icon

Som tehotná bez vyvrcholenia partnera?

avatar
lilly19
8. aug 2006

Ahojte potrebujem veľmi vašu pomoc. Pred týždňom som začala chodiť schalanom s ktorým som mala tri krát nechránený pohlavný styk ale on nikdy nedospel k vyvrcholeniu. Mohla som i napriek tomu otehotniet? prosim vas pomozte mi

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 28. jún 2026 · 23782 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Otehotnieť je možné aj po nechránenom pohlavnom styku bez partnerovho vyvrcholenia, pretože predvyvrchovací sekrét môže obsahovať spermie; pri podozrení sa odporúča kontaktovať gynekológa a zvážiť núdzovú antikoncepciu.
  • Núdzová antikoncepcia Postinor sa v diskusii uvádza na použitie do 72 hodín po styku a podľa príspevkov je voľne dostupná v lekárňach od mája 2005; Escapelle bola tiež spomenutá ako alternatíva.
  • Dojčenie nie je spoľahlivou antikoncepciou; MUDr. Rastislav Sysák v diskusii uviedol, že prolaktín môže potlačiť ovuláciu, ale hladiny kolíšu a ovulácia sa môže obnoviť, preto treba pri plánovaní antikoncepcie konzultovať lekára.


Najčastejšie otázky

Q: Môžem otehotnieť, ak sme mali pohlavný styk a partner sa nedospel k vyvrcholeniu?
A: Áno, otehotnenie je možné, pretože predvyvrchovací sekrét ("kvapôčky lásky") môže obsahovať spermie; diskusia odporúča návštevu gynekológa a zváženie núdzovej antikoncepcie ako Postinor alebo Escapelle.

Q: Do kedy možno užiť Postinor po nechránenom styku a kde sa dá zohnať?
A: V diskusii sa uvádza, že Postinor je účinný do 72 hodín po styku a že je voľne predajný v lekárňach (uvádzané ako voľne dostupný od mája 2005).

Q: Funguje Escapelle a je pravda, že existuje forma do 78 hodín?
A: Escapelle bola v diskusii spomenutá ako núdzová antikoncepcia; niektoré príspevky uvádzali možnosť do 78 hodín, avšak toto tvrdenie je v diskusii prezentované bez odbornej verifikácie.

Q: Kedy je vhodné urobiť si tehotenský test po podozrivom styku?
A: Diskusia odporúča počkať do meškania menštruácie a pri pochybnostiach použiť kvalitný a citlivý test (v diskusii spomenutý citlivý test s udávanou citlivosťou okolo 10 mIU/ml a plastovým púzdrom, nie len papierový prúžok).

Q: Je dojčenie spoľahlivá metóda antikoncepcie?
A: Nie; MUDr. Rastislav Sysák v diskusii uviedol, že dojčenie môže potlačiť ovuláciu v dôsledku zvýšeného prolaktínu, ale hladiny kolíšu a dojčenie sa všeobecne nepovažuje za stopercentnú antikoncepciu.

Q: Aké sú možnosti antikoncepcie pri dojčení a čo treba konzultovať s lekárom?
A: V diskusii odborník MUDr. Tomáš Zaviačič odporúča zvážiť perorálnu antikoncepciu alebo vnútromaternicové teliesko; pri výbere treba informovať lekára o dojčení a zvážiť výhody/nevýhody (teliesko 3–5 rokov, mediové alebo s progesterónom, riziká zápalov a zmeny krvácania).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Otehotnieť je možné aj pri styku bez partnerovho vyvrcholenia, pretože predvyvrchací sekrét môže obsahovať spermie.
  • Núdzová antikoncepcia (Postinor) sa má podať čím skôr a užívanie do 72 hodín po styku je v diskusii opakovane uvádzané.
  • Pri podozrení na tehotenstvo alebo rizikovom styku sa odporúča navštíviť gynekológa a zvážiť testovanie vrátane kultivácie z pošvy a tehotenského testu.
  • Dojčenie nie je spoľahlivou antikoncepciou a výber antikoncepcie počas dojčenia treba konzultovať s lekárom.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky tvrdia, že Postinor je voľne predajný od mája 2005; iné príspevky spomínajú, že v niektorých lekárňach môže byť problém ho zohnať.
  • Escapelle bola spomenutá; v diskusii sa uvádza možné použitie do 78 hodín, avšak toto tvrdenie nie je v diskusii odborne potvrdené.
  • V diskusii sa vyskytla rada užiť viacero tabletiek antikoncepcie naraz (4–5) ako núdzové riešenie, pričom niektorí účastníci to označili za nevhodné alebo neodporúčané.


Otvorené otázky

  • Aká je presná pravdepodobnosť otehotnenia zo spermií v predvyvrchacom sekréte pri jednotlivom styku?
  • Kedy presne a s akou spoľahlivosťou ukážu rôzne typy tehotenských testov tehotenstvo pri dojčení alebo krátko po oplodnení?
  • Ako často sú v praxi dostupné konkrétne núdzové tabletky v rôznych lekárňach bez receptu v rôznych regiónoch?
  • Aké sú najbezpečnejšie postupy pri akutnom porušení antikoncepcie (vynechanie HAK, oneskorené tabletky) v prvých dňoch po styku?


Spomenuté značky a firmy

Postinor, Escapelle, Yadine, Tri-regol, Azalia, Duphaston, Calibrum BabyPlan, Clearblue

Spomenuté produkty a metódy

núdzová antikoncepcia (Postinor), Escapelle, HAK (perorálna antikoncepcia), Yadine, Tri-regol, Azalia, vnútromaternicové teliesko (medené, progesterónové), Duphaston, Calibrum BabyPlan, užitie viacerých tabliet HAK naraz (uvádzané v diskusii), meranie bazálnej telesnej teploty, Clearblue digitálny tehotenský test, tehotenské testy s citlivosťou ~10 mIU/ml, kultivácia z pošvy, kondómy, antibiotická/liečebná liečba pri zápale močových ciest (v diskusii spomínané lieky a brufen), „antikoncepcia po“ ako postkontraceptívum

Miesta a osoby

Bratislava, MUDr. Rastislav Sysák, MUDr. Tomáš Zaviačič, Robin Cook, Michal Palmer

avatar
pegi7474
13. jan 2013

mam aj nejake priznaky len ci su to tehu tak to netusim lebo uz nechcem to sklamanie ked pride ta cervena potvora
bolia ma krize aj prsia a picha ma v podbrusku a bazalku mam 37 no ale rozum je niekedy taka potvorka a nahovara zene a potom len sklamanie 😢 no tak uvidime

avatar
azmuk
13. jan 2013

@janaplt ahoj. sanca je vzdy 🙂 najlepsie spravis, ak si urobis test. Test si ale urob az ked ti to meska aspon den. Vtedy mas istotu, ze test ukaze spravne. Odporucam Mamatest, ktory je dostat v lekarni. Drzim palce a daj vediet akoto dopadlo🙂 Inak ja som mala tieto priznaky: bolest v podbrusku ako pred kramami, unava a zravost🙂 ťtakze priznaky podobne kramom🙂

avatar
pegi7474
13. jan 2013

no uz nech to je lebo to cakanie je strasne tie dni su ako roky a nervozita ci pride ach jaj

avatar
janaplt
13. jan 2013

@azmuk Dakujem za odpoved. Dnes som si bola kupit test-rapiclear kazeta a su v nom dva kusy. Skusim asi testnut zajtra rano a ked tak, neskor miniem aj ten druhy, mozno na konci tyzdna, ak ovsem mrcha dovtedy nedorazi 🙂
Jasne, dam potom vediet, neboj nic 🙂 Dakujem 😉

avatar
azmuk
13. jan 2013

@janaplt super, tak drzim palce!!! najlepsi je ranny moc 😉

avatar
azmuk
13. jan 2013

@pegi7474 vydrz a testuj! 😉 a take it easy...drzim palce. Musis vydrzat do prveho dna menstruacie, aj ked je to tazke!

avatar
pegi7474
13. jan 2013

niekto ma babenko na prvy sup a druhy musia cakat nekonecne dlho ach jaj 😢

avatar
pegi7474
13. jan 2013

azmuk dakujem ti moc a vydrzim sak ked teraz nevyjde tak snad nabuduce musime len dufat

avatar
azmuk
13. jan 2013

@pegi7474 tak ti poviem, znie to ako klise, ale je to o psychike. nam sa podarilo na 2. sup, mesiac po svadbe. S tym, ze sme to len skusili...a brali to ako bude tak bude. Babatko vie kedy ma prist na svet. 😉

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@azmuk a ty si kedy a ako zistila ze si tehu?

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@azmuk ja viem ze je to o psychike no ked mi to s mojim mame este aj stazene len na tyzdnovky a to trafit tie plodne dni no to je niekedy totalne nanic

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@janaplt ty cakas tiez ci si tehu?

avatar
azmuk
13. jan 2013

ja som to zisitila, tak ze mi vynechala menstruacia 😉 priznaky ale boli podobne ako pred kramamy. unava, bolest v podbrusku, bolsetive prsia, okrem podrazdenosti...bola som skor pokojna. A velmi hladna. Ale citila som ze som asi tehu, lebo som nevladala behat a dovetdy som bola velmi aktivna v sporte...a zrazu som nevladala. a citila som sa inak. Co vsak bolo v mojom pripade jasnym znakom, ze som hned po oplodneni ochorela. Zo dna na den, strasna bolest hrdla. Potom som sa neskor docitala, ze jednym zo symptomov je tehot.laryngitida 😉

avatar
azmuk
13. jan 2013

@pegi7474 niekde som citala, ze sa treba vykaslat na vyratavanie plodnych a neplodnych dni a milovat sa kazdy 2.den cely mesiac 😀 co vo vasom pripade asi nie je velmi idealne , ale za pokus to stoji 😉

avatar
azmuk
13. jan 2013

@pegi7474 ja som to zisitila, tak ze mi vynechala menstruacia priznaky ale boli podobne ako pred kramamy. unava, bolest v podbrusku, bolsetive prsia, okrem podrazdenosti...bola som skor pokojna. A velmi hladna. Ale citila som ze som asi tehu, lebo som nevladala behat a dovetdy som bola velmi aktivna v sporte...a zrazu som nevladala. a citila som sa inak. Co vsak bolo v mojom pripade jasnym znakom, ze som hned po oplodneni ochorela. Zo dna na den, strasna bolest hrdla. Potom som sa neskor docitala, ze jednym zo symptomov je tehot.laryngitida

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@azmuk no sak prave mame sa milovat a ako ked nie sme spolu 😢 to je des 😠 ☹

avatar
pegi7474
13. jan 2013

len tie vykendy, sak ale to uz bude tak do marca potom uz to bude stale spolu uz to bude lepsie 🙂

avatar
azmuk
13. jan 2013

@pegi7474 tak, ked to teraz nevyjde (verim ze ano), tak hned po MS skus zacat pit alchemilkovy caj. 😉

avatar
janaplt
13. jan 2013

@azmuk Velmi pekne ti dakujem!!!! 😵

avatar
janaplt
13. jan 2013

@pegi7474 ano, cakam, zajtra rano budem testovat, ale neviem ci este neni skoro 😀

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@janaplt ja som testovala na 7 den po oplodneni a to bolo skoro test bol negat

avatar
pegi7474
13. jan 2013

@azmuk dakujem ti zacnem sak teraz aj vitaminy papame no uvidime

avatar
janaplt
13. jan 2013

@pegi7474 jasne, nie som ziadna odbornicka, no tiez si myslim, ze 7dpo jej predsa len skoro. Ja neviem presne kedy mohla byt ovulka, ale uz to bude cca 14 dni kazdu chvilu. A ty teraz cakas na robenie testu, alebo ako to mas teraz?

avatar
katra52
13. jan 2013

@bravismi
ahoj.to je mi ľúto ale držím palce aby sa vam to.už podarilo.ja som si už tiež myslela že mi začínajú ,ale v piatok a včera spinenie a dnes čisto....ja už fakt neviem čo si mam myslieť a to som 42 DC...

avatar
sofinka333
13. jan 2013

@romuaska ahoj, este neviem... a ty? ja si mozno zajtra kupim testik.... ale priznaky ziadne takze zrejme nic

avatar
janaplt
14. jan 2013

Ahojte, tak skusila som dnes test a je negativny 🙂 aj trochu sklamania bolo, ale nevadiii, aj tak sme neplanovali babo, pride to ked to bude mat prist 🙂

avatar
romuaska
14. jan 2013

@sofinka333 já..neplánuju miminko,jen jsem pročítala vaše komentáře atd a zajímalo mě jaksi dopadla🙂a MS ti mešká?..Já beru ant.a mám nějaké podivné potiže ted..tak bilancuji s možností,že bych mohla být těhu..ale enjspíš nejsem🙂tak jsem koukala na vaše zkušenosti a trápení co bych v tom mohla najít🙂

avatar
arobrab777
14. jan 2013

Čo na to poviete? Tri dni pred očakávanou MS...

avatar
pegi7474
14. jan 2013

@janaplt ahojky ako dopadlo testovanie? no ja uz spinim o tyzden skor teda v piatok mi mala prist mrcha a dnes uz to zacalo tak zase nic len oci pre plac ☹

avatar
pegi7474
14. jan 2013

@azmuk ahojky tak zase nic uz sa mi spusta mrcha ach jaj mala prist az piatok a uz dnes ja uz na to kaslem na setko nebudem si ja hlavu zatazovat s ratanim a potom hore nohy a stresy ci som a ci nie uz dost zacnem konecne zit aj ked som s toho smutna ☹