Slabá čiarka po limite
Zienky, potrebujem poradit, lebo uz som z toho zufala a neviem co si o tom mam mysliet. ☹ Mala z vas niektora podobnu skusenost? Mrcha mi meska uz 3.den, vzdy som mala cyklus pravidelny ako hodinky...Dva dni pred nou som si robila test, na ktorom sa druha ciarka objavila az po limite, ale bola tam...Dva dni po nej som si test robila znova a vysiel rovnako, zase sa objavila druha palicka, ale az po limite a rovnako silna ako ta predchadzajuca, cize hcg zrejme nestupa....Zazili ste nieco podobne? Bojim sa, aby neslo o mimomaternicove tehotenstvo. Este skusim otestovat o dva dni, ale uz tomu neverim, ze by sa stal zazrak...V juni sme uz o jedno dietatko prisli, prestalo mu bit srdiecko v 9tt. 😢 Dakujem za vsetky rady.
Stručné zhrnutie
- Slabá druhá čiarka na tehotenskom teste, najmä ak sa objaví až po uvedenom limite, môže znamenať biochemické tehotenstvo, pri ktorom je hladina HCG nízka a následne klesá.
- Rôzne testy majú rozdielnu citlivosť; v diskusii boli odporúčané Mamatest (existuje 10‑tkový Mamatest, krabička s dvoma testami za ~3€), Clear Blue digitálny a testy z DM, zatiaľ čo RapiClear/Rapidtest mali rozporuplné hodnotenia.
- Pri nejasnom alebo kolísavom výsledku je bežné odporučenie opakovať test o niekoľko dní a navštíviť gynekológa na odber krvi na HCG a ultrazvuk (sono) pre potvrdenie a vylúčenie mimomaternicového tehotenstva.
Najčastejšie otázky
Q: Ako mám interpretovať slabú druhú čiarku, ktorá sa objaví až po limite testu?
A: Niektoré ženy radia „po limite neodčitávať“ a testovať ranný moč; iné uviedli, že slabá čiarka po limite prešla na jasné pozitívum pri opakovaní, takže výsledok po limite je nespolehlivý a odporúča sa retestovať.
Q: Kedy mám ísť k lekárovi, ak mám nejasný alebo slabý výsledok testu?
A: Gynekológ spravidla odporučí krvný odber na HCG a ultrazvuk (sono); v diskusii odporúčali ísť hneď alebo v priebehu niekoľkých dní, zvlášť po predchádzajúcom potrate alebo pri bolesti.
Q: Ktoré tehotenské testy používať a aké majú vlastnosti?
A: V diskusii boli odporúčané Mamatest (10‑tkový, 2 ks za ~3€), Clear Blue digitálny (uvádza aj týždne, napr. 2–3 tt podľa používateľky) a testy z DM; RapiClear/Rapidtest mali rozporuplné skúsenosti.
Q: Môže slabá alebo stagnujúca čiarka znamenať mimomaternicové tehotenstvo?
A: Áno, ak HCG nerastie podľa očakávaní, môže ísť o mimomaternicové tehotenstvo; definitívne to zistí kombinácia opakovaných hladín HCG z krvi a ultrazvuku.
Q: Kedy a ako často mám opakovať test, ak je prvý výsledok slabý alebo po limite?
A: Používateľky odporúčali retestovať o 2–4 dni alebo cca na 4. deň po prvom slabom výsledku; jedna skúsenosť uvádza, že Clear Blue digitálny ukázal jasné pozitívum na 4. deň testovania.
Q: Sú digitálne testy spoľahlivejšie pri rozpoznaní týždňov tehotenstva?
A: Jeden príspevok uviedol, že Clear Blue digitálny ukázal „2–3 tt“, ale diskusia zdôrazňuje, že krvné HCG a ultrazvuk sú rozhodujúce pre presné určenie a potvrdenie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Skoré testovanie môže byť mätúce a pozitívne/slabé čiarky sa môžu zmeniť pri opakovaní testu o niekoľko dní.
- Odporúča sa opakovať test z ranného moču a pri pretrvávajúcej neistote vyhľadať lekára na odber krvi (HCG) a ultrazvuk (sono).
- Slabá čiarka s následným negatívnym testom a príchodom menštruácie sa v diskusii interpretovala ako pravdepodobné biochemické tehotenstvo.
Sporné názory
- Niektoré účastníčky tvrdia, že testy po limite treba ignorovať („po limite neodčitávať“), zatiaľ čo iné zaznamenali skutočné tehotenstvo napriek slabým čiarkam po limite.
- Rôzne názory na kvalitu značiek: Mamatest je odporúčaný a spomínaný s konkrétnou cenou, zatiaľ čo RapiClear/Rapidtest sú označované niektorými za menej spoľahlivé.
Otvorené otázky
- Ako presne by mala rásť hladina HCG v konkrétnych dňoch, aby tehotenské testy neboli mätúce?
- Kedy ultrazvuk vie spoľahlivo zobraziť intrauterinné tehotenstvo a odlíšiť ho od mimomaternicového?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest,RapiClear,Clear Blue,ViaMed,dm drogerie
Spomenuté produkty a metódy
Mamatest 10‑tkový,RapiClear,Clear Blue digitálny,rapidtest,testovanie ranného moču,odber krvi na HCG,ultrazvuk (sono),biochemické tehotenstvo,mimomaternicové tehotenstvo,vysadenie hormonálnej antikoncepcie
Miesta a osoby
ViaMed,dm drogerie
@horalocka aha no neviem ja to mam teraz tiež divné som 30 DC posledného polroka mam len 22 dňové cykly, testy su negatívne urobila som už 10 😝 a mrcha nikde, BT vysoká
@horalocka ahoj, mrzí ma to ☹ ale pokiaľ je už po termíne mrchy čiarka len taká slabá a po limite, mimomaternicového by som sa nebála. To sa zo začiatku správa ako klasické zdravé tehotenstvo, čiže HCG rastie dosť vysoko, test je pekne pozitívny.... akurát na sone plod nie je v maternici.
V tvojom prípade si myslím, že ide skôr o biochemické tehotenstvo. To znamená, že vajíčko sa oplodnilo, ale zle sa uchytili a s meškajúcou mrchou odíde.... To by svedčilo aj o tých slabo pozitívnych testoch... čiže hcg tam je, ale veľmi nízke a nerastie... ono začne samo klesať.
Mrzí ma to, ale v tomto prípade je biochemické tá lepšia možnosť ako mimomaternicové...
@horalocka Na tvojom mieste by som nehadzala flintu do zita 😉 U niekoho je tri dni meskania este skoro na testovanie. Vyskusaj napr. Rapi clear desiatkovy. U mna bol pri obidvoch detoch pozitivny uz v 29. den cyklu, teda v den ocakavanej ms.
To je ta nevyhoda skoreho testovania. Clovek sa aj potesi, potom obava. Drzim palce, aby si tie dve kolajnicky nakoniec videla jasne a silne.
@hajajanka dakujem Ti za povzbudenie, normalne ste ma baby ukludnili... 🙂 prave ten Rapi clear chcem este vyskusat, pri malom mi tiez skoro ukazal //, teraz som skusala mamtest, pretoze si ho vsetci chvalia...ale radsej budem pripravena na najhorsie, ako byt potom zbytocne sklamana...
Ja som bola tak pri mojom tehotenstve. Ms mi meškala už 6ty deň a mala som aj potom ešte na testoch slabšie čiarky. Až po neviem koľkom dni po prvom teste som mala konečne rovnako silno zafarbené čiarky na teste. Netreba vešať hlavu. Bude to ok!
@horalocka ja som mala podobnú skúsenosť, ako ty, tiež sa mi objavila slabučká tá druhá čiarka, tak som sa hrozne tešila, že som tehotná, ale na druhý deň som začala krvácať, tak som utekala k lekárke, na ultrazvuku nič nevidela, tak mi zobrali krv na hcg a ukázalo sa, že bolo veľmi zvýšené, takže som bola naozaj tehotná, ale žiaľ, potratila som.. ☹ potom sme čakali pol roka, ako mi odporučila lekárka a momentálne som zase tehotná, končím už 8 mesiac 🙂 držím ti palce, dúfam to bude v poriadku!
@horalocka Ahoj! Ako keby si opisovala moj test. Sice ja som robila len dve. Bola som akurat na skoleni,ked mi meskala 3.den a tam som si kupila testy. Spravila som si obidve. Rozlisne. Nic nevyslo tak som ich zahodila,povedala som si,ze asi od stresu zo skolenia mi meska,lebo predtym sa mi to nikdy nestavalo.
Ale nieco ma nenechalo a vybrala som zo smetiaka uz zahodene testy po limite teda. A na obidvoch som mala dve ciarky.
Nemala som mimomaternicove a dnes mam doma takmer zdravu slecinku,ktora mala v pondelok uz tri roky. 😉
baby, ale tu nejde len o to, ze som mala ciarku po limite, ale aj o to, ze som mala taku istu o tri dni, kedy by to hcg uz malo byt podstatne vyssie, a ked nerastie, nieco nie je v poriadku... ☹ robila som si znovu test a tentoraz uz vysiel negativny, takze zrejme islo o biochemicke tehotenstvo...teraz sa budem modlit aby mrcha prisla cim skor...
Ahojte. Dnes som si robila test( mam 4 dni pred menstruaciou) prva ciarka je sfarbena silno, ale druha je uplne slabo ruzova a tenucka :( takze neviem ci by to mohlo byt to co cakame 🙂 Skusili sme to tento mesiac prvy krat po 2 rokoch ( potratila som v 7 tt ) Vie mi niekto poradit? 🙂

@horalocka ahoj skusenost nemam ale ak sa ti da chod dnes v pondelok k lekarovi. s tym ze ti meska a vlastne ti test ukazal pizitiv neskor.zobere ti krv a mal by aj v matermici nieco vidiet a budes na istom. takto tazko povedat. radsej by som isla kedze uz o jedno mimi si prisla aby sa nieco nezanedbalo.