, a už tam chýbal rok praxe a pod.) a teraz som rada, že nám to dieťa vôbec vyšlo. Vždy som chcela mať aspoň dve, pravdepodobne to druhé už nestihneme.. lebo som lipla na tom všetkom "peknom", čo sa teraz patrí mať skôr, a ani som nemala tušenia, že to najkrajšie mám teraz doma 🙂 no a roky idú.. Nič nestratíš, ešte sa napracuješ do dôchodku dosť, teraz si môžeš užiť materstvo.. ja mám taký subjektívny pocit, že žena by mala rodiť skôr.. nie len pre tie biologické veci.. ale aj ten zvyšok.. tridsiatničky prvorodičky (OK, nehovorím, že všetky, ale vychádzam zo seba a svojich kamošiek) všetko prežívame horšie, sme úzkostlivejšie.. chýba nám tá intuícia k materstvu, ja si to všímam na sebe, proste často chýba tá prirodzenosť, veľa vecí si preštudujem, chcem o tom mať prehľad, informácie, potom mám stresy.. asi to ide vekom, že na jednej strane totál nič nevieme o malých deťoch, bábätkách, na druhej máme už pracovné a iné skúsenosti, rôzne vybavovačky, hypo a pod. často za sebou a aj na to rodičovstvo sa trochu pozeráme ako na "projekt". Netvrdím, že to je tak všeobecne, len ja som si to všimla, aj vo svojom okolí, aj na sebe.. :/ Mladšie mi prídu prirodzenejšie, majú viac trpezlivosti, sú menej úzkostlivé.. Keby som teraz mala okolo dvadsiatky (s dnešnou hlavou :D ) a mala stáleho partnera, určite by som sa s prípadného tehotenstva tešila. Neboj sa, nič ti neujde, a k bábätku blahoželám 🙂

amelia000
25. máj 2020

@amika111 no ako si dopadla? Oznamila si to?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?mesiace tehotenstva
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre